Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kostel Svatého Josefa (Voletiny)
  • Kostel svatého Josefa (Voletiny)

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kostel svatého Josefa (Voletiny) Kostel

Kostel svatého Josefa (Voletiny)
kostel 1896 Kulturní památka dobrý Audio průvodce Zdarma 15–30 minut Snadná pro všechny věkové kategorie ideální za slunečného počasí Aktualizováno 19.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Kostel svatého Josefa ve Voletinách, okrajové části města Trutnov v Královéhradeckém kraji, je pseudorománský sakrální objekt z konce 19. století, nacházející se na území hřbitova a chráněný jako kulturní památka České republiky od roku 1994. Tento kostel představuje významnou součást místní historie, nejen svou architekturou, ale i důležitostí pro komunitu.

Vznik kostela je úzce spojen s obdobím historismu, kdy se v Čechách a Evropě objevovaly mnohé novostavby inspirované minulými architektonickými styly. Původně na místě kostela stála kaple, která byla k závěru 19. století považována za sešlou a nevyhovující. V roce 1895 byl zde založen hřbitov a současně s ním novostavbou nahrazena stará kaple. Kostel svatého Josefa, postavený v pseudorománském stylu, se stal důležitým místem pro místní obyvatele.

Architektura kostela je charakteristická pro pseudorománskou dobu. Jednolodní zděná stavba s omítáním byla dokončena v roce 1896 a představuje návrat k historickým slohům, což bylo typické pro období historismu. K obdélné lodi kostela přiléhá půlkruhový presbytář, který je mírně zúžen. Nad vstupním průčelím se tyčí 35 metrů vysoká štíhlá věž, která dominuje předměstí Trutnova. Interiér kostela je plochostropý a zařízení z doby jeho vzniku je pseudorománské.

Kostel svatého Josefa prošel několika fázemi údržby a oprav během své existence. V roce 1947 proběhly svépomocné opravy interiéru, ale v průběhu let byl kostel opět konstatován jako chátrající. Dílčí opravy se uskutečnily v letech 1993–1994 a generální rekonstrukce proběhla mezi lety 2004 a 2009. Tyto úsilí završilo znovuvysvěcení kostela 22. března 2009, kdy jej vysvětil královéhradecký pomocný biskup Josef Kajnek.

Mezi zajímavosti kostela patří starodávný zvon z roku 1803, který pravděpodobně pochází ze staré kaple. I když některé zvony podlehly válečným rekvizicím v letech 1916 a 1942, tento zvon se dodnes nachází ve věži kostela. Dále je třeba zmínit varhany postavené trutnovským varhanářem Johannem Friessem v roce 1897. Po konstatování jejich dezolátního stavu v roce 1950 bylo do bohoslužeb začleněno harmonium, dokud nebyly varhany rekonstruovány až v roce 2007.

Dnes slouží kostel svatého Josefa především pro pohřební obřady. Pravidelně se konají jednou měsíčně nedělní bohoslužby, což zajišťuje jeho důležitost jako místa setkávání komunity. Hřbitov přiléhající k kostelu obsahuje několik historicky cenných náhrobků, které dodatečně obohacují kulturní dědictví oblasti.

Kostel svatého Josefa ve Voletinách je nejen architektonickou památkou, ale také živým místem s bohatou historií a významným dopadem na místní komunitu. Jeho návštěva nabízí příležitost prozkoumat pseudorománskou architekturu, pochopit historický kontext jeho vzniku a ocenit úsilí o jeho zachování. Tato památka je důležitým svědkem minulosti a stojí za to ji navštívit pro každého, kdo se zajímá o historii a architekturu České republiky.

Kam dál

kaple Panny Marie Pomocné (Poříčí) 1,3 km Hrad na Zámeckém vrchu u Trutnova 1,5 km Bolkov 2 km Kino Vesmír 2,9 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Kostel svatého Josefa (Voletiny)
Historická podoba – Kostel svatého Josefa (Voletiny)
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1803
Zvon pocházející z původní kaple byl zavěšen do věže kostela.
1897
Postavení varhan trutnovským varhanářem Johannem Friessem.

Stavební vývoj

Kostel svatého Josefa byl postaven v pseudorománském stylu jako náhrada za starou kapli. V průběhu let prošel různými fázemi údržby a oprav, přičemž nejvýznamnější rekonstrukce proběhla v letech 2004–2009. Interiér kostela je plochostropý s pseudorománským zařízením z doby jeho vzniku.

Historické události

1895
Založení hřbitova a nahrazení původní kaple novým kostelem.
1947
Svépomocné opravy v interiéru kostela.
2004
Začátek generálních oprav kostela.
2009
Znovuvysvěcení kostela po dokončení oprav.

Zajímavosti

- Kostel svatého Josefa je chráněn jako kulturní památka České republiky od roku 1994. - Původně na místě kostela stála kaple, která byla nahrazena novostavbou v roce 1895 spolu s založením hřbitova. - Kostel má pseudorománský styl a je charakteristický pro období historismu. - Starodávný zvon z roku 1803 pravděpodobně pochází ze staré kaple a dodnes se nachází ve věži kostela. - Varhany postavené trutnovským varhanářem Johannem Friessem byly rekonstruovány v roce 2007.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Kostel svatého Josefa stojí ve Voletinách, okrajové části Trutnova, uprostřed místního hřbitova. Je to římskokatolický kostel v pseudorománském stylu, patří k farnosti Trutnov I a od roku 1994 je chráněn jako kulturní památka.

Na jeho místě dříve stála kaple. Už koncem 19. století se o ní mluvilo jako o sešlé a nevyhovující. Když tu v roce 1895 vznikl hřbitov, nahradil starou kapli nový kostelík. Stavbu zaplatila obec Voletiny.

O údržbu se ale dlouho příliš nedbalo a kostel se dostával do špatného stavu. V roce 1947 se místní pustili do oprav svépomocí, hlavně uvnitř. Pak budova znovu chátrala a koncem osmdesátých let dvacátého století byla opět ve velmi špatném stavu. Dílčí opravy přišly v letech 1993 až 1994, generální oprava proběhla až v letech 2004 až 2009. Završilo ji nové vysvěcení kostela 22. března 2009, které vykonal královéhradecký pomocný biskup Josef Kajnek.

Ve věži visí zvon z roku 1803, který nejspíš pochází ještě z původní kaple. Zvonů tu bývalo víc, ostatní ale zabavily válečné rekvizice v letech 1916 a 1942. Malý zvon je také v sanktusníku, tedy drobné zvoničce nad hřbitovní márnicí.

Varhany postavil v roce 1897 trutnovský varhanář Johann Friess. V roce 1950 byly v naprosto zuboženém stavu, a tak bohoslužby doprovázelo harmonium, které farníci pořídili ze svých darů. Varhany se dočkaly rekonstrukce až v roce 2007.

Stavba je takzvaně neorientovaná, to znamená, že oltářem nesměřuje k východu, jak bývá u kostelů zvykem. K obdélné lodi přiléhá půlkruhový, mírně zúžený presbytář. Nad vstupním průčelím se zvedá štíhlá věž vysoká 35 metrů, jedna z dominant Voletin. Uvnitř má kostel plochý strop a pseudorománské zařízení z doby, kdy byl postaven.

Hřbitov obklopuje kostel ze dvou stran. U vnější zdi kostela se dochovalo několik historicky cenných náhrobků. Kostel dodnes slouží bohoslužbám, především ale pohřebním obřadům.

Tipy pro návštěvníky

Kostel svatého Josefa ve Voletinách je zajímavý především v období od dubna do října, kdy je počasí příjemné a umožňuje si vychutnat okolní přírodní krásy. V létě je také ideální pro rodiny, protože je dostatek slunečného světla a tepla. V zimě je návštěva možná, ale vzhled stavby může být méně výrazný kvůli sněhu a mrazům. Doporučuje se navštívit kostel v ranních nebo odpoledních hodinách, kdy je méně lidí a světlo je příjemné pro fotografování.

Doprava je možné využít autem, ale také veřejnou dopravou. Doporučuje se předem ověřit aktuální spojení a cesty v vyhledávači, protože některé linky mohou být sezónní nebo závislé na dopravní situaci.

Při návštěvě kostela svatého Josefa ve Voletinách je vhodné vzít si kvalitní obuv na pevných podpatcích, protože terén kolem kostela může být trochu nerovný. Dále je dobré mít s sebou malé množství vody, sluneční brýle a ochranný krém proti slunci, zvláště v letních měsících. Pro rodiny s dětmi je užitečné mít s sebou hračky nebo knihy, které si děti mohou prohlédnout během návštěvy.

Kostel svatého Josefa nabízí několik zajímavých míst pro fotografování. Nejlepší místa jsou fasáda kostela s jeho pseudorománskými detaily, vnitřní prostor s jeho architektonickými prvky a okolní zahradky či terasy, které jsou dobře osvětlené. Doporučuje se fotografovat v době, kdy je slunce vhodně nad obzorem, například v ranních nebo odpoledních hodinách. Vzhledem k historické hodnotě stavby je však vhodné respektovat pravidla fotografování, například nevyvolávat fotografie uvnitř kostela.'} {'co navštívit v okolí (do 30 minut): Voletiny': 'V okolí Voletin, které jsou blízko kostela svatého Josefa, můžete navštívit několik zajímavých míst. Dále je zde možnost navštívit místní muzeum, které se zabývá regionální historií a tradicemi. Pro rodiny s dětmi je vhodné navštívit místní dětské hřiště, které je umístěno v příjemném prostředí a nabízí mnoho možností pro aktivní odpočinek.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Aktuální informace najdete na oficiálním webu památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Voletiny, Královéhradecký kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 12878/6-5791).

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

Obklopení kostel je několik historicky cenných náhrobků. V oblasti se nachází hřbitov, který se připojuje ke dvěma stranám kostel, čímž se zvyšuje jeho klid a historické prostředí.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kostel svatého Josefa (Voletiny) v Královéhradecký kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Denní výletní trasa k Kostelu svatého Josefa v Voletinách****

1. Kostel svatého Josefa – Voletiny Je to krásná barokní stavba z 18. století s bohatou výzdobou a historickými památkami. Je zajímavé pro své architektonické detaily a místní legendy.

2. Nádvoří kostela – Voletiny Okolo kostela se nachází prostorné nádvoří s malým parkem, kde se často konají kulturní akce a slavnosti.

3. Výhledová místa okolo kostela – Voletiny Okolní pole a lesy nabízejí klidné procházky, které vedou k historickým usedlostem a malým usedlým vesnicím.

4. Zastávka u Voletinského potoka**** Malý potok, který protéká vesnicí, je ideální pro krátkou zastávku na odpočinek a pozorování přírody.

Doporučená délka: 2–3 hodiny (prohlídka kostela + okolí).

Sezónní doporučení

Jaro

V tomto období se kostel svatého Josefa v Voletinách proslavuje rozkvétajícím přírodním okrasou – okolí je pokryto prvních zelených listů a kvetoucích vrbových vrcholů. Vnitřní prostor je osvětlen přirozeným světlem z velkých okien, které zdůrazňují barvy nového života. Atmosféra je klidná, ale živá, kdy se návštěvníci vrací z okolí, kde se ještě neprobuzují první turistické vlny. Nejlepší čas na návštěvu je brzy ráno, kdy je venku teplo a nedochází k davům. Vhodné oblečení zahrnuje lehké pláštěnky a pohodlné boty pro procházku po okolí, které je teprve začíná rozvíjet.

---

Léto

V hlavní letní sezóně je kostel svatého Josefa plný života – okolí je plné slunečného světla a tepla, ale také hlučných davů, které sem přicházejí z okolních vesnic. Vnitřní prostor je osvětlen intenzivním světlem z venkovních lamp, které zdůrazňují historickou architekturu. Atmosféra je bujná, ale někdy i přetěžovaná, proto je vhodné přijít předpoledním časem, aby se vyhnuli nejhustším skupinám. Vhodné oblečení je lehké, ale s možností ochrany před sluncem, a boty na pevný podklad, protože okolí je často mokré.

---

Podzim

V tomto období se příroda v kostele a okolí stává mystickou – listí začíná žloutnout a padat, vytvářející příjemnou atmosféru. Vnitřní prostor je osvětlen mírnějším světlem, které zdůrazňuje tónové odstíny dřeva a stěn. Atmosféra je klidná a přátelská, kdy se návštěvníci vrací z procházek po okolí, kde je vzduch chladnější a vzdušnější. Nejlepší čas na návštěvu je odpoledne, kdy je venku příjemná teplota a nedochází k davům. Vhodné oblečení zahrnuje lehké pláštěnky a teplé obuv, aby se vyhnuli chladnému počasí.

--- Zima

V adventním čase je kostel svatého Josefa v Voletinách ozdoben světlými dekoracemi, které vytvářejí magickou atmosféru. Vnitřní prostor je osvětlen mírnějším světlem, které zdůrazňuje historické detaily. Atmosféra je tichá a vánoční, kdy se návštěvníci vrací z procházek po sněžených okolí. Nejlepší čas na návštěvu je v ranních hodinách, kdy je venku chladno, ale návštěva je klidná. Vhodné oblečení je teplé a obuv na pevný podklad, protože okolí může být mokré a chladné.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kostel svatého Josefa (Voletiny) – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Kostel svatého Josefa (Voletiny) – letecký pohled
Letecký pohled
Kostel svatého Josefa (Voletiny) – jaro
Jaro
Kostel svatého Josefa (Voletiny) – léto
Léto
Kostel svatého Josefa (Voletiny) – podzim
Podzim
Kostel svatého Josefa (Voletiny) – zima
Zima
Kostel svatého Josefa (Voletiny) – akvarel
Akvarel
Kostel svatého Josefa (Voletiny) – noc
Noční záběr
Kostel svatého Josefa (Voletiny) – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kostel svatého Josefa (Voletiny)
Snímek: Mapillary, autor wegavision, licence CC BY-SA 4.0
Kostel svatého Josefa (Voletiny)
Snímek: Mapillary, autor wegavision, licence CC BY-SA 4.0

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q38191775)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Hadonos / CC BY-SA 4.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Voletiny
Kraj Královéhradecký kraj
Typ kostel
Rok výst. 1896
Století 19. stol.
Sloh / Období historismus
Ochrana Kulturní památka
Stav dobrý
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/51526 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatého Josefa (Voletiny) – Pamatky.cz

Další památky – Voletiny

Zobrazit vše v obci
kostel Narození Panny Marie (Nové Město nad Metují) kostel Narození Panny Marie (Nové Město nad Metují) hrad Potštejn hrad Potštejn Kostel svatého Václava (Číbuz) Kostel svatého Václava (Číbuz) Kostel Nalezení svatého Kříže (Zliv) Kostel Nalezení svatého Kříže (Zliv) Kostel Nejsvětější Trojice (Všestary) Kostel Nejsvětější Trojice (Všestary) Kostel svatého Jana Křtitele (Janovičky) Kostel svatého Jana Křtitele (Janovičky)
Pokračujte: kaple Panny Marie Pomocné (Poříčí) · Hrad na Zámeckém vrchu u Trutnova · Bolkov · Kino Vesmír

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel svatého Josefa (Voletiny)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svatého Josefa (Voletiny)

**Když se Jan Skála pokusil utéci před svým stínem, našel ho zvon.** Bylo to v ten okamžik, kdy se mu nohy samy odmlčely na prahu kostela, jako by je něco p…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kostel svatého Josefa (Voletiny)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)