Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Rožmberská Bašta
  • Rožmberská bašta

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Rožmberská bašta Rybářská bašta

Rožmberská bašta
rybářská bašta 1587 Část národní kulturní památky Bez bezbar. přístupu Audio průvodce Zdarma 30–60 minut Snadná Psi vítáni pro všechny věkové kategorie ideální za slunečného počasí Aktualizováno 20.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Rožmberská bašta je unikátní renesanční rybářská věž z roku 1587. Nachází se v obci Lužnice v okrese Jindřichův Hradec v Jihočeském kraji. Jde o jedinou dochovanou stavbu tohoto druhu v České republice. Od roku 2002 je společně s Rožmberskou rybniční soustavou prohlášena za národní kulturní památku.

Objekt vznikl v roce 1587, což potvrzují letopočty na sgrafitech jižního a východního průčelí. Stavba souvisí s rozvojem rybníkářství konce 16. století, které v Čechách probíhalo zejména pod patronátem rodu z Rožmberka.

Architektonicky jde o pravidelně řešený patrový objekt s charakterem menší panské rezidence. Je vybudován jako dvojtrakt na mírně obdélném půdoryse s delší osou orientovanou přibližně v západovýchodním směru. Stavba stojí na kamenných základech, zdivo tvoří keramické pálené cihly a stropy jsou dřevěné trámové či povalové. Reprezentativní vzhled věže dotvářejí bohaté sgrafity na třech stranách. Zahrnují kvádrování, gotické a renesanční vlysy, růžice, zvířata, květiny, další ozdoby a štítky s lvíčkem.

V průběhu let prošel objekt několika úpravami. V roce 1860 bylo venkovní schodiště zrušeno a nahrazeno vnitřním. Současný stav se od původního liší pouze vstupem z kouta hlavní obytné místnosti. V roce 1877 došlo k obnově sgrafit na všech průčelích. Na počátku 20. století byla zrušena původní kuchyně. Na jejím místě vznikla předsíň s novým hlavním vstupem a nástupem na schodiště do patra.

V těsném sousedství bašty se nacházela kamenná bobrovna, která od roku 1866 sloužila k odchovu bobrů v zajetí. Jihozápadně od věže pravděpodobně stála do poloviny 20. století stodola, později přestavěná na obytný domek baštýře. Tato hospodářská budova v 90. letech vyhořela. Při následné opravě byla opatřena novým zvýšeným krovem a odstraněny všechny původní detaily fasád.

Poloha objektu na hraně terénního zlomu nad korytem řeky Lužnice, v blízkosti sádek a rybníka Rožmberk, měla chránit stavbu před záplavami. Před západním průčelím původně vedla cesta z hráze Rožmberka do obce Lužnice. Zemědělský dvůr Rožmberská bašta je památkově chráněn již od roku 1958.

Rožmberská bašta představuje nenahraditelný architektonický unikát, který dokumentuje historii českého rybníkářství. Její návštěva nabízí možnost vidět vzácný příklad renesanční užitkové architektury v její původní krajině.

Kam dál

Rožmberk (okres Jindřichův Hradec) 714 m Třeboňská rybniční soustava 3,4 km Židovský hřbitov v Třeboni 3,8 km most přes rybník Vítek 3,9 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Rožmberská bašta
Historická podoba – Rožmberská bašta
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1587
výstavba rybářské bašty
1866
vybudování kamenné stavby bobrovny v těsném sousedství bašty
1877
obnova sgrafit na všech průčelích bašty
2002
prohlášení Rožmberské rybniční soustavy společně s baštou za národní kulturní památku

Stavební vývoj

Stavba vznikla z keramických pálených cihel na kamenných základech s dřevěnými trámovými stropy. V roce 1860 bylo venkovní schodiště nahrazeno vnitřním a na počátku 20. století byla původní kuchyně zrušena a změněna v předsíň. Fasády jsou zdobeny bohatými sgrafity, které byly obnoveny v roce 1877.

Historické události

1958: prohlášení zemědělského dvora za památkově chráněný; 2002: prohlášení za národní kulturní památku.

Zajímavosti

– Jde o jedinou dochovanou renesanční rybářskou věž svého druhu v České republice. – Stavba z roku 1587 je zdobena bohatými sgrafity s motivem zvířat, květin, růžic a lvíček. – Od roku 2002 je věž společně s Rožmberskou rybniční soustavou národní kulturní památkou. – V těsném sousedství se nacházela kamenná bobrovna, která od roku 1866 sloužila k odchovu bobrů v zajetí. – Poloha na hraně terénního zlomu nad řekou měla chránit stavbu před záplavami.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte u jedné z nejvíce fascinujících staveb jihočeského kraje. Stojíte právě před Rožmberskou baštou, která se tyčí v blízkosti obce Lužnice. Když se na ni nyní podíváte, uvidíte před sebou zděný patrový objekt, který svou podobou připomíná spíše malou panskou rezidenci než obyčejnou rybářskou věž. Je to místo, kde se spojuje historie rybářství s architektonickým uměním své doby. Vnímejte klid okolní krajiny a atmosféru tohoto místa, které už stovky let hlídá nad vodami a rybníky.

Pojďme se nyní zastavit u toho, jak tato stavba vznikla a proč zde vůbec stojí. Rok tisíc pět set osmdesát sedm byl okamžikem, kdy byla tato bašta vybudována. V té době šlo o strategické místo v rámci rozsáhlé Rožmberské rybniční soustavy. Představte si, jak důležitý byl v té době chov ryb a jak pečlivě musely být tyto oblasti spravovány. Právě proto vznikla tato věž, která sloužila jako rybářská bašta. Je to unikátní dílo, protože se jedná o jedinou dochovanou renesanční stavbu tohoto druhu v celém našem státě. To z ní dělá skutečný klenot, který přežil staletí a doputoval až k nám.

Nyní věnujte svou pozornost samotné architektuře a tomu, co vidíte přímo před svými očima. Podívejte se pozorně na průčelí budovy. Všimněte si bohatého zdobení, které se jmenuje sgrafit. Jsou to rýpané ornamenty v omítce, které budově dodávají ušlechtilý vzhled. Pokud se přiblížíte nebo se podíváte detailněji, uvidíte motivy zvířat, jemné květiny, růžice a lvíčky. Tyto detaily byly v roce tisíc osm set sedmdesete znovu obnoveny na všech průčelích, aby zůstaly viditelné i pro nás dnes. Všimněte si, jak tato zdobení kontrastují s masivní zděnou konstrukcí dvojtraktu. Celý objekt působí vyváženě a vznešeně, což potvrzuje jeho charakter menšího panského sídla.

Když přemýšlíme o lidech, kteří zde působili, musíme uznat, že konkrétní jména architektů nebo osobností, které by byly s touto baštou přímo spojeny, zůstávají v zapomnění. Neznáme jména těch, kteří tyto plány kreslili, ani těch, kteří zde každodenně vykonávali svou práci. Přesto je samotná existence této stavby důkazem vysoké úrovně řemesla a organizace tehdejšího rybářského systému. Je to tichý svědek historie, který nám vypráví příběh o bohatství a moci rodu Rožmberků a jejich vlivu na krajinu jižních Čech.

Pojďme nyní k něčemu, co vás možná zaujme nebo vás přimyslí k zamyšlení. V těsném sousedství této věže se v roce tisíc osm set šedesát šest vybudovala kamenná stavba bobrovny. Je zajímavé, jak se v čase měnilo využití okolního prostoru a jak se k renesančnímu klenotu přidávaly další prvky spojené s přírodou a vodním hospodářstvím. Největší záhadou a zároveň unikátem zůstává však právě samotná renesanční podstata bašty. Je fascinující, že z celého území se do našich dnů dopracovala právě tato jedna rybářská věž. Proč právě tato přežila a ostatní zmizely v zapomnění? To zůstává otázkou, kterou si můžete položit, zatímco obcházíte budovu.

Důležitým milníkem v novějším dějině tohoto místa je rok dva tisíce dva. V tomto roce byla Rožmberská bašta společně s celou rybniční soustavou prohlášena za národní kulturní památku. To znamená, že stát uznal její mimořádnou hodnotu pro celou společnost. Stojíte tedy před objektem, který není jen starou budovou, ale oficiálně uznaným symbolem našeho kulturního dědictví.

Nyní, když jste se dozvěděli o původu, vzhledu i významu této stavby, doporučuji vám věnovat několik okamžiků jen takovému pozorování. Projděte si pomalu okolí, znovu se podívejte na detaily lvíčků a květin na zdech a vnímejte ticho, které zde panuje. Zkuste si představit, jak vypadalo toto místo před čtyřmi stylety, kdy tu zněly hlasy rybářů a v okolí se švihl pohyb lidi pečujících o rybníky.

Děkujeme, že jste s námi strávili čas u této unikátní stavby. Doufáme, že vás Rožmberská bašta zaujala svou jednoduchostí i vznešeností. Nyní vás zveme k dalšímu prozkoumání okolí Lužnice a objevování dalších tajemství tohoto krásného kraje. Přejeme vám příjemnou pokračující cestu a krásné zážitky z vašeho pobytu v Jižních Čechách. Na shledanou.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší dobou pro návštěvu je pozdní jaro nebo podzim, kdy jsou barvy krajiny kolem řeky Lužnice nejvýraznější a okolní příroda působí nejvíce malevně.

Na cestu si vezměte pohodlnou obuv vhodnou do terénu a dostatek vody. Jelikož se věž nachází v blízkosti vody, doporučujeme i repelent proti hmyzu a vrstvené oblečení, které vás ochrání před chladem u řeky.

Pro nejlepší fotografie doporučujeme přijít za ranního nebo pozdního odpoledního světla, kdy slunce zdobí zděné stěny věže teplými tóny. Nejzajímavější pohledy získáte z břehu řeky nebo z okolí rybníka Rožmberk, kde se stavba krásně zrcadlí ve vodě.

Během procházky nevynechejte okolní sádky a koryto řeky Lužnice, která protéká přímo v bezprostřední blízkosti věže. Pro rodiny s dětmi je ideální pozorování ryb v rybníku Rožmberk a společná procházka v přírodě, která pomáhá dětem pochopit historii rybářství.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Údaje o přístupnosti této památky nemáme ověřené. Informujte se u majitele nebo správce, případně na obecním úřadě.

Kde se památka nachází?

Poloha: č.p. 40, Lužnice, Jihočeský kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako národní kulturní památka (rejstříkové číslo 28953/3-2016). Chráněná je jako součást většího památkového celku.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

TŘEBOŇ: stálá prodejní výstava Dobrodružství mineralogie
5. 3. 2026 – 31. 12. 2026
TŘEBOŇ: stálá prodejní výstava Dobrodružství mineralogie
🖼️ Výstava 5,3 km
DOBRODRUŽSTVÍ MINERALOGIE denně od 5. března do 31. prosince |10.00–17.00|
Státní zámek Třeboň – zámecká galerie (při vstupu z Masarykova náměstí, Zámek čp. 111), Třeboň I
TŘEBOŇ: Pohádkový svět loutek aneb 100 let zpátky do pohádky
1. 10. 2026 – 31. 12. 2026
TŘEBOŇ: Pohádkový svět loutek aneb 100 let zpátky do pohádky
🧸 Pro děti 5,3 km
POHÁDKOVÝ SVĚT LOUTEK aneb 100 let zpátky do pohádky
Státní zámek – zahradní křídlo, Třeboň I
TŘEBOŇ: Sobotní přednášky na zámku Třeboň
24. 10. 2026 – 7. 11. 2026
TŘEBOŇ: Sobotní přednášky na zámku Třeboň
📅 Akce 5,3 km
SOBOTNÍ PŘEDNÁŠKY NA ZÁMKU TŘEBOŇ vždy od 17.00 ve Schwarzenberském sále
Státní zámek Třeboň – Schwarzenberský sál, Třeboň I
TŘEBOŇ: dětská kostýmovaná prohlídka Život na zámku
31. 10. 2026 – 31. 10. 2026
TŘEBOŇ: dětská kostýmovaná prohlídka Život na zámku
🧸 Pro děti 5,3 km
ŽIVOT NA ZÁMKU (trasa A) tajemná prohlídka při svíčkách pro rodiny s dětmi (6–12 let) sobota 31. října v 16.00 a 17.00 (délka 45 min)
Státní zámek Třeboň – trasa A, Třeboň I
TŘEBOŇ: dětská kostýmovaná prohlídka Život na zámku (trasa B)
14. 11. 2026 – 14. 11. 2026
TŘEBOŇ: dětská kostýmovaná prohlídka Život na zámku (trasa B)
🧸 Pro děti 5,3 km
ŽIVOT NA ZÁMKU (trasa B) pohádková prohlídka pro rodiny s dětmi (3–8 let) sobota 14. listopadu v 16.00 a 17.00 (délka 45 min)
Státní zámek Třeboň – trasa B, Třeboň I
TŘEBOŇ: NOČNÍ ZÁMEK. Noční prohlídka napříč staletími
21. 11. 2026
TŘEBOŇ: NOČNÍ ZÁMEK. Noční prohlídka napříč staletími
🏰 Prohlídka 5,3 km
NOČNÍ ZÁMEK Noční prohlídka napříč staletími
Státní zámek Třeboň – trasa A + B, Třeboň I
TŘEBOŇ: Adventní zámecké trhy
5. 12. 2026 – 6. 12. 2026
TŘEBOŇ: Adventní zámecké trhy
🧸 Pro děti 5,3 km
ADVENTNÍ ZÁMECKÉ TRHY víkend 5.–6. prosince 10.00–16.00 velké nádvoří zámku Třeboň
Státní zámek Třeboň – velké nádvoří, Třeboň I
TŘEBOŇ: vánoční kostýmovaná prohlídka Knížecí Vánoce
12. 12. 2026 – 13. 12. 2026
TŘEBOŇ: vánoční kostýmovaná prohlídka Knížecí Vánoce
🏰 Prohlídka 5,3 km
KNÍŽECÍ VÁNOCE (Trasa B) víkend 12.–13. prosince vždy od 10.00 do 19.00 v každou celou hodinu kromě 13.00 a 17.00
Státní zámek Třeboň – trasa B, Třeboň I
TŘEBOŇ: vánoční koncert Rapšašského komorního orchestru a sboru
20. 12. 2026
TŘEBOŇ: vánoční koncert Rapšašského komorního orchestru a sboru
🎵 Koncert 5,3 km
VÁNOČNÍ KONCERT RAPŠAŠSKÉHO KOMORNÍHO ORCHESTRU A SBORU neděle 20. prosince v 18.00 ve Schwarzenberském sále zámku Třeboň
Státní zámek Třeboň – Schwarzenberský sál, Třeboň I

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

V bezprostřední blízkosti se nachází rybník Rožmberk, sádky a koryto řeky Lužnice.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Rožmberská bašta v Jihočeský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: nakoupíte-li u partnera, můžeme obdržet provizi. Cena pro vás se tím nemění.

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

Zde je návrh tematické trasy:

1. Rožmberská bašta (věž) – Hlavní cíl výletu. Místo nabízí možnost výstupu do věže a rozhled po okolí.

2. Rybník Rožmberk (vodní plocha) – Nachází se v bezprostřední blízkosti. Je ideální pro klidnou procházku podél břehu.

3. Sádky (rybářská zařízení) – Součást vodního systému v okolí. Zde lze pozorovat tradiční způsob chovu ryb.

4. Koryto řeky Lužnice (vodní tok) – Přírodní zakončení trasy. Nabízí příjemné prostředí pro odpočinek u vody.

Sezónní doporučení

Na jaře se okolí věže probouzí do živých barev a Lužnice prudší z tání sněhů. Vzduch je svěží a příroda kolem památky začíná kvést, což vytváří optimistickou atmosféru. Doporučujeme obuv vhodnou do vlhkého terénu a lehké, ale hřejivé vrstvy oblečení. Nejlepší je přijít v dopoledních hodinách, kdy je světlo jemné a čisté.

Léto přináší horké dny a sytě zelenou krajinu Jihočeského kraje. Řeka v této době bývá klidnější a stín pod stromy nabízí úlevu od žáru. Kvůli silnému slunci je vhodné zvolit lehké prádlo, klobouk a nezapomenout na dostatek vody. Ideální čas pro návštěvu je časně ráno nebo pozdní odpoledne, aby se předešlo největším teplotám.

Podzimem se okolní lesy barví do zlatova a červena, což dodává místu melancholický nádech. Osvětlení je v tomto období měkké a zlatavé, což je ideální pro pozorování krajiny z výšky. Je vhodné vzít si nepromokavou bundu a pevné boty, protože cesta může být kluzká od spadaného listí. Doporučujeme návštěvu v říjnu, než příroda ztratí svou barvu.

Zimą panuje u věže ticho a mrazivý klid, který může být znásoben vrstvou sněhu na hradbách. Atmosféra je přísná a surová, ale zároveň velmi útulná v období adventu. Nezbytné je teplé oblečení, termopodprážky a kvalitní zimní obuv. Nejlepší je vyrazit za krátkého denního světla, aby bylo možné bezpečně obcházet památku i v mrazu.

Vizualizace a umělecké pohledy

Rožmberská bašta – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Rožmberská bašta – letecký pohled
Letecký pohled
Rožmberská bašta – jaro
Jaro
Rožmberská bašta – léto
Léto
Rožmberská bašta – podzim
Podzim
Rožmberská bašta – zima
Zima
Rožmberská bašta – akvarel
Akvarel
Rožmberská bašta – noc
Noční záběr
Rožmberská bašta – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Rožmberská bašta
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q35823103)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Sovicka169 / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Lužnice
Kraj Jihočeský kraj
Typ rybářská bašta
Rok výst. 1587
Století 16. stol.
Sloh / Období renesance
Ochrana Část národní kulturní památky
Stav Rožmberská bašta
Bezbariérový Ne
Parkování Není
Psi Povoleni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/49191 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Rožmberská bašta – Pamatky.cz

Další památky – Lužnice

Zobrazit vše v obci
Rožmberk (okres Jindřichův Hradec) Rožmberk (okres Jindřichův Hradec) Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bechyni Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bechyni Kostel svatého Bartoloměje (Ktiš) Kostel svatého Bartoloměje (Ktiš) Hradební (Prachatice II) Hradební (Prachatice II) Pole Pole kostel Nejsvětější Trojice (Čimelice) kostel Nejsvětější Trojice (Čimelice)
Pokračujte: Rožmberk (okres Jindřichův Hradec) · Třeboňská rybniční soustava · Židovský hřbitov v Třeboni · most přes rybník Vítek

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Rožmberská bašta
Smyšlený příběh

Příběh: Rožmberská bašta

Bylo to v pondělí ráno, kdy Martin Vojtěch zjistil, že jeho obyčejný den na baště se proměnil do nepředstavitelného podniku. Slunce ještě nedávno zapadlo za …

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Rožmberská bašta
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)