Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Lázeňský Dům Moravěnka
  • Lázeňský dům Moravěnka

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Lázeňský dům Moravěnka Vila

Lázeňský dům Moravěnka
vila 1872 Kultúrna pamiatka dobrý Zdarma Snadná pro všechny věkové kategorie Aktualizované 14.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Vlastníci Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

Lázeňský dům Moravěnka, ktorý sa nachádza v obci Janské Lázně, je významnou historickou pamiatkou z roku 1872. Táto podlažná drevená budova s valbovou strechou predstavuje typický príklad kúpeľnej architektúry, bohato zdobenej dekoratívnym drevom a kovovými prvkami v pseudolidanskom štýle. Od roku 1992 je budova chránená ako kultúrna pamiatka.

Základom kúpeľného domu bol rozvoj európskych a českých kúpeľov v druhej polovici 19. storočia, kedy sa história stala módnym architektonickým smerom. Tento štýl často kombinoval rôzne štýly a ľudové motívy, ktoré sú viditeľné aj v Moravskej republike.

Architektúru kúpeľného domu charakterizuje obdĺžnikový pôdorys s subtile tuhou a kvalitnou kovovou konštrukciou. Fasáda je zdobená tesárskymi prvkami, šambami a rímsami, doplnené o Pilaster Objednávka vo forme povlaku celej fasády. V roku 2006 oprava poškodených stolárskych prvkov a novej farby v kombinácii s okrovou a tmavočervenou farbou.

Dlhodobým majiteľom kúpeľného domu v prvej polovici 20. storočia bol Klemens Kuhn. V druhej polovici sa budova stala majetkom Československých štátnych kúpeľov, po ktorých nasleduje súčasný majiteľ Štátnych liečebných kúpeľov Janské Lázně. V roku 2006 došlo k oprave stolárskych prvkov a nového náteru.

Lázeňský dům Moravěnka v minulosti nosili rôzne názvy ako Villa Marienwart (dokumentovaný v roku 1911) alebo Villa Anne-Marie (dokumentovaný v roku 1930). Je zdobený pseudolidovými prvkami a má subtidalné rituály s balkónmi.

Dnes je Moravský kúpeľný dom súčasťou infraštruktúry štátnych kúpeľov Janské Lázně. Jeho historická hodnota a architektonická krása ho robia dôležitou pamiatkou, ktorá sa oplatí navštíviť. Návšteva tejto kúpeľnej vily je príležitosťou preskúmať bohatú históriu a architektúru kúpeľov 19. storočia.

Kam ďalej

Vila Quisisana 166 m lázeňský dům Terra 169 m Kostel svatého Jana Křtitele (Janské Lázně) 198 m Vila Marianum 199 m

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Lázeňský dům Moravěnka
Historická podoba – Lázeňský dům Moravěnka
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

1872
vytvorenie kúpeľného domu
1992
objekt bol chránený pamiatkou
2006
oprava stolárskych prvkov a nový farebný náter

Stavebný vývoj

Podlažie drevená budova s valbovou strechou a južným krídlom s pultovou strechou. Fasáda je zdobená tesárskymi prvkami, šambami a kaštieľmi, doplnené o Pilaster Order. V roku 2006 boli drevené prvky opravené a maľované v okrovej a tmavočervenej farbe.

Historické udalosti

1872: budova budovy, 1992: ohlásenie ochrany pamiatok, 2006: oprava stolárskych prvkov a nová farebná úprava

Vlastníci

Klemens Kuhn (prvá polovica 20. storočia), Československé štátne kúpele (druhá polovica 20. storočia), Štátne kúpele Janské Lázně, Štátna spoločnosť (súčasný majiteľ)

Zaujímavosti

- Lázeňský dům Moravěnka je historická pamiatka z roku 1872. Budova je chránená ako kultúrna pamiatka od roku 1992. - Architektúra predstavuje typický príklad kúpeľnej architektúry v pseudolide. - Dom mal rôzne mená, napr. Villa Marienwart (dokumentovaný 1911) a Villa Anne-Marie (dokumentovaný 1930). - Je súčasťou infraštruktúry štátnych liečebných kúpeľov Janské Lázně.

Sprievodca

Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte v Janských Kúpeľoch, mestečku plnom histórie a krásy, kde sa nachádzate pred jednou z najznámejších pamiatok tejto oblasti - kúpeľným domom Moravenka. Stojíte pred podlažnou budovou s charakteristickou valbovou strechou, charakteristickou jej jedinečnosťou a krásou. Prítomnosť dekoratívneho dreva a kovových prvkov dodáva objektu mimoriadny pseudolidový charakter, ktorý si všimnete na prvý pohľad.

Lázeňský dům Moravěnka bol postavený v roku 1872 a predstavuje typickú kúpeľnú architektúru tej doby. Hoci tvorcovia tohto krásneho objektu sú neznámi, jeho história je bohatá a fascinujúca. Predstavte si, že už v 19. storočí bol tento dom miestom odpočinku a uzdravovania mnohých ľudí, ktorí hľadali úľavu v kúpeľných vodách.

Pozrime sa bližšie na architektúru. Objekt je obdĺžnikový plán a jeho dekoratívne prvky sú skutočným pokladom pre oči. Všimnite si, ako drevo a kovové prvky tvoria harmonickú symetriu na fasáde. Tieto detaily nielen zdobia budovu, ale prispievajú aj k jej pseudo-ľudovému vzhľadu, ktorý je typický pre kúpeľnú architektúru tej doby.

Medzi kľúčové osobnosti spojené s touto pamiatkou je Klemens Kuhn. Jeho prínos a úloha v histórii kúpeľov je neoceniteľná, hoci špecifické detaily jeho aktivít zostávajú mimo dosahu tohto sprievodcu.

Zaujímavé je, že Kúpeľný dom Moravanka prešiel niekoľkými zmenami svojho názvu. Dokazuje sa, že v roku 1911 bol známy ako Villa Marienwart a neskôr, v roku 1930 ako Villa AnneMarie. Tieto zmeny odrážajú historický vývoj a transformáciu, ktorú tento objekt zažil v priebehu rokov.

V roku 1992 bol Moravský kúpeľný dom oficiálne vyhlásený za kultúrnu pamiatku. Tento krok zabezpečuje ochranu a zachovanie pre budúce generácie, vynikajúci príklad rešpektovania kultúrneho dedičstva našej krajiny.

V roku 2006 došlo k oprave stolárskych prvkov a novej náteru. Tieto úpravy pomohli zachovať pôvodnú krásu objektu a zabezpečili jeho dlhodobú údržbu.

Teraz, keď ste sa dozvedeli o histórii a architektúre Moravského kúpeľného domu, ich pozývame, aby preskúmali ďalšie časti Janských kúpeľov. Mesto ponúka mnoho ďalších atrakcií a krásne pamiatky, ktoré si určite zaslúžia vašu pozornosť.

Ďakujeme za návštevu kúpeľného domu Moravanka. Dúfame, že tento sprievodca bol pre vás užitočný a inšpirujúci. Kiež objavíte ďalšie skryté perly nášho kultúrneho dedičstva. Bože!

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu kúpeľného domu Moravanka je jeseň a jar, kedy je tu najpokojnejšia atmosféra. Vďaka miernym teplotám sú tieto obdobia ideálne pre pohodlné prechádzky po kúpeľných budovách.

Pre presné informácie o aktuálnom pripojení odporúčame používať online vyhľadávače.

Čo užívať so sebou: Nezabudnite si vziať ochranu pred slnkom, vodný nápoj a pohodlné topánky na prechádzku po kúpeľnom areáli. Ak plánujete strieľať, prineste kameru.

Fotografie: Najlepšie miesta na fotografie sú záhrady v okolí kúpeľov a výhľad na okolité lesnaté kopce. Najkrajšie svetlo je zvyčajne v popoludňajších hodinách, keď slnko rozsvieti budovy a zelené povrchy.

Čo navštíviť v oblasti: V blízkosti kúpeľného domu Moravanka sa nachádza Štátne kúpele Janské Lázně, kde môžete preskúmať ďalšie historické budovy a možnosti relaxácie. Pre rodiny s deťmi je vhodné navštíviť neďaleké parky, ktoré ponúkajú priestor pre hry a krásny výhľad na prírodu.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Ide o obytnú alebo hospodársku stavbu, nie o múzeum s otváracími hodinami. Pozrite si ju z verejného priestranstva a rešpektujte súkromie vlastníkov. Údaje o prístupe do interiéru nemáme.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Janské Lázně, Královéhradecký kraj. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako kultúrna pamiatka (registračné číslo 1000119115).

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

V okolí

Objekt se nachází v areálu Státních léčebných lázní Janské Lázně.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Lázeňský dům Moravěnka v Královéhradecký kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Tematická plavba: Lázeňský dům Moravěnka a okolie

1.Lázeňský dům Moravěnka (villa) - Typ: Historická kúpeľná vila - Prečo je to stojí za návštevu: Lázeňský dům Moravěnka je kľúčovým pamätníkom v oblasti štátneho Kúpele Janské Lázně. Vila predstavuje architektonický zázrak s bohatou históriou a bola dôležitým miestom pre liečenie v 19. storočí.

2. Streľba rozsah - Typ: Historická budova - Prečo sa oplatí navštíviť: Fotogaléria je jednou z najstarších a najvýznamnejších pamiatok v Janských Lázňach. Je známa svojou architektúrou a historickým významom, pretože slúžila ako sídlo liečebného zariadenia.

3. Kúpeľný dvor - Typ: Historické nádvorie - Prečo to stojí za návštevu: Nádrž je centrom kúpeľných aktivít a ponúka krásny výhľad na okolitú architektúru. Je ideálnym miestom pre relaxáciu a objavovanie historického priestoru.

4. Park s kavalériou uličky - Typ: Park - Prečo stojí za návštevu: Cavalier je jedným z najkrajších parkov v Janských Lázních. Predstavuje pokojné a krásne miesto pre prechádzky s výhľadom na historické kúpeľné budovy.

5. Kúpeľný hotel - Typ: Historický hotel - Prečo stojí za návštevu: Kúpeľný hotel je dôležitou súčasťou kúpeľného komplexu a ponúka výhľad na bohatú históriu kúpeľov. Je to perfektné miesto na poznanie atmosféry minulosti.

Táto trasa vás povedie cez najdôležitejšie časti Národného kúpeľa Janské Lázně, kde sa pretína história a krása.

Sezónne odporúčania

Jar: Počas jarnej sezóny sa Lázeňský dům Moravěnka pýši nádherným kvitnutím a prirodzeným farebným kontrastom, keď prvé listy rastú. Osvetlenie je v poriadku, a slnečné svetlo tečie hmlistým vzduchom, dáva hradu romantickú atmosféru. Keď navštívite, pamätajte na teplé oblečenie, pretože ráno a večer môže byť stále chladno. Najlepší čas na návštevu je v popoludňajších hodinách, keď slnko ohrieva vzduch a príroda napučí v plnej sláve.

Leto: Počas letnej sezóny je Lázeňský dům Moravěnka obľúbenou destináciou pre návštevníkov, ktorí majú radi teplé slnečné počasie a zelené parky. Atmosféra je plná života a zábavy. Odporúčame prísť v skoré popoludnie, aby sa zabránilo najväčšie davy, ktoré môžu byť v hlavnej letnej sezóne. Nezabudnite krátke rukavice a ochranný kremeň, pretože slnečné lúče sú najintenzívnejšie.

Jeseň: Na jeseň Lázeňský dům Moravěnka získa špeciálny pokoj a krásu, keď sa listy na stromoch zmenia na horúce farby. Osvetlenie je mierne a vzduch je čistý, ktorý je ideálny pre relaxáciu a prehliadky bez prekážok pre veľké davy. Odporúčame návštevu v semi-izbe, kedy je teplota najpohodlnejšia. Pripravte sa na chladnejšie počasie s teplým oblečením a možno dáždnik pre možné kvapky.

Zima: V zimných mesiacoch ponúka Lázeňský dům Moravěnka útulnú atmosféru, kde je všetko pokryté snehom a sochami. Osvetlenie je jasnejšie vďaka menšiemu slnečnému svetlu, ktoré zvyšuje kúzlo miesta. Nezabudnite nosiť teplé oblečenie, topánky s protišmykovými podrážkami a prípadne ochranný kremeň, ak chcete byť dlhšie vonku.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Lázeňský dům Moravěnka – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Lázeňský dům Moravěnka – letecký pohled
Letecký pohľad
Lázeňský dům Moravěnka – jaro
Jar
Lázeňský dům Moravěnka – léto
Leto
Lázeňský dům Moravěnka – podzim
Jeseň
Lázeňský dům Moravěnka – zima
Zima
Lázeňský dům Moravěnka – akvarel
Akvarel
Lázeňský dům Moravěnka – noc
Nočný záber
Lázeňský dům Moravěnka – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Lázeňský dům Moravěnka
Lázeňský dům Moravěnka

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: JiriMatejicek / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Janské Lázně
Kraj Královéhradecký kraj
Typ vila
Rok výst. 1872
Storočie 19. stor.
Sloh / Obdobie historismus
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav dobrý
Osobnosti
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/70644 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Lázeňský dům Moravěnka – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Janské Lázně

Zobraziť všetko v obci
lázeňský dům Terra lázeňský dům Terra evangelický kostel v Janských Lázních evangelický kostel v Janských Lázních Vila Marianum Vila Marianum Vila Quisisana Vila Quisisana Kostel svatého Jana Křtitele (Janské Lázně) Kostel svatého Jana Křtitele (Janské Lázně) Vila čp. 93 Vila čp. 93
Pokračujte: Vila Quisisana · lázeňský dům Terra · Kostel svatého Jana Křtitele (Janské Lázně) · Vila Marianum

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Lázeňský dům Moravěnka
Smyšlený příběh

Příběh: Lázeňský dům Moravěnka

Václav prudce odložil dláto na podlahu, když se mu pod slabým světlem olejové lampy zdálo, že lipová šambrána kolem okna se lehce zachvěla. Vzduch v nové sta…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Lázeňský dům Moravěnka
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)