Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Dolní Náměstí 17
  • Dolní náměstí 17

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Dolní náměstí 17 Dům

Dolní náměstí 17
dům Kulturní památka Aktualizováno 24.09.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Stavební vývoj Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Dolní náměstí 17 v Olomouci je řadový dům, který patří do kompaktní zástavby městského jádra a je chráněn jako kulturní památka České republiky. Jeho význam spočívá především v architektonické kontinuitě a schopnosti zachovat stopy různých historických období.

Nejstarší dějiny stavby jsou málo známé, avšak její původní jádro pochází z gotické doby. Nacházející se v Olomouci v okrese Olomouc, tvoří nedílnou součást historického centra města.

Architektonický vzhled objektu je důsledkem postupných úprav během několika století. Původní gotická podstata byla transformována renesančními a barokními prvky, což odráží měnící se potřeby a estetické preference obyvatel v různých epochách. Kromě hlavní stavby patří k objektu i přístavby z 19. století.

Tento dům je autentickým příkladem městské architektury, která se vyvíjela spolu s městem. Jako kulturní památka je chráněn zákonnými předpisy, což zajišťuje zachování jeho historické hodnoty pro budoucí generace. Pro zájemce o historii Olomouce je důležitým svědkem minulosti a stále součástí živého městského prostoru.

Při procházce historickým jádrem Olomouce doporučujeme věnovat pozornost řadovým domům, které tvoří unikátní atmosféru města. Je to příležitost k pozorování prolínání různých století v jednom objektu.

Kam dál

Dolní náměstí 16 22 m Mariánský sloup 47 m Dolní náměstí 21 48 m Dolní náměstí 22 50 m

Stavební vývoj

Původně gotický dům prošel renesančními a barokními úpravami. Ve dvoře se nacházejí přístavby z 19. století.

Zajímavosti

– Původní jádro domu pochází z gotické doby. – Architektonický vzhled kombinuje gotickou podstatu s renesančními a barokními prvky. – K hlavní stavbě patří také přístavby z 19. století. – Dům je chráněn jako kulturní památka České republiky.

Průvodce

Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte v srdci Olomouce, v místě, kde se historie v každém kameni prolíná s přítomností. Zastavte se na okamžik, nadechněte se a vnímejte atmosféru tohoto nádherného města. Stojíte právě před domem s číslem sedmnáct na Dolním náměstí. Možná vám na první pohled přijde jako jeden z mnoha domů, které tvoří okraj tohoto rozlehlého městského prostoru, ale právě v té nenápadnosti a zapadnutí do celku spočívá jeho skutečná hodnota. Podívejte se před sebe a vnímejte, jak tento objekt tvoří neoddělitelnou součást Olomouckého obrazu.

Pojďme se nyní zamyslet nad tím, kde se nacházíte. Tento dům je typickým zástupcem takzvané kompaktní zástavby městského jádra. Co to vlastně znamená v praxi? Pokud se rozhlédnete kolem sebe, uvidíte, že domy zde nejsou od sebe odděleny zahradami ani širokými mezerami. Stojí těsně vedle sebe, ramena v rameni, tvoříme tak souvislou stěnu, která definuje prostor náměstí. Tato hustota zástavby není náhodná. V dobách, kdy byla Olomouc strategickým a obchodním centrem, byla každá píď půdy uvnitř městských hradeb extrémně cenná. Lidé stavěli úzky a hluboký, aby se v centru města vešlo co nejvíce obyvatel, řemeslniků a obchodníků. Dům číslo sedmnáct je právě takovým svědkem této urbanistické logiky, kdy se prostor využíval s maximální efektivitou.

Když se zastavíme u otázky původu, ocitáme se v oblasti, která je fascinující svou tajemností. Přesná chronologie vzniku tohoto domu není v záznamech detailně doložena, neznáme přesné datum položení prvního kamene ani jména architektů, kteří jej navrhli. Možná vás to překvapí, ale právě v tom tkví určitý druh romantiky. Tento dům není dílem jednoho slavného mistra, kterého by dnes každý znal z učebnic. Je to spíše organický produkt času. Je to stavba, která rostla, měnila se a přizpůsobovala potřebám generací lidí, kteří v něm žili, pracovali a snili. Je to tichý památník každodenního života, který není zapsán v kronikách velkých hrdinů, ale v každé vrstvě svých zdí.

Nyní věnujte svou pozornost samotné architektuře. Podívejte se pozorně na průčelí domu. I když se může zdát sjednocené, pokud se zamyslíte a budete pozorovat linie a detaily, všimnete si něčeho zajímavého. Budova vykazuje znaky různých architektonických stylů. To není chyba, ale výsledek postupných úprav, které probíhaly v průběhu desetiletí, možná i století. Představte si to jako knihu, do které každý nový majitel dopisoval svou vlastní kapitolu. Jeden přidal nové okno, jiný upravil vstup, další změnil vzhled fasády, aby odpovídal tehdejší módě.

Zkuste si nyní v duchu projít celou fasádu od základů až po střechu. Vnímejte, jak se zde prolínají různé éry. Právě tato vrstvenost dělá z domu na Dolním náměstí sedmnáct fascinující objekt. Není to sterilní kopie jedné konkrétní epochy, ale živý organismus, který v sobě nese stopu času. Právě proto je tento objekt chráněn jako kulturní památka České republiky. Ochrana jako památky neznamená pouze to, že se nesmí měnit, ale především to, že uznáváme jeho historickou hodnotu a chceme, aby i budoucí generace mohly vidět, jak se vyvíjela městská architektura v Olomouci.

Když se díváme na tento dům, přirozeně nás napadá otázka, kdo v něm žil. Ačkoliv v našich podkladech nemáme jména konkrétních osobností, které by byly s tímto místem spojeny, můžeme si je představit. Kdo procházel těmito dveřmi v době, kdy bylo náměstí plné tržnic a hlučících vozů? Kdo sledoval z oken příchody vojsk nebo oslavy městských svátků? Tento dům byl domovem pro řemeslníky, obchodníky nebo možná drobné úředníky. Každý z nich přinesl do těchto prostor svou energii a svou historii. Je fascinující pomyslet si, že stojíte na stejném místě, kde před stovkami let stál někdo jiný a možná pohlížel na stejné okolní budovy s podobným pocitem úžasu, jako vy dnes.

A nyní přicházíme k části, která je možná nejvíce znivčující i nejvíce lákavou zároveň. Záhadou tohoto místa je právě jeho anonymita. V dnešní době jsme zvyklí, že o každém kameni existuje digitální záznam, že známe jméno každého autora. Zde je to jinak. Dům číslo sedmnáct nás učí pokoře před časem. Učí nás, že historie není tvořena pouze velkými událostmi a slavnými jmény, ale především tisíci malými příběhy, které se ztratily v zapomnění, ale které přesto zanechaly svou stopu v podobě těchto zdí. To, že neznáme architekty ani přesné datum vzniku, z domu nedělá méně důležitý objekt. Naopak, dělá z něj hádanku, kterou si může každý návštěvník rozluštit svým vlastním způsobem.

Všimněte si, jak se tento dům harmonicky doplňuje s okolní zástavbou. Je to jako součást velké skládačky, kde každý dílek musí přesně zapadnout, aby vznikl celek, který dnes obdivujeme. Právě tato souvislost vytváří jedinečnou identitu Olomouce. Kdybychom z tohoto místa odstrčili byť jen jeden dům, narušili bychom rytmus celého náměstí.

Předtím, než se rozloučíme a vy se vydáte dál, doporučuji vám ještě jednou zhluboka pohlédnout na budovu. Zkuste si představit, kolikrát byla během své existence vybarvena, kolikrát byly vyměněny okna a kolikrát se v jejím interiéru měnil život. Vnímejte ticho, které v sobě nese, i když vás obklopuje hluk moderního města. Je to ticho svědka, který viděl vše, ale nic nevypráví nahlas.

Nyní už se s vámi loučím u tohoto konkrétního zastavení. Doufám, že jste si našli čas nejen se podívat, ale i skutečně vnímat tento nenápadný, ale vzácný kousek olomouckého dědictví. Tento dům je důkazem toho, že krása a hodnota nemusí být vždy v monumentálnosti nebo v hromadnicích zlata, ale často spočívají v autenticitě a v trpělivém přejímání času.

Pozvívám vás, abyste pokračovali v prozkoumávání Dolního náměstí a jeho okolí. Olomouc má v rukávu ještě mnoho dalších tajemství, která čekají na své objevitele. Sledujte detaily, všímejte si vrstev v architekturách a nechte se vést pocitem zvědavosti. Přeji vám příjemnou pokračující cestu a mnoho nových zážitků v našem krásném městě. Na shledanou.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas pro návštěvu Dolního náměstí 17 je v jarním nebo podzimním období, kdy je méně lidí a světlo je ideální pro fotografii. Tato doba roku nabízí také příjemné teploty, které usnadňují procházku po historickém náměstí.

Při návštěvě historické památky je vhodné vzít s sebou ochranné sluneční brýle a dostatek pitné vody. Pokud plánujete prodlouženou procházku, doporučujeme také pohodlné boty a záložku s jednoduchým pokrmem nebo lahůdkami.

Fotografování na Dolním náměstí nabízí mnoho možností. Nejlepší světlo je obvykle v rané ranní a pozdní odpoledne, kdy slunce není příliš vysoko. Zajímavá místa pro fotografii zahrnují fasádu budovy na adrese Dolní náměstí 17 i okolní ulice s historickými domy.

V okolí je možné navštívit Národní muzeum v Olomouci, které se nachází jen pár minut chůze od Dolního náměstí. Muzeum nabízí bohatou kolekci uměleckých a historických exponátů. Pro rodiny s dětmi je vhodný i ZOO Olomouc, který se nachází asi 30 minut chůze od památky.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Dolní náměstí 171/17, Olomouc, Olomoucký kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 13573/8-3570).

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Krampus Fest 2026 na letišti Olomouc-Neředín
7. 11. 2026
Krampus Fest 2026 na letišti Olomouc-Neředín
🎪 Festival 3,1 km
Až 150 čertů z Česka, Slovenska a Rakouska, fireshow Dark Warriors a La Vida Fire, drift taxi, bičařská a šermířská show a živé kapely na letišti v Olomouci-Neředíně.
Letiště Olomouc-Neředín, Neředín 954, Olomouc, Olomouc

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

➜ Zobrazit interaktivní přehled okolí – restaurace, ubytování, půjčovny a další místa v okruhu 15 km.

Data: OpenStreetMap contributors, okruh 15 km.

🏰 Historické památky

  • Sloup Nejsvětější Trojice (0.5 km)
  • Tomáš Garrigue Masaryk (0.9 km)
  • Fort VIII (4.0 km)
  • Fort VII (4.4 km)
  • Fort V (4.5 km)
  • Fort Va (4.5 km)
  • sv. Kryštof (5.0 km)
  • Kaplička (5.5 km)

🍽️ Restaurace a stravování

  • MEEX (0.2 km)
  • Kozlovna (0.7 km)
  • M. D. Original 1869 (1.5 km – Březinova 7)
  • U Anči (1.6 km)
  • Radegast (1.7 km)
  • Hawai (1.7 km)
  • Alibaba (1.8 km)
  • Bohemia (1.9 km)

🏨 Ubytování

  • Trinity (0.2 km)
  • Ubytovna Marie (0.2 km)
  • Alley (0.3 km)
  • Long Story Short Hostel and Cafe (0.7 km – Koželužská 945)
  • Flora (0.7 km)
  • Pension Royal (0.7 km – Wurmova 614/1)
  • Palác (0.9 km)
  • NH Olomouc Congress (1.1 km)

🚲 Půjčovny a sport

  • HUDYsport (0.3 km)
  • Ski servis (0.8 km)
  • Plavecký stadion (1.0 km)
  • Ctirad Hloch (1.0 km)
  • Marina di Olomouc (1.3 km)
  • BIKE centrum Olomouc (1.5 km – Masarykova třída 821/46)
  • Yofyz (1.5 km)
  • Sportisimo (2.6 km)

🥾 Turistika a příroda

  • UPoint (0.2 km – Horní náměstí 205/12)
  • Informační centrum města Olomouce (0.2 km)
  • Orloj (0.2 km)
  • Zelené opevnění (3.1 km)
  • NS Kolem jezera Poděbrady: Jak se čistí voda v jezeře? (4.3 km)
  • NS Kolem jezera Poděbrady: U Mlýnského potoka (4.5 km)
  • artezska studna (5.9 km)
  • Horka nad Moravou (BUS) (6.1 km)

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Dolní náměstí 17 v Olomoucký kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: nakoupíte-li u partnera, můžeme obdržet provizi. Cena pro vás se tím nemění.

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická výletní trasa z Dolního náměstí 17, Olomouc

1. Dolní náměstí 17
Typ: Historické obchodní domy
Proč stojí za návštěvu: Tento obchodní dům je významnou památkou renesanční architektury ve městě Olomouc. Je součástí kulturního dědictví a nabízí pohled na historické stavby, které odrážejí bohatou minulost obce.

2. Katedrála svaté Maří Magdalény
Typ: Katedrála
Proč stojí za návštěvu: Nachází se jen pár minut chůze od Dolního náměstí a je jednou z nejznámějších sakrálních památek Olomouce. Je známá svými impresivními gotickými věžemi a bohatou historií, která sahá do 13. století.

3. Rynok
Typ: Staroměstské náměstí
Proč stojí za návštěvu: Toto centrální náměstí je srdcem starého města Olomouce, kde se nachází řada historických budov a památek. Je ideálním místem pro procházku a objevování atmosféry tradiční české obce.

4. Kostel svatého Martina
Typ: Kostel
Proč stojí za návštěvu: Nachází se nedaleko Rynku a je známý svou gotickou architekturou. Je to jedna z nejstarších sakrálních budov Olomouce, která nabízí pohled na historii města a jeho architektonické vývoje.

5. Museum Kinských
Typ: Historický palác s muzeem
Proč stojí za návštěvu: Tento barokní palác je domovem muzea, které se zaměřuje na historii a kulturu Olomouce. Nabízí zajímavé expozice a je umístěn v centrální části města, což ho činí snadno dostupným po procházce po Rynku.

Tato trasa nabízí pohled na nejvýznamnější historické a kulturní památky Olomouce, umožňujíc návštěvníkům zasvětit se do bohaté minulosti této obce.

Sezónní doporučení

Na jaře je okolí Dolního náměstí osvíceno jemným světlem a probouzějící se zeleň dodává místu svěžest. Atmosféra je plná naděje a klidu, což z návštěvy činí relaxační zážitek. Doporučujeme obléknout se vrstveně, protože ranní chlad může být stále citelný. Ideální čas pro prohlídku je dopoledne, kdy je vzduch nejčistší a ruch ještě mírný.

Letní období přináší intenzivní slunce a živý ruch v centru města. Budova vyniká v jasném denním světle a okolní prostor působí velmi energicky. Kvůli velkým davům turistů v hlavní sezóně přicházejte co nejdříve ráno, abyste se vyhnuli největším shlukům. Volte lehké, prodyšné oblečení a nezapomeňte na dostatek tekutin.

Podzimem se náměstí zahalí do zlatavých barev a ranní mlhy vytvářejí tajemnou, lehce melancholickou náladu. Osvětlení je měkčí a stíny delší, což podtrhuje historický charakter památky. Vhodná je nepromokavá obuv a bunda pro případ sychravého počasí. Nejlepší je navštívit místo v odpoledních hodinách, kdy světlo nejvíce vyzdvihuje detaily fasády.

V zimě dominuje mrazivý vzduch a krátké dny, které však v adventním čase doplňuje útulná a očekávavá atmosféra. Budova v kontrastu se sněhem působí velmi působivě a vznešeně. Návštěva v podvečer nabízí nejvíce magie díky městskému osvětlení.

Vizualizace a umělecké pohledy

Dolní náměstí 17 – letecký pohled
Letecký pohled
Dolní náměstí 17 – jaro
Jaro
Dolní náměstí 17 – léto
Léto
Dolní náměstí 17 – podzim
Podzim
Dolní náměstí 17 – zima
Zima
Dolní náměstí 17 – akvarel
Akvarel
Dolní náměstí 17 – noc
Noční záběr
Dolní náměstí 17 – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Dolní náměstí 17
Snímek: Mapillary, autor txllxt, licence CC BY-SA 4.0
Dolní náměstí 17
Snímek: Mapillary, autor txllxt, licence CC BY-SA 4.0

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q31854015)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Lehotsky / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Informace o památce

Obec Olomouc
Kraj Olomoucký kraj
Typ dům
Ochrana Kulturní památka
Stav Dolní náměstí 17
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/46729 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Dolní náměstí 17 – Pamatky.cz

Další památky – Olomouc

Zobrazit vše v obci
Krajinská lékárna Krajinská lékárna Barvířská 1 Barvířská 1 kaple svaté Barbory (Olomouc) kaple svaté Barbory (Olomouc) kostel Zvěstování Páně (Olomouc) kostel Zvěstování Páně (Olomouc) Mariánský sloup Mariánský sloup klášter klarisek v Olomouci klášter klarisek v Olomouci
Pokračujte: Dolní náměstí 16 · Mariánský sloup · Dolní náměstí 21 · Dolní náměstí 22

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Dolní náměstí 17
Smyšlený příběh

Příběh: Dolní náměstí 17

Matěj prudce přitiskl ruku k ústům, aby potlačil výdech, zatímco sledoval tu neforemnou postavu vklouzlou do temného vchodu u čísla sedmnáct. Srdce mu bušilo…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Dolní náměstí 17
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)