Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Židovský Hřbitov V Uherském Hradišti
  • Židovský hřbitov v Uherském Hradišti

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Židovský hřbitov v Uherském Hradišti Cintorín

Židovský hřbitov v Uherském Hradišti
hřbitov 1879 Kultúrna pamiatka Audio sprievodca Aktualizované 12.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Udalosti Sprievodca Tipy FAQ Akcie v okolí V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

🌐 Túto stránku preložil z češtiny strojový prekladač. Preklad neprešiel jazykovou kontrolou a môže obsahovať chyby.

Židovský cintorín v Uherských Hradiště je dojímavé historické nálezisko, ktoré sa nachádza približne 1,5 km juhovýchodne od centra mesta Sady, neďaleko Větrných ulíc a Třída Maršála Malinovského. Bola založená v roku 1879 a slúžila ako pohrebisko pre miestnu židovskú komunitu až do jej zničenia počas druhej svetovej vojny nemeckými vojskami po deportácii Židov do Terezín.

Tento cintorín je pozoruhodný nielen pre jeho historický význam, ale aj ako odraz širšieho príbehu židovského života a prenasledovania v Československu počas tohto obdobia. Založená v roku 1879, keď boli české krajiny súčasťou Rakúsko-Uhorskej ríše, poskytla posvätný priestor na pohreby podľa židovských tradícií.

Zatiaľ čo špecifické architektonické detaily nie sú zdokumentované, jeho existencia zdôrazňuje svoju úlohu v službe duchovným potrebám Uherského Hradištěho židovského obyvateľstva. Časom sa stala neoddeliteľnou súčasťou identity komunity až do druhej svetovej vojny.

V roku 1941 viedlo nacistické prenasledovanie k zániku komunity. Nemecké vojská následne zničili cintorín po deportácii 325 Židov z Uherských Hradiště na Terezín, čo znamenalo tragický koniec jeho historickej úlohy.

Dnes toto miesto stojí ako triezva pripomienka minulosti. Hoci už nepôsobí ako aktívny pohrebisko, jeho poloha a história z neho robia miesto na reflexiu a pamiatku. Príbeh cintorína svedčí o odolnosti a utrpení Uherských Hradiště židovskej komunity počas jednej z dejín a najtemnejších období.

Návšteva tohto webu ponúka príležitosť ctiť tých, ktorí boli súčasťou židovskej komunity a premýšľať o širšom historickom kontexte druhej svetovej vojny a jej vplyve na európske židovské komunity. Slúži ako dôležitá pripomienka potreby tolerancie, porozumenia a pamiatky v našom súčasnom svete.

Kam ďalej

Výšina sv. Metoděje 169 m Slovácké muzeum 1,1 km Kaple svatého Šebestiána 1,2 km městské opevnění v Uherském Hradišti 1,2 km

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Židovský hřbitov v Uherském Hradišti
Historická podoba – Židovský hřbitov v Uherském Hradišti
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

1879
Založení židovského hřbitova v Uherském Hradišti.
1941
Nacistická pronásledování vedla k rozpuštění židovské komunita.
1942
Zničení hřbitova nacistkými silami po deportaci 325 Židů do Terezína.

Historické udalosti

Cintorín bol založený v roku 1879 ako pohrebisko pre miestnu židovskú komunitu.

V druhej svetovej vojne ju po deportácii 325 Židov z Uherských Hradiště na Terezín zničili nemecké vojenské sily.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte na židovskom cintoríne v Uherskom Hradiště. Stojíte pred historickou pamiatkou, ktorá symbolizuje život a utrpenie židovskej komunity v tejto oblasti. Cintorín bol založený v roku 1879 v čase, keď boli české krajiny súčasťou rakúsko-uhorskej monarchie. Toto obdobie charakterizovala komplexná politická scéna, ktorá ovplyvnila miestne komunity a ich kultúrne praktiky.

Prejdime k historickému kontextu. Cintorín bol zriadený ako pohrebisko pre židovskú komunitu, ktorá tu žije a pracuje. V prvej polovici 20. storočia rástla židovská komunita v Uherskom Hradiště a cintorín sa stal ich hlavným pohrebiskom. Avšak tragické udalosti počas druhej svetovej vojny zmenili osud cintorína. V roku 1941 začali nacistické represie voči židovskej komunite a v roku 1942 bol cintorín zničený nacistickými silami po deportácii 325 Židov do Terezín.

Všimnite si, ako sa pred vami odohráva pohľad na cintorín. Môžete vidieť zvyšky starých kamenných pamiatok a náhrobných kameňov, ktoré sú pozostatkami zmiznutej židovskej komunity. Cintorín má jednoduchú architektúru typickú pre cintoríny z tohto obdobia. Pozrite sa na fasádu cintorína a všimnite si, ako sa zachovala jeho pôvodná atmosféra.

Teraz venujte pozornosť kľúčovým príbehom a osobnostiam spojeným s týmto miestom. Napriek zničeniu cintorína sa zachovali niektoré zaujímavé detaily a príbehy, ktoré nám umožňujú nahliadnuť do života židovskej komunity v Uherskom Hradiště.

Jedným z najzaujímavejších aspektov tohto cintorína je, že bola založená v čase, keď sa židovská komunita v Uherskom Hradiště stávala čoraz rôznorodejšou. Mali sme židovských občanov z rôznych častí Európy, ktorí sem prišli hľadať nové príležitosti. Cintorín tak predstavuje nielen židovskú komunitu, ale aj kultúrny a historický kontext, v ktorom žili.

Pozvanie: Ak vás zaujímajú ďalšie historické zaujímavosti a príbehy, pokračujte v prehliadke Uherských Hradiště a objavte jej ďalšie tajomstvá.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu židovského cintorína v Uherských Hradiště je koncom jari alebo začiatkom jesene. Počas týchto sezón je počasie zvyčajne mierne, takže je pohodlné pre prechádzku okolo cintorína. Okrem toho návšteva mimo vrcholnej turistickej sezóny znamená menej davov, čo umožňuje pokojnejší zážitok, keď preskúmate toto historické miesto.

Keď navštívite židovský cintorín, uvažujte o tom, že by ste si priniesli pohodlné vychádzkové topánky, keďže terén môže byť na miestach nerovnomerný. Ak plánujete návštevu počas slnečných dní, odporúča sa klobúk a opaľovací krém. Prinesenie fotoaparátu môže pomôcť zachytiť pokojnú krásu lokality, najmä vzhľadom na jej historický význam. Navyše, nosenie vody je vždy dobrý nápad zostať hydratovaný.

Fotografia na židovskom cintoríne ponúka niekoľko malebných miest. Najlepšie svetlo na fotografovanie je zvyčajne v skoré ráno alebo neskoré popoludnie, keď slnečné svetlo vrhá mäkké tiene a zdôrazňuje zložité detaily náhrobných kameňov. Hľadajte uhly, ktoré zachytávajú jednotlivé náhrobky a celkové usporiadanie cintorína, aby ste získali zmysel pre jeho historický kontext.

Pre záujemcov o objavovanie neďalekých atrakcií do 30 minút zvážte návštevu miestneho centra mesta Uherské Hradiště. Areál ponúka očarujúce architektúry, kuriózne obchody a kaviarne, kde si môžete oddýchnuť po návšteve cintorína. To je ideálnym miestom pre pokojnú prechádzku alebo rýchle uhryznutie, poskytuje pekný doplnok k vášmu historickému prieskumu.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Cintoríny a hroby bývajú prístupné, rešpektujte však pietu miesta. Otváracie hodiny konkrétneho cintorína sme neoverili.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Sady, Zlínský kraj. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako kultúrna pamiatka (registračné číslo 1000157419).

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Akcie v okolí

To byl André Vícha
1. 5. 2026 – 1. 11. 2026
To byl André Vícha
🖼️ Výstava 10,0 km
To byl André Vícha
Buchlovice, Buchlovice
Šlechta na cestách
15. 5. 2026 – 1. 11. 2026
Šlechta na cestách
🖼️ Výstava 10,0 km
Osobní cestovatelské předměty manželského páru Berchtoldových, drobné suvenýry a dobové fotografie z cest v zámeckých interiérech.
Buchlovice, Buchlovice

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Cintorín sa nachádza približne 1,5 km juhovýchodne od centra mesta Sady, v blízkosti križovatky Větrné a Třída Maršála Malinovského.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Židovský hřbitov v Uherském Hradišti v Zlínský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Sprievodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: ak nakúpite u partnera, môžeme dostať províziu. Cena pre vás sa tým nemení.

Hľadať výlety a aktivity →

Tematická trasa

Židovský hřbitov v Uherském Hradišti

1. Židovský hřbitov v Uherském Hradišti: Tento hřbitov je určená živskou pamatkou v Uherském Hradišti a nabízí unikátní pohled do historie židovské komunition v regionu. Je zde voľné vidět více než 2 000 náhrobků, včetně některých z nejstarších a nejzachovalejších v Českej republikee.

2. Sady: Obec Sady, kde se nachází hřbitov, nabízí klidniou a klidninou atmosféru, která je ideální pro procházku a odpočiniek. Můžete se projít po místních ulicích a prozkoumat místní historii a kulturu.

3. Koštel svätého Mořice: Koštel svätého Mořice je další názov pamatkou v Uherskom Hradišti, který stojí nedaleko živovského hřbitova. Je to krásný příklad barokní architektúry a nabízí nádherný výrobok na město.

4. Větrná ulice: Větrná ulice je jedinou ulicí v Uherském Hradišti, která má své jméno od větru. Je to klidná a tichá ulice, kde se nachází mnoho historických domů a budov.

5. Třída Maršála Malinovského: Třída Maršála Malinovského je hlavný třída v Uherském Hradišti, ktorá je centrom města s okolnými čtvrtěmi. Je to skvělá možnost pro procházku a prohlídku města.

Sezónne odporúčania

Jaro

Na jar je židovský cintorín v Uherskom Hradiště obklopený kvitnúcimi stromami a kvetmi a vytvára romantickú a pokojnú atmosféru. Charakteristickým znakom je aj slnečné svetlo, ktoré osviežuje a rozjasňuje okolie. Na návštevu v tejto sezóne odporúčame prísť skôr, aby sme sa vyhli zástupom, ktoré sa zvyčajne zhromažďujú neskôr. Ideálny čas na návštevu je ráno alebo pred obedom, keď je ešte relatívne ticho.

Léto

V lete je židovský cintorín v Uherskom Hradiště obklopený sviežou zeleňou a kvetmi, čo vytvára príjemnú atmosféru. Charakteristickou črtou je aj teplo a slnko, ktoré vytvárajú príjemné počasie pre prechádzky cez cintorín. Na návštevu v tejto sezóne odporúčame prísť skôr, aby sme sa vyhli zástupom, ktoré sa zvyčajne zhromažďujú neskôr. Ideálny čas na návštevu je ráno alebo pred obedom, keď je ešte relatívne ticho.

Podzim

Na jeseň je židovský cintorín v Uherskom Hradiště obklopený farebnými listami a kvetmi, ktoré vytvárajú výnimočnú atmosféru. Charakteristickou črtou je aj chladnejšie počasie, ktoré si vyžaduje teplejšie oblečenie. Na návštevu v tejto sezóne odporúčame prísť s teplejším oblečením a vyhnúť sa návštevám počas chladnejších popoludňajších hodín. Ideálny čas na návštevu je ráno alebo pred obedom, keď je ešte relatívne ticho.

Zima

V zime je židovský cintorín v Uherskom Hradiště obklopený snehom a pokojom a vytvára pokojnú atmosféru. Na návštevu v tejto sezóne odporúčame prísť s teplejším oblečením a vyhnúť sa návštevám počas chladnejších popoludňajších hodín. Ideálny čas na návštevu je ráno alebo pred obedom, keď je ešte relatívne ticho.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Židovský hřbitov v Uherském Hradišti – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Židovský hřbitov v Uherském Hradišti – letecký pohled
Letecký pohľad
Židovský hřbitov v Uherském Hradišti – jaro
Jar
Židovský hřbitov v Uherském Hradišti – léto
Leto
Židovský hřbitov v Uherském Hradišti – podzim
Jeseň
Židovský hřbitov v Uherském Hradišti – zima
Zima
Židovský hřbitov v Uherském Hradišti – akvarel
Akvarel
Židovský hřbitov v Uherském Hradišti – noc
Nočný záber
Židovský hřbitov v Uherském Hradišti – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Židovský hřbitov v Uherském Hradišti

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Palickap / CC BY 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Sady
Kraj Zlínský kraj
Typ cintorín
Rok výst. 1879
Storočie 19. stor.
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav Židovský hřbitov v Uherském Hradišti
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/69938 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Židovský hřbitov v Uherském Hradišti – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Sady

Zobraziť všetko v obci
Výšina sv. Metoděje Výšina sv. Metoděje Vzorový rodinný dům Karfík Vzorový rodinný dům Karfík Usedlost čp. 224 Usedlost čp. 224 Činžovní dům manželů Čištínových Činžovní dům manželů Čištínových Babirádovský dům Babirádovský dům Dům Dům
Pokračujte: Výšina sv. Metoděje · Slovácké muzeum · Kaple svatého Šebestiána · městské opevnění v Uherském Hradišti

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Židovský hřbitov v Uherském Hradišti
Smyšlený příběh

Příběh: Židovský hřbitov v Uherském Hradišti

Bylo to v záplavě temného podzimního rána, kdy Jakub Leffler se pohroužil do houpajících se tůn a chladu na židovském hřbitově v Uherském Hradišti. Ještě pře…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Židovský hřbitov v Uherském Hradišti
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)