Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kostel Svatých Petra a Pavla (Načeradec)
  • Kostel svatých Petra a Pavla (Načeradec)

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Pamatky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kostel svatých Petra a Pavla (Načeradec)
kostel KOSTELY Bez bezbar. přístupu Audio průvodce Aktualizováno 28.07.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Tipy V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Kostel Saints Peter and Paul in Načeranec je kulturní památka nacházející se v Podbanicku, v rámci města Načeranec ve Středočeský kraj. První zmíněný v Jarlochově kronice v roce 1184, tento kostel představuje bohatou historii a architektonickou evoluci regionu od románský po gotické styly. Známá pro svou vysokou koncentraci gotické posvátné architektury, má přední západní věž a loď s klenutým stropem, odrážející typický středověký církevní design.

Původ církve je hluboce zakořeněn v českém historickém kontextu během 12. a 13. století. Během tohoto období byl region pod vlivem dynastie Přemyslid, zažívá významný církevní a kulturní růst. XZ0 První zdokumentovaná zmínka ZX pochází z roku 1184 v Jarlochově kronice, která zaznamenává množství držené pro zesnulého opata Gotšalka. Tato časná reference upozorňuje Načeranec jako důležité církevní centrum během své doby.

Architektonicky, církev prošla významné transformace v průběhu několika století. Jeho vývoj lze rozdělit do tří hlavních fází: románský, raně gotické a později gotické. Počáteční etapa románský je doložena zachovanou západní věží, která má pozemní vstup na západní straně a otvor k lodi výše. Ačkoli z tohoto období zůstává jen málo, předpokládá se, že původní struktura byla ukončena s apsidem.

Přechod do první gotické fáze zahrnoval významné změny, včetně odstranění východních a jižních stěn kostela románský, což vedlo k téměř čtvercovému půdorysu, který je dnes ještě patrný. Západní portál, pozoruhodný gotický architektonický detail, přežil různé renovace a může být datován do 14. století. Podrobnosti o presbyterii z této fáze však nejsou zdokumentovány.

Pozdní gotická fáze charakterizovala výstavbu stávající presbytárny, která byla podstatně větší než její předchůdce. V tomto období bylo také vidět zvýšení obou hradeb a věže románský o jeden příběh, zahrnující zvonice do nové úrovně. Dendrochronologické studie poskytly pro tento vývoj přesné datování, které ukazuje na dokončení věže v roce1387.

V průběhu své historie byla církev svědkem různých změn ve vlastnictví a správě. Původně část domény klanu Vítkovci později padla pod kontrolu Lucemburské území a následně rodiny Šelmberkových. Tyto posuny odrážejí širší regionální dynamiku během jejího raného vývoje.

Církev dnes stojí jako kulturní památka otevřená návštěvníkům, kteří chtějí prozkoumat její historický význam a architektonickou krásu. Jeho dobře zachovalé gotické prvky, zejména západní portál, nabízejí pohled do středověké církevní architektury. Bohatá historie a trvalá přítomnost kostel z ní činí hodnotnou destinaci pro zájemce o české dědictví.

Kostel Saints Peter a Paul je nejen architektonický zázrak, ale také kulturní poklad, který obklopuje staletí historické evoluce. Jeho význam spočívá v jeho schopnosti spojit návštěvníky s minulostí, nabízí pohled do středověkého světa prostřednictvím jeho zachovaných struktur a zdokumentované historie. Návštěvníci se vyzývají, aby prozkoumali tento pozoruhodný památník a ocenili jeho trvalý odkaz v srdci Načeranec.

Historické milníky

1184
První zdokumentovaná zmínka o kostel v Jarlochově kroniku.
1387
Stavba věže dokončena.

Stavební vývoj

Architektonický vývoj kostel lze rozdělit do tří hlavních fází: etapa románský se zachovanou západní věží, raná gotická fáze, která rozšířila loď a změnila její tvar, a pozdější gotická fáze označená konstrukcí současné presbyterie. Přechod z románský do gotiky je patrný ve strukturálních změnách a stylistických prvcích.

Historické události

První zdokumentovaná zmínka v Jarlochově kronice v1184.

Přechod z románský na gotickou architekturu ve 12. až 14. století.

Zajímavosti

- Kostel Saints Peter a Paul je jedním z mála kostelů v Čechách, který si zachoval svůj původní západní portál ze 14. století, vzácný přeživší prvek uprostřed mnoha renovací.

- Dendrochronologické studie přesně datují dokončení věže kostel do roku 1387 a poskytují přesné historické časové razítko pro tento architektonický prvek v širší gotické transformační fázi.

- kostel byl zpočátku součástí domény klanu Vítkovci před přechodem pod kontrolou Lucemburských území a později rodiny Šelmberkových, což odráželo významné regionální posuny moci během jeho rané historie.

Průvodce

Zobrazit text průvodce

Vítejte v kostele svatého Petra a Pavla v Načeranci, klenotem ukrytý v srdci Podblinicka. Jak tu stojíte, chvíli se ponořte do klidné atmosféry, která obklopuje toto historické místo. kostel je dokladem bohaté tapiserie gotické posvátné architektury převládající v tomto regionu.

Původ této pozoruhodné struktury navazuje na 1184, kdy byla poprvé zmíněna v Jarlochově kronice. Postupem času se architektonicky vyvinula z kořenů románský do úžasného gotického stylu, který dnes návštěvníky uchvátí. V roce 1387, významný milník znamenal dokončení prominentní západní věže kostel, která nyní představuje ikonický rys.

Jak se díváte na tuto strukturu, všimněte si působivé západní věže, která dominuje panoramatu. Nave uvnitř se může pochlubit klenutým stropem, který nabízí pohled do architektonické vynalézavosti své doby. Přestože architekti zůstávají neznámí, jejich práce zanechala nesmazatelnou značku na krajině Středočeský kraj.

Zatímco specifické historické postavy spojené s touto církví vymizely do temnoty, příběhy uvnitř jeho zdí hovoří o jeho minulosti. Tento kostel je zvláště pozoruhodný pro zachování svého původního západního portálu ze 14. století - vzácného přeživšího uprostřed četných renovací, které se v Čechách po staletí proháněly.

Fascinující aspekt tohoto webu je odhalena prostřednictvím dendrochronologických studií, které přesně datují dokončení věže na 1387. Takové vědecké poznatky nabízejí okno do pečlivého řemeslného a historického kontextu kolem jeho stavby.

Jak budete pokračovat ve svém průzkumu, nechte se vtáhnout do vrstev historie, které zakrývají tento posvátný prostor. Každý kámen vypráví příběh, který vyvolává zvědavost a odraz. Doporučujeme vám dát si na čas, toulat se kolem a možná odhalit více skrytých drahokamů v rámci této kulturní památky.

Děkujeme, že jste se k nám připojili na této cestě časem v kostele svatého Petra a Pavla v Načeranci. Ať vaše návštěva inspiruje další zkoumání a objevování, jak se ponoříte hlouběji do bohatého dědictví, které vás obklopuje.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas na návštěvu kostela svatého Petra a Pavla v Načeranci je na konci jara nebo na začátku podzimu, kdy je příjemné počasí, což umožňuje pohodlné zkoumání gotické architektury webu bez davů typických pro špičkové turistické sezóny. Díky mírným teplotám je ideální pro procházky po okolí a uznání klidné atmosféře Podblinicka.

Parkování v blízkosti kostel může být omezeno díky své centrální poloze v Načeranec, takže návštěvníci jsou vybízeni k použití veřejné dopravy tam, kde je to možné. Pokud je řízení nezbytné, podívejte se na parkovací místa na okraji města nebo v okolních ulicích. Pro ty, kteří používají veřejnou dopravu, zkontrolujte aktuální trasy a plány pomocí spolehlivé cestovní aplikace nebo webové stránky, aby se zajistil hladký přístup k kostel.

Při návštěvě, je vhodné přinést pohodlné pěší boty, jak budete chtít prozkoumat nejen kostel, ale také jeho okolí v Podblanko. Pro zachycení složitých detailů gotické architektury a malebné krajiny se doporučuje fotoaparát. Navíc, zvažte přinést světlou bundu nebo svetr, zejména v případě návštěvy během chladných měsíců, zůstat pohodlné během vaší návštěvy.

Pro milovníky fotografie, brzy ráno nebo pozdě odpoledne poskytuje nejlepší přirozené osvětlení zachytit kostel fasády a okolní krajiny v Načeranec. Měkké světlo zvýrazňuje gotické detaily kostel, takže je ideální čas pro fotografy, aby se ohromující záběry. Mějte na paměti veškerá omezení bleskové fotografie uvnitř kostel.

Rodiny s dětmi naleznou kostel svatého Petra a Pavla obohacující zážitek. Kromě zkoumání architektury kostel, zvažte návštěvu okolních atrakcí do 30 minut, které nabízejí interaktivní zážitky vhodné pro všechny věkové kategorie. Ačkoli zde nejsou poskytnuta konkrétní doporučení, obecné poradenství zahrnuje hledání místních muzeí nebo parků v Podblinicku, které uspokojují rodinné zájmy.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

➜ Zobrazit interaktivní přehled okolí – restaurace, ubytování, půjčovny a další místa v okruhu 15 km.

Data: OpenStreetMap contributors, okruh 15 km.

🏰 Historické památky

  • sv. Jan Nepomucký (0.1 km)
  • Český Anděl (4.2 km)
  • Památník výstupu Václava Klause (4.3 km)
  • Blaník (4.3 km)
  • Tvrz Kříženec (4.9 km)
  • Vlastík Želivský (4.9 km)
  • Jan Dismas Zelenka (5.1 km)
  • Muzeum Podblanicka (5.2 km)

🍽️ Restaurace a stravování

  • Hospoda Na Rozcestí (3.9 km)
  • Zámecká Restaurace (5.2 km)
  • Restaurace pod Blaníkem (5.2 km)
  • U Matoušků (6.4 km – 57)
  • Na Kovárně (7.9 km)
  • Na Myslivně (7.9 km)
  • U Štainců (7.9 km)
  • Na Konci světa (8.4 km)

🏨 Ubytování

  • Štamberk (2.8 km)
  • Chalupa Blaník (5.7 km – 88)
  • Valcha (8.8 km)
  • Na Vývoji (10.0 km)
  • Silvie (10.2 km)
  • Sporthotel (10.5 km)
  • U Páva (12.9 km)
  • Hotel Rabbit (13.1 km)

🚲 Půjčovny a sport

  • Na Spravedlnosti (8.4 km)
  • Sportisimo (9.9 km)
  • Sokolské hřiště (11.3 km)
  • Sportoviště SOŠ a SOU Vlašim (12.8 km)

🥾 Turistika a příroda

  • Velký Blaník (4.2 km)
  • Kamberk (5.0 km)
  • Kamberk náměstí (5.0 km)
  • Zvěstov (8.5 km)
  • Šlapánov (8.7 km)
  • Šelmberk (dvůr) (9.4 km)
  • Mladá Vožice (Podhradí) (10.7 km)
  • Pavlov (10.7 km)

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kostel svatých Petra a Pavla (Načeradec) v Středočeský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Tematická výletní trasa: Kostel svatých Petra a Pavla (Načeradec)

1. Kostel svatých Petra a Pavla, Načeranec - * Typ: * Historický kostel - * Pročstojí za naplnění: * Tento barokní kostel je nepatrný architektonický dům v obci Načeradec. Je bohaté historie a umecká hodnota je činěním kličkovou atrokcí pro milníky historií a architektury. Významné i významné prohlášení, které je součástí barokního umu, které si mohou být použity pro účely tohoto nařízení.

2. Náves Načerasce - * Typ: * Místní centrum - * Pročstojí za naplnění: * Náves je srdem obce, kde se nachází mnoho tradičných domů a malých podniků. Je to ideální místo pro relaxaci po předchozí kostce. Navíc nabízí možnost prohlédnout si místníživot a atmosféru, cože je skvělý zdroj, jak se do obce ve známost.

3. Kaple svaté Anny - * Typ: * Kaple - * Pročstojí za naplnění: * Tato kaple je dalším duchováním a historickým místem v obcích, které přestavuje tradiční český sakralní architekturu. Je třeba zajistit, aby byly všechny Petry a Pavla z jiných ideálních dalších cel pro ty, které jsou určeny k tomu, aby mohly být využívány v souladu s následujícími historiemi.

4. Zámeček Načeranec - * Typ: * Historický zámek - * Pročstojí za naplnění: * I když je v součastnosti pouze jako ruinou zachován, tento zámeček predstavuje zajímavý historický prvek obce. Jeho zbytky a okolní produkty nabízené na minulose a umocnění si predstavit je ho důležitost v historii Načerace.

Pořádná trasy: Začnete svou cestu u kostely svatých Petra a Pavla, poté prozkoumé naves obce. Pokračujte do kaple svaté Anny a dokončete výlet pohledem na bytky Zámečku Načeranec. Tato trasa nabízí komplexní využití na historii a kulturu obce Načeranec.

Sezónní doporučení

Jaro: Návštěva kostela svatých Petra a Pavla na jaře nabízí jedinečný zážitek, jak příroda probouzí kolem Načeranec. Okolní krajina je zdobena kvetoucími květy, což vytváří malebné pozadí, které zvyšuje kostel historické kouzlo. Tato roční doba často vidí mírnější počasí, takže je pohodlné pro pěší výlety v lehčí oblečení. Mějte však na paměti příležitostné dešťové sprchy typické pro jaro, a zvažte přinést deštník nebo vodotěsné sako. Zatímco počet návštěvníků je mírný, příchod dříve vám může pomoci vychutnat klidnější návštěvu před větší skupiny shromáždit.

Léto: Léto přináší živý život církvi svatých Petra a Pavla s delšími denními hodinami, které poskytují dostatek času na průzkum. Svěží zeleň a teplé počasí vytváří příjemnou atmosféru ideální pro poklidné procházky po pozemcích kostel. Nicméně, to je také špička turistické sezóny, takže očekávat větší davy, zejména o víkendech a prázdninách. Aby se zabránilo polednímu vedru, naplánujte si návštěvu ráno nebo pozdě odpoledne, kdy je chladněji. Doporučujeme pohodlné vycházkové boty a lehké oblečení, spolu s opalovacím krémem na ochranu před silným slunečním světlem.

Podzim: Podzimní měsíce proměňují církev svatých Petra a Pavla v klidné útočiště, protože listy mění barvu kolem Načeranec. Měkké odstíny červených, pomerančů a žlutých poskytují ohromující kontrast s architekturou kostel, takže je ideální čas pro fotografování nadšenců. Chladicí teploty znamenají, že vrstvy jsou nezbytné; přinést svetr nebo sako, aby se pohodlně během vaší návštěvy. Zatímco počet návštěvníků začíná klesat ve srovnání s létem, příchod brzy může ještě zajistit mírový zážitek před případnými odpoledních davy.

Zima: Zima nabízí jedinečnou a klidnou atmosféru v kostele sv. Petra a Pavla. Sněhová krajina kolem Načeranec vytváří magické prostředí, které v novém světle zvýrazňuje historické rysy kostel. Nicméně, chladnější teploty vyžadují teplé oblečení; vrstvy včetně těžký kabát, klobouk, rukavice, a izolované boty jsou nezbytné pro udržení pohodlí během vaší návštěvy. Mějte na paměti, že pracovní doba může být kratší v důsledku nepříznivého počasí, takže zkontrolujte, zda se změny nezmění. Zima je obvykle tišší s méně návštěvníky, což je příležitost pro intimnější zážitek z tohoto historického místa.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kostel svatých Petra a Pavla (Načeradec) – letecký pohled
Letecký pohled

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kostel svatých Petra a Pavla (Načeradec)
Kostel svatých Petra a Pavla (Načeradec)

Snímky: Mapillary, licence CC BY-SA 4.0

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q38236761)
  • Památkový katalog NPÚ

Informace o památce

Obec Načeradec
Kraj Středočeský kraj
Typ kostel
Sloh / Období gotický
Stav
Bezbariérový Ne
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/52303

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatých Petra a Pavla (Načeradec) – Pamatky.cz

Další památky – Načeradec

Zobrazit vše v obci
Kostel Nejsvětější Trojice (Rakovník II) Kostel Nejsvětější Trojice (Rakovník II) evangelický kostel v Libčicích nad Vltavou evangelický kostel v Libčicích nad Vltavou Kostel svatého Martina ve Vidimi Kostel svatého Martina ve Vidimi Kostel svatého Václava v Bělé pod Bezdězem Kostel svatého Václava v Bělé pod Bezdězem Kostel svaté Kateřiny (Chrást nad Sázavou) Kostel svaté Kateřiny (Chrást nad Sázavou) Stříbrná Skalice Stříbrná Skalice

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svatých Petra a Pavla (Načeradec)

Bylo to ve středu raného jitro, kdy Vilém zjistil, že jeho srdce se třese jako plášť u víru. Výška kostelní věže svatých Petra a Pavla se začala mírně chvět …

Číst příběh

Recenze a komentáře

Navigovat k: Kostel svatých Petra a Pavla (Načeradec)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)