Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Hladké Životice

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Hladké Životice Železničná stanica

Hladké Životice
železniční stanice 1912 Kultúrna pamiatka Bez bezbariérového prístupu Aktualizované 21.09.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Tipy V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

Hladké Životice, známy ako železničná stanica, je historickou pamiatkou secesie, ktorá sa nachádza v obci Hladké Životice na Morave. Táto stanica začala v roku 1912 a bola kľúčovým bodom miestnej dopravnej siete a jej architektúra zostala dôležitou kultúrnou pamiatkou. Najvýznamnejším prvkom je expedičná budova secesného štýlu, ktorá bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku v roku 1998.

Zastávka má korene z roku 1880 ako zastávka Seitendorf. Pôvodne vybavená drevenou čakáreň a strážny dom podľa typu projektu, postupne sa rozvíjala s potrebami železničnej dopravy. V roku 1909 bol povýšený na cestovnú stanicu a postavil novú expedičnú budovu v secesnom geometrickom štýle, ktorú navrhol architekt Franz Bobrowski.

Architektúra lodnej budovy odráža secesný štýl s valbovou strechou a kontrastnou omietkou. Fasády sú rozdelené hladkou a štruktúrovanou omietkou, ktorá dáva konštrukcii jedinečný vzhľad. Interiér obsahoval rôzne funkcie, ako sú pokladňa, kancelárie a čakárne pre cestujúcich rôznych tried. Počas rekonštrukcie linky v 60. rokoch 20. storočia bola budova omietnutá brizolitom a vymenená za okná, ktoré ovplyvnili jej pôvodnú estetiku.

Pre pracovníkov železníc boli postavené obytné domy. V roku 1909 boli postavené dva poschodové domy podľa projektov typu Franza Bobrowského, ktoré slúžia ako apartmány pre štyri a osem rodín. Tieto domy boli vyryté uprostred osi a mali jeden alebo dva spálňové byty s kuchyňou.

Hladké Životice sa nachádza v juhovýchodnej časti obce, pri prejazde mosta železnicou a miestnou komunikáciou. Stanica je súčasťou turistickej trasy modrá značka spájajúca Jistebnik a Suchdol nad Odrom. Neďaleko je prírodná rezervácia Bartošovická luh, prírodná pamiatka púšte Nivas a Bartošovická vrch s maximálnou výškou 277 metrov nad morom.

Dnes je Hladké Životice železničná zastávka, ktorá slúži ako pamiatka histórie železničnej dopravy a architektúry secesie Nouveau. Jeho výletná budova a okolité obytné budovy sú dôležitou pripomienkou minulosti, ktorá stojí za návštevu nielen historikov, ale aj pre akúkoľvek zvedavosť. Navštívte Hladké Životice je cesta do minulosti, kde sa môže objaviť bohatstvo kultúrneho a architektonického dedičstva regiónu.

Kam ďalej

zámeček Pustějov 3 km rozvodna Kletné 3,1 km Kostel svatého Michaela archanděla (Kujavy) 3,6 km zámek Kunín 3,9 km

Historické míľniky

1912
Zriadenie železničnej zastávky Hladké Životice.
1998
Budova lodnej dopravy bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku.

Stavebný vývoj

Pôvodne zastávka Seitendorf vybavená drevenou čakáreň a strážny dom, ktorý bol neskôr premenený na obytný dom. V roku 1909 bola vybudovaná expedičná budova v secesnom geometrickom štýle s valbovou strechou a typovým plánom od Franza Bobrowského. Počas rekonštrukcie linky v 60. rokoch 20. storočia bola budova omietnutá brizolitom.

Historické udalosti

1880
Pripravte zastávku Seitendorf.
1909
Podpora zastávok na cestovnej stanici a stav lodného domu.
1998
Budova lodnej dopravy bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku.

Zaujímavosti

- Hladké Životice je historická pamiatka secesie, ktorá sa nachádza v obci Hladké Životice na Morave.

- založená v roku 1912, táto stanica bola kľúčovým bodom miestnej dopravnej siete a jej architektúra zostala dôležitou kultúrnou pamiatkou.

- Najvýznamnejším prvkom je expedičná budova secesného štýlu, ktorá bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku v roku 1998.

- V roku 1909 ho povýšili na cestovnú stanicu a postavili novú expedíciu v secesnom geometrickom štýle, ktorú navrhol architekt Franz Bobrowski.

Sprievodca

Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte v dedine Hladké Životice. Zastavte sa na chvíľu, nadýchnite sa a cítiť atmosféru tohto miesta. Stojíte priamo pred budovou, ktorá je tichým, ale hrdým svedkom doby, keď železnica zmenila tvár celého regiónu a spájala malé dediny s veľkým svetom. Pred vami je výkopová budova železničnej stanice, ktorá vo svojej podobe rozpráva príbeh ambícií, modernizácie a estetiky začiatku dvadsiateho storočia. Prvý dojem, že vydáva, je pocit stability a poriadku, ktorý bol v čase svojho vzniku rozhodujúci pre vnímanie železnice ako symbol pokroku a spoľahlivosti.

Pozrime sa spoločne na to, ako bolo toto miesto vytvorené a aký bol jeho pôvodný kontext. Aby sme pochopili dôležitosť tejto stavby, musíme sa vrátiť viac ako sto rokov v čase. Táto stránka bola známa v minulosti pod názvami Seitendorf a Livovice na Morave. Železničná zastávka v Lladkách Životice bola založená v roku deväťsto dvanásť. V tom čase stanica nebola architektonickou dominanciou, ktorú dnes vidíte. Pamätajte, že na samom začiatku boli oveľa skromnejšie prvky. Zastávka bola pôvodne vybavená drevenou čakárňou a strážnym domom, ktorý bol postavený podľa bežného typu projektu. Tieto drevené konštrukcie slúžili svojmu praktickému účelu, poskytovali úkryt pre cestujúcich pred dažďom a vetrom a slúžili ako základné administratívne miesto pre zamestnancov. Strážny dom sa časom zmenil na obytný dom, ktorý ukazuje, ako sa funkcie budov prispôsobili novým potrebám počas desaťročí.

Teraz dávajte pozor na hlavnú budovu pred vami. To ona dáva tomuto miestu svoj jedinečný charakter. V roku tisíc deväťsto deväť, zastávka bola povýšená na cestovnú stanicu, čo znamenalo, že jej význam v dopravnej sieti vzrástol. S touto podporou vznikla potreba novej reprezentatívnej lodnej budovy. A tu vstupuje do scény meno dôležitého autora, architekta Franz Bobrowsky. Pozrite sa pozorne na líniu budovy a jej celkový vzhľad. Bobrowsky tu pracoval v secesnom geometrickom štýle. Secese bol vrchol modernosti v tej dobe, ale zatiaľ čo niektoré z jeho smerov boli stávkovanie na hladké, organické tvary pripomínajúce rastliny, geometrické secesie, ktoré tu vidíte, si vybrali iný spôsob.

Všimnite si, ako sú čiary jasnejšie, priamejšie a usporiadanejšie. Práve tento geometrický prístup dáva budove svoju špecifickú eleganciu a chuť. Pozrite sa na fasádu a uvidíte ako architektúra funguje s priestorom a rytmom. Je to štýl vyjadriť účinnosť a modernosť novej éry dopravy, ale zároveň nebolo dovolené zabudnúť na krásu a estetiku. Táto budova nie je len obyčajný predajňa lístkov, je to v podstate kamenný a tehlový manifest vtedajšieho pochopenia krásy v užitočnej architektúre.

Keď premýšľame o ľuďoch, ktorí boli prepojení s týmto miestom, musíme si predstaviť tisíce cestujúcich, ktorí tadiaľto prechádzajú. Hoci história si nezachovala mená konkrétnych osobností, ktoré by zanechali nezabudnuteľnú stopu, samotná existencia stanice rozpráva tisíce malých ľudských príbehov. Predstavte si ľudí v modernom oblečení, s kuframi v rukách, čakajúc na vlak do blízkeho mesta alebo miestnych obyvateľov, pre ktorých bola táto stanica oknom do širšieho sveta. Železnica bola v tom čase najrýchlejším a najmodernejším dopravným prostriedkom a táto budova bola bránou, ktorú miestni ľudia nechali, aby objavili nové obzory alebo sa k nim vrátili zo svojich ciest.

Teraz vás pozvite, aby ste premýšľali o jednej zaujímavej veci, ktorá z tohto miesta robí skutočný poklad. Hladké Životice je nielen bežnou zastávkou v kraji, ale je uznávanou historickou pamiatkou secesie. To, čo slúžilo ako praktické centrum dopravnej siete v roku tisíc deväťsto dvanásť sa stalo kultúrnym dedičstvom s postupujúcim časom. Vrcholom tohto uznania bolo tisíc deväťsto deväťdesiatosem, keď bola expedičná budova oficiálne vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Je fascinujúce uvedomiť si, že budova, ktorá mala byť primárne funkčná, sa pre svoju architektonickú kvalitu stala chráneným objektom. Je dôkazom toho, že aj v malom rozsahu, ako je vidiecka železničná stanica, možno vytvoriť dielo, ktoré bude trvať celé generácie a bude ocenené dlho po tom, čo pôvodné dôvody jeho vzniku zmiznú v takej forme.

Teraz sa poobzerajte pomaly. Pocíťte kontrast medzi tichým prostredím obce Hladké Životice a dynamickou železnicou, ktorá sa raz dostala na toto miesto. Táto stanica bola kľúčovým bodom miestnej dopravnej siete a jej architektúra nám stále pripomína časy, keď bol každý detail verejných budov vložený do úsilia o krásu. Aj keď železnica teraz funguje inak a rytmus života sa zmenil, táto budova stále stojí ako pevný časový bod.

Pozrite sa na detaily fasády a predstavte si zvuky, ktoré tu zneli pred sto rokmi. Pískanie lokomotív, hluk naloženého nákladu a hlasy ľudí, ktorí sa rozlúčili alebo privítali. Všetko je zašifrované v týchto stenách. Geometrická presnosť Franz Bobrowsky nám teraz umožňuje cítiť úctu k remeslu a víziám začiatku dvadsiateho storočia.

Teraz, keď ste sa oboznámili s históriou a architektúrou tejto krásnej budovy, navrhujem, aby ste pokračovali v skúmaní okolia. Kráčajte pomaly okolo budovy, možno si všimnete ďalšie menšie detaily, ktoré hovoria o priebehu času. Nechajte sa viesť atmosférou tohto miesta a vychutnajte si pokoj, ktorý dnes vládne v Smooth Lives.

Ďakujeme, že ste s nami strávili čas v tejto secesnej perle. Dúfame, že máte záujem o tento krátky výlet do histórie a že sa budete pozerať na túto železničnú stanicu s novými očami. Prajeme Vám príjemnú ďalšiu cestu a krásne zážitky pri objavovaní ďalších skrytých pokladov našej krajiny. Dovidenia.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu Lladky Životice je v jarnej alebo jesennej sezóne, kedy je vegetácia najkrajšia v Bartošovickej llouh a v púšti Nivas. Slnečné dni poskytujú ideálne svetelné podmienky pre fotografovanie historického prostredia stanice a okolitých prírodných pamiatok.

Parkovanie nájdete v blízkosti železničnej zastávky alebo môžete využiť verejnú dopravu. Pred návštevou skontrolujte aktuálne pripojenie a dostupnosť parkovacích miest. Pre pohodlné cestovanie je vhodné skontrolovať možnosti vlakových trás, ktoré vás môžu priblížiť k Smooth Lives.

Pri návšteve sa odporúča vziať si so sebou ochranné oblečenie a topánky vhodné na prechádzku po trati, najmä ak plánujete navštíviť prírodnú rezerváciu Bartošovická luh. Pamätajte si tiež dáždnik, ochranné okuliare a dostatok pitnej vody, najmä v teplejších mesiacoch.

Pre fotografovanie sú ideálne miesta v blízkosti železničnej stanice s výhľadom na trať alebo smerom na Bartošovický vrch, kde sa môže ráno alebo večer objaviť slnečné svetlo. Prírodné rezervácie a pamiatky ponúkajú krásne zázemie pre fotografie.

V blízkosti Lladky Životice môžete navštíviť prírodnú rezerváciu Bartošovického luhu, kde možno nájsť vzácne druhy rastlín a vtákov. Prírodná pamiatka púšte Nivas ponúka krásne prechádzky v prírode, zatiaľ čo Bartošovická vrch ponúka výhľad na okolitú krajinu. Tieto miesta sú ideálne pre rodiny s deťmi, kde si deti môžu vychutnať prírodu a hrať sa vonku.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

V okolí

Prírodná rezervácia Bartošovická luh.

Prírodný pamätník Hollow Nivas.

Bartošovice s maximálnou výškou 277 m nad morom.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Hladké Životice.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Tematická plavba z Lladky Životic

1. Hlavný cieľ: Hladké Životice (železničná stanica) Typ: Historická železničná stanica Prečo stojí za návštevu: Navštívte túto železničnú stanicu vám umožní preskúmať históriu a architektúru, ktoré sú súčasťou kultúrneho dedičstva oblasti. Stanica je perfektný začiatok Vašej cesty k prírodnej kráse okolia.

2. Prírodná rezervácia Bartošovická luh Typ: Prírodné rezervácie Prečo stojí za návštevu: Táto rezervácia je domovom mnohých vzácnych rastlinných a živočíšnych druhov. Je ideálnym miestom pre milovníkov prírody, ktorí si chcú vychutnať pokojnú chvíľu na prechádzke medzi rozmanitou flórou a faunou.

3. Prírodný pamätník Dule Nivas Typ: Prírodná pamiatka Prečo stojí za návštevu: Táto oblasť je známa svojimi pôvodnými stepnými ekosystémami. Je to jedinečné prírodné telo, ktoré ponúka vynikajúce možnosti pre pozorovanie prírody a relaxáciu v prírode.

4. Bartošovice Hill Typ: Horizontálne pohľadnice Prečo stojí za návštevu: S maximálnou výškou 277 m nad morom ponúka Bartošovická hora krásny panoramatický výhľad na okolitú krajinu. Je to ideálne miesto na fotografovanie a vychutnať si pokojný moment s prírodným zázemím.

Táto trasa ponúka kombináciu historických a prírodných zážitkov, ktoré vám umožnia naučiť sa nielen kultúrne dedičstvo Smooth Lives, ale aj ich prírodné krásy.

Sezónne odporúčania

Jar: V jarnom období Hladké Životice ponúka návštevníkom oslavu obnovy prírody. Zelené lúky a kvitnúce kríky sfarbujú krajinu v rôznych odtieňoch a vytvárajú nádherné zázemie pre fotografovanie historických pamiatok. Vzhľadom k občasnému dažďu, je vhodné nosiť otvorený kabát alebo pláštenku. Najlepší čas na návštevu je napoludnie, keď sa mierne teploty stávajú príjemnými a vyhýbajú sa davu.

Leto: Hladké Životice leto ponúka najlepšie podmienky pre návštevu, keď slnko osvetľuje historickú pamiatku v plnom lesku. Vysoké teploty priťahujú veľa ľudí, preto je vhodné navštíviť ju skôr alebo neskôr večer, aby sa zabránilo pretlakovej dobe. Oblečte si ľahké oblečenie a noste slnečné okuliare a UV ochranný krém.

Jeseň: Na jeseň Hladké Životice ponúka jedinečnú atmosféru, keď listy lesa premenia krajinu na živé odtiene červenej a zlatej. Slnko je menej intenzívne ako v lete, takže návšteva pohodlnejšie. Je vhodné nosiť teplejšie oblečenie na ochranu pred studenými rannými a večernými teplotami. Najlepší čas na návštevu je uprostred dňa, kedy je atmosféra pokojná a pohodlná.

Zima: V zime Hladké Životice ponúka mierne mrznúcu atmosféru, ktorá priťahuje návštevníkov hľadajúcich pokoj. Historická pamiatka vyzerá úchvatne pod snehovým dáždnikom alebo s ľadovými klenbami na stromoch, ktoré zvyšujú jej krásu. Je dôležité mať teplé oblečenie a možno topánky vhodné na snehovú guľu. Otváracie doby pamiatok sú často kratšie, takže je dobré skontrolovať aktuálne informácie pred návštevou. Najlepší čas na návštevu je napoludnie, keď teplota trochu stúpa a mrznúci vzduch je o niečo prijateľnejší.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Hladké Životice – letecký pohled
Letecký pohľad
Hladké Životice – jaro
Jar
Hladké Životice – léto
Leto
Hladké Životice – podzim
Jeseň
Hladké Životice – zima
Zima

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Hladké Životice

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Kankovaa / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Hladké Životice
Typ železničná stanica
Rok výst. 1912
Storočie 20. stor.
Sloh / Obdobie secese
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav Hladké Životice
Architekti Franz Bobrowsky
Bezbariérový Nie
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/70343 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Hladké Životice – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Hladké Životice

Zobraziť všetko v obci
rozvodna Kletné rozvodna Kletné
Pokračujte: zámeček Pustějov · rozvodna Kletné · Kostel svatého Michaela archanděla (Kujavy) · zámek Kunín

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Hladké Životice
Smyšlený příběh

Příběh: Hladké Životice

Zvonil polední hodiny na Hladkých Životicích, jeho zvuk se rozlétal nad tratěmi jako pták v letu. Výpravná budova stála tu černohnědá a mohutná ve své úzkost…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Hladké Životice
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)