Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Dům Čp. 72 (Břidličná)
  • Dům čp. 72 (Břidličná)

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Dům čp. 72 (Břidličná) Dom

Dům čp. 72 (Břidličná)
dům Kultúrna pamiatka Audio sprievodca Psy vítané Aktualizované 19.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Sprievodca FAQ Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

🌐 Túto stránku preložil z češtiny strojový prekladač. Preklad neprešiel jazykovou kontrolou a môže obsahovať chyby.

Dům čp. 72 v Břidličnej je pozoruhodným príkladom ľudovej architektúry z Jeseníka. Táto jednoposchodová drevená budova má sedlovú strechu pokrytú šindľom a vrchnú vrstvu nad zachovanou drevenou odkvapom, ktorá predstavuje tradičné stavebné techniky. Nachádza sa na katastrálnom území obce Břidličná v okrese Bruntál a 17. októbra 2002 ho Ministerstvo kultúry vyhlásilo za kultúrnu pamiatku Českej republiky.

Počiatky a historický kontext Dům čp. 72 sú zakorenené v tradičnej Jeseník architektúre, aj keď špecifické detaily o jej pôvodnej konštrukcii zostávajú nezdokumentované. Budova má šesťizbové dispozičné riešenie typické pre svojho druhu, s hlavným vchodom na južnej fasáde a chodbou so sudovou klenbou. Dátumový nápis z roku 1777 nájdený na stropnom lúči poskytuje hmatateľné spojenie s jeho historickou časovou osou.

Architektonické, Dům čp. 72 sa vyznačuje drevenou konštrukciou bez pivníc, ktorá má sedlovú orientáciu a svahu strechy so šindľovou krytinou. Má tri okenné osi na oboch východnom sedle a južnej fasáde, každá vybavená dvojkrídlovými oknami presklenými v štyroch tabúľ. Príloha pripojená k severnej strane dodáva štrukturálnu zložitosť. Tieto prvky zvýrazňujú remeselníctvo typické pre obdobie a región, zdôrazňujúce funkčnosť v kombinácii s estetickou jednoduchosťou.

Zatiaľ čo konkrétne podrobnosti o minulom vlastníctve alebo dramatických zmenách nie sú zdokumentované, jej označenie za kultúrnu pamiatku zdôrazňuje jej historický význam. Uznanie ministerstva kultúry v roku 2002 predstavuje kľúčový moment pri zachovaní tohto architektonického skvostu pre budúce generácie, čím sa zabezpečí, že jeho príbeh bude aj naďalej vysvetlený a ocenený.

Najvýznamnejšou udalosťou je nepochybne jej vyhlásenie za kultúrnu pamiatku v roku 2002. To zdôrazňuje význam budovy v rámci českého dedičstva a uznáva jej úlohu reprezentatívneho príkladu regionálnej architektúry. Takéto uznanie zachováva fyzickú štruktúru a ctí kultúrne príbehy v nej zakotvené.

Dnes je Dům čp. 72 aj naďalej prístupný pre návštevníkov, ktorí majú záujem preskúmať architektonickú a historickú bohatosť regiónu Jeseník. Jeho zachovanie umožňuje jednotlivcom spojiť sa s minulosťou prostredníctvom autentického dizajnu a stavebných detailov. Stav domu ako kultúrnej pamiatky z neho robí hodnotný cieľ pre tých, ktorí túžia po pochopení tradičnej českej architektúry a oceňujú remeselné spracovanie minulých čias.

Dům čp. 72 stojí ako závet pretrvávajúceho dedičstva ľudovej architektúry v Jeseníku, ktorý návštevníkom ponúka záblesk do minulosti prostredníctvom zachovalej štruktúry a historického významu. Jeho označenie za kultúrnu pamiatku zaisťuje, že zostáva dôležitou súčasťou českého dedičstva, pričom pozýva na prieskum a ocenenie všetkých, ktorí ho navštívia.

Kam ďalej

Kostel Tří králů (Břidličná) 63 m Socha svatého Jana Nepomuckého (Břidličná) 134 m Kostel svatého Ducha (Břidličná) 155 m Kostel Nejsvětější Trojice (Albrechtice u Rýmařova) 2,9 km

Historické míľniky

1777
Dátum nápisu na stropnom nosníku.

Stavebný vývoj

Dům čp. 72 sa vyznačuje drevenou konštrukciou bez pivníc, so sedlovou orientáciou a svahou strechy so šindľovou krytinou. Budova má tri okenné osi na oboch východnom sedle a južnej fasáde, s dvojitými dvojkrídlovými oknami presklenými v štyroch tabúľ každý. Príloha je pripojená k severnej strane.

Historické udalosti

2002
Ministerstvo kultúry vyhlásilo dom za kultúrnu pamiatku Českej republiky.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Dom číslo popisné 72 v Břidličné na Bruntálsku je ukážkou ľudovej architektúry jesenického typu. Na stropnom ráme nesie dátum 1777. Ministerstvo kultúry ho 17. októbra 2002 vyhlásilo za kultúrnu pamiatku.

Ide o samostatne stojacu prízemnú zrubovú stavbu bez pivnice. K ceste je otočená štítom a kryje ju sedlová strecha. Pôvodný šindeľ dnes prekrýva eternit, zachovala sa však drevená odkvapová rímsa. Štíty nemajú podlomenici a sú obité zvislo kladenými doskami. Nad východným štítom je kabřinec.

Vnútro domu je rozdelené na tri časti a šesť miestností, ide o takzvaný komorový typ. Hlavný vchod je na južnej strane pri odkvape. Vedie do prechodnej siene s valenou klenbou. Naľavo od nej leží kuchyňa, komora a svetnička, napravo izba a ďalšia svetnička. Podlahy sú z dosák a stropy trámové.

Východný štít aj južná strana majú po troch oknách. Okná sú dvojité a dvojkrídlové, každé zasklené štyrmi tabuľkami. K severnej strane domu priliehá drevená prístavba.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Ide o obytnú alebo hospodársku stavbu, nie o múzeum s otváracími hodinami. Pozrite si ju z verejného priestranstva a rešpektujte súkromie vlastníkov. Údaje o prístupe do interiéru nemáme.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Břidličná, Moravskoslezský kraj. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako kultúrna pamiatka (registračné číslo 1000472106).

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Dům čp. 72 (Břidličná) v Moravskoslezský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Tematická výletní trasa: Historický a kulturní průzkum Břidličné

1. Dům čp. 72 (Břidličná) - Typ: Historický dům - Proč stojí za námštěvu: Tento klasicistní dům je vývoznou pamiatkou architektúry ve vesnici Břidličná. Jeho historie a architektonické detaily nabízejí pohled do minulosi obce, což ho činí ideálním začátkem prozkoumání místního kulturního dědiktíví.

2. Kostel svaté Anny - Typ: Nábojenský a historický objekt - Proč stojí za námštěvu: Kostel svaté Anny je centrum nábožského života v Břidličné. Jeho bohatá architektura a duchovní atmosféra nabízejí pohled na historii víry ve vesnici, činící ho nezbytnou zastávkou pro pochopení kulturního výroby oblasti.

3. Kaple svaté Anny - Typ: Náboženská kaple - Proč stojí za návštevu: Kaple svaté Anny, nacházejí se blízko kostela, je menší, ale rovněž významnou památkou. Její prostor a historie představují klíčový prvek místního nábožinského dědiktíví, což ji činí ideálním doplňkom k proskumání kostela.

4. Starobylé hřbitovy - Typ: Historický areál - Proč stojí za námštěvu: Starobylé hřbitovy v Břidličné jsou klíčkovým místem pro pochopení historie a tradic obce. Jejich starodávné pozřební kameny a památníky vyprávějí příběhy rodecí, které zde žily, číc je nebytnou součástí kulturního průzkumu.

5. Vesnický park - Typ: Místní park - Proč stojí za návštevu: Vesnický park poskytuje klidni a přírodní zastávku na konci vašeho výletu. Je to místo, kde můžete uvolnit se po prozkoumání historických památek a ocenit krásy venkovského prostředí Břidličné.

Tato trasa nabízí komplexní pohled na kulturní a historický výskum obce Břidličná, zahrnující její klíčové památy a místa.

Sezónne odporúčania

Jar: Ako jar sa odohráva, historické miesto Dům čp. 72 (Břidličná) je obklopený živou tapisériou kvitnúcich kvetov a čerstvej zelene, vytvárajúc očarujúcu atmosféru, ktorá priťahuje návštevníkov, aby preskúmali jeho šarm uprostred oživenia prírody. Jemné teplo slnka zvyšuje prirodzené osvetlenie, odlievanie mäkkých tieňov cez historickú fasádu a osvetľujúce zložité architektonické detaily. Počas tejto sezóny je vhodné nosiť pohodlné vrstvy, pretože teploty sa môžu líšiť; pre chladnejšie ráno alebo večery môže byť potrebná svetelná bunda. Springtime často vidí umiernené davy ľudí, čo je ideálny čas na návštevu bez zhonu vrcholných turistických sezón.

Leto: Leto na Dům čp. 72 (Břidličná) ponúka dlhé denné hodiny a teplé počasie, ideálne pre oddychové skúmanie a vychutnávanie si vonkajších aktivít v okolitých záhradách alebo okolitých parkoch. Jasné slnečné svetlo zvýrazňuje historické črty budovy a poskytuje živé pozadie pre nadšencov fotografie. Avšak, leto môže tiež priniesť väčšie davy, najmä počas víkendov a sviatkov, takže návštevníci sú povzbudení, aby prišli čoskoro, aby sa zabránilo fronty a plne oceniť ponuky stránky v uvoľnenejším tempom. Nosenie svetla, priedušné oblečenie sa odporúča, aby zostali pohodlné v teple.

Jeseň: Jesenná sezóna mení Dům čp. 72 (Břidličná) na malebné prostredie s teplými odtieňmi červenej, pomarančovej a žltej farby odrážajúce historickú architektúru uprostred padajúcich listov. Toto obdobie ponúka jedinečný atmosferický šarm ako chladnejšie teploty, aby pre príjemné prechádzky po okolí. Meniace sa svetelné podmienky na jeseň vytvárajú dramatické tiene a zvýrazňujú vizuálnu príťažlivosť webu. Návštevníci by sa mali obliekať do vrstiev, aby sa prispôsobili kolísavým teplotám po celý deň, a stojí za zmienku, že v tejto sezóne často vidí menej turistov v porovnaní s letom, poskytuje tichší zážitok.

Zima: Zima prináša pokojnú a rozjímavú atmosféru do Dům čp. 72 (Břidličná), so zasneženou krajinou ponúka čarovné pozadie pre tých, ktorí sa odvážia von počas chladnejších mesiacov. Kratšie dni znamenajú, že denné hodiny sú obmedzené, takže plánovanie vašej návštevy okolo optimálneho osvetlenia je kľúčom k zachyteniu krásy webu v zimných podmienkach. Návštevníci by sa mali v teple obliekať vrstvami vrátane kabáta, klobúka, rukavíc a pevnej obuvi, aby sa zabezpečilo pohodlie pri skúmaní tohto historického drahokamu počas jeho pokojnejšie zimnej sezóny.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Dům čp. 72 (Břidličná) – letecký pohled
Letecký pohľad
Dům čp. 72 (Břidličná) – jaro
Jar
Dům čp. 72 (Břidličná) – léto
Leto
Dům čp. 72 (Břidličná) – podzim
Jeseň
Dům čp. 72 (Břidličná) – zima
Zima
Dům čp. 72 (Břidličná) – akvarel
Akvarel
Dům čp. 72 (Břidličná) – noc
Nočný záber
Dům čp. 72 (Břidličná) – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Dům čp. 72 (Břidličná)
Dům čp. 72 (Břidličná)

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Martin Kotačka / CC BY-SA 4.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Břidličná
Kraj Moravskoslezský kraj
Typ dom
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav Dům čp. 72 (Břidličná)
Parkovanie Nie je
Psy Povolené

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/70222 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Dům čp. 72 (Břidličná) – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Břidličná

Zobraziť všetko v obci
Socha svatého Jana Nepomuckého (Břidličná) Socha svatého Jana Nepomuckého (Břidličná) Kostel svatého Ducha (Břidličná) Kostel svatého Ducha (Břidličná) Venkovská usedlost (Heřmanovice) Venkovská usedlost (Heřmanovice) Kostel svaté Markéty (Bludovice) Kostel svaté Markéty (Bludovice) Dům čp. 294 Dům čp. 294 Dům čp. 241 Dům čp. 241
Pokračujte: Kostel Tří králů (Břidličná) · Socha svatého Jana Nepomuckého (Břidličná) · Kostel svatého Ducha (Břidličná) · Kostel Nejsvětější Trojice (Albrechtice u Rýmařova)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Dům čp. 72 (Břidličná)
Smyšlený příběh

Příběh: Dům čp. 72 (Břidličná)

Bylo to chladné zářijové ráno, kdy Mikuláš Havelka se probudil podlehozeným krokem svých nohou na hrubé dřevěné podlahy Dům čp. 72. Noc přinesla s sebou zvuk…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Dům čp. 72 (Břidličná)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)