Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kostel Svatého Petra a Pavla (Vrskmaň)
  • Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň)

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) Kostel

Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň)
kostel Kulturní památka zbořeno Bez bezbar. přístupu Audio průvodce Zdarma 15–30 minut Psi vítáni pro všechny věkové kategorie ideální za slunečného počasí Aktualizováno 06.09.2026

Objekt se nedochoval — na místě dnes nestojí. Následující text popisuje jeho historii, ne současnou návštěvu.

🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Děti Akce v okolí V okolí Galerie Fotografie z okolí Atmosféra Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Kostel svatého Petra a Pavla, který stál v zaniklé vesnici Novém Sedle nad Bílinou, je historickou památkou s bohatou minulostí. I když byl kostel zbořen v roce 1972 kvůli rozšiřování těžby hnědého uhlí, jeho dědictví a historický význam nadále přitahují pozornost. Tento románský kostel sloužil jako farní centrum pro novosedelskou farnost až do svého zániku.

Postaven pravděpodobně v letech 1230–1240, byl zakladatelem některým příslušníkem rodu pánů ze Rvenic. První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1352, kdy novosedelská farnost odváděla poplatek devět grošů papežského desátku. Tato data naznačují významnou roli kostela ve společenském a náboženském životě oblasti.

Architektura kostela prošla několika fázemi, které odrážejí proměny v historii. Původní románský kostel měl obdélníkový půdorys a byl postaven s vnějšími rozměry 13,5 × 11 metrů. Jeho apsidu zakončovala půlkruhová konstrukce. V polovině šestnáctého století došlo k renesanční přestavbě s přistavěním nového presbytáře, který nahradil starší předsíň. Barokní úpravy zahrnovaly zaklenutí presbytáře valenou klenbou a připojení sakristie s oratoří.

Kostel svatého Petra a Pavla prošel několika vlastnictvími a správními změnami. I když konkrétní jména nejsou uvedena, jeho historie je úzce spjata s místními pánovými rodinami a náboženskými institucemi. Poslední mše se v kostele konala roku 1965, což znamenalo konec jeho funkčnosti jako místa bohoslužeb.

Mezi klíčové události patří první písemná zmínka o kostele v roce 1352 a jeho demolice v roce 1972. Před zbořením byl portál kostela podrobně zdokumentován a následně odvezen do chomutovského muzea, kde fragmenty portálu byly částečně sestaveny v muzejním lapidáriu. Tyto akce zachovaly důležité prvky původní stavby pro budoucí generace.

Dnes již kostel svatého Petra a Pavla neexistuje jako fyzická struktura, ale jeho historie a architektonický význam zůstávají důležitou součástí kulturní paměti regionu. Návštěva chomutovského muzea umožňuje objevit fragmenty portálu a další artefakty, které připomínají dřívější slávu tohoto kostela.

Kostel svatého Petra a Pavla je příkladem toho, jak historické památky mohou být zachovány i v nepřítomnosti fyzických struktur. Jeho dědictví nás připomíná hodnotu ochrany kulturních památek a jejich význam pro pochopení minulosti. Návštěva muzea, kde jsou uloženy jeho artefakty, je cenným způsobem, jak se dozvědět více o historii a architektuře této významné památky.

Kam dál

Kostel svatého Mikuláše (Malé Březno) 2,9 km evangelický kostel v Jirkově 3,7 km Kostel svatého Václava (Strupčice) 4,4 km Kostel svaté Anny (Jirkov) 4,5 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň)
Historická podoba – Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň)
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1230
Postavení románského kostela.
1352
První písemná zmínka o kostele.

Stavební vývoj

Původně románský kostel měl obdélníkový půdorys a byl postaven v letech 1230–1240. V polovině šestnáctého století došlo k renesanční přestavbě s přistavěním nového presbytáře. Barokní úpravy zahrnovaly zaklenutí presbytáře valenou klenbou a připojení sakristie.

Historické události

1352
První písemná zmínka o kostele.
1965
Poslední mše se konala v kostele.
1972
Kostel byl zbořen kvůli rozšiřování těžby hnědého uhlí.

Zajímavosti

– I když kostel svatého Petra a Pavla byl zbořen v roce 1972, jeho portál byl zachován a nyní je součástí expozice v chomutovském muzeu. Tento fragment představuje jediný fyzický důkaz původní stavby.

– Kostel sloužil jako farní centrum pro novosedelskou farnost až do svého zániku, což zdůrazňuje jeho významnou roli ve společenském životě vesnice Nové Sedlo nad Bílinou.

– Původní románský kostel měl unikátní půdorys s apsidou zakončenou půlkruhovou konstrukcí, což byla typická rys architektury té doby v regionu.

– Během své historie prošel kostel několika fázemi rekonstrukce, včetně renesanční přestavby a barokních úprav, které zahrnovaly změny v klenbách a přístavek sakristie s oratoří.

– I když konkrétní jména nejsou uvedena, historie kostela je úzce spjata s místními pánovými rodinami a náboženskými institucemi, což odráží složitou správu a vlastnictví té doby.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte na místě plném historie a tajemství, kde se dnes nacházíme v Vrskmaní, Ústeckém kraji. Stojíte před pozůstatkem kostela svatého Petra a Pavla, který kdysi stál jako svědectví minulosti této zaniklé vesnice Nové Sedlo nad Bílinou. I když samotná stavba již není mezi námi, její přítomnost je cítit ve vzduchu a v paměti místních.

Pojďme se ponořit do historie tohoto místa. Kostel svatého Petra a Pavla byl postaven kolem roku 1230 jako románská stavba, která sloužila jako farní centrum pro novosedelskou farnost. První písemná zmínka o kostele pochází z roku 1352, což nám umožňuje představit si životy lidí, kteří se sem modlili a shromažďovali.

Podívejte se nahoru na to, co zůstalo z této historické stavby. I když kostel byl zbořen v roce 1972, jeho portál nás stále čeká jako svědectví původní architektury. Tento fragment je dnes součástí expozice v chomutovském muzeu a představuje jediný fyzický důkaz této románské stavby.

Nyní věnujte pozornost atmosféře, kterou tento kostel kdysi měl. Sloužil jako duchovní centrum pro místní obyvatele a jeho architektura se vyvinula z románských po barokní úpravy. Tento přechod v architektonickém stylu obohatil kostel o unikátní charakter, který ho dělal jedinečným mezi jeho současníky.

Klíčové příběhy a osobnosti spojené s tímto místem zůstávají často neznámé kvůli nedostatku historických záznamů. Nicméně lze si jen představit, jak mnoho generací se sem modlilo a jaký vliv kostel měl na životy lidí v Novém Sedle.

Zajímavostí je skutečnost, že i když samotná stavba již není mezi námi, její portál přežil jako svědectví jeho existence. Tento fragment nás spojuje s minulostí a zároveň nám připomíná kruté osudy mnoha historických památek.

Dovolte, abych vás pozval k dalšímu prozkoumání tohoto místa. Ačkoliv kostel svatého Petra a Pavla již nevypovídá o sobě fyzicky, jeho duch stále žije ve vzpomínkách a historii Vrskmane. Doufám, že váš návštěvní výlet zde byl pro vás poutavý a inspirující. S Bohem na další cestě!

Pro děti

Představ si dobu, kdy se po zemi plížily stínové postavy a hlasité kroky lidí, kteří stavěli ohromující budovy pouze pomocí svých rukou. Tohle byla doba románského umění, kdy se dělaly krásné kostely s vysokými kupolemi a pečlivě vytesanými portály, které způsobovaly úžas u každého, kdo je viděl. Jednou takovou stavbou byl kostel svatého Petra a Pavla v malé vesničce Novém Sedle nad Bílinou.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Koncert pro všechny dobré lidi - Duo Bárka a Jiří Míža
28. 10. 2026
Koncert pro všechny dobré lidi - Duo Bárka a Jiří Míža
🎵 Koncert 9,6 km
Koncert k výročí vzniku samostatné Československé republiky se bude konat v zámecké kapli.
Janovice u Rýmařova, Janov

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

➜ Zobrazit interaktivní přehled okolí – restaurace, ubytování, půjčovny a další místa v okruhu 15 km.

Data: OpenStreetMap contributors, okruh 15 km.

🏰 Historické památky

  • Galerie Jirkov (4.4 km – Kostelní 47)
  • Najštejn (7.5 km)
  • Společný hrob obyvatel Mostu a jeho okolí (8.0 km)
  • Trojičný sloup (8.3 km)
  • Menhir (8.7 km)
  • Obětem I. sv. války (8.7 km)
  • Na Památku vojenským obětem komunistického bezpráví (9.3 km)
  • Obětem II. sv. války (10.4 km)

🍽️ Restaurace a stravování

  • Hradčany (8.2 km)
  • Pepe Lopez (8.4 km)
  • Horský hotel Lesná (8.5 km)
  • V + V Rock bar (8.8 km)
  • Hněvín (8.9 km)
  • Music Pub (9.3 km)
  • Exit 99 (9.4 km)
  • Pivovarská restaurace Mostecký Kahan (9.4 km)

🏨 Ubytování

  • Kamencové jezero (7.4 km)
  • Royal (8.2 km)
  • Clochard (8.4 km – Blatenská 1099/48)
  • Horský hotel Svahová (8.5 km)
  • Beethoven (8.5 km – Beethovenova 1146)
  • Penzion Pod Lipou (9.9 km)
  • Paulshof (11.3 km – Salzweg 2)
  • Bernava (12.0 km)

🚲 Půjčovny a sport

  • A3 SPORT (5.3 km)
  • Sportisimo (5.4 km)
  • CYKLO POINT (5.4 km)
  • Elektrokola - CHULIT (5.9 km)
  • Přírodní Koupaliště (8.0 km)
  • Squash Fitness Chomutov (8.1 km – Cihlářská 5478)
  • Zimni stadion Most (9.8 km)
  • Bicykl (10.4 km)

🥾 Turistika a příroda

  • Eduardova skála (10.1 km)
  • Udržované běžecké traté v lokalité Lesná-Pyšná-Brandov (10.4 km)
  • Nová Ves (ryb.) (10.6 km)
  • Cykloturistická stezka Nová Ves v Horách - Mníšek (10.6 km)
  • Cykloregion Krušné hory (10.9 km)
  • Nová Ves v Horách (CZ/D) (10.9 km)
  • Přírodní park Loučenská hornatina (11.5 km)
  • Rozhledna Jeřabina (11.6 km)

Vizualizace a umělecké pohledy

Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) – letecký pohled
Letecký pohled
Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) – jaro
Jaro
Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) – léto
Léto
Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) – podzim
Podzim
Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) – zima
Zima
Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) – akvarel
Akvarel
Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) – noc
Noční záběr
Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň)
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Atmosféra místa

⚙︎ Atmosférickou vizualizaci prostředí a doby vytvořila umělá inteligence. Nejde o skutečný záznam místa.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q26242964)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: autor neuveden / Public domain — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Vrskmaň
Kraj Ústecký kraj
Typ kostel
Sloh / Období románský
Ochrana Kulturní památka
Stav zbořeno
Bezbariérový Ne
Parkování Není
Psi Povoleni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/51883 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň) – Pamatky.cz

Další památky – Vrskmaň

Zobrazit vše v obci
Dlouhá 120 (Terezín) Dlouhá 120 (Terezín) Dům čp. 2 (Mikulášovice) Dům čp. 2 (Mikulášovice) Trmice Trmice Kostel svatého Jiří (Malešov) Kostel svatého Jiří (Malešov) Kostel svaté Kateřiny (Bořislav) Kostel svaté Kateřiny (Bořislav) Dlouhá 49 a 51 Dlouhá 49 a 51
Pokračujte: Kostel svatého Mikuláše (Malé Březno) · evangelický kostel v Jirkově · Kostel svatého Václava (Strupčice) · Kostel svaté Anny (Jirkov)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň)

**Když se Jarek z Nového Sedla probudil, ležela mu v ústech chuť popela a na dlaních mu zůstal otisk kovu.** Nejprve si myslel, že to byl sen. Ale když se p…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kostel svatého Petra a Pavla (Vrskmaň)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)