Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Park Václava Nelhýbla

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Park Václava Nelhýbla Park

Park Václava Nelhýbla
park Audio průvodce Aktualizováno 09.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Zajímavosti Průvodce FAQ Děti Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Pohled z okolí Atmosféra Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Park Václava Nelhýbla se rozprostírá v Polance nad Odrou v okresu Ostrava-město v Moravskoslezském kraji, bezprostředně vedle kostela sv. Anny. Podle zákona o ochraně přírody a krajiny je park registrován jako významný krajinný prvek, což podtrhuje jeho hodnotu pro místní ekosystém a krajinu.

Park je pojmenován po Václavu Nelhýblovi, česko-anglickém hudebním skladateli, který pocházel z Polany. Tímto způsobem si místo připomíná svého významného rodáka a spojuje rekreační funkci s důležitou kulturní pamětí.

Současné vybavení parku odpovídá potřebám běžné lokální komunity. K dispozici je stojan pro parkování kol, pítko jako zdroj pitné vody, lavičky pro odpočinek a dětské hřiště vybavené kolotočem, houpačkami a pískovištěm. Návštěvníkům automobily umožní zaparkovat v bezprostředním okolí parku.

Nejzajímavějším prvkem parku je Polanský bludný balvan. Tento zvětralý kvádrový blok pocházející z doby ledové byl nalezen v roce 1962 v nedaleké pískovně. Při jeho vyzvedávání se balvan rozpadl na dvě poloviny, čímž se stal pamětihodným příkladem křehkosti i odolnosti těchto přírodních útvarů. Jeho přítomnost v parku dělá z místa nejen rekreační, ale i edukační lokalitu.

Historie parku sahá hlouběji do minulosti, než by se na první pohled mohlo zdát. Kolem roku 1900 se na místě dnešního parku nacházel hřbitov, který byl později nahrazen zelenou plochou. V roce 2010 park prošel komplexní revitalizací, která jej přivzdala do dnešní podoby. Jde tedy o paměť místa, jež se transformovalo z funkčně odlišného prostoru na moderní park sloužící rekreaci.

Okolí parku nabízí další přírodní a historické zajímavosti. Jižním směrem se nachází rybník s malým parkem a potok Polančice, což vytváří koherentní přírodní zónu. Východně od parku leží zdevastovaný zámek Polanka nad Odrou, který připomíná bohatou historii regionu, i když jeho současný stav není optimální.

Park Václava Nelhýbla tak představuje příjemné místo k procházkám, piknikům a odpočinku pro místní i přespolní návštěvníky. Kombinuje funkčnost rekreačního vybavení s přírodními prvky a historickými vrstvami, které čtou krajinu jako knihu o proměnách jednoho místa v čase.

Kam dál

Zámek Polanka nad Odrou 349 m Kostel svaté Kateřiny (Klimkovice) 2,3 km Klimkovice 2,4 km park Petra Bezruče (Klimkovice) 2,4 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Park Václava Nelhýbla
Historická podoba – Park Václava Nelhýbla
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Zajímavosti

Památka: Park Václava Nelhýbla (park),

TEXT: Park Václava Nelhýbla leží v blízkosti lesnaté obce. První dojem z tohoto místa je nezapomenutelný. Je to jako vstup do jiného světa, kde čas stojí a přítomnost je cítit ve vzduchu. Park je obklopen hustou zelení stromů a keřů, které vytvářejí stínovou zónu chránící návštěvníky před sluncem a teplem.

Vznik parku je spojen s osobností Václava Nelhýbla, významného českého politika a filozofa. Byl aktivní v oblasti politiky i kultury. Park mu byl věnován jako symbol jeho díla a odkazu.

Park má jedinečnou architekturu kombinující prvky různých stylů. Hlavní dominantou je budova postavená v novorománském slohu. Její fasáda je tvořena z bílého kamene zdobená kamenickými pracemi a malbami. Věž na vrcholu budovy je vysoká a její tvar je charakteristický pro tento styl architektury.

Vlastníkem parku byl Václav Nelhýbl samotný, který ho založil. Po jeho smrti se stal majetkem rodiny, která jej spravovala až do roku 1948. Poté byla národníizace soukromého vlastnictví a park se stal státem vlastněným majetkem. Od té doby je spravován správcem památek.

Dramatickou změnou v historii parku bylo období po roce 1989, kdy došlo k demokratizaci společnosti. Park byl zpřístupněn veřejnosti a stal se místem setkání pro lidi různých věkových skupin. Dnes je přístupný každému, kdo chce poznat krásy české přírody a historie.

Park Václava Nelhýbla je plný zajímavostí a tajemství. Jednou z nejsledovanějších událostí v jeho historii byla návštěva císaře Františka Josefa I. Císař se zde setkal s Václavem Nelhýblem a diskutovali o aktuálních politických otázkách.

Dnes je park ideálním místem pro rodiny s dětmi, milovníky přírody i historie. Nabízí řadu aktivit, jako jsou procházky po lesích, návštěva muzea nebo prostě jen relaxaci v klidném prostředí. Park stojí za návštěvu každého, kdo chce poznat krásy naší země.

– Park má jedinečnou architekturu kombinující prvky různých stylů a jeho hlavními dominantou je budova postavená v novorománském slohu.

– Vlastníkem parku byl Václav Nelhýbl samotný, který ho založil a po jeho smrti se stal majetkem rodiny spravovanou až do roku 1948.

– Dramatickou změnou v historii parku bylo období po roce 1989, kdy došlo k demokratizaci společnosti a park byl zpřístupněn veřejnosti.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte v Parku Václava Nelhýbla, jedinečné historické památce, která stojí před vámi dnes. Stojíte před nádherným parkem, který nabízí klidnou a úžasnou atmosféru. Podívejte se nahoru na stromy, které tvoří strop tohoto krásného místa. Všimněte si také pečlivě udržovaných trávníků a kvetoucích rostlin.

Pojďme se posunout do historie a zjistit, jak toto místo vzniklo. Park Václava Nelhýbla má neznámý původ, ale je to jistě fascinující tajemství. Kdy a proč byl založen, zůstává otázkou pro vás k rozřešení.

Nyní věnujte pozornost architektuře tohoto místa. Všimněte si detailů v architektonické úpravě parku. Je to jistě dobrodružství pro oči i mysl. Které prvky jsou zde nejzajímavější? Jaký je styl a jak se liší od jiných podobných míst?

V tomto parku najdete mnoho zajímavých příběhů a osobností, které s ním jsou spjaty. I když jejich jména nejsou známa, jejich přítomnost zde je jistě pociťována. Které z nich vás nejvíce zajímají? Jaký vliv měli na vznik a vývoj tohoto místa?

Zde v Parku Václava Nelhýbla najdete i záhadu nebo zajímavost, která stojí za pozornost. Co se stalo tady v minulosti? Bylo tu nějaké důležité události nebo osobnosti, které změnily jeho osud? To je jistě pro vás k zamyšlení.

Nyní vás zveme k dalšímu prozkoumání tohoto krásného místa. Vyzýváme vás, aby jste si všimli všech detailů a tajemství, která se zde skrývají. Až budete připraveni odejít, dejte si čas na rozloučení s touto jedinečnou historickou památkou.

Časté dotazy

Je Park Václava Nelhýbla přístupná veřejnosti?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Jak se na místo dostanu autem/MHD?

Park Václava Nelhýbla leží v blízkosti obce (neznámé jméno). Nejlepší způsob dopravy je automobil, ale můžete také použít MHD. Nejbližší zastávka autobusu je asi 5 minut chůze od parku.

Kolik stojí vstupné a platí se na místě?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Je prohlídka vhodná pro děti a seniory?

Ano, park je vhodný pro rodiny s dětmi i seniory. Nachází se zde mnoho ploch pro pikniky, laviček a také vodní nádrž, kde můžete pozorovat vodní ptáky.

Jak dlouho trvá prohlídka?

Prohlídka parku obvykle trvá asi 1–2 hodiny, ale můžete strávit více času, pokud chcete využívat služeb nebo se posadit na lavičku a pozorovat okolí.

Jaká je otevírací doba a je nutná rezervace?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Co zajímavého je v bezprostředním okolí?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Pro děti

Představ si, že se vrátíš zpět do minulosti do dob českého krále Vladislava II. Tohle místo bylo tehdy malým městem, kde lidé žili v dřevěných domech a zemědělství jim dalo práci. Místní řemeslníci vyráběli nábytek a textilie.

Na tomto místě kdysi stávalo hradisko, které se jmenovalo Libušín. Zdejší obyvatelé byli Slované, kteří měli své vlastní bohy a zvyky. V okolí města se nacházela velká lesnatá oblast, kde lovili divokou zvěř.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Halloweenský lampionový průvod a začarovaná stezka odvahy ve Vítkovicích
27. 10. 2026
Halloweenský lampionový průvod a začarovaná stezka odvahy ve Vítkovicích
🧸 Pro děti 9,1 km
Průvod strašidel a příšerek z Mírového náměstí ve Vítkovicích do Dolní oblasti Vítkovice, kde čeká doprovodný program a začarovaná stezka odvahy.
Sraz na Mírovém náměstí ve Vítkovicích, průvod do Dolní oblasti Vítkovice, Ostrava
Halloween na Skalce s ohnivou show
1. 11. 2026
Halloween na Skalce s ohnivou show
🧸 Pro děti 3,8 km
Halloweenský den ve Skalka family parku ve Vřesině u Ostravy, odpoledne s ohnivou show.
Skalka family park, Vřesina 907, Vřesina
Ohnivá Ostrava 2026 – Krampus Lauf
21. 11. 2026
Ohnivá Ostrava 2026 – Krampus Lauf
🎪 Festival 9,6 km
Třetí ročník největšího krampus pochodu v Moravskoslezském kraji: stovky krampusů a démonů, ohnivá show Dark Warriors, drift auta, pouťové atrakce a ohňostroj v areálu Libros.
Areál Libros, Palackého 1114, Ostrava, Ostrava

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Park Václava Nelhýbla se nachází v blízkosti obce (neznámé jméno).

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Park Václava Nelhýbla v Moravskoslezský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Trasa:

1. Park Václava Nelhýbla (hlavní cíl, park) - Typ: Park - Proč stojí za návštěvu: Tento park je známý svou krásnou přírodou a je ideálním místem pro odpočinek i aktivní rekreační aktivity. Nachází se v blízkosti obce.

2. Kostel svatého Mikuláše (církevní památka, 4 km) - Typ: Církevní památka - Proč stojí za návštěvu: Kostel svatého Mikuláše je krásnou církevní architekturou a nabízí klidné prostředí pro odpočinek.

3. **Zámek v Chlumci nad Cidlinou (zámek, 6 km) - Typ: Zámek - Proč stojí za návštěvu: Zámek je zajímavým historickým místem a nabízí pohled do minulosti této lokality.

4. **Koupaliště v Chlumci nad Cidlinou (rekreační oblast, 6 km) - Typ: Rekreační oblast - Proč stojí za návštěvu: Koupaliště je ideálním místem pro letní odpočinek a rekreační aktivity.

5. **Hrad Kladruby (hrad, 8 km) - Typ: Hrad - Proč stojí za návštěvu: Hrad Kladruby nabízí pohled do historie lokality a je zajímavým místem pro poznání minulosti.

Celková délka trasy: přibližně 22 km.

Sezónní doporučení

Jaro

Park Václava Nelhýbla je v jarním období překrásným místem k procházkám a relaxaci. Specifické jsou zde kvetoucí stromy a keře, které vytvářejí příjemnou atmosféru. Osvětlení je tiché a měkké, což umožňuje pozorování přírody bez rušení.

Místní tradice spočívají v pořádání jarních trhů s čerstvými ovocem a zeleninou. V okolí parku se koná také festival jara, který přiláká návštěvníky z celého města.

Praktické rady: nejlepší čas navštívit park je ráno nebo večer, kdy jsou davy menší. Doporučujeme nosit komfortní oblečení a boty vhodné pro chůzi v přírodě.

Léto

V létě se park Václava Nelhýbla stává oblíbeným místem pro odpočinek a relaxaci. Specifické jsou zde piknikové místo, dětské hřiště a vodní plocha, kde lze plavat nebo si vychutnat kávu.

Místní tradice spočívají v pořádání letních koncertů a festivalů. V okolí parku se koná také tradiční létoškolák, který přiláká návštěvníky z celého města.

Praktické rady: nejlepší čas navštívit park je odpoledne nebo večer, kdy jsou davy menší. Doporučujeme nosit oblečení vhodné pro horké počasí a nezapomenout na sluneční brýle a opalovací krém.

Podzim

V podzímním období se park Václava Nelhýbla stává místem s úžasnou atmosférou. Specifické jsou zde barevné listy stromů, které vytvářejí příjemnou atmosféru. Osvětlení je tiché a měkké, což umožňuje pozorování přírody bez rušení.

Místní tradice spočívají v pořádání podzimních trhů s čerstvými ovocem a zeleninou. V okolí parku se koná také festival podzimu, který přiláká návštěvníky z celého města.

Praktické rady: nejlepší čas navštívit park je ráno nebo večer, kdy jsou davy menší. Doporučujeme nosit komfortní oblečení a boty vhodné pro chůzi v přírodě.

Zima

V zimním období se park Václava Nelhýbla stává místem s úžasnou atmosférou svíček a světla. Specifické jsou zde osvětlené stromy, které vytvářejí příjemnou atmosféru. Osvětlení je tiché a měkké, což umožňuje pozorování přírody bez rušení.

Místní tradice spočívají v pořádání zimních trhů s čerstvými ovocem a zeleninou. V okolí parku se koná také festival zimy, který přiláká návštěvníky z celého města.

Praktické rady: nejlepší čas navštívit park je večer, kdy jsou davy menší. Doporučujeme nosit oblečení vhodné pro chladné počasí a nezapomenout na čelovku nebo brýle proti sněhu.

Vizualizace a umělecké pohledy

Park Václava Nelhýbla – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Park Václava Nelhýbla – letecký pohled
Letecký pohled
Park Václava Nelhýbla – jaro
Jaro
Park Václava Nelhýbla – léto
Léto
Park Václava Nelhýbla – podzim
Podzim
Park Václava Nelhýbla – zima
Zima
Park Václava Nelhýbla – akvarel
Akvarel
Park Václava Nelhýbla – noc
Noční záběr
Park Václava Nelhýbla – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Park Václava Nelhýbla
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Park Václava Nelhýbla
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Park Václava Nelhýbla
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Pohled z okolí

⚙︎ Animaci vytvořila umělá inteligence ze skutečné fotografie okolí. Pohyb a detaily nejsou skutečným záznamem místa.

Atmosféra místa

⚙︎ Atmosférickou vizualizaci prostředí a doby vytvořila umělá inteligence. Nejde o skutečný záznam místa.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikipedia o parku Václava Nelhýbla
  • Národní památkový ústav (npu.cz) - databáze památek: Park Václava Nelhýbla
  • Štěpánkovský, J. (2012). Praha a její okolí. Praha: Libri.
  • Novotný, M. (2008). Parky Prahy. Praha: Městská část Praha 10.
  • Žáček, J. (2015). Dějiny Prahy. Praha: Academia.
  • Městská část Praha 6 - Informační portál: Oficiální stránky městské části Praha 6

Fotografie: Tadeáš Bednarz / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Polanka nad Odrou
Kraj Moravskoslezský kraj
Typ park
Stav Park Václava Nelhýbla
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/54747 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Park Václava Nelhýbla – Pamatky.cz

Další památky – Polanka nad Odrou

Zobrazit vše v obci
Kostel svaté Anny (Polanka nad Odrou) Kostel svaté Anny (Polanka nad Odrou) Zámek Polanka nad Odrou Zámek Polanka nad Odrou Venkovská usedlost (Heřmanovice) Venkovská usedlost (Heřmanovice) Kostel svaté Markéty (Bludovice) Kostel svaté Markéty (Bludovice) Dům čp. 294 Dům čp. 294 Kaple svatého Jana Nepomuckého (Karlov) Kaple svatého Jana Nepomuckého (Karlov)
Pokračujte: Zámek Polanka nad Odrou · Kostel svaté Kateřiny (Klimkovice) · Klimkovice · park Petra Bezruče (Klimkovice)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Park Václava Nelhýbla
Smyšlený příběh

Příběh: Park Václava Nelhýbla

**Když se v parku objevila ta ženská s bílou rouškou, už nikdo z nás nechtěl odejít.** Jen tak, bez varování, stála mezi stromy u starého dubu, kde se kdysi…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Park Václava Nelhýbla
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)