Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kostel Božího Milosrdenství a Svaté Faustyny
  • Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny Kostel

Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny
kostel 2008 výborný Audio průvodce I za deště Aktualizováno 19.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Děti Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Poutní kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny ve Slavkovicích na Žďársku je moderní sakrální stavbou, kterou slavnostně vysvětili v roce 2008. Objekt vyniká architektonickým ztvárněním, jež přímo symbolizuje Boží milosrdenství. Zároveň propojuje českou a polskou duchovní tradici skrze zasvěcení polské řeholnici, svaté Faustyně Kowalské.

Výstavba chrámu začala v květnu 2005 a financovali ji výhradně věřící z České republiky i ze zahraničí. Náklady na realizaci dosáhly přibližně 10 milionů korun. Další tři miliony korun si vyžádaly úpravy poutního areálu, pořízení varhan a instalace křížové cesty. Slavnostní posvěcení provedl 30. března 2008 brněnský biskup Vojtěch Cikrle. Vznik svatyně spadá do období, kdy byla Česká republika již několik let členem Evropské unie a kdy v evropském kontextu sílil zájem o kult Božího milosrdenství, výrazně podpořený pontifikátem papeže Jana Pavla II.

Autorem návrhu je Ludvík Kolek, který budovu pojal jako moderní objekt s důrazem na duchovní symboliku. Výrazným prvkem je voda stékající ze střechy do kamenné pateny před vstupem, což znázorňuje Boží milosrdenství obdarovávající věřící. Umělecké vybavení interiéru i exteriéru vytvořil kovář Pavel Tasovský. Jeho dílem je křížová cesta tvořená kamennými bloky s kovanými reliéfy, monstrance na vrcholu střechy a mariánský symbol zdobící věž.

Kostel stojí v obci Slavkovice v malebné krajině Českomoravské vrchoviny. Jako poutní místo slouží lidem, kteří mají zájem o moderní sakrální architekturu a duchovní tradici spojenou s kultem Božího milosrdenství.

Tato stavba představuje hodnotný příklad současné architektury, která dokáže propojit moderní postupy s hlubokým náboženským významem. Návštěva Slavkovic nabízí příležitost seznámit se s tímto unikátním místem a jeho uměleckými detaily v klidném prostředí Vysočiny.

Kam dál

📖 Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny Pověst Vodní mlýn (Nové Město na Moravě) 3 km Kostel svatého Martina (Jámy) 3,1 km Busta Leandra Čecha 3,4 km

Historické milníky

2005
Zahájení výstavby poutního chrámu ve Slavkovicích.
2008
Slavnostní vysvěcení kostela brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem.

Stavební vývoj

Stavba byla realizována jako novostavba v moderním stylu s důrazem na duchovní symboliku. K vybavení patří kované reliéfy křížové cesty, monstrance na vrcholu střechy a mariánský symbol na věži. Celkové náklady na výstavbu a areál dosáhly přibližně 13 milionů korun.

Historické události

Zahájení stavebních prací v květnu 2005. Slavnostní posvěcení chrámu brněnským biskupem Vojtěchem Cikrlem 30. března 2008.

Zajímavosti

– Kostel je moderní sakrální stavbou, jejíž architektonické ztvárnění přímo symbolizuje Boží milosrdenství. – Výstavbu chrámu financovali výhradně věřící z České republiky i ze zahraničí. – Výrazným prvkem je voda stékající ze střechy do kamenné pateny před vstupem, což znázorňuje Boží milosrdenství obdarovávající věřící. – Umělecké vybavení interiéru i exteriéru, včetně křížové cesty, monstrance a mariánského symbolu, vytvořil kovář Pavel Tasovský. – Stavba propojuje českou a polskou duchovní tradici skrze zasvěcení polské řeholnici, svaté Faustyně Kowalské.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Ve Slavkovicích v okrese Žďár nad Sázavou stojí poutní kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny. Navrhl ho architekt Ludvík Kolek. Stavět se začalo v květnu 2005 a 30. března 2008 chrám slavnostně posvětil brněnský biskup Vojtěch Cikrle.

Podoba stavby vyjadřuje symboliku Božího milosrdenství. To obdarovává věřící podobně jako voda, která stéká ze střechy do kamenné pateny před vstupem. Druhou patronkou kostela je polská řeholnice svatá Faustyna Kowalská, která žila v letech 1905 až 1938.

Kostel vznikl z darů věřících z České republiky i ze zahraničí. Samotná stavba stála asi 10 milionů korun. Další zhruba tři miliony si vyžádala úprava poutního areálu, varhany a křížová cesta.

Křížovou cestu vytvořil umělecký kovář Pavel Tasovský. Tvoří ji kamenné bloky, do kterých jsou osazeny kované reliéfy. Od stejného autora pochází i monstrance na vrcholu střechy a mariánský symbol na věži.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas pro návštěvu je během dopoledních hodin nebo při odpoledním slunci, kdy světlo krásně prostupuje moderními architektonickými prvky kostela a zvýrazňuje jeho duchovní atmosféru. Doporučujeme volit dny mimo hlavní poutní akce, pokud preferujete klid pro rozjímání.

Pokud využíváte veřejnou dopravu, spojení do obce si ověřte v aktuálním vyhledávači jízdních řádů, neboť frekvence spojů se může lišit.

Pro fotografování interiéru i exteriéru využijte širokoúhlý objektiv, který zachytí unikátní geometrii stavby architekta Ludvíka Kolka. Nejlepší světelné podmínky pro snímky exteriéru panují během tzv. zlaté hodinky, kdy zapadající slunce vykresluje tvary budovy v krajině Vysočiny.

Při návštěvě s dětmi využijte okolní prostor, který je bezpečný a umožňuje dětem volný pohyb v přírodě Českomoravské vrchoviny. S sebou si přibalte vhodnou obuv pro procházky po okolí a v případě delšího pobytu také dostatek tekutin a svačinu, protože možnosti občerstvení přímo u kostela mohou být omezené.

V bezprostředním okolí kostela si užijete malebnou krajinu Českomoravské vrchoviny v okrese Žďár nad Sázavou. Tato lokalita je ideálním výchozím bodem pro pěší turistiku a poznávání přírodních krás Vysočiny, které nabízejí klid a prostor pro relaxaci v přírodě.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Slavkovice, Kraj Vysočina. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Pro děti

Dobrý den, dobrodružní přátelé! Připravte se na cestu zpátky v čase, a to přibližně padesát let zpět. Tam, kde dnes stojí úchvatný kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny, začínala jeho cesta jako vize a horká práce místních lidí. Bylo to kolem roku 2008, kdy se podařilo postavit toto zvláštní místo. Kdo by si myslel, že v Slavkovicích někde v Královéhradeckém kraji může být takový úžasný kostel?

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

4. 2. 2026 – 4. 2. 2027
Tančírna - Waltz
📅 Akce v obci Nové Město na Moravě
Taneční večery pro veřejnost v kulturním domě v Novém Městě na Moravě. Tentokrát Vás čeká waltz. Začátek je v 19 hodin, vstupné je 130 Kč / osoba.
Nové Město na Moravě, Kulturní dům, Nové Město na Moravě
22. 6. 2026 – 21. 12. 2026
Zastupitelstvo města Nového Města na Moravě dne 21.12.2026
📅 Akce v obci Nové Město na Moravě
Ze zasedání zastupitelstva města je pořizován zvukový a obrazový záznam , který je on-line streamován na Facebook a YouTube.
Nové Město na Moravě, Městský úřad Nové Město na Moravě, Vratislavovo nám. 103, zasedací místnost , 4. patro, Nové Město na Moravě
2. 9. 2026 – 30. 6. 2027
Jóga pro všechny v Orlovně NMNM
🧸 Pro děti v obci Nové Město na Moravě
Cvičení jógy vhodné pro každého, i pro začátečníky, probíhá každou středu 17:30–19:00 v Orlovně Nové Město na Moravě. Sezóna začíná ve středu 2. 9. 2026 a pokračuje od středy 6. 1. 2027, končí dle zájmu a domluvy v červnu 2027. Připojit se můžete kdykoliv, ale začít pěkně od začátku školního roku je lepší. S sebou pohodlné oblečení a podložku (karimatku) na cvičení.
Nové Město na Moravě, Orlovna Nové Město na Moravě, Soškova 1559, Nové Město na Moravě
19. 9. 2026 – 31. 10. 2026
Start sezóny moštování 2026
📅 Akce v obci Nové Město na Moravě
Moštárna ČZS za prodejnou Jednota COOP pod Nemocnicí v Novém Městě na Moravě zahajuje letošní sezónu moštování. První termín je v sobotu 19. září od 8:00 do 12:00 hodin.
Nové Město na Moravě, Budova za prodejnou COOP /jednota/ pod Nemocnicí, Nové Město na Moravě
1. 10. 2026 – 31. 10. 2026
Výstava - GYNOME - Barevný svět papoušků
🖼️ Výstava v obci Nové Město na Moravě
Výstava - GYNOME - Barevný svět papoušků Přílohy: papousci-vystava-plakat-uplne-nejmensi.png
Nové Město na Moravě, Knihovna NMNM, Nové Město na Moravě
1. 10. 2026 – 6. 12. 2026
Spánek rozumu plodí příšery Ateliér Malby a ilustrace Střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě-Heleníně
🖼️ Výstava v obci Nové Město na Moravě
TROJVERNISÁŽ středa 30. září v 17 hodin Spánek rozumu plodí příšery Ateliér Malby a ilustrace Střední uměleckoprůmyslové školy v Jihlavě-Heleníně Malá galerie HG Dávno víme, že rovnítko mezi světlem a rozumem, jak jej viděli osvícenci, plně nefunguje.
Nové Město na Moravě, Horácká galerie, Nové Město na Moravě
1. 10. 2026 – 29. 11. 2026
DIALOG TVARŮ A FOREM Spolek výtvarných umělců Vysočiny
🖼️ Výstava v obci Nové Město na Moravě
SVUV je sdružení umělců z Vysočiny, které vzniklo v roce 1990. Sdružuje malíře, sochaře, fotografy a další tvůrce a pořádá společné výstavy.
Nové Město na Moravě, Horácká galerie, Nové Město na Moravě
2. 10. 2026 – 31. 10. 2026
Podzimní tvoření z přírodnin
🧸 Pro děti v obci Nové Město na Moravě
V rámci roku Novoměstská zeleň pro vás Knihovna NMNM připravila podzimní tvoření z přírodnin. V průběhu celého měsíce října si můžete v půjčovní dny vytvořit ježka.
Nové Město na Moravě, Knihovna NMNM, Nové Město na Moravě
20. 10. 2026
20.10. Saunový rituál pro muže
📅 Akce v obci Nové Město na Moravě
20.10. Saunový rituál pro muže Ve finské sauně na vás čeká v 11:00 a v 17:00 hod. intenzivní prohřátí, příjemná podzimní vůně a chvíle dokonalého uvolnění. Přijďte si užít saunové rituály vytvořené přímo pro muže.
Nové Město na Moravě, Městské lázně, Nové Město na Moravě
20. 10. 2026
TVOŘÍRNA
🧸 Pro děti v obci Nové Město na Moravě
TVOŘÍRNA start v úterý 20. října od 15 do 17 hodin Od října do června 2027, jednou za měsíc, vždy v úterý od 15 do 17 hodin, poběží v Horácké galerii nový výtvarný kroužek pro děti od 6 do 12 let v Horácké galerii.
Nové Město na Moravě, Horácká galerie, Nové Město na Moravě
20. 10. 2026
Keramika – volné tvoření a točení na kruhu
📅 Akce v obci Nové Město na Moravě
Keramika – volné tvoření a točení na kruhu úterý 20. října v 16 hodin Chcete si zkusit vytočit na kruhu vlastní výrobek? Nebo si jej raději přímo vymodelujete?
Nové Město na Moravě, Nové Město na Moravě
20. 10. 2026
Pilates Clinic s Petrou
🧸 Pro děti v obci Nové Město na Moravě
STUDIO BALANCE VAŠE CESTA KE ZDRAVÍ A VITALITĚ POLOLETNÍ KURZ PILATES CLINIC Cvičení, které dává smysl. Systematický kurz pro začátečníky i mírně pokročilé, který posiluje tělo, zlepšuje držení a přináší úlevu od bolesti.
Nové Město na Moravě, Studio Balance, Vlachovická 1200, Nové Město na Moravě

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Kostel se nachází v obci Slavkovice v okrese Žďár nad Sázavou v malebné krajině Českomoravské vrchoviny.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny v Kraj Vysočina.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

User Safety: safe

Sezónní doporučení

Jaro: V jarních měsících kostel ožívá v rámci okolní přírody, která se postupně probouzí z zimního spánku. Světlejší denní světlo proniká okny a zdůrazňuje krásu interiéru, zatímco kolem kostela začínají kvést první jarní cibule a stromy se rodí v listí. Atmosféra je klidná a čistá, vzduh je svěží a plný energie. V hlavní letní sezóně ještě nenastupuje, takže návštěvníků je poměrně málo. Doporučuje se oblečení v přechozech — dopoledne může být stále chladno, odpoledne teplejší. Nejlepší čas pro návštěvu je od desáté hodiny dopolední, kdy je světlo v kostele nejkrásnější a prostory ještě nejsou zahlceny turisty.

Léto: V létě kostel prožívá své vrcholy návštěvnosti. Dlouhé denní hodiny umožňují bohaté denní světlo, které plně prosvítá okny a vytváří teplou atmosféru uvnitř. Okolí je zelené a husté, kostel se tyčí uprostřed letní krajiny s hustými trávníky a stromy. V hlavní letní sezóně se počet návštěvníků výrazně zvyšuje, zejména o víkendech. Doporučuje se přicházet co nejdříve ráno, než se davy naplní, a mít sebou sluneční brýle a lehké, přehřívané oblečení. Vhodné je také přinést vodu a plánovat návštěvu na dopolední hodiny, kdy je prostor pokojný a fotografické podmínky nejlepší.

Podzim: Podzim přináší do okolí kostela mesmerizing přechody barev — listí se mění na zlatou, rezavou a kaštanovou barvu, což vytváří romantickou atmosféru ideální pro klidné procházky. Denní světlo je měkčí a nižší, což v interiéru kostela dodává teplo a intimitu. Časté jsou podzimní mlhy, které dají kostelu tajemný nádech. Vzhledem k poklesu teplot je vhodné obléknout se vrstevně — svetr nebo bunda, boty proti vlhkosti a případně deštník. Nejlepší čas návštěvy je odpoledne kolem druhé hodiny, kdy světlo prochází okny nejlépe a mlhy se často rozptylují.

Zima: V zimě kostel nabídzí klidnou, meditativní atmosféru v souladu se svým zasvěcením k Božímu milosrdenství. V adventním čase se kolem něj vytváří tichá vánoční náladovost bez velkých akcí, krátké denní hodiny omezují návštěvnost a prostor tak zůstává intimní a pokojný. Okolí je ozdobné sněhem, pokud spadne, nebo zimní šedí, což dává stavbě skromný, ale působivý výraz. Doporučuje se teplé oblečení v mnoha vrstvách, rukavice a čepici, protože v kostele i venku bývá zima.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny – letecký pohled
Letecký pohled
Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny – jaro
Jaro
Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny – léto
Léto
Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny – podzim
Podzim
Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny – zima
Zima
Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny – akvarel
Akvarel
Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny – noc
Noční záběr
Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny
Snímek: Mapillary, autor wegavision, licence CC BY-SA 4.0
Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny
Snímek: Mapillary, autor wegavision, licence CC BY-SA 4.0

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q19829053)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: BíláVrána / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Slavkovice
Kraj Kraj Vysočina
Typ kostel
Rok výst. 2008
Století 21. stol.
Sloh / Období současný
Stav výborný
Architekti Ludvík Kolek
Osobnosti
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/50108 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny – Pamatky.cz

Další památky – Slavkovice

Zobrazit vše v obci
Usedlost čp. 27 (Daňkovice) Usedlost čp. 27 (Daňkovice) Roštejn Roštejn Kostel svatého Kříže (Sněžné) Kostel svatého Kříže (Sněžné) kostel svatého Václava (Světlá nad Sázavou) kostel svatého Václava (Světlá nad Sázavou) zámek Nové Město na Moravě zámek Nové Město na Moravě Kostel Navštívení Panny Marie (Obyčtov) Kostel Navštívení Panny Marie (Obyčtov)
Pokračujte: Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny · Vodní mlýn (Nové Město na Moravě) · Kostel svatého Martina (Jámy) · Busta Leandra Čecha

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny

Bylo to v pondělí ráno, kdy Martin zjistil, že jeho srdce nesmírně váhá a mysl je plná tmy. Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustiny stál před ním jako z…

Číst příběh
Pověst: Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny
Pověst

Pověst: Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny

Traduje se, že místo, kde dnes stojí poutní chrám ve Slavkovicích, nebylo vybráno náhodou. Staří obyvatelé z okolních vsí vyprávějí, že ještě před tím, než b…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kostel Božího milosrdenství a svaté Faustyny
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)