Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Kostel Svatého Mikuláše (Malenovice)
  • Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) Kościół

Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)
kostel 1845 Zabytek kultury Audioprzewodnik Nawet w deszczu Zaktualizowano 19.10.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kiedyś i dziś Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Właściciele Ciekawostki Przewodnik FAQ W okolicy Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Źródła Mapa Historie Recenzje

🌐 Tę stronę przetłumaczył z czeskiego translator maszynowy. Tłumaczenie nie przeszło kontroli językowej i może zawierać błędy.

Kościół św. Mikołaja w Malenovicach to kościół parafialny rzymskokatolicki położony w miejscowości Malenovice, w dystrykcie Zlín, Zlínský kraj, Czechy. Zbudowany w 1845 roku, stoi na miejscu wcześniejszego gotyckiego kościoła udokumentowanego już w 1386 roku i jest uznawany za zabytek kultury.

Początki sięgają połowy XIV wieku, kiedy powstał tu gotycki kościół, z dokumentacją z 1386 roku potwierdzającą jego istnienie. Do 1560 roku powstał najstarszy znany artefakt na miejscu, nagrobek Tetoura z Tetova - pan Malenovice i Pohořelice - oznaczający trwałe dziedzictwo historyczne. Obecna struktura pojawiła się w połowie XIX wieku, w okresie zmian kulturowych i politycznych w ramach Imperium Austriackiego, które wpłynęły na lokalną architekturę i życie religijne.

W architekturze kościół posiada jedną nawę, prezbiterium, zakrystię i wieżę wyposażoną w cztery dzwony, które dzwonią co kwadrans. Obejmuje również obszar chóru z organem, wzmacniając jego funkcje liturgiczne. Do najważniejszych elementów artystycznych należą obrazy sufitowe Schmidt z 1893 roku oraz ołtarze wykonane w 1902 roku przez František Celler, znanego morawskiego rzeźbiarza. Te dzieła wzmacniają duchową atmosferę kościoła.

W latach 1804-1945 posiadłość Malenovice, w tym ten kościół, była własnością rodziny Sternbergów. Ich wpływ jest widoczny wewnątrz kościoła poprzez elementy, takie jak herb, widoczny na jego wnętrzu. Konstrukcja kościoła i kolejne ulepszenia były finansowane przez Leopold ze Šternberka, członka tej wpływowej rodziny.

W całej swojej historii Kościół św. Mikołaja był świadkiem kilku kluczowych wydarzeń i ciekawostek, które przyczyniają się do jego unikalnego charakteru. Wśród nich znajdują się znaczące rzeźby, w tym rzeźby świętych Cyryla i Metodiusza, jak również czeskich świętych Jana Nepomucký i Jana Sarkandera. W kościele znajduje się również duży drewniany krzyż i gablot z banerami przedstawiającymi historię parafii. Ponadto dzwonnica służy nie tylko jako element architektoniczny, ale także jako strażnik czasu dla społeczności.

Dziś Kościół św. Mikołaja pozostaje dostępny dla odwiedzających, którzy chcą zbadać jego historyczne i kulturowe znaczenie. Chociaż kościół nie jest ogrzewany, oferuje on takie udogodnienia jak toalety znajdujące się w pobliskim budynku podczas usług masowych. Oświetlenie wewnętrzne jest dostarczane przez szklane latarnie elektryczne, zapewniając, że prace są dobrze oświetlone do oglądania. Oświetlenie publiczne wokół kościoła zwiększa widoczność z okolic.

Odwiedzający ten pomnik może docenić swoją bogatą historię i dziedzictwo artystyczne, co czyni go wartościowym miejscem dla zainteresowanych czeskimi zabytkami kultury. Jego trwałe dziedzictwo jako miejsca o znaczeniu religijnym i historycznym zachęca do eksploracji i refleksji nad jego rolą w społeczności przez stulecia.

Dokąd dalej

Zaniklá kaple svaté Rosálie 376 m hrad Malenovice 470 m kaple svatého Ivana Českého 1,5 km kostel svatého Jakuba Většího v Tečovicích 2,2 km

Kiedyś i dziś

Przeciągnij suwak i porównaj, jak zabytek mógł wyglądać w czasach swojego powstania, z dzisiejszym widokiem.

Dzisiejszy widok – Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)
Wygląd historyczny – Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)
Kiedyś Dziś

Wygląd historyczny po lewej to wizualizacja wygenerowana przez sztuczną inteligencję i służy jako inspiracja.

Kamienie milowe historii

1386
Dokumentacja gotyckiego kościoła na tej stronie.
1560
Stworzenie najstarszego pomnika, nagrobka Tetoura z Tetov.

Rozwój budowlany

Obecny kościół został zbudowany w 1845 roku na miejscu gotyckiego poprzednika. Obrazy sufitowe zostały dodane przez Schmidt w 1893 roku, a ołtarze wykonane przez František Celler przybył w 1902 roku. Rury narządu z 1859 roku zastąpiono rurami z Litoměřice Jesuit Church w latach 1980-1981.

Wydarzenia historyczne

1386
Dokumentacja gotyckiego kościoła na tej stronie.
1560
Stworzenie najstarszego pomnika, nagrobka Tetoura od Tetova, pana Malenovice i Pohořelice.

Właściciele

Rodzina Sternbergów była władcami majątku Malenovice w latach 1804-1945.

Ciekawostki

- Kościół św. Mikołaja ma tajemnicze połączenie z miejscową legendą Tetoura z Tetova, której nagrobkiem w kościele jest podobno posiadanie mocy ochronnych nad Malenovice. Według folkloru, każdy, kto go dotknie, otrzyma szczęście i ochronę.

- Intrygującą cechą architektury kościoła jest dzwonnica, która posiada ukryty przedział używany podczas II wojny światowej do przechowywania cennych artefaktów religijnych. Ta tajna przestrzeń została odkryta dopiero niedawno, kiedy renowacje były wykonywane na wieży.

- Wśród mniej znanych dzieł sztuki w kościele są freski przedstawiające sceny z lokalnej historii Malenovice, które z biegiem czasu wyblakły. Obrazy te, uważane za pochodzące z początku XX wieku, opowiadają historie o życiu wsi i znaczące wydarzenia, które kształtowały tożsamość społeczności.

- Kościół służył kiedyś jako sekretne miejsce spotkań członków czeskiego ruchu oporu podczas II wojny światowej. Ukryte fragmenty w jej strukturze były wykorzystywane do dyskretnego transportu wiadomości i dostaw, co przyczyniło się do jego historycznego znaczenia poza funkcjami religijnymi.

- Ciekawa tradycja związana z Kościołem Świętego Mikołaja wiąże się z coroczną ceremonią dzwonienia w Sylwestra, gdzie mieszkańcy gromadzą się, aby słuchać, jak dzwony kościoła chime specjalną sekwencję uważaną za odstraszenie złych duchów na nadchodzący rok. Ten rytuał był przekazywany przez pokolenia i pozostaje ważnym lokalnym zwyczajem.

Przewodnik

⚙︎ Przewodnika przeczytał syntetyczny głos stworzony przez sztuczną inteligencję.

Odtwórz przewodnik audio
Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Witamy w kościele Świętego Mikołaja w Malenovice, latarni historii i kultury zagnieżdżonej w tej uroczej wiosce. Jak stoisz przed nim, weź chwilę, aby zaabsorbować jego wielkość - rzymskokatolicki kościół parafialny z korzeniami sięgającymi do 1845 roku. Mimo, że współczesne oczy mogą za nimi tęsknić, echa wcześniejszego gotyckiego kościoła z 1386 roku, który trwa tutaj, testament do wieków wiary i wspólnoty.

Kościół Świętego Mikołaja jest czymś więcej niż tylko budynkiem; to narracja wpleciona w tkaninę samego Malenovice. Jego pochodzenie jest otoczone w czasie, z pierwszym udokumentowanym wspomnieniem z 1386 roku, kiedy gotycki kościół stał na tej samej stronie. Przez stulecia ewoluował, ale jego serce nadal jest poświęcone duchowemu przewodnictwu i gromadzeniu społeczności.

W miarę zbliżania się zauważcie architektoniczną elegancję, która określa tę świętą przestrzeń. Pojedyncza nawa prowadzi wasze oczy ku prezbiterium, podczas gdy zakrystia i wieża stoją jako ciche sentinele historii. Cztery dzwony dzwonią z góry, dzwonią w czasie i zachęcają do refleksji. Z bliska wnętrze kościoła ujawnia dzieła, które zachwycają - ołtarze i obrazy sufitowe Schmidt z 1893 roku są szczególnie uderzające, oferując wizualną ucztę, która uzupełnia duchową atmosferę.

Kościół św. Mikołaja to nie tylko jego architektura czy sztuka, ale także strażnik opowieści i legend. Wśród tych opowieści jest intrygująca historia Tetoura z Tetov. Jej nagrobek, pochodzący z 1560 roku, spoczywa w kościele, powiedział, aby dać szczęście i ochronę tym, którzy go dotykają. Legenda ta dodaje warstwę mistyku, łącząc odwiedzających nie tylko z historią, ale także z folklorem przekazywanym przez pokolenia.

Figury takie jak Leopold ze Šternberka, Schmidt i František Celler odgrywają wszystkie role w historii kościoła, przyczyniając się do jego dziedzictwa jako zabytek kultury. Ich wkład jest wyryty w kamieniach tego świętego miejsca, zapraszając nas do zbadania nie tylko struktury fizycznej, ale i życia, które ją ukształtowały.

Kiedy tu stoisz, otoczony historią i legendą, pozwól swojej wyobraźni wędrować w czasie. Kościół św. Mikołaja jest czymś więcej niż budynkiem; jest portalem do historii nieopowiedzianych i tajemnic jeszcze odkrytych. Zapraszamy do głębszego zagłębienia się w jego tajemnice, zwiedzania każdego rogu, a może nawet dotknąć legendarnego nagrobka Tetoura.

Dziękujemy za dołączenie do nas w tej podróży przez historię w kościele Świętego Mikołaja w Malenovice. Niech Twoja wizyta inspiruje refleksję, ciekawość i głębokie uznanie dla historii, które wiążą nas w czasie. Żegnaj, dopóki nie spotkamy się ponownie w innym rozdziale naszego wspólnego dziedzictwa.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

Obiekty sakralne są zwykle otwarte głównie w czasie nabożeństw, poza nimi zwiedzanie uzgadnia się najczęściej z parafią lub zarządcą. Konkretnych godzin nie sprawdziliśmy.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: Malenovice, Zlínský kraj. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Dlaczego zabytek jest chroniony?

Zabytek jest wpisany do Centralnego Wykazu Zabytków Kultury Republiki Czeskiej jako zabytek kultury (nr rejestru 16150/7-1882).

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

W okolicy

Otaczający krajobraz obejmuje inne budynki kościelne, takie jak kościoły sylijne św. Anny w Lhoty. Obszar ten obejmuje oświetlenie publiczne dla oświetlenia wokół kościoła.

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) w Zlínský kraj.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Wycieczki i atrakcje w okolicy

Wycieczki z przewodnikiem, bilety i atrakcje w okolicy od GetYourGuide

🔗 Link partnerski: jeśli dokonasz zakupu u partnera, możemy otrzymać prowizję. Cena dla Ciebie się nie zmienia.

Szukaj wycieczek i atrakcji →

Trasa tematyczna

Thematic Walking Tour: Malenovice i okolice

1. Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) - Kościół Rozpocząć podróż w samym sercu Malenovice z uroczym Kostel svatého Mikuláše, wspaniały przykład architektury kościelnej, który stał jako duchowy latarnia w tej osobliwej wsi od wieków. Złożony projekt kościoła i spokojne atmosfera sprawiają, że musi-wizyta, oferując odwiedzającym spojrzenie na bogate dziedzictwo kulturowe regionu.

2. Kościół filialny św. Anny (Lhoty) - Kościół W odległości krótkiego spaceru od Malenovice zaprowadzi Cię do malowniczego, filialnego kościoła św. Anny w Lhoty. Ten mniejszy budynek kościelny uzupełnia wasze badania unikalnymi cechami architektonicznymi i spokojnym otoczeniem, zapewniając doskonałą możliwość refleksji i docenienia lokalnego rzemiosła.

3. Publiczne oświetlenie wokół Kostel svatého Mikuláše - Landmark Jak meander z powrotem do głównego obszaru kościoła, wziąć czas, aby podziwiać pięknie oświetlone oświetlenie publiczne, które zwiększa atmosferę wieczoru wokół Kostel svatého Mikuláše. Ten przemyślany dodatek nie tylko podkreśla architektoniczne piękno kościoła, ale także tworzy magiczną atmosferę dla odwiedzających odkrywających o zmierzchu.

Ta tematyczna wycieczka oferuje zwięzłe, a jednocześnie wzbogacające doświadczenie, skupiające się na dziedzictwie kościelnym i spokojnych krajobrazach Malenovice, gwarantując, że odejdziecie Państwo z trwałymi wspomnieniami tego czarującego regionu w Zlínský kraj.

Zalecenia sezonowe

Wiosna: Zwiedzanie kościoła Świętego Mikołaja w Malenovice wiosną oferuje wyjątkowe doświadczenie, ponieważ natura zaczyna budzić się wokół tego zabytku historycznego. Otaczające je krajobrazy ozdobione są tętniącymi życiem kwiatami i świeżą zielenią, tworząc idylliczne otoczenie, które wzmacnia pogodną atmosferę kościoła. W świetle dziennym, odwiedzający mogą cieszyć się dobrze oświetlone wnętrza i zewnętrzne, co pozwala na lepszą fotografię i eksplorację skomplikowanych szczegółów architektonicznych. Zaleca się ubierać się w warstwach, jak wiosna pogoda może być nieprzewidywalny z okazjonalnych chłodnych bryza lub nagłe ciepło. Liczba odwiedzających jest umiarkowana, co sprawia, że jest to idealny czas na zwiedzanie kościoła w spokojnym tempie bez dużych tłumów.

Lato: Lato przynosi żywą atmosferę Kościołowi Świętego Mikołaja, przyciągając gości chętnych do doświadczania jego piękna pod czystym niebem i ciepłym słońcem. Ten sezon jest idealny dla tych, którzy cenią zajęcia na świeżym powietrzu, jak otaczające ogrody oferują bujną zieleń i możliwości pikników lub spacerów. Jednak, ze względu na szczyt sezonu turystycznego, zaleca się przyjechać wcześnie rano, aby uniknąć tłumów i zapewnić bardziej spokojną wizytę. Wygodne buty spacerowe i lekkie ubrania są niezbędne, aby pozostać chłodnym podczas eksploracji tego zabytkowego miejsca.

Jesienią: Jesienią Kościół Świętego Mikołaja przekształca się w malownicze miejsce przeznaczenia z otaczającymi go liśćmi, z bogatymi kolorami czerwonego, pomarańczowego i złotego. Chłodniejsze temperatury tworzą przytulne atmosferę idealne do korzystania z uroku historycznego kościoła. W świetle dziennym godzin skrócić, zaleca się zaplanować wizyty wcześniej w ciągu dnia, aby w pełni docenić zarówno wewnętrzne i zewnętrzne warunki oświetlenia. W tym sezonie jest mniej odwiedzających w porównaniu z latem, co pozwala na bardziej intymne doświadczenie tej kultury.

Zima: Kościół św. Mikołaja w zimie eksmituje magiczną aurę, z otoczeniem zasypanym śniegiem, tworząc pogodną i niemal eteryczną atmosferę. Oświetlone przez miękkie światła na śniegu tle, kościół wydaje się jeszcze bardziej majestatyczne. Goście powinni ubrać się ciepło w warstwach, aby cieszyć się ich wizyta komfortowo, ponieważ temperatury mogą być dość chłodne. Liczba odwiedzających jest zazwyczaj niższa, co daje możliwość pokojowego zbadania tego zabytkowego miejsca.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) – historická rekonstrukce
Rekonstrukcja historyczna
Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) – jaro
Wiosna
Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) – léto
Lato
Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) – podzim
Jesień
Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) – zima
Zima
Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) – akvarel
Akwarela
Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) – noc
Ujęcie nocne
Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) – iluminace
Iluminacja

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)
Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)
Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: Pavel Langer / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Malenovice
Region Zlínský kraj
Typ kościół
Rok bud. 1845
Wiek 19 w.
Styl / Okres historismus
Ochrona Zabytek kultury
Stan Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)
Osobistości
Parking Brak
Psy Zabronione

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/51748 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatého Mikuláše (Malenovice) – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Malenovice

Pokaż wszystkie w gminie
hrad Malenovice hrad Malenovice Činžovní dům manželů Čištínových Činžovní dům manželů Čištínových Vzorový rodinný dům Karfík Vzorový rodinný dům Karfík Usedlost čp. 224 Usedlost čp. 224 Babirádovský dům Babirádovský dům Dům Dům
Dalej: Zaniklá kaple svaté Rosálie · hrad Malenovice · kaple svatého Ivana Českého · kostel svatého Jakuba Většího v Tečovicích

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)

Bylo to horké jarní ráno, kdy Jan Procházka, mladý hospodář z Malenovic, se vydal směrem k kostelu svatého Mikuláše, s těžkou hlavou a odcizeným srdcem. Bole…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Kostel svatého Mikuláše (Malenovice)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)