Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Divadelní a Dekorační Sklad a Dílny
  • Divadelní a dekorační sklad a dílny

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Divadelní a dekorační sklad a dílny Warehouse

Divadelní a dekorační sklad a dílny
sklad Kultúrna pamiatka Aj za dažďa Aktualizované 19.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Míľniky Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ Akcie v okolí V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

Divadelní a dekorační sklad a dílny v Plzni je kultúrnou pamiatkou Českej republiky z prvej polovice 20. storočia. Budova sa nachádza v okrese Plzeň-město v regióne Plzeň na Budilov 330 / 2 v južnom predmestí. Obzvlášť pozoruhodná je jej technická a projektová hodnota.

Budova slúži ako zariadenie pre divadelnú prevádzku, konkrétne ako sklad dekorácií a priestorov pre dielne. Je zapísaný v registri kultúrnych pamiatok pod číslom 50956 / 4-5240.

Z hľadiska architektúry je to dobrá práca. Predstavuje cenný dôkaz vývoja českej výstavby na začiatku prvej republiky. Jeho význam spočíva v kombinácii technického návrhu a vysoko funkčného usporiadania priestorov. V čase vzniku spĺňal náročné požiadavky na skladovanie a výrobu divadelných dekorácií.

Neexistujú žiadne správy o konkrétnych zmenách vlastníctva alebo dramatických udalostiach spojených s prevádzkou objektu. Budova si však zachovala svoju identitu a štatút chráneného objektu.

Dnes je táto stavba Plzeň dôležitou súčasťou priemyselného a technického dedičstva mesta. Zaujímavým príkladom pre zvedavého návštevníka je spôsob, akým sa na začiatku 20. storočia riešila funkčnosť špecializovaných prevádzkových budov.

Stavba je dôkazom vysokej úrovne inžinierstva a praktického prístupu k organizácii priestoru. Odporúča sa ho navštíviť ako súčasť prieskumu architektúry Plzne z obdobia prvej republiky.

Kam ďalej

C. k. české vyšší gymnázium 173 m Velká synagoga 198 m Obchodní a živnostenská komora 301 m Sady Pětatřicátníků 332 m

Historické míľniky

okolo roku 1920
Vytvorenie divadelného a dekoračného skladu v Plzni ako súčasť prvej polovice 20. rokov 20. storočia.
po roku 1918
Obdobie po vzniku Československa, kedy sa vyvinula česká konštrukcia a architektúra.

Zaujímavosti

- Pamätník pochádza z prvej polovice 20. rokov 20. storočia a je cenným dôkazom rozvoja českej výstavby na začiatku prvej republiky. - Objekt je pozoruhodný s jeho technickou a dizajnovou hodnotou. - Význam stavby spočíva v kombinácii technického návrhu a vysoko funkčného usporiadania priestorov. - Budova slúži ako zariadenie pre divadelnú prevádzku, a to ako sklad dekorácií a priestor pre dielne. - Predstavuje dôležitý prvok priemyselného a technického dedičstva mesta Plzeň.

Sprievodca

Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte v Plzni, srdci Plzeň regiónu. Práve teraz stojíte pred budovou, ktorá sa na prvý pohľad môže zdať jemná, ale skrýva fascinujúci svet zákulisia a presnosti remesiel. Pred vami stojí sklad divadla a dekorácie a dielne umiestnené na Budil Street. Zastavte sa na chvíľu, nadýchnite sa a cítiť atmosféru tohto miesta. Je to priestor, kde sa hlavné predstavenie nekoná pod jasnými svetlami rampy, ale práve tu všetko, čo publikum vidí na pódiu. Je to miesto, kde sa sny o malebných obrazoch menia na hmatateľnú realitu.

Ak sa pozriete na túto štruktúru, uvedomíte si, že to nie je len sklad. Ide o oficiálne registrovanú kultúrnu pamiatku Českej republiky. To znamená, že štát uznal svoju nenahraditeľnú hodnotu pre našu históriu a kultúru. Hoci presné dátumy jeho vzniku alebo mená architektov, ktorí ho navrhli, zostávajú v hmle času a nie sú jasne uvedené v záznamoch, samotná existencia budovy ukazuje rozšírenie Plzenského divadla a potrebu mať vlastný priestor na dekoráciu. Predstavte si, aký bol účel v čase jeho výstavby. Chcel vytvoriť miesto, kde by remeselníci, maliari a kreatívni ľudia mohli pracovať v mieri na obrovských scénach, ktoré mali publikum nosiť do iných svetov, iných kolektorov podzemnej vody alebo na nesprávnom mieste krajiny.

Teraz venujte pozornosť samotnej stránke budovy. Pozrite sa na jeho fasádu a vnímajte celkové zloženie stavby. Aj keď tu nenájdeme veľkolepé zdobenie alebo monumentálne sochy, v jeho jednoduchosti je istý druh poctivosti a funkčnosti. Všimnite si, ako sa budova zmestí do blízkosti Budil Street. Toto tlmenie odráža účel budovy. Nebol to estetika pre vonkajšie zastúpenie, ale priestor pre praktickú prácu. Skúste si predstaviť, aké zvuky vychádzali z týchto stien už desaťročia. Klepanie kladivá, hluk štetcov, hovory remeselníkov a pohyb ťažkých drevených rámov. Je to architektúra práce, ktorá nesie hrdosť na remeselníctvo.

Porozmýšľajme nad tým, kto pracoval v týchto priestoroch. Hoci konkrétne mená osobností, ktoré opustili svoju stopu, nie sú uvedené v historických záznamoch tejto budovy, môžeme si byť istí, že tadiaľto prešli generácie talentovaných ľudí. Boli to ľudia, ktorí zostali v tieni, zatiaľ čo herci zhromaždili potlesk. Boli to tí, ktorí mohli vyčarovať hlboký les alebo majestátny hrad z kusu plátna a niekoľko farieb. Každý kút tohto skladu a každá dielňa v ňom bola svedkom tisícky hodín trpezlivej práce. Predstavte si momenty napätia tesne pred premiérou, keď tu boli dokončené posledné detaily dekorácií, ktoré museli byť ideálne pre publikum, aby verilo v pravdu scény.

Teraz sa možno čudujete, aká je najväčšia záhada tohto miesta. Len to, že je to priestor ticha a záhady. Kým divadlá sú niekedy hlučné a spoločenské, sklady a dielne sú archívom. Je to miesto, kde stoja staré sady, ktoré už hrali svoje úlohy, a kde sú vytvorené nové. Je to fascinujúci kontrast medzi tým, čo vidíte a čo zostalo skryté. Táto budova je ako veľká krabica spomienok z mnohých desaťročí divadelného života v Plzni. Kto vie, koľko zabudnutých scén a zabudnutých príbehov drží tieto steny v sebe a čaká, kým ich niekto znovu nájde.

Ak sa ešte raz pozrieš na budovu, vidíš to inak? Nie je to už len obyčajný dom na ulici, ale symbol neviditeľnej práce, ktorá je základom každej umeleckej skúsenosti. Je to pripomienka, že za každým veľkým úspechom na javisku je tvrdá práca v dielňach a starostlivé skladovanie v archívoch. Tento pamätník nám pripomína, že kultúra nie je len o finálnom plese, ale aj o procese tvorby, o prachu z drevospracujúceho vrchu a o vôňe farieb.

Ďakujem, že ste ma sprevádzali na tejto krátkej zastávke v divadelných a dekoratívnych skladoch a dielňach. Dúfam, že si pocítil úctu k tomuto tichému strážcovi Plzeňského divadla. Pozývam vás, aby ste sa poobzerali v mieri, vnímali okolitú architektúru a pokračovali v ceste mestom. Plzeň má mnoho ďalších skrytých perál čakajúcich na váš objav. Prajem vám príjemnú prechádzku a mnoho nových inšpiratívnych zážitkov pri skúmaní tohto krásneho mesta. Dovidenia.

Tipy pre návštevníkov

Pre najlepší zážitok odporúčame návštevu v jasnom dennom svetle, kde vyniknú fasádne detaily tejto kultúrnej pamiatky. Budova slúži ako priestor pre tvorbu a zachovanie divadelnej scenérie, ktorá jej dáva jedinečnú atmosféru.

Doprava do Budelovu v Plzni je možná autom alebo verejným pripojením; Odporúčame overiť konkrétne trasy a možnosti zastavenia v aktuálnych cestovných poriadkoch.

Pri návšteve je vhodné nosiť topánky vhodné na pohyb po dielňach a skladoch. Keďže ide o technické zázemie divadla, odporúčame praktické oblečenie.

Fotografia je najzaujímavejšia z exteriéru, kde možno zachytiť priemyselný charakter stavby. Najlepšie svetlo pre fasádne obrázky je ráno alebo neskoro popoludní.

Pre rodiny s deťmi môže byť zaujímavé pozorovať z vonkajšej strany prostredie, kde sa vytvárajú veľké divadelné dekorácie, čo môže byť podnetom hovoriť o tom, ako sa predvádza.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Údaje o prístupnosti tejto pamiatky nemáme overené. Informujte sa u vlastníka alebo správcu, prípadne na obecnom úrade.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Budilova 330/2, Jižní Předměstí, Plzeň, Plzeňský kraj. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako kultúrna pamiatka (registračné číslo 50956/4-5240).

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Akcie v okolí

Výstava NÁVRAT DOMŮ Alexandra Sádla
15. 8. 2026 – 1. 11. 2026
Výstava NÁVRAT DOMŮ Alexandra Sádla
🖼️ Výstava 13,7 km
Nebílovská zámecká Gallery Tuwora je spolu s Divadlem J. K. Tyla a Galerií Klatovy Klenová součástí tříletého projektu Návrat domů Alexandra Sádla. Dílo malíře s plzeňskými kořeny výrazně ovlivnilo moderní australskou malbu.
Nebílovy, Nebílovy
KONCERT Fenomén: Englichová Veverka
19. 11. 2026
KONCERT Fenomén: Englichová Veverka
🎵 Koncert 13,7 km
KONCERT Fenomén: Englichová Veverka
Nebílovy, Nebílovy

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

➜ Zobrazit interaktivní přehled okolí – restaurace, ubytování, půjčovny a další místa v okruhu 15 km.

Data: OpenStreetMap contributors, okruh 15 km.

🏰 Historické památky

  • Pomník Josefa Františka Smetany (0.4 km)
  • Katedrála svatého Bartoloměje (0.5 km – náměstí Republiky 358/33)
  • Pomník purkmistra Martina Kopeckého (0.5 km)
  • Katedrála svatého Bartoloměje (0.7 km)
  • Památník obětem komunistického teroru (0.7 km)
  • Katedrála svatého Bartoloměje (0.8 km – Perlová 64/6)
  • památník Stanko Vodičky (2.9 km)
  • Památník obětem zla (3.4 km)

🍽️ Restaurace a stravování

  • ZACH'S PUB (0.1 km – Palackého náměstí 31/2)
  • Pizzerie San Marino (0.2 km – Palackého 101/9)
  • Restaurace Cardinál Club (0.3 km – Kardinála Berana 1027/10)
  • Jazz rock café (0.4 km – Sedláčkova 226/18)
  • Restaurace Alfa (0.5 km – Americká 663/17)
  • Music Cafe Mlýn (0.5 km – Radčická 60/40)
  • Archa (0.7 km – Veleslavínova 51/20)
  • Bar NITRO (0.7 km – Veleslavínova 52/18)

🏨 Ubytování

  • Wallis (0.2 km – Palackého 74/11)
  • Emma (0.2 km – Husova 430/22)
  • Hotel Rango (0.7 km)
  • Hotel Victoria (0.8 km – Borská 1155/19)
  • Hotel Roudná (1.0 km)
  • Astory (1.2 km)
  • U Pramenů (1.7 km)
  • Kolej Šafránkův pavilon (2.4 km)

🚲 Půjčovny a sport

  • Kalikovský mlýn (0.5 km)
  • Specialized Concept Store Plzeň (0.9 km)
  • Lezecká stěna Hannah (2.2 km)
  • Scoobike sharing (2.4 km)
  • Fitnes centre (2.7 km)
  • Sportisimo (2.7 km)
  • Cyklo Atom (2.8 km)
  • Scoobike sharing (2.8 km)

🥾 Turistika a příroda

  • Selský dvůr U Matoušů (3.3 km – Bolevecká náves 1/3)
  • Plzeň-Bílá Hora (Host.) (3.9 km)
  • Plzeň-Bolevec (ubytovna) (4.0 km)
  • Plzeň-Doubravka (u trati) (4.1 km)
  • Plzeň-Doubravka (MHD) (4.1 km)
  • Rybník Košinář (4.2 km)
  • Košinář (ryb.) (4.3 km)
  • Plzeň-Bílá Hora (Rozc.) (4.4 km)

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Divadelní a dekorační sklad a dílny v Plzeňský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Sprievodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: ak nakúpite u partnera, môžeme dostať províziu. Cena pre vás sa tým nemení.

Hľadať výlety a aktivity →

Tematická trasa

Trasa v priestoroch

1. Divadelní a dekorační sklad a dílny (ostatné) - hlavný cieľ. Miesto, kde sa môžete pozrieť do zákulisia a vidieť jedinečné vybavenie divadelných predstavení. 2. Tanky a okolité budovy - Priestor pre prechádzku medzi dielňami, ktoré ukazujú rozsah a usporiadanie celého technického pozadia. 3. Interná expozícia - prehliadka priestorov, kde sú dekoratívne prvky a rekvizity uložené z rôznych období.

Sezónne odporúčania

Na jar sa okolie prebudí do života a vďaka svetlejšiemu svetlu vyniknú fasádne detaily lepšie. Odporúčame topánky vhodné pre mokrý terén a navštíviť ráno, keď vzduch je najčistejší.

V letných mesiacoch dominuje intenzívne slnko a horúci vzduch, ktoré môžu byť dusné v uzavretých oblastiach. Je vhodné vybrať ľahké, priedušné oblečenie a vyraziť skoro ráno, aby sa zabránilo najväčšiemu tepla.

Jeseň so sebou prináša zlaté farby listov a častejšie hmlu, ktoré poskytujú tajomnú atmosféru. Je praktické mať nepremokavý plášť a vrstvené oblečenie na ochranu pred studeným vetrom.

Zimą je často pokrytý snehom a dni sú krátke, čo znamená menej prirodzené svetlo. Horúce topánky s protišmykovými podrážkami a dostatočne teplým oblečením sú potrebné pre pohodlný pohyb.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Divadelní a dekorační sklad a dílny – letecký pohled
Letecký pohľad
Divadelní a dekorační sklad a dílny – jaro
Jar
Divadelní a dekorační sklad a dílny – léto
Leto
Divadelní a dekorační sklad a dílny – podzim
Jeseň
Divadelní a dekorační sklad a dílny – zima
Zima
Divadelní a dekorační sklad a dílny – akvarel
Akvarel
Divadelní a dekorační sklad a dílny – noc
Nočný záber
Divadelní a dekorační sklad a dílny – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Divadelní a dekorační sklad a dílny
Divadelní a dekorační sklad a dílny

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Jik jik / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Informácie o pamiatke

Obec Plzeň
Kraj Plzeňský kraj
Typ Warehouse
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav Divadelní a dekorační sklad a dílny
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/46543 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Divadelní a dekorační sklad a dílny – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Plzeň

Zobraziť všetko v obci
Lochotín Lochotín Bezručova 22 Bezručova 22 Doudlevecká Doudlevecká Mánesova (Jižní Předměstí) Mánesova (Jižní Předměstí) Bezručova 26 Bezručova 26 Cingrošův dům Cingrošův dům
Pokračujte: C. k. české vyšší gymnázium · Velká synagoga · Obchodní a živnostenská komora · Sady Pětatřicátníků

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Divadelní a dekorační sklad a dílny
Smyšlený příběh

Příběh: Divadelní a dekorační sklad a dílny

Mikuláš prudce odhodil dláto, až se kovové ostří zabořilo do hrubého trámu pracovního stolu. V dílně, hluboko v jižní části plzeňské čtvrti, se prach z let z…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Divadelní a dekorační sklad a dílny
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)