Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kostel Svatého Petra a Pavla (Chcebuz)
  • Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz)

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) Kostel

Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz)
kostel Kulturní památka výborný Audio průvodce Aktualizováno 11.09.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Kostel Saints Peter a Paul v Chcebuz je pozoruhodná barokní posvátná budova se nachází v srdci obce náměstí. Sedí na oválném hřbitově, který dominuje krajině díky své zvýšené poloze. Konstrukce mezi lety 1781 a 1784 pod patronátem hraběte Huberta Karla Pachty von Rajova je chráněna jako kulturní památka od roku 1964 spolu s nedalekým farním domem. Jeho historický význam podtrhuje jeho odolnost během velké povodně v srpnu 2002, která ji při ničení jiných struktur nenechala bez úhony.

Původ kostel se vrátil k dřívější struktuře, která pravděpodobně vznikla během vlády Boleslava II na konci 10. století. Původní budova byla zničena požárem v roce 1656 a přestavěna v roce 1684. Současná barokní stavba nahradila tuto dřívější strukturu, která odráží koncem 18. století české architektonické trendy v Habsburské monarchii. Během tohoto období došlo k významnému kulturnímu rozvoji ovlivňovanému barokními styly, se zvýšenou patronací místní šlechty pro náboženskou a občanskou architekturu.

V architektonickém provedení kostel je obdélníkový půdorys s půlkruhovou presbyterií pokrytou dvěma pozemními svatořezy. Jeho design zahrnuje vysoké pilastry, segmentální a příčně oválná okna a čtyřhrannou fasádní věž se zaoblenými a párovanými rohy. Interiér je zdoben freskami Josefa Kramolína z roku 1784, zobrazující různé biblické scény, jako jsou skupiny andělů, Mary Magdaléna, král David s harfou a svatá Cecilia u varhany. Tyto umělecké prvky zdůrazňují barokní styl kostel a jeho bohatý dekorativní program.

V průběhu své historie, církev svatých Peter a Paul byl svědkem významných událostí, které podtrhují jeho odolnost a kulturní význam. Navzdory prudkým povodním v srpnu 2002, které postihly většinu regionu, zůstal kostel kvůli své zvýšené poloze bez úhony. Tato událost vyzdvihla strategickou výhodu svého postavení a zároveň zdůraznila závislost komunity na tomto posvátném místě během krizí.

Dnes stojí Kostel svatých Petra a Pavla jako důkaz barokní architektury a uměleckého výrazu v Chcebuz. Jeho zachování jako kulturní památka zajišťuje, že návštěvníci mohou ocenit jeho historický a architektonický význam. kostel zůstává přístupný těm, kteří se zajímají o objevování své bohaté historie a těší své klidné nastavení na vrcholu náměstí vesnice. Návštěva nabízí vhled do minulosti regionu a možnost zažít trvalý odkaz barokního umění.

Kam dál

Snědovice 3,3 km kaple svatého Jana a Pavla (Čakovice) 3,6 km Vodní mlýn čp. 36 4 km Vodní mlýn če. 149 4,4 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz)
Historická podoba – Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz)
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

X993
Obec Chcebuz je zdokumentována v zakládací listině Břevnova kláštera.
1656
Původní kostel byl zcela zničen ohněm.
1784
Fresky Josefa Kramolína byly dokončeny.

Stavební vývoj

Současný barokní kostel nahradil dřívější stavbu, která byla přestavěna po zničení ohněm v roce 1656. Současná budova byla postavena mezi 1781 a1784, s obdélníkovým rozvržením s půlkruhovou presbyterií a dvěma pozemními svatořezy. Jeho architektura zahrnuje vysoké pilastry, segmentová a přímočará okna a fresky Josefa Kramolína z roku 1784.

Historické události

Původní kostel v Chcebuz, založený pravděpodobně během vlády Boleslava II na konci 10. století, byl zcela zničen ohněm v roce 1656 a přestavěn v roce 1684. Byl nahrazen současnou strukturou mezi 1781 a1784.

V srpnu 2002 postihla region velká povodeň, ale kostel kvůli své zvýšené poloze nepoškodila.

Zajímavosti

- Kostel Saints Peter a Paul nahradili dřívější strukturu, která sahá až do vlády Boleslava II na konci 10. století, což naznačuje dlouhotrvající náboženskou přítomnost na tomto místě.

- Přestože byl kostel po požáru v roce 1656 přestavěn, udržuje si svůj význam po staletí, což odráží odolnost a kontinuitu místních tradic a architektury.

- Fresky uvnitř kostel, vytvořené Josefem Kramolínem v roce 1784, zahrnují unikátní vyobrazení, jako je svatá Cecilia u varhany, které ukazují bohaté umělecké dědictví v tomto posvátném prostoru.

- Během hlavní povodně v srpnu 2002, zatímco mnoho staveb bylo zničeno, zvýšená pozice kostel umožnila, aby zůstala bez úhony, a zdůraznila svou strategickou a ochrannou roli pro komunitu.

- Architektonický design kostel obsahuje směs barokních prvků, jako jsou vysoké pilastry a segmentální okna, které byly ovlivněny českými trendy v habsburské monarchii koncem 18. století.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte v historické církvi svatého Petra a Pavla v Chcebuz, ohromující závěť barokní architektury usídlené v srdci tohoto půvabného náměstí. Jak tu stojíte, udělejte si chvíli, abyste vstřebali scénu: elegantní stavba se usadila na oválném hřbitově, jeho přítomnost velící okolní krajině z její zvýšené pozice. Tento kostel, chráněný jako kulturní památka od roku 1964, vás zve do staletí historie a architektonické krásy.

Příběh tohoto posvátného místa začíná v roce 993, kdy byl Chcebuz poprvé zdokumentován v zakládací listině Břevnova kláštera. Představte si pak vesnici, jejíž raní osadníci pokládají kořeny, které by vedly k vybudování původního kostela během vlády Boleslava II na konci 10. století. Tato původní struktura značila dlouhotrvající náboženskou přítomnost na tomto místě, ustavující jeviště po staletí duchovního a společného života.

Čas však přinesl výzvy; v roce 1656 zničující oheň zcela zničil původní kostel. Přesto, z tohoto popela povstala nová vize mezi 1781 a 1784, pod patronací hraběte Huberta Karla P - ačkoli architekti zůstávají nejmenovaní, jejich práce trvá jako důkaz odolnosti a víry.

Jak se rozhlédnete, všimněte si, jak se barokní prvky kostel harmonizují s okolím. Zatímco specifické architektonické detaily zde nejsou zdokumentovány, nechte své oči bloudit po fasádě a vzít v atmosféře úcty, která obklopuje toto místo. Fresky Josefa Kramolína, dokončené v roce 1784, přidávají vrstvu umělecké krásy do interiéru kostela a zvou vás k dalšímu zkoumání.

Tato stránka není jen o architektuře; je to o příbězích vpletených do její textilie. Přestože specifické historické postavy spojené s kostel nejsou známy, každý kámen a paprsek nese ozvěny minulých životů - těch, kteří vybudovali, uctívali a shromáždili se zde po generace.

Nyní, nechť vás vaše zvědavost dovede k jednomu zajímavému aspektu: tato církev nahradila dřívější strukturu, která sahá až do vlády Boleslava II, což naznačuje hluboce zakořeněný duchovní odkaz. Je symbolem kontinuity a změny, která odráží schopnost obce přestavět a obnovit se při zachování historické podstaty.

Jak uzavíráme naši cestu časem a kamenem, vyzývám vás, abyste zůstali v tomto posvátném prostoru. Prozkoumejte kostelyard, nechte svou představivost bloudit historií, a snad najít klidnou chvíli přemýšlet o přetrvávajícím duchu Chcebuz. Děkuji, že jste se ke mně dnes připojili; nechť vám vaše návštěva zanechá trvalé vzpomínky a inspiraci.

Sbohem, a do příště, pokračujte v zkoumání příběhů, které místa jako tohle musí vyprávět.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší doba na návštěvu kostela sv. Petra a Pavla v Chcebuz je na konci jara nebo na začátku podzimu, kdy je příjemné počasí pro procházky po náměstí a užívat si okolní ústecké krajiny. Během těchto měsíců, můžete zažít živé přírodní scenérie bez letních davů, což je ideální pro klidný průzkum.

Při návštěvě kostela svatého Petra a Pavla, je vhodné přinést pohodlné pěší boty, zejména pokud máte v plánu prozkoumat mimo území kostel. Kamera se doporučuje pro zachycení ohromující výhled z zvýšené polohy s výhledem na náměstí obce. Nejlepší místa pro fotografování jsou kolem řadového hřbitova, kde sedí kostel, zejména během zlaté hodiny, kdy světlo zvyšuje barokní architekturu.

Nedaleké atrakce v okruhu 30 minut jízdy zahrnují přírodní krajiny a další historické památky typické pro Ústecký region. Zkoumání těchto oblastí může poskytnout další kontext kulturního dědictví Chcebuz. Pro rodiny s dětmi, zvažte návštěvu místních parků nebo zapojení do outdoorových aktivit dostupných v okolí, aby výlet zábavnější pro mladší návštěvníky.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Chcebuz, Ústecký kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 43517/5-2048).

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

kostel se nachází v Chcebuz, s výhledem na náměstí obce z zvýšené polohy. Okolní krajina zahrnuje přírodní prvky typické pro Ústecký kraj.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) v Ústecký kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Tematická výletní trasa z Chcebuze

1. Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz)
Typ: Kostel
Tento barokní kostel je největším sakrálním stavebním dílem v obci Chcebuz. Jeho historie sahá do 13. století, kdy byl původně románský kostel zasvěcený svatému Petru a Pavlu postaven jako farní kostel. Kostel je známý svou architekturou a bohatou historií, která odráží proměny v regionu po staletí.

2. Památník padlým za svobodu a demokracii
Typ: Památník
Tento památník je umístěn nedaleko kostela a slouží jako vzpomínka na oběti bojů za svobodu a demokracii. Je to místo pro klidné přemýšlení o důležitosti historických událostí, které formovaly současnou společnost.

3. Kaplička Panny Marie
Typ: Kaplička
Tato malebná kaplička je umístěna v blízkosti kostela a poskytuje klidné místo pro modlitbu a reflexi. Je to připomínka tradičního náboženského života v regionu, který se odráží i ve svatyni Panny Marie.

4. Náves s historickými domy
Typ: Náves
Procházka po návsi Chcebuze nabídne pohled na řadu historických domů, které svědčí o bohaté místní architektuře. Tyto budovy jsou připomínkou minulosti a dodnes tvoří charakteristický obraz tradičního českého vesnického života.

Tato trasa nabídne návštěvníkům možnost prozkoumat historii a kulturu Chcebuze, od hlavní památky kostela svatého Petra a Pavla přes klidná místa v okolí.

Sezónní doporučení

Jaro: Návštěva kostela svatého Petra a Pavla v Chcebuz na jaře nabízí unikátní pohled na kostel osvětlený slunečním světlem. Jak stromy listy začínají bud, návštěvníci mohou lépe ocenit architektonické detaily a štukové práce než v jiných obdobích roku. Atmosféra je klidná, protože v okolí je méně lidí, což návštěvníkům umožňuje vychutnat si klidné turné bez přerušení. Doporučujeme nosit oblečení vhodné pro mírné teploty a plánovat Vaši návštěvu na časné odpoledne, kdy je slunce nejjasnější.

Léto: Léto přináší dlouhé dny a zdravé davy do kostela svatého Petra a Pavla. Sluneční osvětlení zvýrazňuje barvy štukové práce a architektury, což vytváří vizuálně okouzlující návštěvu. Návštěvníci by měli nosit lehké oblečení a nosit ochranné sluneční brýle, aby si svou návštěvu bez nepohodlí užili.

Podzim: Na podzim nabízí kostel sv. Petra a Pavla v Chcebuz výhled na žluté a červené listy. Atmosféra je klidná, jak návštěvník čísla snížit, což vám umožní vychutnat kostel v mírném klidu. Slunné dny jsou ideální pro fotografování architektury na pozadí barevných listů. Doporučujeme nosit oblečení vhodné pro chladnější teploty a plánovat návštěvu mezi 9:00 a 11:00, aby si slunce před prvním chladným větrem.

Zima: Zimní návštěva kostela svatých Petra a Pavla nabízí jedinečnou atmosféru, kde kostel je osvětlen jasným měsíčním světlem nebo stínovými lampami. Architektura se zdá ještě působivější v tichém a tichém zimním období, kdy je okolí pokryto sněhem. Je nezbytné nosit teplé oblečení a odpovídající obuv, protože venku může být zima.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) – letecký pohled
Letecký pohled
Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) – jaro
Jaro
Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) – léto
Léto
Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) – podzim
Podzim
Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) – zima
Zima
Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) – akvarel
Akvarel
Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) – noc
Noční záběr
Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz)
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz)
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q24282814)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Jirka Dl / CC BY-SA 3.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Chcebuz
Kraj Ústecký kraj
Typ kostel
Sloh / Období baroko
Ochrana Kulturní památka
Stav výborný
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/51889 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz) – Pamatky.cz

Další památky – Chcebuz

Zobrazit vše v obci
Kostel svaté Kateřiny (Bořislav) Kostel svaté Kateřiny (Bořislav) Dům čp. 2 (Mikulášovice) Dům čp. 2 (Mikulášovice) Dlouhá 120 (Terezín) Dlouhá 120 (Terezín) Trmice Trmice Kostel svatého Jiří (Malešov) Kostel svatého Jiří (Malešov) Františkánský klášter v Kadani Františkánský klášter v Kadani
Pokračujte: Snědovice · kaple svatého Jana a Pavla (Čakovice) · Vodní mlýn čp. 36 · Vodní mlýn če. 149

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz)

**Když Matěj z Chcebuzu zavřel dveře sakristie, uvědomil si, že zapomněl klíč.** Ne že by to bylo poprvé. Starý kostel si brával své — skřípěl, sténal, někd…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kostel svatého Petra a Pavla (Chcebuz)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)