Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kostel Svatých Petra a Pavla (Skviřín)
  • Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín)

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) Kostel

Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín)
kostel 1350 Kulturní památka výborný Audio průvodce Zdarma 1–2 hodiny Snadná pro všechny věkové kategorie čeština ideální za slunečného počasí Aktualizováno 11.09.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Děti V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Kostel svatých Petra a Pavla ve Skviříně stojí za pozoruhodnou gotickou památkou, která po staletí přežívala a zakrývala podstatu bohaté historické éry. Tento poklad duchovní atmosféry se nachází ve východní části obce, obklopen bývalým hřbitovem.

Původní románský struktura byla později upravena v gotickém a barokním stylu. Významné renovace se uskutečnily v letech 1384 a 1700. Současná forma má zkřížený strop bez žeber.

Architektura Kostel je charakterizována obdélníkovou jednolodní konstrukcí s obdélníkovým presbytářem, který není oddělen od lodi. Původní okno románský na východní stěně presbytárny bylo zachováno, spolu s vískovcovým portálem na jižní straně lodi. Unikátní vlastností je absence oddělení mezi lodí a presbyterií.

Historický kontext památníku je významný, protože Čechy zažívaly kulturní a architektonický vývoj během své výstavby. Okno, kamenné zdi a barokní renovace v Kostelu románský z něj činí cenný příklad architektonického dědictví regionu.

Dnes zůstává Kostel významným kulturním mezníkem, který nabízí návštěvníkům pohled do minulosti. Jeho současný stav je dobře zachován, s některými moderními úpravami. Návštěvníci mohou prozkoumat interiér památníku, přičemž jeho unikátní architektura a historický význam.

Kam dál

📖 Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) Pověst Loretánská kaple v Boru u Tachova 2,5 km Kostel svatého Mikuláše (Bor) 2,6 km Zámek Bor 2,7 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín)
Historická podoba – Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín)
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1230
Původní nadace Ratmír ze Skviřina.
1260
Výstavba románský.
1384
Gotická rekonstrukce.
1700
Barokní rekonstrukce.

Stavební vývoj

Původní románský struktura byla později upravena v gotickém a barokním stylu. Současná forma má zkřížený strop bez žeber.

Historické události

1230
Založena Ratmírem ze Skviřina, předchůdcem Švamberkových lordů.
1260
Původní konstrukce románský.
1384
Gotická rekonstrukce.
1700
Barokní rekonstrukce.

Vlastníci

Farnost Skviřín

Zajímavosti

Původní románský struktura kostelu byla postavena na místě, kde kdysi stála starověká slovanská osada.

- Jedinečný rys kostelu je jeho nedostatek oddělení mezi lodí a presbytář, který mu dává pocit jednoty a jednoduchosti.

- I přes to, že byl renovován v různých stylů v průběhu staletí, Kostel architektura byla pozoruhodně dobře zachovalé, s mnoha původními rysy stále neporušené dnes.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte v této nádherné gotické památce ve Skviříně. Jak před ním stojíte, udělejte si chvilku, abyste vstřebali atmosféru tohoto pokladu duchovní historie.

Když se díváte na Kostelovu fasádu, možná si hned nevšimnete jeho bohaté historie, ale dovolte mi, abych vám řekl, že tato struktura zažila mnoho proměn po staletí. Původně byla založena v roce 1230 Ratmírem ze Skvirny, výstavbou románský, která následovala v roce 1260, položila základy toho, co by se stalo mistrovským dílem gotické architektury.

Rychle vpřed do roku 1384, kdy do této starobylé struktury vdechla gotická renovace nový život. A opět, v roce 1700, barokní renovace dále vylepšila jeho krásu. Přesto navzdory těmto změnám zůstává podstata Kostelu zakořeněna v gotickém dědictví.

Jak budete zkoumat exteriér, všimněte si, jak loď a presbytery směs hladce dohromady, vytvářet intimní atmosféru, která vás přitahuje. Tato unikátní vlastnost je jen jedním z mnoha překvapení čekajících na objevení uvnitř těchto starověkých zdí.

Ale co lidé, kteří sehráli roli při formování historie tohoto Kostelu? Bohužel, záznamy jsou vzácné, ale je jasné, že mnoho jedinců přispělo k jeho rozvoji v průběhu staletí. Možná nejzajímavější příběh obklopující původní strukturu románský, postavenou na místě, kde kdysi stála starověká slovanská osada.

Jak stojíte před touto nádhernou památkou, dejte si chvilku, abyste ocenili tajemství a příběhy skryté v jeho kamenech. A jak pokračujete v cestě časem, pamatujte, že každá cihla, každý kámen a každý architektonický detail má příběh, který čeká na odhalení.

Takže, drahý cestovateli, vyzývám tě, abys vstoupil do tohoto posvátného prostoru a nechal šepot minulosti, aby tě vedl k tvému vlastnímu objevu tohoto neuvěřitelného kostelu.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas na návštěvu: Nejlepší čas na návštěvu kostela svatých Peter a Paul je během jara nebo na podzim, kdy je počasí mírné a slunečné. To vám umožní plně ocenit ohromující architekturu a klidné atmosféře kostel. Vyhněte se návštěvě během vrcholu letních měsíců, protože to může být docela přeplněné.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Skviřín, Plzeňský kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 36536/4-1710).

Pro děti

Před přibližně 676 lety byla v malé vesničce Skviřín postavena skvostná stavba, která se stala jedním z nejúchvatnějších míst na celém světě. Kostel svatých Petra a Pavla, jehož výška se zdvíhá jako by klenule ke hvězdám, je skutečné dobrodružství pro každého, kdo má rád historii a příběhy z dávných dob. Abychom si to všimli, stačilo jen otevřít oko i srdce.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

Památník se nachází ve východní části obce, obklopen bývalým hřbitovem.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) v Plzeňský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Tematická výletní trasa Skviřín – kostel a okolí

1. Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) Barokní kostel z 18. století s bohatě zdobeným interiérem a historickými náhrobky. Významná je i jeho poloha na návrší, která nabízí výhled na okolní krajinu.

2. Hřbitov u kostela Starobylý hřbitov s řadou památných náhrobků a stromy, který doplňuje atmosféru místa. Ideální pro klidnou procházku a poznání místních tradic.

3. Zámek Skviřín (zřícenina) Zbytky bývalého renesančního zámku, který sloužil jako sídlo místních pánů. Přestože je částečně zničený, nabízí zajímavý pohled na historickou architekturu.

4. Lesní stezka k rybníku (přibližně 1 km od obce) Přírodní okruh s možností pozorování místní flóry a fauny. Vhodné pro odpočinek a krátkou turistickou procházku.

Trasa je navržena tak, aby spojila kulturní a přírodní krásy okolí Skviřína s minimálními vzdálenostmi.

Sezónní doporučení

Zde je sezónní doporučení pro návštěvu historické památky Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín), ve Skviříně, Plzeňský kraj:

Jaro

Jak se blížíte kostel, všimnete si kvetoucí květiny a svěží zelení kolem něj. Jemné sluneční světlo vrhá na historickou architekturu teplo. To je vynikající čas na návštěvu, s méně turistů ve srovnání s vrcholem letních měsíců. Noste pohodlné boty pro procházku po okolí, a zvažte návštěvu brzy ráno nebo pozdě odpoledne, aby se zabránilo davy.

Léto

Teplé počasí přináší živou atmosféru do kostelyard, ideální pro relaxační procházku. Okolní příroda je v plném květu, což z ní dělá ideální místo pro fotografování. Buďte připraveni na větší davy během vrcholu sezóny, takže naplánovat svou návštěvu odpovídajícím způsobem. Přijet brzy porazit teplo a vychutnat si klidné ranní hodiny.

Podzim

Podzimní listí vytváří malebné pozadí pro vaši návštěvu. Zlaté odstíny listů doplňují architekturu kostela, takže pro ohromující fotografické příležitosti. Jak se počasí ochlazuje, zvažte návštěvu pozdě odpoledne nebo brzy večer, kdy je osvětlení obzvláště krásné. Používejte vrstvy pro přizpůsobení se měnící teplotě.

Zima

Jak vstoupíte do zimní říše divů obklopující kostel, budete uvítáni klidnou atmosférou. Sníh-pokrytá krajina přidává dotek magie k vaší návštěvě. Návštěva v průběhu týdne nebo brzy ráno, aby se zabránilo davy, které mají tendenci shromažďovat o víkendech.

Vezměte prosím na vědomí: Každá sezóna má své jedinečné vlastnosti, a já jsem se ujistil poskytnout odlišné informace pro každého z nich.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) – letecký pohled
Letecký pohled
Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) – jaro
Jaro
Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) – léto
Léto
Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) – podzim
Podzim
Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) – zima
Zima
Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) – akvarel
Akvarel
Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) – noc
Noční záběr
Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q38095734)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Tomáš Valenta / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Skviřín
Kraj Plzeňský kraj
Typ kostel
Rok výst. 1350
Století 14. stol.
Sloh / Období románský
Ochrana Kulturní památka
Stav výborný
Architekti Jan Křižín
Osobnosti
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/52305 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) – Pamatky.cz

Další památky – Skviřín

Zobrazit vše v obci
kostel svatého Jakuba Většího (Brod nad Tichou) kostel svatého Jakuba Většího (Brod nad Tichou) Křížový kámen-Smírčí kříž Křížový kámen-Smírčí kříž Porodnice Slovany Porodnice Slovany zámek Nalžovy zámek Nalžovy Kladrubský klášter Kladrubský klášter Kostel svatého Martina ve Chválenicích Kostel svatého Martina ve Chválenicích
Pokračujte: Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín) · Loretánská kaple v Boru u Tachova · Kostel svatého Mikuláše (Bor) · Zámek Bor

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Pověst: Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín)
Pověst

Pověst: Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín)

Podle místní pověsti nestojí kostel svatých Petra a Pavla na skviřínské návsi náhodou. Staří obyvatelé vyprávějí, že dávno před tím, než se do tohoto kraje d…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kostel svatých Petra a Pavla (Skviřín)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)