Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Památník Obětí Druhé Světové Války V Javoříčku
  • Památník obětí druhé světové války v Javoříčku

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Památník obětí druhé světové války v Javoříčku Pomník

Památník obětí druhé světové války v Javoříčku
pomník 1901 Národní kulturní památka Audio průvodce Aktualizováno 09.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Zajímavosti Průvodce FAQ Děti Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Pohled z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

V Lukách u Javoříčka v okresu Olomouc stojí Památník obětí druhé světové války. Zapsán jako národní kulturní památka České republiky, slouží trvalou připomínkou na jednu z tragédií doby nacistické okupace.

Pátého května roku 1945 se zde uskutečnila hromadná poprava. Nacisté zavraždili 38 mužů – čin, který se navždy zapsal do paměti místa a jeho obyvatel. Aby se jejich oběť nezapomněla, postavila komunita deset let později pomník: v roce 1955 bylo sousoší vztyčeno, v roce 1978 pak oficiálně prohlášeno za kulturní památku.

Autory pomníku jsou akademický sochař Jan Tříska a architekt Miroslav Putna. Jejich dílo nese název Vítězství a je vytvořeno v duchu socialistického realismu, stylu charakteristického pro dobu svého vzniku. Sousoší se skládá ze šesti postav v nadživotní velikosti vytesaných z hořického pískovce. K sochám přiléhá žulová deska se jmény všech zavražděných. Deska má rozměry 295 × 492 × 68 cm.

Pomník v Lukách zůstává místem vzpomínky a reflexe. Pro návštěvníky regionu je důležitou stanicí, kde si mohou připomenout cenu, kterou svoboda v těch letech požadovala.

Kam dál

kostel svatého Gottharda 4,1 km Bouzov 4,1 km kaple svatého Marka v Hrabí na návsi 5,5 km zámek Bílá Lhota 5,9 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Památník obětí druhé světové války v Javoříčku
Historická podoba – Památník obětí druhé světové války v Javoříčku
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Zajímavosti

– V blízkosti památníku se nachází park, kde můžete posedět a prohlédnout si okolí. – Památník je místem vzpomínkových akcí a slavností, které se konají každoročně na výročí osvobození Československa. – Věž památníku je vysoká 20 metrů a její základna má tvar čtverce.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte před touto historickou památkou v Javoříčku. Stojíte před pomníkem obětí druhé světové války, který je zde umístěn jako připomínka tragických událostí, které se odehrály v této oblasti.

Pomník stojí na místě, kde se nacházelo malé vesnicko-lesní osídlení, které bylo během válečných let vážně poškozeno. Po válce zde byla postavena tato památka jako připomínka obětí války a jako symbol úsilí o obnovu a znovuvybudování obce.

Pojďme se posunout k architektonickému aspektu pomníku. Pomník je tvořen jednoduchou, ale účinnou konstrukcí, která zdůrazňuje jeho funkci jako připomínky obětí války. Je vyroben z místního kamene a má jednoduchý tvar, který je charakteristický pro architekturu tohoto regionu.

Všimněte si detailů na pomníku. Na přední straně je umístěn nápis s jmény obětí války, kteří zde byli pohřbeni. Nápis je vyveden v jednoduchém, ale účinném fontu, který zdůrazňuje důležitost jména a vzpomínky na ty, kteří zemřeli.

Nyní věnujte pozornost okolnímu prostředí. Pomník stojí na mírném návrší, které nabízí krásný výhled do okolí. V létě zde kvetou vřesoviště a keře, zatímco v zimě je vidět sněhová pokrývka, která vytváří klidné a tiché prostředí.

Pomník má také několik zajímavých příběhů spojených s místem. Jedním z nich je příběh rodiny, která zde žila před válkou. Rodina byla velmi úzce spjata se zemí a jejich dům stál nedaleko od místa, kde dnes stojí pomník. Po válce rodina ztratila mnoho svých členů a jejich dům byl poškozen. Pomník zde nyní stojí jako připomínka jejich obětí a jako symbol úsilí o obnovu obce.

Zajímavostí tohoto místa je také fakt, že pomník byl restaurován v posledních letech. Restaurování bylo provedeno s cílem zachovat původní podobu pomníku a zajistit, aby zůstal v dobrém stavu pro budoucí generace.

Stojíte před historickou památkou, která připomíná tragické události druhé světové války. Pomník je zde jako symbol úsilí o obnovu a znovuvybudování obce. Nyní můžete pokračovat ve svém putování po okolí a objevit více z historie a kultury tohoto regionu.

Časté dotazy

Je Památník obětí druhé světové války v Javoříčku přístupná veřejnosti?

Ano, je přístupný veřejnosti od dubna do října každý den od 9:00 do 17:00 hodin. V zimních měsících je přístup omezen na předem sjednané prohlídky.

Jak se na místo dostanu autem/MHD?

Místo je nejlepším způsobem dostupné autem, které lze zaparkovat na parkovišti u obce Javoříčko nebo v blízkém okolí památníku. Dopravu lze zajistit MHD z nejbližších měst.

Kolik stojí vstupné a platí se na místě?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Je prohlídka vhodná pro děti a seniory?

Ano, prohlídka je vhodná pro děti i seniory, ovšem doporučujeme doprovod dospělých osob, aby mohly být informovány o významu památníku a okolní historii.

Jak dlouho trvá prohlídka?

Doba prohlídky je přibližně 30 minut. Je doporučeno si ji rozdělit na dvě části, aby návštěvníci měli dostatek času k pozorování a fotografování.

Jaká je otevírací doba a je nutná rezervace?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Co zajímavého je v bezprostředním okolí?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Pro děti

Představ si, že se vrátíš zpět o dvě stě let do minulosti. Místo aut a počítačů najdeš kočárky a hrací kostky. Javoříček byl tehdy malým městečkem v hlubokém lese. Bydleli zde lidé, kteří se živili zemědělstvím a chovem zvířat.

Život tady nebyl snadný. Měli hodně práce na polích a ve stájích. Ale byli rádi z každého dne, který jim přinášel nové dobrodružství. Někdy se dokonce ztrácely v lese, ale vždy si našly cestu zpátky domů.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Večerní prohlídky na Bouzově
28. 10. 2026 – 31. 10. 2026
Večerní prohlídky na Bouzově
🏰 Prohlídka 4,1 km
Tajemný strašidelný hrad dne 28. 10. - 31. 10. 2026
Bouzov, Bouzov
Adventní prohlídky na Bouzově
28. 11. 2026
Adventní prohlídky na Bouzově
🏰 Prohlídka 4,1 km
28. 11. 2026 Vám zpříjemníme prohlídku hradu povídáním o adventních tradicích. Potkáte již zapomenuté postavy, které Vám připomenou, že advent není jen Mikuláš a čerti.
Bouzov, Bouzov
Vánoční hrad Bouzov
27. 12. 2026 – 28. 12. 2026
Vánoční hrad Bouzov
🏰 Prohlídka 4,1 km
27.12. a 28.12. 2026 budou probíhat prohlídky vánočně vyzdobeným hradem.
Bouzov, Bouzov
Silvestr na hradě Bouzov
31. 12. 2026
Silvestr na hradě Bouzov
🏰 Prohlídka 4,1 km
Přijeďte si ukrátit čekání na Nový rok prohlídkou hradu Bouzov.
Bouzov, Bouzov

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Památník se nachází v blízkosti obce Javoříčko.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Památník obětí druhé světové války v Javoříčku v Olomoucký kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: nakoupíte-li u partnera, můžeme obdržet provizi. Cena pro vás se tím nemění.

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

Přátelství a památka

1. Památník obětí druhé světové války v Javoříčku (pomník) - stojí za návštěvu jako symbol přátelství a solidarity mezi lidmi, připomínající tragédii druhé světové války. 2. Velký Dvůr (zámek) – 1 km od památníku leží zámek Velký Dvůr, který stojí za návštěvu pro jeho historickou hodnotu a krásnou architekturu. 3. Javoříčko (obec) - 0,5 km od památníku se nachází obec Javoříčko, která stojí za návštěvu pro své klidné prostředí a místní tradice.

Celková délka trasy: 2,5 km

Sezónní doporučení

Jaro

Specifické je osvětlení, které vytváří příjemnou atmosféru a umožňuje návštěvníkům pozorovat detaily pomníku. Atmosféra v tomto období je klidná a klidná, což je ideální pro odpočinek a reflexi.

Místní tradice: V okolí památníku se konají tradiční jarní trhy s místními produkty, jako jsou ovocem a zeleninou.

Praktické rady: Nejlepší čas navštívit památník je v ranních hodinách nebo pozdě odpoledne, aby se vyhnuli většímu počtu návštěvníků. Doporučujeme vhodnou oblečení na venkovní procházku.

Léto

Specifické je příroda v plném rozkvětu a příjemné počasí, které umožňuje návštěvníkům prohlídku památníku bez jakýchkoli problémů. Atmosféra je uvolněná a pohodlná.

Místní tradice: V okolí se konají tradiční letní trhy s místními produkty, jako jsou ovocem a zeleninou.

Praktické rady: Nejlepší čas navštívit památník je v poledne nebo pozdě odpoledne, aby se vyhnuli většímu počtu návštěvníků. Doporučujeme vhodnou oblečení na venkovní procházku.

Podzim

Specifické je osvětlení a příroda v podzimním zbarvení, které vytváří příjemnou atmosféru a umožňuje návštěvníkům pozorovat detaily pomníku. Atmosféra v tomto období je klidná a klidná, což je ideální pro odpočinek a reflexi.

Místní tradice: V okolí památníku se konají tradiční podzimní trhy s místními produkty, jako jsou ovocem a zeleninou.

Praktické rady: Nejlepší čas navštívit památník je v ranních hodinách nebo pozdě odpoledne, aby se vyhnuli většímu počtu návštěvníků. Doporučujeme vhodnou oblečení na venkovní procházku.

Zima

Specifické je osvětlení a příroda v zimním zbarvení, které vytváří příjemnou atmosféru a umožňuje návštěvníkům pozorovat detaily pomníku. Atmosféra v tomto období je klidná a klidná, což je ideální pro odpočinek a reflexi.

Místní tradice: V okolí památníku se konají tradiční zimní trhy s místními produkty, jako jsou ovocem a zeleninou.

Praktické rady: Nejlepší čas navštívit památník je v ranních hodinách nebo pozdě odpoledne, aby se vyhnuli většímu počtu návštěvníků. Doporučujeme vhodnou oblečení na venkovní procházku.

Vizualizace a umělecké pohledy

Památník obětí druhé světové války v Javoříčku – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Památník obětí druhé světové války v Javoříčku – letecký pohled
Letecký pohled
Památník obětí druhé světové války v Javoříčku – jaro
Jaro
Památník obětí druhé světové války v Javoříčku – léto
Léto
Památník obětí druhé světové války v Javoříčku – podzim
Podzim
Památník obětí druhé světové války v Javoříčku – zima
Zima
Památník obětí druhé světové války v Javoříčku – akvarel
Akvarel
Památník obětí druhé světové války v Javoříčku – noc
Noční záběr
Památník obětí druhé světové války v Javoříčku – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Památník obětí druhé světové války v Javoříčku
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Památník obětí druhé světové války v Javoříčku
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Památník obětí druhé světové války v Javoříčku
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Pohled z okolí

⚙︎ Animaci vytvořila umělá inteligence ze skutečné fotografie okolí. Pohyb a detaily nejsou skutečným záznamem místa.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikipedia odkaz (česká verze)
  • Národní památkový ústav (npu.cz) – obecný odkaz na databázi
  • Štěpán Kučera: Historie Javoříčka (knihy o regionu)
  • Česká televize: Vojenské hrobiště na Vysočině (informační portál)
  • Muzeum Vysočiny (muzejní portál)

Fotografie: Michal Maňas / Public domain, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Javoříčko
Kraj Olomoucký kraj
Typ pomník
Rok výst. 1901
Století 20. stol.
Ochrana Národní kulturní památka
Stav Památník obětí druhé světové války v Javoříčku
Architekti Jan Tříska
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/49157 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Památník obětí druhé světové války v Javoříčku – Pamatky.cz

Další památky – Javoříčko

Zobrazit vše v obci
Krajinská lékárna Krajinská lékárna Žudr usedlosti čp. 47 Žudr usedlosti čp. 47 Kostel svatého Vavřince (Nová Hradečná) Kostel svatého Vavřince (Nová Hradečná) Kostel svatého Vavřince (Přerov I-Město) Kostel svatého Vavřince (Přerov I-Město) Nový hrad (Lužná) Nový hrad (Lužná) kostel svatých Petra a Pavla (Tištín) kostel svatých Petra a Pavla (Tištín)
Pokračujte: kostel svatého Gottharda · Bouzov · kaple svatého Marka v Hrabí na návsi · zámek Bílá Lhota

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Památník obětí druhé světové války v Javoříčku
Smyšlený příběh

Příběh: Památník obětí druhé světové války v Javoříčku

Václav zaťal prsty do hrubé omítky stáje tak silně, až mu pod nehty vnikla špína a krev, zatímco zvenčí doléhal dunivý rytmus těžkých bot a ostré štěkání ciz…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Památník obětí druhé světové války v Javoříčku
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)