Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Důl Ignát

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Důl Ignát Ostatní

Důl Ignát
ostatní 1890 Kulturní památka špatný Bez bezbar. přístupu Audio průvodce Psi vítáni Aktualizováno 20.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Důl Ignát, později známý jako Důl Jan Šverma, je bývalý uhelný důl v Mariánských Horách v obci Nová Ves v okrese Ostrava-město v Moravskoslezském kraji. Historický objekt byl v roce 1993 prohlášen Ministerstvem kultury ČR za kulturní památku a představuje významný pozůstatek ostravského hornictví.

Těžní a větrná jáma byla vyhloubena v roce 1890 do hloubky 535 metrů. Vznikla v období druhé průmyslové revoluce, kdy regiony v čele s Ostravskem zažívaly bouřlivý rozvoj těžkého průmyslu. Důl dostal jméno Ignát po Ignáci Vondráčkovi, otci majitele. Pravidelná těžba uhlí v tomto místě začala v roce 1895.

Areál zahrnuje jámovou budovu s těžní věží, strojovnu a ventilátorovnu. K objektu náleží také větrná jáma Ignát, která se nachází v místní části Dusíkárny pod nájezdem dálnice z Mariánskohorské. Tato stavba je ojedinělým objektem díky své kruhové architektuře.

Vlastníkem bylo původně Těžířstvo Marie Anny. V průběhu let prošel podnik několika změnami názvu i organizace. Dne 7. září 1947 byl Důl Ignát přejmenován na Důl Jan Šverma a slavnosti se osobně zúčastnila Marie Švermová, vdova po Janu Švermovi. V roce 1954 byl k němu přičleněn Důl Odra v Přívozu a roku 1964 byl otevřen Důl Jan Šverma II ve Svinově.

Během provozu dosahoval důl hloubky přibližně 980 metrů. V závěru činnosti fungovalo pět jam v různých hloubkách: jáma č. 1 (913 m), jáma č. 3/4 (878,95 m), výdušná jáma č. 3 (521,63 m), jáma Svinov (867,74 m) a výdušná jáma Oderský (885,1 m). Těžba na Dole Jan Šverma byla definitivně ukončena 31. března 1992. Po skončení provozu byla část důlních děl přístupná z dolu Odra v Přívoze kvůli čerpání přítoků důlních vod, což trvalo až do likvidace dolu Odra v roce 1994.

V současnosti objekt postupně chátrá, přestože si zachovává svou historickou hodnotu. Památka slouží jako připomínka průmyslového rozvoje Ostravska a technického dědictví regionu. Je vhodné místo navštívit, aby si zájemci mohli prohlédnout unikátní kruhovou stavbu větrné jámy a ostatní pozůstatky důlního areálu.

Kam dál

Mariánské Hory 1,4 km Důl Oderka 1,7 km Stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia 1,8 km Kostel Panny Marie Královny (Mariánské Hory) 1,8 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Důl Ignát
Historická podoba – Důl Ignát
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1890
Vyhloubena těžní a větrná jáma o hloubce 535 metrů a nazvána Ignát.
1895
Zahájena pravidelná těžba uhlí.
1947
Důl byl 7. září přejmenován na Důl Jan Šverma.
1993
Ministerstvo kultury ČR prohlásilo důl za kulturní památku.

Stavební vývoj

Areál zahrnuje historické budovy jako jámovou budovu s těžní věží, strojovnu a ventilátorovnu. K dolu náleží také větrná jáma Ignát s ojedinělou kruhovou stavbou v místní části Dusíkárny. Součástí komplexu byla postupně řada jam různé hloubky pro zajištění těžby a větrání.

Historické události

V roce 1890 byla vyhloubena těžní a větrná jáma. V roce 1895 začala pravidelná těžba uhlí. Dne 7. září 1947 byl důl přejmenován na Důl Jan Šverma. Dne 31. března 1992 byla těžba na dolu ukončena.

Vlastníci

Těžířstvo Marie Anny

Zajímavosti

– Důl byl pojmenován Ignát podle otce majitele, Ignáce Vondráčkovy. – Větrná jáma je díky své kruhové architektuře ojedinělým objektem. – V roce 1947 byl důl přejmenován na Důl Jan Šverma za účasti Marie Švermovy. – Během provozu dosahoval důl hloubky přibližně 980 metrů. – Objekt byl v roce 1993 prohlášen za kulturní památku.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte u jedné z nejvýraznějších stop průmyslové historie tohoto regionu. Stojíte před budovami bývalého Důlu Ignát, který se nachází v Ostravě v části Mariánské Hory. Když se nyní rozhlédnete kolem sebe, vnímáte atmosféru místa, které po desetiletí tvořilo srdce těžby černého zlata v této oblasti. Před vámi se tyčí památka, která v sobě nese příběhy tisíců lidí, kteří zde pracovali v hloubkách, jež si dnes jen stěží dokážeme představit. Je to místo, kde se setkává lidská ambice, tvrdá práce a technický pokrok své doby.

Pojďme se společně vrátit v čase o více než sto let zpět, do konce devatenáctého století. Byl to čas velkého rozmachu, kdy se v této části Moravskoslezského kraje hluboko pod zemí hledaly bohaté uhelné plasty. Právě v roce tisíc osm set devadesát byla zde vyhloubena první těžní a větrná jáma. V té době dosahovala hloubky pěti set třiceti pěti metrů. Právě tento okamžik znamenal zrod důlu, který dostal jméno Ignát. Pravidelná těžba uhlí pak začala o pět let později, v roce tisíc osm set devětnástećem. Od té chvíle se toto místo stalo klíčovým bodem energetického zázemí regionu. Důl nebyl statický, neustále se vyvíjel a rozšiřoval. Postupem času se k němu připojovaly i okolní menší doly, čímž se jeho význam a rozsah neustále zvětšoval.

Nyní věnujte pozornost tomu, co vidíte přímo před sebou. Všimněte si zejména větrné jámy. Je to skutečně ojedinělý objekt, a to především díky své kruhové architektuře. Zatímco mnoho jiných průmyslových staveb z té doby sází na přímé linie a hranaté tvary, zdejší kruhový tvar větrné jámy vytváří velmi specifický vizuální dojem. Podívejte se na její tvary a vnímejte, jak dominantně působí v okolní krajině. I když dnes už z budov neslyšíte hluk strojů ani shon horníků, tato architektura stále vypráví o funkci, kterou kdysi plnila. Větrná jáma byla nezbytná pro zajištění proudění vzduchu do hloubek, kde lidé pracovali, aby mohli dýchat a aby byla zajištěna bezpečnost celého provozu.

Když přemýšlíme o tomto místě, nemůžeme opomenout lidi, kteří mu dali jméno a směr. Pojďme si přiblížit osobnosti, které jsou s tímto důlem spjaty. První z nich je Ignác Vondráček. Možná vás zajímá, proč se důl jmenoval právě Ignát. Odpověď je velmi osobní a prostá. Majitel důlu jej pojmenoval právě podle svého otce, Ignáce Vondráčkovy. Je to krásný důkaz toho, jak i v takto velkém průmyslovém podniku hrály roli rodinné pouta a úcta k předkům.

Historie však přinesla změny, které byly mnohem radikálnější. Pojďme se posunout v čase do roku tisíc devět set čtyřicet sedm. V té době došlo k významné změně identity tohoto místa. Sedmého září tohoto roku byl důl přejmenován na Důl Jan Šverma. K tomuto aktu přispěla svým působením Marie Švermová. Tato změna jména odrážela politické a společenské změny, které v té době v našem státě probíhaly. Důl tak přestal být symbolem rodinného podnikání Vondráčků a stal se symbolem nové éry.

Když dnes stojíte před těmito budovami, zkuste si představit, co se dělo hluboko pod vašimi nohami. To je možná nejvíce fascinující část celého příběhu. Během svého provozu dosahoval důl hloubky přibližně devět set osmdesát metrů. Představte si tu vzdálenost. Téměř jeden kilometr svisle dolů do temnoty, kde v horku a vlhku pracovali lidé, aby na povrchu mohly svítit žárovky a topit se domovy. Ta hloubka je fascinující i děsivá zároveň. Je to svědectvím o neuvěřitelném inženýrském úsilí a odvaze lidí, kteří se každý den spouštěli do hlubin země.

Tato kombinace technického výkonu a historického významu byla v roce tisíc devět set devadesát tři uznána i oficiálně. Ministerstvo kultury České republiky tehdy prohlásilo důl za kulturní památku. Tímto krokem byl uznán fakt, že Důl Ignát, respektive Důl Jan Šverma, není jen starou továrnou nebo vyřazeným technickým zařízením, ale je to cenný kousek našeho dědictví, který musíme chránit pro budoucí generace.

Zkuste se nyní znovu podívat na celkový soubor budov. Vnímejte kontrast mezi tichem, které tu dnes panuje, a hlukem, který zde musel být před deseti lety. Všimněte si, jak se kruhová větrná jáma vyníší do prostoru a jak připomíná dobu, kdy byla těžba uhlí hlavním motorem rozvoje celého Slezska. Je to místo, kde se střetávají různé epochy, od rodinného podnikání konce devatenáctého století, přes státní správu poloviny dvacátého století, až po dnešní status chráněné památky.

Je fascinující pomyslet na to, kolik tajemství v sobě tyto zdi a hloubky skrývají. Kolikrát zde někdo pocítil strach, kolikrát radost z nalezeného bohatého plastu a kolikrát únavu po dlouhé směně. I když dnes už těžba skončila, duchy horníků zde stále cítíme v každém detailu této architektury.

Nyní vás nechávám, abyste si toto místo prohlédli ve vlastním tempu. Projděte si okolí, vnímejte detaily kruhové větrné jámy a zamyšlete se nad tím, jakou cestu toto místo urazilo od roku tisíc osm set devadesát až do dneška. Doufám, že vám tento krátký výlet do historie pomohl lépe pochopit význam tohoto unikátního místa v Ostravě.

Děkuji vám za pozornost a přeji vám příjemnou pokračující prohlídku ostatních památek tohoto nádherného regionu. Na shledanou.

Tipy pro návštěvníky

Nejvhodnější dobou pro návštěvu je pozdní jaro nebo podzim, kdy vegetace kolem areálu nepřekrývá detaily bývalých staveb a mírnější teploty jsou příjemné při procházce v průmyslovém prostředí. Doprava do oblasti Nové Vsi je možná autem i veřejnými spoje vermutlich, konkrétní cesty a spojení si ověřte v mapách.

Při návštěvě doporučujeme obuv s pevnou podrážkou a odolným povrchem, protože stav památky je špatný a terén může být nerovný či znečištěný. Vzhledem k průmyslovému charakteru místa je vhodné mít s sebou i vodu a základní vybavení pro pohyb v terénu.

Pro nejlepší fotografie doporučujeme zlatou hodinu před západem slunce, kdy nízké světlo zvýrazní textury starého zdiva a kovových prvků. Zaměřte se na detaily těžní a větrné jámy, které tvoří dominantu areálu.

V blízkém okolí můžete prozkoumat břehy řeky Odry nebo navštívit pozůstatky dřívějších železničních a průmyslových staveb v Mariánských Horách a Přívozu. Pro rodiny s dětmi je vhodné místo využít k vyprávění o historii těžby uhlí, ale z důvodu špatného stavu objektů je nutné s dětmi dbát zvýšené opatrnosti.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Údaje o přístupnosti této památky nemáme ověřené. Informujte se u majitele nebo správce, případně na obecním úřadě.

Kde se památka nachází?

Poloha: Nová Ves, Moravskoslezský kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 12472/8-3486).

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Podzim na Dole Michal
22. 9. 2026 – 1. 11. 2026
Podzim na Dole Michal
🏰 Prohlídka 7,8 km
Podzim na Dole Michal
Důl Michal v Ostravě, Michálkovice
Boris Renner: Slezské balady
3. 10. 2026 – 1. 11. 2026
Boris Renner: Slezské balady
🖼️ Výstava 7,8 km
BORIS RENNER | Slezské balady
Důl Michal v Ostravě, Michálkovice
Halloweenský lampionový průvod a začarovaná stezka odvahy ve Vítkovicích
27. 10. 2026
Halloweenský lampionový průvod a začarovaná stezka odvahy ve Vítkovicích
🧸 Pro děti 4,0 km
Průvod strašidel a příšerek z Mírového náměstí ve Vítkovicích do Dolní oblasti Vítkovice, kde čeká doprovodný program a začarovaná stezka odvahy.
Sraz na Mírovém náměstí ve Vítkovicích, průvod do Dolní oblasti Vítkovice, Ostrava
Halloween na Skalce s ohnivou show
1. 11. 2026
Halloween na Skalce s ohnivou show
🧸 Pro děti 7,5 km
Halloweenský den ve Skalka family parku ve Vřesině u Ostravy, odpoledne s ohnivou show.
Skalka family park, Vřesina 907, Vřesina
Ohnivá Ostrava 2026 – Krampus Lauf
21. 11. 2026
Ohnivá Ostrava 2026 – Krampus Lauf
🎪 Festival 1,7 km
Třetí ročník největšího krampus pochodu v Moravskoslezském kraji: stovky krampusů a démonů, ohnivá show Dark Warriors, drift auta, pouťové atrakce a ohňostroj v areálu Libros.
Areál Libros, Palackého 1114, Ostrava, Ostrava

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Okolní území Ostrava-město s průmyslovou historií, řeka Odra a pozůstatky dřívějších železničních a průmyslových staveb v Mariánských Horách a Přívozu.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Důl Ignát v Moravskoslezský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Zde je návrh tematické trasy zaměřené na průmyslovou historii:

1. Důl Ignát (hlavní cíl, památka) – Unikátný uhelný důl, kde můžete nahlédnout do hloubek země a poznat těžební historii. 2. Mariánské Hory (městská část, architektura) – Procházka mezi pozůstatky dřívějších průmyslových staveb, které svědčí o rozkvětu regionu. 3. Přívoz (městská část, technické stavby) – Místo s historií starých železničních děl a průmyslových objektů. 4. Řeka Odra (přírodní tok, dopravní cesta) – Vodní cesta, která byla klíčová pro přepravu surovin a rozvoj celého průmyslového okolí.

Sezónní doporučení

Na jaře se okolí starého důlu probouzí k životu a zeleň začíná obklopovat zříceniny. Světlo je jemné a příjemné, což pomáhá vnímat detaily opuštěných staveb. Doporučujeme obuv s pevnou podráškou, protože cesta může být po roztávání sněhu blátivá. Nejlepší je navštívit místo v dopoledních hodinách.

V letních měsících dominuje krajině silné slunce a horký vzduch, který zvýrazňuje pustý charakter místa. Příroda je v plném rozkvětu a vysoká tráva může částečně zakrývat detaily památky. Je vhodné zvolit lehké, prodyšné oblečení a nezapomenout na ochranu proti slunci. Ideální časem pro návštěvu je čas krátce po východu slunce.

Podzim přináší do oblasti syté barvy listí a časté mlhy, které dodávají celému areálu tajemnou a melancholickou atmosféru. Osvětlení je zlatavé a méně ostré. Kvůli vlhkosti a chladu je vhodné obléknout si nepromokavou bundu a vrstvené oblečení. Doporučujeme návštěvu v odpoledních hodinách, kdy je světlo nejzajímavější.

Zimą působí místo mrazivě a prázdně, přičemž sněh často zakryje nerovnosti terénu a zvýrazní geometrii staveb. Atmosféra je tichá a surová. Je nezbytné mít na sobě teplé zimní oblečení, termopodpržku a nekluzkou obuv. Nejlepší je přijít v době nejdelšího denního světla, aby bylo možné bezpečně pozorovat okolí.

Vizualizace a umělecké pohledy

Důl Ignát – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Důl Ignát – letecký pohled
Letecký pohled
Důl Ignát – jaro
Jaro
Důl Ignát – léto
Léto
Důl Ignát – podzim
Podzim
Důl Ignát – zima
Zima
Důl Ignát – akvarel
Akvarel
Důl Ignát – noc
Noční záběr
Důl Ignát – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Důl Ignát
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Důl Ignát
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q11863202)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: neuveden / Public domain — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Nová Ves
Kraj Moravskoslezský kraj
Typ ostatní
Rok výst. 1890
Století 19. stol.
Sloh / Období historismus
Ochrana Kulturní památka
Stav špatný
Osobnosti
Bezbariérový Ne
Parkování Není
Psi Povoleni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/47149 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Důl Ignát – Pamatky.cz

Další památky – Nová Ves

Zobrazit vše v obci
Kostel svatého Bartoloměje (Nová Ves) Kostel svatého Bartoloměje (Nová Ves) Park U Boříka Park U Boříka Dům čp. 294 Dům čp. 294 Kostel svaté Markéty (Bludovice) Kostel svaté Markéty (Bludovice) Venkovská usedlost (Heřmanovice) Venkovská usedlost (Heřmanovice) Dům čp. 241 Dům čp. 241
Pokračujte: Mariánské Hory · Důl Oderka · Stezka rozhleden a vyhlídkových míst v Euroregionu Silesia · Kostel Panny Marie Královny (Mariánské Hory)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Důl Ignát
Smyšlený příběh

Příběh: Důl Ignát

Bylo to v pondělí ráno, kdy Martin Zelenka, mladý důlní inženýr z Mariánských Hor, se ocitl ve stínu starého šachtovního chodníku. Kostlivý mrazivý větřík sy…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Důl Ignát
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)