Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Chudý Hrádek
  • Chudý hrádek

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Chudý hrádek Zřícenina

Chudý hrádek
zřícenina Kulturní památka zřícenina Bez bezbar. přístupu Audio průvodce Zdarma 30–60 minut Střední Psi vítáni pro všechny věkové kategorie ideální za slunečného počasí Aktualizováno 19.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Chudý hrádek je zřícenina hradu z druhé poloviny 14. století. Nachází se v obci Sušice v okrese Česká Lípa v Libereckém kraji. Objekt leží na pískovcovém útvaru nad údolím Dolského potoka a sloužil jako správní sídlo panství. Dnes je chráněn jako kulturní památka.

Hrad založili ve druhé polovině 14. století Berky z Dubé. Cílem bylo nahradit starší hrad Vřísek v roli nového administrativního centra panství. Podle některých historiků, konkrétně Josefa Ladislava Píče a Milana Zápotockého, se v předpolí nacházelo raně středověké hradiště. Z něj by měl zbývat příkop a val na severním konci ostrožny. Vzhledem k absenci stop využití chráněné plochy je však pravděpodobnější, že toto opevnění vzniklo až v pozdější fázi existence hradu.

Stavebně jde o jednodílný hrad s obvodovou hradbou. Byl vybudován na ostrožně chráněné hlubokým příkopem a říčními údolími. Dominantou zříceniny je palác na jižní straně. V jeho zdivu jsou patrné tři stavební fáze, přičemž první z nich ukončil požár. Nejmladší částí budovy je východní strana s velkými okny. To značí ústup od obranné funkce směrem k pohodlnějšímu bydlení. Hrad pravděpodobně patřil v druhé stavební fázi mezi hrady s plášťovou zdí.

Kromě paláce se dochovaly fragmenty obvodové hradby, která kopírovala obrys pískovcového útvaru, a terénní pozůstatky budov na východě a jihozápadě. Podle dochované mazanice byla alespoň část východní budovy dřevěná a terén naznačuje, že byla částečně podsklepená. Součástí areálu je studna a dva samostatné skalní útvary, k nimž pravděpodobně vedly můstky. Přibližně 150 metrů před hradním jádrem jsou stopy obloukovitě vedeného příkopu a valu. Val byl původně dlouhý 200 metrů. V 60. letech 20. století dosahoval výšky 2,5 metru a šířky 7 metrů, i když padesátimetrový úsek byl zničen orbou.

První písemná zmínka o hradu pochází z roku 1391, kdy byl v majetku Jindřicha Berky na Housce. V roce 1402 jej zdědil jeho syn Jindřich mladší z Dubé, zvaný Vaněk. V období po roce 1455 nejsou majitelé známi. V letech 1519–1522 byl hrad ve vlastnictví Jiřího Kaplíře Osterského se Sulevic a zhruba deset let poté jej koupil Václav z Vartenberka. Kolem roku 1560 byl hrad pravděpodobně opuštěn. V průběhu času získal objekt různá označení, například Pustý hrádek, Poustka, Wüste Schloss, Paska či Buska.

K zřícenině vede z Holan do Dřevčic zeleně značená turistická cesta s vyznačenou odbočkou. V údolí pod hradem se nachází Dolský mlýn. Alternativně lze do údolí sestoupit z cest vedoucích od silnice, která probíhá jeden kilometr západně od turistické trasy.

Chudý hrádek představuje autentické svědectví o správním uspořádání panství v době vrcholné gotiky. Návštěva této zříceniny nabízí možnost studovat vývoj středověké architektury od obranného sídla k rezidenčnímu bydlení.

Kam dál

Hrad u Loubí 1,4 km stará škola v Dřevčicích 1,6 km dlážděná cesta 2,4 km Vítkovec 2,6 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Chudý hrádek
Historická podoba – Chudý hrádek
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1391
První písemná zmínka o hradu v majetku Jindřicha Berky na Housce.
1402
Hrad zdědil Jindřich mladší z Dubé zvaný Vaněk.
1519
Hrad byl uváděn ve vlastnictví Jiřího Kaplíře Osterského se Sulevic.
1560
Pravděpodobný čas opuštění hradu.

Stavební vývoj

Hradní jádro s obvodovou hradbou bylo vybudováno na ostrožně chráněné příkopem. Palác vykazuje tři stavební fáze, přičemž první byla ukončena požárem. Nejmladší částí je východní strana budovy s velkými okny, která značí přechod od obranné funkce k pohodlnějšímu bydlení.

Historické události

1391: první písemná zmínka o hradu v majetku Jindřicha Berky na Housce; 1402: hrad zdědil Jindřich mladší z Dubé; cca 1560: hrad byl pravděpodobně opuštěn.

Vlastníci

Berky z Dubé (od 2. pol. 14. století), Jindřich Berka na Housce (1391), Jindřich mladší z Dubé zvaný Vaněk (1402), Jiří Kaplíř Osterský se Sulevic (1519–1522), Václav z Vartenberka (cca 1532)

Zajímavosti

– Hrad založili ve druhé polovině 14. století Berky z Dubé jako nové správní centrum panství. – Dominantou zříceniny je palác, u kterého první stavební fáze skončila požárem. – Východní strana paláce s velkými okny značí přechod od obranné funkce k pohodlnějšímu bydlení. – Součástí areálu je studna a dva samostatné skalní útvary, ke kterým pravděpodobně vedly můstky. – Objekt v průběhu času získal různá jména, například Pustý hrádek, Poustka, Paska či Buska.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte u nás. Stojíte právě před tichými svědky dávných věků, před zříceninou, která nese název Chudý hrádek. Když se nyní rozhlédnete kolem sebe, uvidíte zbytky hradu, které se vytyčí nad údolím Dolského potoka. Před vámi se rozprostírají kamenné zříceniny, které kdysi tvořily hrdý sídlo panovníků. Vnímejte tuto atmosféru klidu a zapomnění, kde příroda pomalu obaluje to, co kdysi postavil člověk. Je to místo, které vás hned při prvním pohledu přenese daleko do minulosti, do dob rytířů a hradních správců.

Pojďme se nyní společně podívat na to, jak toto místo vzniklo a proč zde vůbec stojí. Nacházíme se v Libereckém kraji, v okolí Sušice. Tento hrad byl založen ve druhé polovině čtrnáctého století. Za jeho vznikem stála mocná rodina Berků z Dubé. Proč se rozhodli stavět právě zde? Odpověď leží v praktickosti a strategii. Hrad byl vybudován na pískovcovém útvaru, což mu poskytovalo přirozenou ochranu a výhled na okolí. V té době už nebylo dostatečné využívat starší hrad Vřísek, a tak Berky z Dubé potřebovali nové správní sídlo pro své panství. Chudý hrádek měl být středem moci, místem, odkud se řídilo okolní území a spravovaly daně i práva poddaných.

Nyní, když už víte, proč hrad vznikl, věnujte pozornost tomu, co vidíte přímo před sebou. Prohlédněte si zbytky obvodové hradby, která v minulosti obklopovala celý areál a oddělovala bezpečný vnitřní prostor od nebezpečí zvenku. Všimněte si, jak hrad využívá terén, aby byl co nejhůře dostupný pro nepřátelé. Dominantou celého areálu je zřícenina paláce. Podívejte se na jeho zbytek. Je zde ukrytý zajímavý detail, který vypráví o těžkých chvíleích tohoto místa. První stavební fáze paláce totiž skončila tragicky, protože budovu zničil požár. I když dnes vidíte jen trosky, zkuste si v mysli představit, jaký chaos v budovně musel v té době vDATUM vDATUM panovat.

Když se však zaměříte na východní stranu paláce, všimněte si něčeho velmi důležitého. Vidíte tam velké okna? Tyto okna jsou klíčem k pochopení toho, jak se měnily potřeby lidí, kteří zde žili. V raných dobách byly hrady primárně pevnosti, kde byly okna malé, aby se budova lépe bránila. Velká okna na východní straně nám však ukazují přechod od čistě obranné funkce k pohodlnějšímu bydlení. Majitelé už nechtěli jen přežít obléhání, chtěli žít v luxusu, mít v pokojích dostatek světla a vyhlídkou na krajinu. Byl to projev bohatství a změny životního stylu šlechty.

Kromě paláce a hradeb v areálu najdete ještě jeden velmi důležitý prvek, kterým je studna. Všimněte si jejího umístění. V dobách, kdy nebyly vodovody, byla studna nejcennějším majetkem hradu. Bez přístupu k vodě by hrad nemohl fungovat ani jako správní centrum, ani jako útočiště v časech válek. Studna byla srdcem hradu, místem, kde se potkávali lidé a kde se rozhodovalo o přežití všech obyvatel.

Pojďme nyní promluvit o lidech, kteří zde zanechali svou stopu. Historie tohoto místa je spjata s několika významnými osobnostmi. První písemná zmínka o hradu pochází z roku tisíc tři sta devadesát jeden, kdy byl hrad v majetku Jindřicha Berky na Housce. Ten zde pravděpodobně upevňoval moc své rodiny. O něco později, v roce tisíc čtyři sta dva, hrad zdědil Jindřich mladší z Dubé, který byl známý pod jménem Vaněk. Představte si tyto muže, jak procházejí stejnými cestami, po kterých kráčíte vy dnes, a jak plánují správu svého panství.

Čas však plynul a hrad přecházel z rukou do rukou. V roce tisíc pět set devatenáct se hrad dostal do vlastnictví Jiřího Kaplíře Osterského se Sulevic. V té době už hrad pravděpodobně sloužil více jako reprezentativní sídlo než jako nezdobytelná pevnost. V souvislosti s hradem se objevuje i jméno Václava z Vartenberka, což jsou jména rodů, které v té době tvořily politickou špičku českých zemí. Je fascinující pomyslet si, kolik ambicí, sporů a rodinných dramat se odehrálo v těchto zdech, které dnes už jen mlčí.

A nyní přicházíme k největší záhadě tohoto místa. Kdy a proč hrad opustili? Podle historických odhadů se tak pravděpodobně stalo kolem roku tisíc pět set šedesát. Proč by někdo opustil takto strategicky umístěné a vybudované sídlo? Byly to politické změny, ekonomický úpadek, nebo snad jen fakt, že se v té době začaly stavět mnohem pohodlnější zámky v údolích, kde nebyl potřeba takto těžký přístup do kopců? Odpověď zůstává v mnoha ohledech tajemstvím, které hrad uchovává pro sebe. Právě tento pocit nedokončeného příběhu dodává zřícenině její zvláštní kouzlo.

Dnes je Chudý hrádek chráněn jako kulturní památka, což znamená, že je naším úkolem zachovat si jej takového, jaký je. Je to místo, kde se spojuje historie architektury s přírodou pískovcových skal. Je to připomínka toho, že i ty nejmocnější stavby a nejvlivnější rodiny jednou podléhají času.

Nyní vász nechávám, abyste si v klidu prohlédli zbytek areálu. Projděte si pomalu okolí paláce, zastavte se u studny a zkuste si představit, jak hrad vypadal v době své největší slávy, kdy zde zněly hlasy správců a šustěli oděvy šlechty. Vnímejte ticho, které zde dnes panuje, a nechte se inspirovat historií Berků z Dubé a dalších šlechticů.

Děkuji, že jste se mnou vydali na tuto krátkou cestu časem. Přeji vám příjemný zbytek návštěvy v tomto krásném koutě Libereckého kraje. Na shledanou.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší dobou pro návštěvu jsou jarní a podzimní měsíce, kdy barevná příroda v údolí Dolského potoka krásně doplňuje šedý pískovcový kámen zříceniny. Pro cestu na místo využijte vlastní vůz nebo veřejnou dopravu; aktuální spojení a možnosti zastavení si ověřte v internetovém vyhledávači.

Do terénu si vezměte pevnou obuv s dobrou podráškou, protože cesta k hradu vede přes pískovcové útvary a okolní terén může být strmý. Doporučujeme také vzít si dostatek vody a repelent proti hmyzu.

Pro nejlepší fotografie doporučujeme přijít za ranního nebo pozdního odpoledního světla, které zvýrazní strukturu pískovcových skal a hradních zdí. Nejzajímavější pohledy nabízí okolí samotného útvaru, na kterém hrad stojí.

Kromě samotné zříceniny určitě navštivte Dolský mlýn v údolí potoka nebo se projděte směrem k obcím Holany a Dřevčice. S dětmi můžete hru na rytíře a princezny spojit s průzkumem okolní přírody a hledáním pískovcových skal.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Jde o zříceninu. Taková místa bývají volně přístupná, některá však jen s průvodcem nebo jsou z bezpečnostních důvodů uzavřená. Aktuální stav jsme neověřili – pohybujte se opatrně a respektujte případné zákazy.

Kde se památka nachází?

Poloha: Sušice, Liberecký kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 26626/5-2904).

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

Hrad leží nad údolím Dolského potoka, kde se nachází Dolský mlýn. V blízkosti leží obce Holany a Dřevčice.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Chudý hrádek v Liberecký kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Zde je návrh výletní trasy:

1. Holany – obec. Ideální místo pro začátek cesty a rozchod. 2. Dřevčice – obec. Další zastávka v blízkosti, která doprovází cestu k hlavnímu cíli. 3. Dolský mlýn – stavba. Leží v údolí potoka a nabízí pohled na místní architekturu. 4. Chudý hrádek – zřícenina. Vrchol výletu, kde lze obdivovat zbytky staré tvrzy nad údolím.

Sezónní doporučení

Na jaře se okolní zeleň probouzí k životu a mladé listy stromů jemně obalují kamenné zdi. Atmosféra je svěží a plná naděje, přičemž ranní mlhy dodávají místu tajemný nádech. Doporučujeme obuv s pevnou podráškou, která zabrání uklouznutí na vlhkých cestách, a návštěvu v dopoledních hodinách, kdy je světlo nejčistší.

Léto přináší sálavé slunce, které zvýrazňuje texturu starých ruin a vytváří ostré stíny. Příroda je v plném rozkvětu a okolí je zaplaveno barvami letních květin. Vzhledem k horku je vhodné zvolit lehké, prodyšné oblečení a klobouk na hlavu. Nejlepším časem pro příchod je pozdní odpoledne, kdy žár ustupuje a krajina z zlatavého světla.

Podzimem se okolní lesy barví do oranžových a červených odstínů, což vytváří melancholické pozadí pro zříceninu. Vzduch je chladnější a křišťálově čistý, což umožňuje krásný výhled do dálky. Je vhodné vzít si s sebou teplý svetr nebo lehkou bundu. Ideální je návštěva během říjnových dnů, kdy opadané listí pokrývá zem.

Zimą může být památka přikryta bílým sněhem, což znímí barvy a zdůrazní samotnou kostru stavby. Panuje zde absolutní klid a mrazivá tichost, která podtrhuje pocit opuštěnosti. Nezbytná je nepromokavá obuv a teplé vrstvy oblečení včetně rukavic a čapky. Nejlépe sem přijít za jasného zimního dne, kdy slunce odráží bílou barvu sněhu.

Vizualizace a umělecké pohledy

Chudý hrádek – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Chudý hrádek – letecký pohled
Letecký pohled
Chudý hrádek – jaro
Jaro
Chudý hrádek – léto
Léto
Chudý hrádek – podzim
Podzim
Chudý hrádek – zima
Zima
Chudý hrádek – akvarel
Akvarel
Chudý hrádek – noc
Noční záběr
Chudý hrádek – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Chudý hrádek
Snímek: Mapillary, autor kudej, licence CC BY-SA 4.0

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q1011348)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Zákupák / Public domain, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Sušice
Kraj Liberecký kraj
Typ zřícenina
Století 14. stol.
Sloh / Období středověk
Ochrana Kulturní památka
Stav zřícenina
Osobnosti
Bezbariérový Ne
Parkování Není
Psi Povoleni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/46404 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Chudý hrádek – Pamatky.cz

Další památky – Sušice

Zobrazit vše v obci
kaple Narození svatého Jana Křtitele (Trávník) kaple Narození svatého Jana Křtitele (Trávník) Kostel Nejsvětější Trojice (Roprachtice) Kostel Nejsvětější Trojice (Roprachtice) Chalupa Huškovsko Chalupa Huškovsko Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské (Sloup v Čechách) Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské (Sloup v Čechách) Kostel svaté Anny (Andělka) Kostel svaté Anny (Andělka) Bývalá škola (Křižany) Bývalá škola (Křižany)
Pokračujte: Hrad u Loubí · stará škola v Dřevčicích · dlážděná cesta · Vítkovec

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Chudý hrádek
Smyšlený příběh

Příběh: Chudý hrádek

Bylo to v pondělí ráno, kdy Martin zjistil, že poslední paprsek slunečního světla už nezasvítí skrze jeho obydlí na Chudém hrádku. Tento mrazivý úsvit byl oz…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Chudý hrádek
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)