Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Hradové Střimelice

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Hradové Střimelice Hrad

Hradové Střimelice
hrad zbořeno Bez bezbar. přístupu Audio průvodce Zdarma 15–30 minut Snadná Psi vítáni pro všechny věkové kategorie čeština ideální za slunečného počasí Aktualizováno 19.10.2026

Objekt se nedochoval — na místě dnes nestojí. Následující text popisuje jeho historii, ne současnou návštěvu.

🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Děti V okolí Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Recenze

Hradové Střimelice jsou zřícenina umístěná v borovém lese na okraji vesnice stejného jména, která se nachází v okrese Praha-východ. Tento historický objekt je pozůstatkem gotického hradu zaniklého již několik století. Jeho nejvýznamnější charakteristikou je jeho poloha na rozhraní mezi tvrzí a hradem, což odráží luxusní sídlo pražského měšťana z doby vlády Karla IV. Dnes jsou patrné pouze drobné fragmenty zdí a výrazné zemní opevnění, které svědčí o jeho dřívější slávě.

Hradové Střimelice byly založeny před rokem 1359 Janem, který se po hradu psal. Tento časový rámec umisťuje jejich vznik do éry vlády Karla IV., kdy v Čechách docházelo k rozkvětu měst a bohatí měšťané si stavěli reprezentativní sídla. V roce 1381 je zmínka o hradní kapli zasvěcené Početí Panny Marie, což naznačuje náboženský význam objektu pro tehdejší obyvatelstvo.

Architektura Hradových Střimelic se nacházela na nejasném rozhraní mezi tvrzí a hradem. Měly lichoběžníkový půdorys s třemi palácovými křídly, které byly chráněny severní hradbou. Vzhledem k nevýrazné poloze byl hrad obklopen mohutným příkopem a valem, což zvyšovalo jeho obrannou funkci. Tento typ luxusního sídla je charakteristický pro dobu vlády Karla IV., kdy se rozvíjela gotická architektura.

Vlastnictví hradu prošlo několika změnami během jeho historie. Po Janovi zůstaly Střimelice v majetku jeho potomků až do roku 1444, kdy je získal Zdebor z Bezejovic. Ve druhé polovině 15. století se hrad stal součástí majetku Jindřicha Jevišovického z Kunštátu. Během této doby postupně ztratil svůj sídelní význam a nejspíše na přelomu 15. a 16. století zpustl, jak dokládá zpráva z roku 1554, kdy je hrad uveden jako pustý.

Mezi klíčové události v historii Hradových Střimelic patří jejich založení před rokem 1359 Janem a zmínka o hradní kapli v roce 1381. Přechod do majetku Zdebora z Bezejovic v roce 1444 byl dalším významným milníkem, který představoval změnu vlastnického režimu. Hrad se postupně stal pustým a jeho dřívější sláva zanikla.

Dnes jsou Hradové Střimelice dostupné pro návštěvu jako historická památka, která svými zbytky zdí a zemním opevněním připomíná minulost. Jejich aktuální stav je výsledkem dlouhého procesu úpadku, ale stále představují zajímavý objekt pro historiky a turisty. Návštěva těchto zřícenin nabízí jedinečný pohled na dobu vlády Karla IV. a rozvoj gotické architektury v Čechách.

Hradové Střimelice jsou připomínkou bohaté historie, která se promítá i dnes ve zbytcích jejich staveb. Jejich návštěva nabízí možnost prozkoumat minulost a ocenit architektonický vývoj té doby. Navštívte tuto památku, abyste si osvojili její historii a přispěli k zachování dědictví pro budoucí generace.

Kam dál

Stříbrná Skalice 2,1 km Kostel svatých Šimona a Judy v Ondřejově 2,5 km Fara v Ondřejově 2,6 km Pomník dobrovolné studentské legie 2,7 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Hradové Střimelice
Historická podoba – Hradové Střimelice
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1359
Založení hradu Janem (datum doloženo jako 'před rokem 1359')
1381
Zpráva o hradní kapli zasvěcené Početí Panny Marie
1444
Získání hradu Zdeborem z Bezejovic
1554
Hrad je uváděn jako pustý

Stavební vývoj

Hrad měl lichoběžníkový půdorys s třemi palácovými křídly a severní hradbou. Vzhledem k nevýrazné poloze byl obklopen mohutným příkopem a valem. Představoval typ luxusního měšťanského sídla z doby vlády Karla IV.

Historické události

Založení hradu před rokem 1359, zmínka o hradní kapli v roce 1381, přechod do majetku Zdebora z Bezejovic v roce 1444, hrad je veden jako pustý v roce 1554.

Vlastníci

Jan (zakladatel), potomci Jana (do 1444), Zdebor z Bezejovic (od 1444), Jindřich Jevišovický z Kunštátu (druhá polovina 15. století)

Zajímavosti

- Hradové Střimelice jsou zřícenina umístěná v borovém lese na okraji vesnice stejného jména. - Tento historický objekt je pozůstatkem gotického hradu zaniklého již několik století. - Hradové Střimelice byly založeny před rokem 1359 Janem, který se po hradu psal. - V roce 1381 je zmínka o hradní kapli zasvěcené Početí Panny Marie. - Mezi klíčové události v historii Hradových Střimelic patří jejich založení před rokem 1359 a zmínka o hradní kapli v roce 1381.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Hradové Střimelice jsou zaniklý hrad v borovém lese na okraji stejnojmenné vesnice v okrese Praha-východ. Ze stavby zůstaly jen drobné kusy zdí, zato zemní opevnění je dodnes mohutné.

Hrad založil před rokem 1359 jakýsi Jan, který se po něm také psal. Roku 1381 se v pramenech objevuje hradní kaple zasvěcená Početí Panny Marie. Janovi potomci hrad drželi až do roku 1444, kdy ho získal Zdebor z Bezejovic. Později se hrad stal součástí majetku Jindřicha Jevišovického z Kunštátu. Tím ztratil význam samostatného sídla a nejspíše na přelomu 15. a 16. století zpustl. Jako pustý se uvádí roku 1554.

Stavitelé nezvolili žádné výrazné návrší ani skalní ostrožnu. Hrad proto musel chránit hluboký příkop a val. Jádro mělo lichoběžníkový půdorys a stála na něm tři palácová křídla. Z nich se dochovaly jen drobné zbytky zdí obrácených do nádvoří. Čtvrtou, severní stranu uzavírala hradba.

Svou podobou stojí Střimelice na nejasném rozhraní mezi tvrzí a hradem. Patří k typu luxusních sídel, která si za vlády Karla IV. budovali pražští měšťané.

Pro děti

Představ si, že jsi malý dobrodruh a najednou se ocitneš v hustém borovém lese, kde se zdá, že čas ustal. Vítr ti šeptá tajemné příběhy o hradu, který kdysi stál tu, jako velké hračky z kamene a dřeva. A to je Hradové Střimelice! I když už nejsou v celku tak ohromující, jak bývaly, zde můžeš najít stopy minulosti, která se zdá jako zábava s časem.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

Borový les na okraji vesnice Střimelice.

Vizualizace a umělecké pohledy

Hradové Střimelice – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Hradové Střimelice – letecký pohled
Letecký pohled
Hradové Střimelice – jaro
Jaro
Hradové Střimelice – léto
Léto
Hradové Střimelice – podzim
Podzim
Hradové Střimelice – zima
Zima
Hradové Střimelice – akvarel
Akvarel
Hradové Střimelice – noc
Noční záběr
Hradové Střimelice – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Hradové Střimelice
Snímek: Mapillary, autor martinpoljak, licence CC BY-SA 4.0
Hradové Střimelice
Snímek: Mapillary, autor martinpoljak, licence CC BY-SA 4.0

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q18913599)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Juan de Vojníkov / CC BY-SA 3.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Stříbrná Skalice
Kraj Středočeský kraj
Typ hrad
Sloh / Období gotika
Stav zbořeno
Osobnosti
Bezbariérový Ne
Parkování Není
Psi Povoleni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/47392 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Hradové Střimelice – Pamatky.cz

Další památky – Stříbrná Skalice

Zobrazit vše v obci
Stříbrná Skalice Stříbrná Skalice Kostel svatého Jakuba Většího ve Stříbrné Skalici Kostel svatého Jakuba Většího ve Stříbrné Skalici Kostel Nejsvětější Trojice (Rakovník II) Kostel Nejsvětější Trojice (Rakovník II) evangelický kostel v Libčicích nad Vltavou evangelický kostel v Libčicích nad Vltavou kostel Nanebevzetí Panny Marie (Kostelní Lhota) kostel Nanebevzetí Panny Marie (Kostelní Lhota) Hřbitov v Brandýse nad Labem Hřbitov v Brandýse nad Labem
Pokračujte: Stříbrná Skalice · Kostel svatých Šimona a Judy v Ondřejově · Fara v Ondřejově · Pomník dobrovolné studentské legie

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Hradové Střimelice
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)