Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Klášter Kapucínů Olomouc
  • Klášter kapucínů Olomouc

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Klášter kapucínů Olomouc Klášter

Klášter kapucínů Olomouc
klášter 1664 uspokojivý Audio průvodce Zdarma 15–30 minut Snadná Senior-friendly pro všechny věkové kategorie čeština ideální za slunečného počasí Aktualizováno 11.09.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Děti Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Recenze

Klášter kapucínů Olomouc, skrytý klenot v historickém centru Olomouce, nabízí pohled na bohaté historické a architektonické dědictví města. Klášter, založený kardinálem František Dietrichstein v roce 1614, prošel po staletí několika transformacemi.

Kardinál František Dietrichstein v roce 1614 pozval Kapučína, aby v Olomouci založil klášter. Původní stavba byla postavena na okraji města, ale byla zničena během protestantského povstání v roce 1619. Po porážce povstání se Kapučíni vrátili a začali budovat nový klášter, dokončený v roce 1653.

Barokní komplex je charakterizován svou jednoduchostí a pokorou, odrážející hodnoty řádu Kapuchin. Dominantním rysem je kostel věnovaný zvěstování Páně, postavený v typickém stylu Kapuchinské architektury s charakteristickou trojúhelníkovou střechou s výhledem na Dolní náměstí.

V průběhu své historie prošel klášter několika transformacemi, včetně významné přestavby v 18. století a restaurování ve 20. století. Součástí komplexu je krásný barokní kostel, klášterní budova s nádvoří a okolní zahrady.

Kapuchinský řád hrál důležitou roli v historii Olomouce a klášter byl po staletí domovem mnoha pozoruhodných postav. Dnes je komplex stále ve vlastnictví Kapuchinského řádu a slouží jako junior, kde se mladí bratři připravují na své první sliby.

Návštěvníci mohou prozkoumat komplex, který zahrnuje kostel, klášterní budovy a okolní zahrady. Barokní architektura a krásné prostředí z ní činí unikátní a fascinující destinaci v Olomouci.

Kam dál

kostel Zvěstování Páně (Olomouc) 14 m Dolní náměstí 23 41 m Dolní náměstí 22 51 m Dolní náměstí 21 54 m

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Klášter kapucínů Olomouc
Historická podoba – Klášter kapucínů Olomouc
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1614
Kardinál František Dietrichstein zve Kapučína k založení kláštera v Olomouci.
1619
Původní struktura je zničena během protestantského povstání.
1653
Nový klášter je dokončen po porážce povstání.
1664
Je založen Klášter kapucínů Olomouc.
1750
V barokním stylu probíhá velká rekonstrukce.

Stavební vývoj

Klášter prošel během staletí několika transformacemi, včetně významné přestavby v 18. století a restaurování ve 20. století.

Historické události

1614
Založena kardinálem František Dietrichstein
1622
Po porážce protestantského povstání se vrátil do Olomouce
1661
kostel byl posvěcen

Vlastníci

Kapucíni

Jan Kavka z Říčan

Zajímavosti

- Původní klášter postavený v roce 1614 byl zničen během protestantského povstání v roce 1619, ale Kapucíni se nevzdali - přestavěli ho a dokončili nový klášter v roce 1653.

- Barokní kostel věnovaný zvěstování Páně má jedinečnou trojúhelníkovou střechu s výhledem na Dolní Náměstí, která je charakteristickým rysem Kapucínské architektury.

- I přes bohatou historii byl klášter během komunistické éry z velké části zapomenut, a to až do devadesátých let, kdy obnova začala tento komplex obnovovat ke své bývalé slávě.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte v barokním komplexu Klášter kapucínů Olomouc, který nabízí pohled na bohaté historické a architektonické dědictví města. Jak stojíte před touto historickou památkou, dejte si chvilku, abyste ocenili její vznešenost.

Když se podíváte na strukturu, můžete si všimnout spletité kamenné práce a ozdobných detailů, které zdobí fasádu. Klášter kapucínů Olomouc prošel několika transformacemi v průběhu staletí, ale je těžké nebýt zasažen svou současnou barokní krásou.

Klášter byl založen v roce 1614 kardinálem František Dietrichstein, původně zničen během protestantského povstání v roce 1619. Kapuchinský řád se však nevzdal - v roce 1653 přestavěli a dokončili nový klášter. A to je jeden z mnoha fascinujících příběhů kolem tohoto komplexu.

Jak se procházíte kolem perimetru, všimněte si ozdobných oblouků, soch a krásně vytvořených kamenných rytin. Každý detail vypráví příběh o lidech, kteří toto místo postavili, a o událostech, které utvářely jeho historii.

Jedním z nejzajímavějších aspektů Klášter kapucínů Olomouc je jeho spojení s některými pozoruhodnými jedinci. Například kardinál František Dietrichstein pomáhal při založení kláštera. A pak je tu Jan Kavka z Říčan, prominentní postava, která hrála významnou roli v historii komplexu.

Jak budete zkoumat tento skrytý klenot, dejte si chvilku, abyste ocenili atmosféru. Zdá se, že barokní architektura vás přenáší do jiné éry, která je vznešená a ušlechtilá. Jako bys vstoupil do jiného světa, který je plný záhad a intrik.

A když mluvíme o záhadách, věděl jste, že původní klášter postavený v roce 1614 byl během protestantského povstání zničen? Kapucíni se však nevzdali - přestavěli ji a dokončili nový klášter v roce 1653. To je jen jedna z mnoha překvapivých skutečností o tomto komplexu.

Jak budete pokračovat ve zkoumání, vezměte na vědomí složité detaily, které zdobí stěny a stropy. Každý kámen, každý rytí, vypráví příběh o lidech, kteří toto místo postavili a o událostech, které formovaly jeho historii.

Závěrem, Klášter kapucínů Olomouc je skutečný poklad historie a architektury. Jak stojíte před ním, dejte si chvilku, abyste ocenili jeho velikost, krásu a fascinující příběhy. A jak odjíždíte, pamatujte, že je vždy co objevovat, více objevovat a více se učit o tomto neuvěřitelném komplexu.

Děkuji, že jste se ke mně připojili na této cestě přes Klášter kapucínů Olomouc. Doufám, že jste si užil tohoto zvukového průvodce, a vyzývám vás, abyste se vrátil a prozkoumal dál.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas na návštěvu: Klášter kapucínů Olomouc je celoroční cíl, ale nejlepší čas na návštěvu je na jaře a na podzim, kdy je počasí mírné a slunečno. To vám umožní plně ocenit barokní architekturu a klidné prostředí bez davů, které přicházejí s vrcholem turistické sezóny. Co přinést: Noste pohodlné boty pro zkoumání krásné dvorky a zahrady komplexu. Nezapomeňte fotoaparát zachytit ohromující architekturu a malebné okolí. Tipy fotografie: Nejlepšími místy pro fotografování jsou klášterní dvorky, zejména během zlaté hodiny, kdy je světlo měkké a teplé. Mějte na paměti všechna vyhrazená místa nebo značky, které nenaznačují, že fotografie je povolena. Co vidět v blízkosti (30 minut): Projděte se po historickém centru města a navštivte nedaleké památky, jako je Olomoucký hrad a kolona Nejsvětější Trojice, která nabízí pohled do bohaté historie města a architektonického dědictví.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Olomouc, Olomoucký kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 2000001945).

Pro děti

Před přibližně 362 lety začalo v Olomouci jedno z nejúchvatnějších stavebních podniků, který si vypráví dlouhou a zajímavou příběhovou cestu. Bylo to jako když se začínají hrát nové hry ve starém městském parku – všechno bylo plné nadšení, plánu a zázraků! A tak se tam postavil barokní komplex kapucínů, který dnes stojí jako skvostný památník minulosti.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Krampus Fest 2026 na letišti Olomouc-Neředín
7. 11. 2026
Krampus Fest 2026 na letišti Olomouc-Neředín
🎪 Festival 3,2 km
Až 150 čertů z Česka, Slovenska a Rakouska, fireshow Dark Warriors a La Vida Fire, drift taxi, bičařská a šermířská show a živé kapely na letišti v Olomouci-Neředíně.
Letiště Olomouc-Neředín, Neředín 954, Olomouc, Olomouc

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Klášter se nachází v historickém centru Olomouce, obklopen dalšími pozoruhodnými památkami, jako jsou Blaževské náměstí a Hrnířská ulice.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Klášter kapucínů Olomouc v Olomoucký kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: nakoupíte-li u partnera, můžeme obdržet provizi. Cena pro vás se tím nemění.

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická výletní trasa: Klášter kapucínů Olomouc a jeho okolí

1. Klášter kapucínů Olomouc (klášter) Typ: Historické památky Proč stojí za návštěvu: Klášter kapucínů v Olomouci je jedním z nejstarších a nejznámějších klášterních komplexů na Moravě. Jeho architektura, barokní interiéry a bohatá historie přitahují návštěvníky z celého světa. Je to nejen duchovní centrum, ale také kulturní památka s významnou minulostí.

2. Katedrála svatého Václava (kostel) Typ: Náboženské a historické památky Proč stojí za návštěvu: Katedrála, nacházející se v centru Olomouce, je největším gotickým chrámem na Moravě. Je známá svou impresivní architekturou a historií, která sahá od 13. století. Katedrála nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat její bohaté interiéry a uvidět významné umělecké dílo.

3. Muzeum města Olomouce (muzeum) Typ: Historické a kulturní památky Proč stojí za návštěvu: Muzeum města nabízí rozsáhlou expozici o historii Olomouce, od pravěku po současnost. Je to ideální místo pro ty, kdo chtějí hlouběji pochopit kulturní a historický vývoj města. Exponáty zahrnují archeologické nálezy, umělecká díla a historické artefakty.

4. Náměstí Svobody (náměstí) Typ: Historické a kulturní památky Proč stojí za návštěvu: Toto centrální náměstí v Olomouci je nejen duchem města, ale také svědkem mnoha historických událostí. Náměstí Svobody nabízí krásný pohled na okolní památky a je ideálním místem pro relaxaci a prohlídku. Je to také místo, kde se konají různé kulturní akce.

5. Kostel svatého Ducha (kostel) Typ: Náboženské a historické památky Proč stojí za návštěvu: Kostel svatého Ducha je významnou gotickou památkou, která přitahuje pozornost svou architekturou a historií. Je známý jako "malá katedrála" díky svému impresivnímu interiéru a bohaté historii spojené s místními událostmi.

Tato trasa nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat nejvýraznější památky Olomouce, od hlubokých duchovních zážitků až po historické objevy.

Sezónní doporučení

Jaro

Při návštěvě Kapuchinského kláštera v Olomouci na jaře budete obklopeni kvetoucími květinami a svěží zeleninou. Teplé sluneční záření, které se filtruje skrz klenby kláštera, vytváří klidnou atmosféru. Chcete-li co nejvíce z vaší návštěvy, zvažte příchod brzy, aby se zabránilo ranní davy. Noste pohodlné boty pro chůzi podél klášterních cest, a nezapomeňte fotoaparát zachytit živé barvy přírody.

Léto

Během letních měsíců je Kapuchinský klášter nejrušnější. Přijeďte brzy, abyste překonali horko a davy. Využijte teplé počasí prozkoumáním okolních ulic a uliček, které jsou plné okouzlující kaváren a obchodů. Mějte na paměti silné sluneční paprsky a přinést klobouk a sluneční brýle pro větší pohodlí. Klidná atmosféra kláštera poskytuje vítanou úlevu od letního tepla.

Podzim

Jak podzim přichází, Capuchin Cloister přijímá útulný a intimní pocit. Zlaté světlo zapadajícího slunce vrhá na architekturu kláštera teplo a vytváří pocit nostalgie. Zvažte návštěvu v průběhu týdne nebo brzy ráno, aby se zabránilo davy, které se hrnou do Olomouce pro své slavné podzimní festivaly. Noste vrstvy, protože teplota může výrazně klesnout v noci.

Zima

V zimě, Capuchin Cloister se na klidné a klidné kvality. Měkké osvětlení a jemná atmosféra vytvářejí pocit klidu a rozjímání. Zvažte návštěvu v průběhu týdne nebo brzy ráno, aby se zabránilo davu, které shromažďují pro Olomouc slavnostní trhy. Vezměte si čas na prozkoumání klášterních tichých rohů a ocenit jeho krásu v jiném světle.

Vizualizace a umělecké pohledy

Klášter kapucínů Olomouc – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Klášter kapucínů Olomouc – letecký pohled
Letecký pohled
Klášter kapucínů Olomouc – jaro
Jaro
Klášter kapucínů Olomouc – léto
Léto
Klášter kapucínů Olomouc – podzim
Podzim
Klášter kapucínů Olomouc – zima
Zima
Klášter kapucínů Olomouc – akvarel
Akvarel
Klášter kapucínů Olomouc – noc
Noční záběr
Klášter kapucínů Olomouc – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Klášter kapucínů Olomouc
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Klášter kapucínů Olomouc
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Klášter kapucínů Olomouc
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q84433970)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: ŠJů / CC BY 4.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Olomouc
Kraj Olomoucký kraj
Typ klášter
Rok výst. 1664
Století 17. stol.
Sloh / Období baroko
Stav uspokojivý
Architekti Jan Blažej Santini-Aichel
Osobnosti
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/50084 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Klášter kapucínů Olomouc – Pamatky.cz

Další památky – Olomouc

Zobrazit vše v obci
Krajinská lékárna Krajinská lékárna Barvířská 1 Barvířská 1 kaple svaté Barbory (Olomouc) kaple svaté Barbory (Olomouc) kostel Zvěstování Páně (Olomouc) kostel Zvěstování Páně (Olomouc) Mariánský sloup Mariánský sloup klášter klarisek v Olomouci klášter klarisek v Olomouci
Pokračujte: kostel Zvěstování Páně (Olomouc) · Dolní náměstí 23 · Dolní náměstí 22 · Dolní náměstí 21

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Klášter kapucínů Olomouc
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)