Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Bezděkovský Dům
  • Bezděkovský dům

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Bezděkovský dům Willa

Bezděkovský dům
vila 1906 Zabytek kultury Audioprzewodnik Zpracováno člověkem Zaktualizowano 19.10.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kiedyś i dziś Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Ciekawostki Przewodnik Wskazówki FAQ Dzieci Wydarzenia w okolicy W okolicy Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Atmosfera Źródła Mapa Historie Recenzje

Bezděkovský dům znajduje się na Placu Republiki w Pilsen, w pobliżu domu Anny Kresl. Jest to pierwotnie gotycki budynek, który przeszedł masywną rekonstrukcję w pierwszej dekadzie XX wieku. W latach 1905-1909 budynek został przekształcony w styl secesyjny, który do dziś określa jego tożsamość wizualną. Dom jest przechowywany w rejestrze zabytków kultury Republiki Czeskiej.

Elementy secesyjne znajdują odzwierciedlenie w wielu szczegółach budowy. Parter został zachowany przez drewniane panele kawiarni, które pokazują oryginalne zastosowanie handlowe. Dwa balkony ozdobione posągami są rozłożone na pierwszym piętrze. Wśród wyświetlanych figur są jubiler, męczennik, chłop i kobieta pijąc z kubka. Na trzecim piętrze znajduje się zadaszony balkon.

Osłony są ozdobione grupą siedmiu małych okien oraz napisem "U Nouděk". Napis prawdopodobnie odnosi się do historii domu lub jego pierwotnego właściciela. Szczegóły te reprezentują typowe elementy estetyki secesyjnej stosowane w budynkach miasta Pilsen.

Bezděkovský dům jest przykładem udanej transformacji historycznego gotyckiego budynku w duchu nowoczesnego stylu secesyjnego. Z centralną lokalizacją i bogatym wystrojem architektonicznym należy zwrócić uwagę osób zainteresowanych przekształceniem architektury Pilsen na początku XX wieku.

Dokąd dalej

náměstí Republiky 6 33 m Náměstí Republiky 10 34 m Dřevěná 5 54 m Dům U zlatého beránka (Plzeň) 69 m

Kiedyś i dziś

Przeciągnij suwak i porównaj, jak zabytek mógł wyglądać w czasach swojego powstania, z dzisiejszym widokiem.

Dzisiejszy widok – Bezděkovský dům
Wygląd historyczny – Bezděkovský dům
Kiedyś Dziś

Wygląd historyczny po lewej to wizualizacja wygenerowana przez sztuczną inteligencję i służy jako inspiracja.

Kamienie milowe historii

13th to XV wiek
Pochodzenie oryginalnego gotyckiego budynku
1905- 1909
Szeroka rekonstrukcja domu w stylu secesyjnym
1906
Zakończenie głównej fazy budowy lub odbudowy
Present
Rejestracja budynku do rejestru zabytków kultury Republiki Czeskiej

Rozwój budowlany

Pierwotnie gotycki budynek został przekształcony w stylu secesyjnym w latach 1905- 1909. Fasada zdobiona jest wysokiej jakości figuralną ozdobą i napisem "U Bezděky". Wnętrze zawiera drewniane okładziny, balkony i posągi.

Wydarzenia historyczne

1905
Rozpoczęła się secesyjna odbudowa Domu Szczerbatek.
1909
Zakończenie rekonstrukcji secesyjnej domu Nouvěděkový.

Ciekawostki

- Bezděkovský dům znajduje się na Placu Republiki w Pilsen. - Jest to pierwotnie gotycki budynek, który został przekształcony w stylu secesyjnym w latach 1905-1909. - Dom jest zarejestrowany w rejestrze zabytków kultury Republiki Czeskiej. - Osłony domu mają znak "The Elderhows", który odnosi się do historii domu lub jego pierwotnego właściciela. - Konstrukcja jest przykładem transformacji gotyckiego budynku w stylu secesyjnym, co czyni go interesującym dla tych, którzy studiują architekturę Pilsena.

Przewodnik

⚙︎ Przewodnika przeczytał syntetyczny głos stworzony przez sztuczną inteligencję.

Odtwórz przewodnik audio
Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Dom Bezděków znajdziemy na placu Náměstí Republiky w Pilźnie, tuż obok domu Anny Kreslové. Pierwotnie był to dom gotycki. W latach 1905–1909 został przebudowany w stylu secesyjnym. Dziś jest chroniony jako zabytek kultury Republiki Czeskiej.

Dekoracja przenika cały dom. Na parterze mieści się kawiarnia z drewnianą boazerią. Na pierwszym piętrze są dwa balkoniki oraz rzeźby czterech postaci: jubilera, męczennika, wieśniaczki i kobiety, która pije z kubeczka. Na trzecim piętrze znajduje się zadaszony balkonik.

Szczyt domu ma siedem małych okienek i nosi secesyjny napis U Bezděků.

Wskazówki dla zwiedzających

Najlepszym czasem do odwiedzenia jest rano lub późnym popołudniem, kiedy naturalne światło najlepiej podkreśla secesyjny szczegóły fasady. Lokalizacja jest dostępna samochodem i transportem publicznym; Sprawdź aktualne połączenia i możliwości parkowania w centrum miasta w mapach lub wyszukiwarkach. Zalecamy zabranie ze sobą maszyny fotograficznej do uchwycenia elementów architektonicznych i wygodne buty do chodzenia po placu. Dla najlepszych zdjęć, skupić się na szczegóły elewacji i grać światło na ornamenty, które są typowe dla pracy Kamil Hilbert. Rodziny z dziećmi mogą skorzystać z wizyty, aby łatwo wyjaśnić różnicę między oryginalną bazą gotycką a późniejszym wyglądem secesyjnym domu.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

To budynek mieszkalny lub gospodarczy, a nie muzeum z godzinami otwarcia. Obejrzyj go z przestrzeni publicznej i uszanuj prywatność właścicieli. Nie mamy informacji o dostępie do wnętrza.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: náměstí Republiky 95/7, Vnitřní Město, Plzeň, Plzeňský kraj. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Dlaczego zabytek jest chroniony?

Zabytek jest wpisany do Centralnego Wykazu Zabytków Kultury Republiki Czeskiej jako zabytek kultury (nr rejestru 44247/4-4692).

Dla dzieci

Wyobraźcie sobie 120 lat wstecz do momentu, gdy zbudowany został tu piękny dom, który znamy jako Bezděkovský dům.

To było jak gra "dom rodzinny", gdzie każdy chciał mieć największy i najpiękniejszy dom wokół. I tak zbudowali ten niesamowity dom w Bezděkov.

Jak to wyglądało? Kto tu mieszkał? Co tu się stało?

Do tego czasu Niemcy byli już w stanie wojny z Rosjanami i Niemcy musieli znaleźć nowy dom. Niemieccy uchodźcy przeprowadzili się tutaj, którzy zbudowali piękny dom w typowym niemieckim stylu.

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

Wydarzenia w okolicy

Výstava NÁVRAT DOMŮ Alexandra Sádla
15. 8. 2026 – 1. 11. 2026
Výstava NÁVRAT DOMŮ Alexandra Sádla
🖼️ Výstava 13,6 km
Nebílovská zámecká Gallery Tuwora je spolu s Divadlem J. K. Tyla a Galerií Klatovy Klenová součástí tříletého projektu Návrat domů Alexandra Sádla. Dílo malíře s plzeňskými kořeny výrazně ovlivnilo moderní australskou malbu.
Nebílovy, Nebílovy
KONCERT Fenomén: Englichová Veverka
19. 11. 2026
KONCERT Fenomén: Englichová Veverka
🎵 Koncert 13,6 km
KONCERT Fenomén: Englichová Veverka
Nebílovy, Nebílovy

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

W okolicy

🏰 Zabytki historyczne (275)

  • Marie Poláková 0.1 km
  • Maxmilián Polák 0.1 km
  • Výstavní síň „13“ 0.1 km web
  • Západočeská galerie v Plzni 0.1 km
  • Masné krámy 0.1 km web
  • Národopisné muzeum Plzeňska 0.1 km náměstí Republiky 106/13 +420 378 370 200 web
  • morový sloup 0.1 km
  • František Křižík 0.1 km
  • Galerie Jiřího Trnky 0.1 km náměstí Republiky 40 +420 792 534 532 web
  • Plzeňské historické podzemí 0.1 km Perlová 64/6
  • Profesor Josef Škoda 0.1 km
  • Galerie města Plzně 0.1 km web
  • Galerie Azyl 0.1 km Veleslavínova 11/17 +420 377 235 507 web
  • pamětní deska okupace Varšavskou smlovou 0.1 km
  • Muzeum strašidel 0.2 km náměstí Republiky 358/33 web
  • Historické podzemí a Pivovarnické muzeum 0.2 km web
  • Oskar Goldscheider 0.2 km
  • Muzeum loutek 0.2 km náměstí Republiky 137/23 +420 378 370 801 web
  • Serafina Goldscheiderová 0.2 km
  • Karel Goldscheider 0.2 km

🍽️ Restauracje i gastronomia (572)

  • tasca 0.0 km náměstí Republiky 95/7 +420 776 157 088
  • Le Frenchie náměstí 0.0 km
  • Lékárna 0.0 km náměstí Republiky 97/9 +420 735 123 648 web
  • U Salzmannů 0.1 km Pražská 8 +420 702 298 850 web
  • birkstro 0.1 km
  • Fresh Bistro 0.1 km
  • Rud's Pizza 0.1 km
  • Rango 0.1 km Pražská 89/10 +420 377 329 969 web
  • Kegzistence 0.1 km web
  • Dhaba Beas 0.1 km web
  • The Ottoman 0.1 km
  • forestbar 0.1 km
  • Funky Monkey 0.1 km Dřevěná 103/6 web
  • U Mansfelda 0.1 km
  • Bikers bar 0.1 km
  • Ju Feng Yuan 0.1 km
  • Alanya kebab 0.1 km
  • Zlaté zrno 0.1 km
  • Paganini 0.1 km
  • Lotus 0.1 km web

🏨 Noclegi (47)

  • Hotel Rango 0.1 km +420377221188
  • Pension City 0.1 km sady 5. května 301/52 +420728501710 web
  • enjoy inn 0.2 km
  • Hotel Central 0.2 km web
  • pension v Solní 0.2 km
  • Hotel Continental 0.2 km Zbrojnická 312/8 +420 377 221 746 web
  • U Zvonu 0.2 km
  • Courtyard by Marriot 0.2 km
  • Hotel Green gondola 0.2 km
  • Avenue Pallova 0.3 km Pallova 2814/28
  • Riverside 0.4 km
  • Ubytovna Palackeho 6 0.5 km +420377537864 web
  • Slovan 0.5 km
  • Wallis 0.5 km Palackého 74/11
  • Hotel Roudná 0.6 km +420 377 259 926 web
  • Vienna House Easy by Wyndham Pilsen 0.6 km U Prazdroje 6 +420 378 016 111 web
  • Astory 0.7 km
  • Emma 0.7 km Husova 430/22 +420606605264 web
  • Hotel Victoria 1.1 km Borská 1155/19
  • Penzion Úslavská 22 1.1 km web

🚲 Wypożyczalnie i sport (108)

  • Specialized 0.3 km web
  • Scoobike sharing 0.3 km web
  • Scoobike sharing 0.4 km web
  • ARMED army shop 0.4 km +420 212 812 160 web
  • Lyže Král 0.4 km
  • Scoobike sharing 0.5 km web
  • Gazza sport 0.5 km +420377441393 web
  • I. ČLTK Plzeň 0.5 km
  • Sokol Plzeň 1 0.5 km web
  • Rock Point 0.5 km
  • Moira 0.6 km
  • Banner 0.6 km
  • Army shop 0.6 km
  • Hudy 0.6 km
  • Dům sportu 0.6 km
  • Ski Bike Centrum 0.6 km +420770111712 web
  • Areál Štruncovy sady 0.7 km
  • Prodej jízdních kol a elektrokol 0.7 km Prokopova 336/30 +420 603 897 773
  • Lezecké centrum V16 0.7 km Kollárova 19 +420 725 889 568 web
  • A3 0.7 km

🥾 Turystyka i przyroda (229)

  • Andělíček "ošahánek" 0.1 km
  • Mars 0.1 km web
  • Pražský most 0.1 km
  • sady 5. května 0.2 km sady 5. května
  • Šafaříkovy sady 0.3 km Šafaříkovy sady
  • Slunce 0.3 km web
  • Venuše 0.3 km web
  • Země 0.3 km web
  • Merkur 0.4 km web
  • Smetanovy sady 0.4 km Smetanovy sady
  • Park Miroslava Horníčka 0.5 km
  • vozík pro sudy 0.7 km
  • pivovarský vagon 0.7 km
  • park Výstaviště 0.7 km
  • Husovo náměstí 1.0 km
  • Vodárenská věž 1.0 km
  • Park u Ježíška 1.0 km
  • soutok Radbuzy a Mže, začátek Berounky 1.0 km
  • Mikulášské náměstí 1.1 km
  • bývalá tramvajová vozovna Cukrovarská 1.1 km

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Bezděkovský dům w Plzeňský kraj.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Wycieczki i atrakcje w okolicy

Wycieczki z przewodnikiem, bilety i atrakcje w okolicy od GetYourGuide

🔗 Link partnerski: jeśli dokonasz zakupu u partnera, możemy otrzymać prowizję. Cena dla Ciebie się nie zmienia.

Szukaj wycieczek i atrakcji →

Trasa tematyczna

Tematyczna trasa wycieczkowa: Bezděkovský dům i jego otoczenie

1.Bezděkovský dům (willa) Typ: Budynek historyczny Dlaczego warto odwiedzić: Ta imponująca willa znajduje się w miejscowości Plzeň jest przykładem architektonicznej elegancji i historii. Jego elegancki design i bogata historia sprawiają, że jest to miejsce niezbędne dla każdego podróżnika zainteresowanych zabytkami kultury.

2. Park w pobliżu Domu Szczerbatek Typ: Powierzchnia zielona Dlaczego warto odwiedzić: Park wokół willi oferuje ciche miejsce na relaks i spacer, gdzie można cieszyć się naturalnym pięknem i architekturą ogrodu. Jest to idealne miejsce na relaks po zwiedzeniu samej willi.

3. Kościół św. Wacława Typ: Obiekt religijny Dlaczego warto odwiedzić: Kościół ten jest nie tylko duchowym centrum wsi, ale także architektoniczną perłą z bogatą historią. Jego wnętrza i artystyczne dekoracje przyciągają odwiedzających z całego regionu.

4. Rynek lokalny Typ: Lokalizacja firmy Dlaczego warto odwiedzić: Rynek oferuje szeroką gamę lokalnych produktów i żywności, co jest doskonałym sposobem na zanurzenie się w lokalnej kulturze i wsparcie lokalnych przedsiębiorców. Jest to również miejsce spotkań mieszkańców i turystów.

5. Muzeum lokalne Typ: Instytucje kulturalne Dlaczego warto odwiedzić: Muzeum zapewnia wgląd w historię i kulturę Pilsena, z wystawami skupiającymi się na historii i sztuce regionalnej. Jest to idealne miejsce dla tych, którzy chcą zrozumieć kontekst kulturowy tego obszaru.

Trasa ta oferuje kompleksowy obraz historycznego znaczenia i bogactwa kulturowego Pilsen, z naciskiem na Bezděkovský dům jako główną atrakcją.

Zalecenia sezonowe

Wiosną września willi towarzyszy przebudzenie zieleni i kwitnące ogrody. Delikatne światło sprężynowe podkreśla szczegóły elewacji i ogólnej architektury. Zalecamy noszenie większej ilości warstw odzieży, ponieważ pogoda jest bardzo zmienna w tym okresie. Najlepiej jest odwiedzić pamięć rano, gdy otaczająca atmosfera jest ciszej.

Sezon letni przynosi promienne słońce i gęsty odcień drzew, które tworzy przyjemny kontrast z ciepłym dniem. Środowisko jest żywe i bardzo kolorowe. Ze względu na wysoki sezon i większe grupy odwiedzających, przyjść jak najszybciej rano, aby uniknąć największych tłumów. Pamiętaj lekkie letnie ubrania i dużo wody pitnej.

Jesienią, otoczenie domu zmienia się w złote i czerwone tony, dając miejsce nostalgiczny i spokojny dotyk. Foggy rany mogą stworzyć tajemniczy nastrój, który uzupełnia historyczny charakter budynku. Praktyczne jest, aby wybrać wodoodporne buty i odwiedzić willę po południu, gdy słońce spada pod niższym kątem i tworzy przyjemne światło.

W zimie budynek jest bardziej trzeźwy, szczególnie jeśli jest pokryty śniegiem i mrozem. Atmosfera jest cicha i spokojna, co jest idealne do głębszej refleksji nad historią domu. Konieczne jest noszenie ciepłych zimowych ubrań i obuwia. Czasy otwarcia są często krótsze w czasie nadejścia, więc zalecamy sprawdzenie aktualnego czasu wycieczki z wyprzedzeniem.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Bezděkovský dům – historická rekonstrukce
Rekonstrukcja historyczna
Bezděkovský dům – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Bezděkovský dům – jaro
Wiosna
Bezděkovský dům – léto
Lato
Bezděkovský dům – podzim
Jesień
Bezděkovský dům – zima
Zima
Bezděkovský dům – akvarel
Akwarela
Bezděkovský dům – noc
Ujęcie nocne
Bezděkovský dům – iluminace
Iluminacja

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Bezděkovský dům
Bezděkovský dům

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Atmosfera miejsca

⚙︎ Wizualizację atmosferyczną otoczenia i epoki stworzyła sztuczna inteligencja. To nie jest prawdziwe nagranie miejsca.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: Fil.Zaj2002 / CC BY-SA 3.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Plzeň
Region Plzeňský kraj
Typ willa
Rok bud. 1906
Wiek 20 w.
Styl / Okres secese
Ochrona Zabytek kultury
Stan Bezděkovský dům
Architekci Kamil Hilbert
Parking Brak
Psy Zabronione

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/44438 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Bezděkovský dům – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Plzeň

Pokaż wszystkie w gminie
Lochotín Lochotín Bezručova 22 Bezručova 22 Doudlevecká Doudlevecká Mánesova (Jižní Předměstí) Mánesova (Jižní Předměstí) Bezručova 26 Bezručova 26 Cingrošův dům Cingrošův dům
Dalej: náměstí Republiky 6 · Náměstí Republiky 10 · Dřevěná 5 · Dům U zlatého beránka (Plzeň)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Bezděkovský dům
Smyšlený příběh

Příběh: Bezděkovský dům

Prsty se mi třásly, když jsem do měkkého vosku vtlačil pečetidlo s iniciálou, která mi nepatřila. Vzduch v kavárně voněl čerstvě nařezaným dřevem a hořkou ká…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Bezděkovský dům
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)