Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Schillerova Rozhledna
  • Schillerova rozhledna

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Schillerova rozhledna Rozhľadňa

Schillerova rozhledna
rozhledna 1905 Kultúrna pamiatka Psy vítané Bicykle vítané Aktualizované 09.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ Akcie v okolí V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

Schillerova rozhledna, ktorý sa nachádza nad mestom Kryry, je pamiatková veža postavená na konci 19. a začiatkom 20. storočia. Táto pamiatka bola pomenovaná podľa nemeckého básnika Friedrich Schiller pri príležitosti 100. výročia jeho smrti, čo ju robí jedinečnou medzi českými historickými pamiatkami. Vyhliadková veža sa môže pochváliť výhľadom na Krány a okolitú krajinu z výšky 383 metrov, čo z nej robí obľúbenú destináciu pre turistov.

Vznik pozorovacej veže Schiller je úzko spojený s historickým kontextom začiatku 20. storočia, kedy boli české krajiny súčasťou rakúskej-maďarskej monarchie. Toto obdobie charakterizovala rýchla industrializácia a znovuzrodenie v krajine. V Európe prebiehalo politické napätie a preteky v zbrojení, čo znamenalo prvú svetovú vojnu. Kultúrny život tej doby bol ovplyvnený romantizmom a novými umeleckými smermi, čo sa odráža v mene strážnej služby Schiller.

Výhľadová veža je postavená z kameňa a dreva v typickom štýle začiatku 20. storočia. Na mieste bývalého hradu Kozihrad, ktorého zrúcaniny sú dnes sotva viditeľné, bola rozhľadňa postavená bez významných ornamentov. V posledných rokoch sa uskutočnila len malá údržba a oprava ochranných náterov, čo umožnilo zachovať pôvodnú konštrukciu.

Schillerova rozhledna bol postavený v rokoch 1905-1906 a slávnostne otvorený 17. júna 1906. Od roku 2004 je chránený ako kultúrna pamiatka, ktorá zdôrazňuje jej historickú a kultúrnu hodnotu. Nachádza sa tu malebná obec Kryry, lesy a lúky pohoria Erzgebirge, ktoré priťahujú turistov a cyklistov.

Dnes je Schillerova rozhledna ľahko dostupný a ponúka jedinečný panoramatický výhľad na Krány a údolie rieky Ohře. Jeho historická hodnota, spojená s pamäťou Friedrich Schiller, robí túto pamiatku nielen vizuálne atraktívnou, ale aj kultúrne dôležitou.

Schillerova rozhledna je pripomienka bohatej histórie a kultúry regiónu. Jeho zachovanie ako kultúrnej pamiatky zabezpečuje, že budúce generácie si môžu vychutnať nielen svoje názory, ale aj dozvedieť sa viac o minulosti tohto miesta. Pre tých, ktorí chcú preskúmať kruté hory a ich históriu, je potrebná návšteva Schillerovej pozorovacej veže.

Kam ďalej

Sedm zastavení bolesti Panny Marie v Kryrech 67 m Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Strojetice) 3,4 km D-15/78/B1-90 3,5 km Kostel svatého Jana Křtitele ve Vroutku 3,7 km

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Schillerova rozhledna
Historická podoba – Schillerova rozhledna
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

1905
začiatok výstavby
1906
slávnostné otvorenie 17. júna
2004
vydávanie kultúrnych pamiatok

Stavebný vývoj

Výhľadová veža bola postavená z kameňa a dreva v typickom štýle začiatku 20. storočia bez významných ornamentov. Na mieste bývalého hradu Kozihrad sa neuskutočnila žiadna významná rekonštrukcia, stav sa zachoval v pôvodnej podobe. V posledných rokoch sa uskutočnila len malá údržba a oprava ochranných náterov.

Historické udalosti

1905 - stavebný začiatok; 1906 - slávnostné otvorenie 17. júna; 2004 - publikácia kultúrnych pamiatok

Zaujímavosti

Schillerova rozhledna bol pomenovaný po nemeckom básnikovi Friedrich Schiller, aby si pripomenul 100. výročie jeho smrti. - Vytvorenie vyhliadkovej veže úzko súvisí s historickým kontextom začiatku 20. storočia, kedy boli české krajiny súčasťou rakúskej-maďarskej monarchie. - Schillerova rozhledna bol postavený v rokoch 1905-1906 a slávnostne otvorený 17. júna 1906. - Od roku 2004 je chránený ako kultúrna pamiatka, ktorá vyzdvihuje jej historickú a kultúrnu hodnotu. - Jeho historická hodnota, spojená s pamäťou Friedrich Schiller, robí túto pamiatku nielen vizuálne atraktívnou, ale aj kultúrne dôležitou.

Sprievodca

Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte v Schiller je svetlý v Kryr! Stojíte pred historickou pamiatkou, ktorá sa môže pochváliť výhľadom na obrovské Roundmountains a okolitú krajinu. Veža stojaca na vrchole obce má nádherný výhľad, ktorý otvoril dvere pred vyše sto rokmi. Pozrite sa hore - vidíte vysokú štruktúru, ktorej história úzko súvisí s kultúrnym vyjadrením našej minulosti.

V roku 1905 sa začala výstavba tejto pôsobivej veže. Bolo to obdobie zmien a nových myšlienok, keď boli české krajiny súčasťou rakúskej-maďarskej monarchie. Schillerova rozhledna bol pomenovaný podľa nemeckého básnika Friedrich Schiller ako pripomienka 100. výročia jeho smrti. Slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 17. júna 1906 a odvtedy sa stalo obľúbeným cieľom pre milovníkov histórie a prírody.

Všimnite si architektúru, ktorá je v tom čase v súlade s estetickými normami. Hoci za jej dizajnom sú neznámi architekti, rozhľadňa vyžaruje elegantný priestorový dizajn. Hoci presná forma nie je zdokumentovaná, každý detail vás môže viesť k pochopeniu časov a zámerov, ktoré sú za ňou.

Kľúčovou osobnosťou spojenou s touto pamiatkou je samozrejme Friedrich Schiller. Jeho práca bola inšpiráciou pre pomenovanie pozorovacej veže, a jeho prítomnosť tu cíti v každom kameni, ktorý sa pozeráte bližšie. Predstavte si, ako básnici a umelci potom našli inšpiráciu v ušľachtilých horách a s ohľadom na nekonečné oblasti.

Zaujímavé je, že Schillerova rozhledna bol postavený v kontexte začiatku 20. storočia, kedy sa kultúrne identity zmenili a rozvinuli. Toto miesto nám pripomína dôležitosť pamiatok ako nositeľov histórie a inšpirácie pre budúce generácie.

Pozývame vás, aby ste si vychutnali výhľad z hornej časti rozhľadne. Rozhliadnite sa okolo seba - nielenže vidíte Kryry a jeho okolie, ale môžete tiež cítiť duchovné spojenie s tými, ktorí prešli rovnakým pohľadom. Či už sa pozriete na horizont alebo len zaspievate nejakú Schillerovu báseň, máte pocit, že ste súčasťou histórie.

Ďakujem za návštevu Schillerovej pozorovacej veže. Dúfame, že tento zážitok vás inšpiroval a budete radi pokračovať v skúmaní tejto krásnej oblasti pohoria Erzgebirge. Či sa sem vrátite alebo si vyberiete iný historický míľnik, vždy vás radi stretneme na našom ďalšom výlete do našej krajiny.

Tipy pre návštevníkov

Pre tie najlepšie zážitky odporúčame navštíviť v neskoré popoludnie, kedy slnko vytvára nádherné svetelné efekty na Krusty Mountains. Pre fotografovanie je ideálne použiť výhľad priamo z veže počas západu slnka, ktorý zabezpečí najlepšie podmienky na získanie panoramatických obrazov okolia.

Cesta vedie cez malebnú krajinu, takže sa pripravte na pohyb v prírodnom prostredí.

Nezabudnite priniesť pohodlné topánky vhodné pre les a lúky terénu a dostatok tekutiny. Pre rodiny s deťmi je táto oblasť skvelá vďaka kombinácii lesných chodníkov a voľných lúk, ktoré umožňujú bezpečný pohyb v prírode a skúmanie okolia.

Obec Kryry môžete navštíviť v okruhu 30 minút od vyhliadkovej veže, vyhľadať Špičáka alebo navštíviť historické mesto Teplice. Táto kombinácia ponúka bohatú ponuku pre všetkých milovníkov cestovného ruchu a cyklistiky.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Niektoré takéto objekty sú sprístupnené prehliadkami, iné slúžia inému účelu alebo sú súkromné. Či a kedy je prístupná táto pamiatka, sme neoverili – informujte sa u správcu.

Aké sú otváracie hodiny a vstupné?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Kryry, Ústecký kraj. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako kultúrna pamiatka (registračné číslo 1429405296).

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Akcie v okolí

Strašidelná cesta
23. 10. 2026 – 24. 10. 2026
Strašidelná cesta
🧸 Pro děti 9,9 km
Dvoudenní maraton "hrůzy" se letos již podruhé uskuteční v areálu státního zámku. Po loňské úspěšné premiéře strašidel v zámeckém prostředí se tato oblíbená akce vrací i letos.
Krásný Dvůr, Krásný Dvůr

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Malebná dedinka Kryry, lesy a lúky pohoria Erzgebirge ležia v blízkosti rozhľadne. Do piatich kilometrov sa nachádza ďalšia rozhľadňa na Špičáku a historické mesto Teplice. Oblasť je obľúbená pre turistiku aj cykloturistiku.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Schillerova rozhledna v Ústecký kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

1. Teplice, historické mesto: Skvelý štart pre každého, kto chce preskúmať túto oblasť. 2. Kryry, malebná obec: Táto obec ponúka príjemné prostredie pre cestu. 3. Lesy a lúky pohoria Erzgebirge, prírodná oblasť: Táto oblasť je obľúbená pre pešiu turistiku a cykloturistiku. 4. Schillerova rozhledna, Pohľad: Hlavná destinácia výletu, ktorý ponúka krásny výhľad. 5. Pohľad na Pointy, zobrazenie veže: Nachádza sa do piatich kilometrov a je skvelým doplnkom k trase.

Sezónne odporúčania

Jar: V jarnom období ponúka Schillerova rozhledna jedinečný výhľad na oživujúcu krajinu Kryr, kde sú stromy a kríky pokryté novými listami. Slnko osvetľuje zelené lúky mäkším svetlom a vytvára pokojnú a atraktívnu atmosféru pre návštevníkov. Odporúčame nosiť pohodlné topánky a ľahký kabát, pretože teplota môže byť stredná s možnosťou vetra momenty.

Leto: Leto prináša dlhé slnečné dni a plnú letnú atmosféru na rozhľadni Schiller. Pohľad zhora je teraz osvetlený jasným svetlom, ktoré zdôrazňuje živú farbu krajiny. Táto sezóna je najpopulárnejšia pre návštevu pamiatok, takže sa môžete stretnúť s viac turistov. Odporúčame vám prísť na hliadku v dopoludňajších hodinách vychutnať pokojnú chvíľu a vyhnúť sa štrajkom. Nezabudnite nosiť slnečné okuliare, UV ochranu a dostatok pitnej vody.

Jeseň: Na jeseň, Schillerova rozhledna ponúka výhľad na farebne prestavanú krajinu, kde strom listy zmeniť zo živých zlatých na hlboké červené a oranžové. Slnečné dni sú zvyčajne teplejšie ako v zime, ale večery sa rýchlo ochladzujú, vytvárajú pokojnú atmosféru vhodnú na relaxáciu a reflexné prechádzky. Odporúčame nosiť vrstvené oblečenie a teplý kabát chrániť pred chladnejšie večery.

Zima: Zimné obdobie na Schiller ponúka jasný výhľad na pokrytú snehovú krajinu, ktorá je obzvlášť pôsobivá v rannom svetle alebo večer. Atmosféra je pokojná a pokojná, čo vám umožňuje vychutnať si výhľad bez rušivých davu. Odporúčame vám nosiť teplé oblečenie, vrátane kožušiny alebo podlahy a ochranné topánky, aby ste sa chránili pred chladom a snehom.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Schillerova rozhledna – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Schillerova rozhledna – letecký pohled
Letecký pohľad
Schillerova rozhledna – jaro
Jar
Schillerova rozhledna – léto
Leto
Schillerova rozhledna – podzim
Jeseň
Schillerova rozhledna – zima
Zima
Schillerova rozhledna – akvarel
Akvarel
Schillerova rozhledna – noc
Nočný záber
Schillerova rozhledna – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Schillerova rozhledna
Schillerova rozhledna

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Gortyna / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Kryry
Kraj Ústecký kraj
Typ rozhľadňa
Rok výst. 1905
Storočie 20. stor.
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav Schillerova rozhledna
Osobnosti
Parkovanie Nie je
Psy Povolené

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/69184 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Schillerova rozhledna – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Kryry

Zobraziť všetko v obci
Sedm zastavení bolesti Panny Marie v Kryrech Sedm zastavení bolesti Panny Marie v Kryrech Dům čp. 2 (Mikulášovice) Dům čp. 2 (Mikulášovice) Dlouhá 120 (Terezín) Dlouhá 120 (Terezín) Kostel svatého Jiří (Malešov) Kostel svatého Jiří (Malešov) Trmice Trmice Dlouhá 24 Dlouhá 24
Pokračujte: Sedm zastavení bolesti Panny Marie v Kryrech · Kostel Nanebevzetí Panny Marie (Strojetice) · D-15/78/B1-90 · Kostel svatého Jana Křtitele ve Vroutku

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Schillerova rozhledna
Smyšlený příběh

Příběh: Schillerova rozhledna

Zatlačil jsem dlaně do hrubého kamene a vplázal se do posledního schodiště, zatímco mi vítr z Krušných hor vyfýkal dech z plic. Prsty mě pálily chladem a v n…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Schillerova rozhledna
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)