Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Kalcinační Pec
  • Kalcinační pec

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Kalcinační pec Vápenec

Kalcinační pec
vápenka 1815 Kultúrna pamiatka uspokojivý Bez bezbariérového prístupu Psy vítané Aktualizované 19.09.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Tipy Akcie v okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

🌐 Túto stránku preložil z češtiny strojový prekladač. Preklad neprešiel jazykovou kontrolou a môže obsahovať chyby.

Kalcinační pec je historický začiatok 19. storočia limekiln sa nachádza v Loket. Táto priemyselná pamiatka zohrala dôležitú úlohu pri rozvoji neďalekej porcelánovej továrne a zostáva jednou z mála zachovaných priemyselných pamiatok tohto regiónu.

Založili ho v roku 1815 bratia Eugen Karl a Rudolf Karl Haidinger, továreň na porcelán predchádzajú súčasnej podobe pece. Samotná stavba sa datuje do začiatku 19. storočia, hoci jej pôvodné murovanie bolo prestavané koncom 19. storočia a má charakteristický komín.

Ako súčasť väčšieho priemyselného komplexu, ktorý zahŕňal továreň na porcelán, má architektúra pece kruhový základ s vnútorným priemerom 3 metre a vonkajším priemerom 4,8 metre. Stojí päť metrov vysoký, s valcovým komínom dosahujúcim 5,75 metrov nad okolitým terénom.

Porcelánová továreň sa v priebehu rokov výrazne vyvíjala. Malá výroba sa začala v roku 1816 a po nej nasledovali rozsiahle operácie v roku 1817. V priebehu konca 19. storočia získali jeho produkty početné ocenenia na výstavách v Praha a Vídeň. Začiatkom 20. storočia sa továreň pripojila k väčšej spoločnosti, rakúskemu Porcelain Industry v Karlovy Vary (Oepiag), neskôr premenovanej na Erster Porzellanindustrie-Aktiengesselschaft (Epiag).

Zariadenie ukončilo prevádzku v roku 1921. Dnes zostáva Kalcinační pec dôležitou historickou pamiatkou, ktorá ponúka záblesk do priemyselnej minulosti Loket. Návštevníci sa môžu stále pozerať na svoju jedinečnú architektúru a komín, čo z nej robí hodnotnú zastávku pre nadšencov histórie.

Na záver, Kalcinační pec je unikátny kus priemyselného dedičstva, ktoré poskytuje pohľad na vývoj Loket na začiatku 19. storočia. Jeho historický význam a architektonické prvky z neho robia atraktívnu destináciu pre tých, ktorí sa chcú dozvedieť viac o tomto období v českej histórii.

Historické míľniky

1815
Kalcinační pec založili bratia Eugen Karl a Rudolf Karl Haidinger.
1816
Malá výroba začala v porcelánovej továrni.
1817
V porcelánovej továrni sa začali rozsiahle operácie.
1921
Zariadenie prestalo fungovať.

Stavebný vývoj

Limekiln prešiel prestavbou koncom 19. storočia, ktorej pôvodná stavba siaha až do začiatku 19. storočia. Je vyrobený z tehál a má charakteristický komín.

Historické udalosti

1815: Porcelánovú továreň založili bratia Eugen Karl a Rudolf Karl Haidinger

1816: Začala sa drobná výroba

1817: Rozsiahla výroba

1921: Limekiln ukončil prevádzku

Zaujímavosti

Kalcinační pec je historický začiatok 19. storočia limekiln sa nachádza v Loket.

– The structure itself dates to the early 19th century, though its original brickwork was rebuilt in the late 19th century and features a distinctive chimney.

Architektúra pece má kruhovú základňu s vnútorným priemerom troch metrov a vonkajším priemerom 4,8 metra. Stojí päť metrov vysoký, s valcovým komínom dosahujúcim 5,75 metrov nad okolitým terénom.

Sprievodca

Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte v tejto historickej limekiln, ktorá sa nachádza v Loket. Ako stojíte pred ním, na chvíľu si uvedomte jeho drsnú krásu a bohatú históriu, ktorá ju obklopuje.

Kalcinační pec, čiže limekiln, pochádza zo začiatku 19. storočia, keď bol použitý na spaľovanie vápenca. Tento proces zohral významnú úlohu pri vývoji neďalekej továrne na porcelán. Urobme krok späť v čase a preskúmajme, ako sa toto zariadenie stalo.

Založili ho bratia Eugen Karl a Rudolf Karl Haidinger v roku 1815, malá výroba začala v porcelánovej továrni len o rok neskôr v roku 1816. Do roku 1817 prebiehali rozsiahle operácie a limekiln bol neoddeliteľnou súčasťou procesu. Bohužiaľ, zariadenie v roku 1921 prestalo fungovať.

Keď sa pozriete na túto historickú štruktúru, všimnite si jej jedinečnú architektúru. Pôvodná murovaná práca pochádza zo začiatku 19. storočia, ale bola prestavaná koncom 19. storočia, čo jej dáva osobitý charakter.

Pozrime sa bližšie na niektoré zaujímavé príbehy a osobnosti spojené s touto stránkou. Aj keď nevieme veľa o architektoch alebo historických postavách, určite existujú zaujímavé príbehy, ktoré treba odhaliť.

Fascinujúcim faktom je, že Limekiln bol dôležitou súčasťou činnosti porcelánovej továrne. Ako stojíte pred ním, predstavte si nespočetné množstvo porcelánu, ktorý sa tu v priebehu rokov vyrábal.

Ako budete pokračovať vo svojom skúmaní, venujte chvíľu oceneniu atmosféry a histórie, ktorá vás obklopuje. Kalcinační pec nemusí byť také veľké ako niektoré iné historické pamiatky, ale jeho význam je nepopierateľný.

Ďakujem, že ste sa ku mne pripojili na tejto ceste v čase. Dúfam, že ste získali hlbšie ocenenie pre tento historický limekiln a dôležitú úlohu, ktorú zohral v priemyselnej minulosti Loket. Keď odchádzate, pamätajte, že je tu vždy viac objavovať a skúmať.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu Kalcinační pec je na jar a jeseň, keď je počasie mierne a slnečné. To vám umožní plne oceniť historickú architektúru a okolie Limekiln.

Parkovanie je k dispozícii v blízkosti Limekiln, s dostatočným priestorom pre autá a autobusy. Do Loket sa dostanete aj verejnou dopravou, s pravidelnou autobusovou dopravou spájajúcou sa s okolitými mestami.

Pri návšteve Kalcinační pec, uistite sa, že priniesť pohodlné vychádzkové topánky, pretože budete chcieť preskúmať okolie. Nezabudnite fotoaparát zachytiť jedinečnú architektúru a scénický výhľad!

Pre milovníkov fotografií sú najlepšie miesta okolo samotného limekilnu s jeho impozantnou štruktúrou a zaujímavými textúrami. Ráno slnko poskytuje krásne zlaté svetlo pre zachytenie ohromujúci obraz.

Ak hľadáte niečo robiť v blízkosti, choďte do historického centra mesta Loket, ktoré je v dochádzkové vzdialenosti od Limekiln. Preskúmajte očarujúce ulice, obchody a kaviarne, alebo navštívte neďaleké hradné ruiny.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Akcie v okolí

Výstava obrazů Markéty Berntové
14. 7. 2026 – 31. 10. 2026
Výstava obrazů Markéty Berntové
🖼️ Výstava 12,7 km
Markéta Berntová tvoří pod značkou M|B Abstract Studio. Ve své abstraktní tvorbě propojuje minimalistické prvky s reliéfní strukturou a inspiraci nachází především v přírodě, jejích tvarech, vrstvách a tichých proměnách.
Hradní kavárna St. Maur Caffé, Bečov nad Teplou
Prohlídky expozice relikviáře sv. Maura s jeho restaurátorem Andrejem Šumberou
25. 9. 2026 – 26. 9. 2026
Prohlídky expozice relikviáře sv. Maura s jeho restaurátorem Andrejem Šumberou
🏰 Prohlídka 12,7 km
Nenechte si ujít výjimečnou příležitost poznat relikviář sv. Maura očima člověka, který se podílel na jeho obnově.
Bečov nad Teplou, Bečov nad Teplou

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Kalcinační pec v Karlovarský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Sprievodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: ak nakúpite u partnera, môžeme dostať províziu. Cena pre vás sa tým nemení.

Hľadať výlety a aktivity →

Tematická trasa

Trasa Loket Heritage

Hlavnou atrakciou tejto trasy je Kalcinační pec (Wine Press), jedinečná historická pamiatka, ktorá sa nachádza v srdci Loket.

Stop 1: Kalcinační pec (Wine Press) Typ: Historická pamiatka Prečo navštíviť: Tento staroveký vínny lis je výnimočným príkladom stredovekej techniky a remeselného spracovania. Jeho dobre zachovaný stav umožňuje návštevníkom získať prehľad o každodennom živote miestnych vinárov v minulosti.

Zastávka 2: Zrúcaniny hradu Loket Typ: Archeologická lokalita Prečo navštíviť: Hoci hrad už nestojí, jeho zrúcaniny ponúkajú pohľad do bohatej histórie mesta a poskytujú pocit veľkoleposti, ktorá kedysi bola. Malebné výhľady zhora sú bonusom.

3: Kostol sv. Bartolomeja Typ: Náboženská pamiatka Prečo navštíviť: Tento krásny kostol pochádza zo 14. storočia a má ohromujúcu gotickú architektúru. Jej pokojná atmosféra a zdobené dekorácie ju robia pre každého, kto sa zaujíma o históriu a kultúru.

Táto trasa poskytuje jedinečnú kombináciu histórie, architektúry a prírodných krás, čo je pre návštevníkov nezabudnuteľný zážitok.

Sezónne odporúčania

Jar

Pri návšteve Calcination Kiln (Wápenka) v Loket počas jari, budete liečení do malebnej atmosféry s kvitnúcimi kvetmi a bujnou zeleňou okolo historickej pamiatky. Prírodné prostredie je obzvlášť ohromujúce, pretože sneh sa roztápa, odhaľuje živé farby a vône sezóny.

Praktické tipy: Príďte skôr, aby ste sa vyhli davu, a obliekajte sa pohodlne pre mierne počasie. Využite dlhšie otváracie hodiny preskúmať miesto bez pocitu ponáhľal.

Leto

Pri návšteve Kalcinácie Kiln v Loket počas leta vás pozdraví teplé slnko a atmosféra relaxácie. Prírodné okolie je svieža a živá, s kvetmi v plnom kvete a jemný vánok šumí cez stromy.

Praktické tipy: Priprav sa na väčšie davy a príď skoro na bezpečné parkovanie. Noste pohodlné oblečenie a topánky vhodné na prechádzku po nerovnom teréne.

Jeseň

Pri návšteve Calcination Kiln (Wápenka) v Loket počas jesene budete obklopení kaleidoskopom farieb, ako sa listy menia sezónami. Atmosféra je útulná a príjemná, s nádychom ostrosti vo vzduchu.

Praktické tipy: Využite chladnejšie počasie na preskúmanie stránky bez toho, aby ste sa cítili ohromený. Noste vrstvy na zmenu teploty a pohodlné topánky na prechádzku po nerovnom teréne.

Zima

Pri návšteve Kalcinácie Kiln (Wápenka) v Loket počas zimy budete liečení do pokojnej atmosféry so zasneženou krajinou a dotykom mágie vo vzduchu. Prírodné okolie je pokojné a tiché, príjemné rozjímanie a odraz.

Praktické tipy: Príďte skoro, aby ste sa vyhli davom a vrúcne sa obliekajte pre chladné počasie. Využite kratšie otváracie hodiny a vychutnajte si miesto bez toho, aby ste sa ponáhľali.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Kalcinační pec – letecký pohled
Letecký pohľad

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Kalcinační pec
Kalcinační pec

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Lubor Ferenc / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Loket
Kraj Karlovarský kraj
Typ vápenec
Rok výst. 1815
Storočie 19. stor.
Sloh / Obdobie klasicistní
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav uspokojivý
Osobnosti
Bezbariérový Nie
Parkovanie Nie je
Psy Povolené

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/70419 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Kalcinační pec – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Loket

Zobraziť všetko v obci
kostel sv. Jana Křtitele (Loket) kostel sv. Jana Křtitele (Loket) Dům Petr Dům Petr vila Christofera Fischera vila Christofera Fischera Berchembogen Berchembogen Tělocvična (Aš) Tělocvična (Aš) Kostel svatého Blažeje (Branišov) Kostel svatého Blažeje (Branišov)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kalcinační pec
Smyšlený příběh

Příběh: Kalcinační pec

"Get back from the vent, you fool!" Matthias Weber screamed, his voice tearing through the roar of the updraft. He lunged forward, grabbing the apprentice by…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Kalcinační pec
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)