Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Piaristická Kolej V Brandýse Nad Labem
  • Piaristická kolej v Brandýse nad Labem

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Piaristická kolej v Brandýse nad Labem Residence

Piaristická kolej v Brandýse nad Labem
residence 1785 Kulturní památka Aktualizováno 14.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Piaristická kolej v Brandýse nad Labem je dvoupodlažní barokní budova, nacházející se na adrese Na Vyšším hrádku čp. 185. Postavena byla v roce 1785 a sloužila jako sídlo piaristické školy od roku 1786 do roku 1872. Po zániku školy budova prošla několika účely, například během první republiky fungovala jako útulna slepých dívek. Od roku 1966 je chráněna jako kulturní památka.

Piaristé přišli do Brandýsa nad Labem v roce 1759, když ovdovělá měšťanka Magdaléna Budínská založila řeholní dům kněží řádu pobožných škol. Po zakoupení domu v Pražské ulici se piaristé usadili a začali svou činnost, přičemž Magdaléna Budínská založila fundaci ve výši 4000 zlatých pro podporu školního systému. Piaristé postupně převzali vyučování a zřídili samostatné oddělení pro psaní, což vedlo k nárůstu počtu žáků.

Architektonicky je piaristická kolej obdélnou dvoupodlažní budovou s barokním průčelím. Hlavní východní strana má sedm os, se středovým portálem završeným půlkruhovým obloukem a je členěna soklem, profilovanou patrovou římsou a hlavní římsou s prejzovou stříškou. Střecha je mansardová s vikýři, což dodává budově charakteristický pohled.

Po zániku školní činnosti v roce 1872 byla piaristická kolej používána pro různé sociální účely. Během první republiky sloužila jako útulna slepých dívek, což ukazuje na její adaptabilitu a význam v komunitě. Vlastnictví budovy se postupem času měnilo, ale její historická hodnota zůstala nezpochybněna.

Klíčovou událostí ve vzniku piaristické koleje bylo úsilí Magdalény Budínské a dalších podporovatelů, kteří zajistili příchod piaristů do Brandýsa. Díky jejich snahám byla založena fundace pro vzdělávání a škola se stala důležitou součástí místního života.

Dnes je piaristická kolej v Brandýse nad Labem chráněna jako kulturní památka. Její historie a architektura přitahují návštěvníky, kteří mají zájem o českou barokní stavbu a její vzdělávací tradice. Pamatovat si na důležitost takových památek je klíčem k pochopení kulturního dědictví regionu. Navštívit piaristickou kolej znamená nejen prozkoumat její historii, ale i ocenit význam, který měla pro místní komunitu a jak se přizpůsobila změnám v průběhu let.

Kam dál

kostel Obrácení svatého Pavla 107 m Kostel svatého Vavřince (Brandýs nad Labem) 144 m Katovna (Brandýs nad Labem) 145 m zámek Brandýs nad Labem 260 m

Historické milníky

1966
Zachování jako kulturní památky.

Stavební vývoj

Budova byla postavena v roce 1785 jako dvoupodlažní struktura s barokním průčelím, které je členěno soklem a profilovanou římsou. Střecha je mansardová s vikýři.

Historické události

1759
Příchod piaristů do Brandýsa nad Labem.
1785
Postavení budovy piaristické koleje.
1966
Zachování stavby jako kulturní památky.

Vlastníci

Piaristé (od 1786), různé sociální instituce (po 1872)

Zajímavosti

Piaristé byli přivedeni do Brandýsa díky úsilí Magdalény Budínské a dalších místních podporovatelů.

Budova sloužila různým sociálním účelům po zániku školy.

Průvodce

Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte v Brandýse nad Labem, kde se právě nacházíte před jedinečnou historickou památkou — piaristickou kolejí. Tato barokní budova, postavená na březích krásného labského údolí, vás bezpochyby okouzluje svým elegantním dvoupodlažním průčelím. Podívejte se nahoru a uvidíte harmonickou symetrii hladkých řad oken, které jsou umocněny pestrými barvami fasády.

Piaristická kolej vznikla v roce 1786 jako sídlo školy založené piaristy — řádem kněží činných v oblasti vzdělávání. Tento klášterní řád byl povolán do Brandýsa díky úsilí Magdalény Budínské a dalších místních podporovatelů, kteří si cenili vysokého standardu vzdělání. Tento klášter se stal centrem učení pro mnohé generace mladých mužů, kterým poskytovali nejen znalosti, ale i morální a duchovní vedení.

Architektura budovy je plná detailů, které si zaslouží pozornost. Podívejte se na elegantní portál s nádhernými řezbami, které zdobí průčelí a přivítají vás do tohoto historického místa. Vnitřek budovy je plný atmosféry minulosti, i když dnešní návštěvníci ji už nezažívají jako studenti. Pochybnějte o hladkých stěnách a elegantních schodech, které kdysi vede do tříd plných života.

Mezi klíčovými osobnostmi spojenými s touto kolejí jsou Magdaléna Budínská a Veronika Dušičková. Tyto důležité postavy hrály roli v založení a rozvoji školy, která se stala nejen místem učení, ale i centrem komunity.

Zajímavostí tohoto místa je jeho proměna po zániku školy. Po roce 1872 byla budova přizpůsobena pro různé sociální účely, včetně útulny slepých dívek během první republiky. Tento nový životní cyklus ukazuje schopnost památky přizpůsobit se potřebám doby a zůstat relevantní pro obyvatele Brandýsa.

Nyní, když jste si všimli krásy a historie této budovy, pozveme vás k dalšímu prozkoumání tohoto fascinujícího místa. Procházejte se kolem něj a nechte se okouzlit tím, co má tento klášter stát se svými příběhy a historiemi. Až se znovu setkáme, budeme rádi, když sdílíte své dojmy z návštěvy této významné památky. Děkuji za vaši pozornost a přeji krásnou další cestu.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas pro návštěvu Piaristické koleje v Brandýse nad Labem je období od jara do podzimu, kdy se barokní architektura budovy zvlášť krásně osvětluje slunečním světlem. Tento čas roka nabízí nejlepší podmínky pro fotografování a prozkoumání historických detailů.

Pro přístup k památky je vhodné použít jak osobní automobil, tak veřejnou dopravu.

Při plánování návštěvy si vzít s sebou kabelku nebo vodítko, pokud máte zájem o historii a architekturu budovy. Fotografové by měli přinést své vybavení pro zachycení detailů barokního stylu, zejména v dobách, kdy je sluneční světlo ideální.

Pro rodiny s dětmi je vhodné navštívit okolní parky a zahrady, které nabízejí prostor pro volný čas a hru. Blízkost k vodě také umožňuje různé aktivity spojené s přírodou.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Údaje o přístupnosti této památky nemáme ověřené. Informujte se u majitele nebo správce, případně na obecním úřadě.

Kde se památka nachází?

Poloha: Brandýs nad Labem. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 1000134837).

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

🏰 Historické památky (169)

  • Antonín Bečvář 0.3 km
  • Svatý Jan Nepomucký 0.3 km
  • Oblastní muzeum Praha-Východ Brandýs nad Labem – Stará Boleslav 0.4 km +420326396599 web
  • T. G. Masaryk 0.4 km
  • Olga Munková 0.6 km
  • Judr. Adolf Munk 0.6 km
  • Archeologická expozice 1.1 km
  • Svatý Václav 1.2 km
  • Václav Trojan 1.3 km
  • MiG-21 2.7 km web
  • Miloslav Tyrš 3.1 km
  • Pomník padlým 4.5 km
  • Matrix 4.5 km
  • František Josef Řezáč Polehradský 5.0 km
  • Jenštejn - hrad - zřícenina 5.3 km
  • zřícenina hradu Jenštejn 5.3 km
  • Tramway T3 6.4 km
  • Padlým v 1. světové válce 6.4 km
  • císař Karel VI. 6.7 km
  • Městské muzeum Čelákovice 6.8 km

🍽️ Restaurace a stravování (547)

  • Boží oko 0.2 km
  • Felicita 0.2 km Ivana Olbrachta 392 +420 326 904 747 web
  • Růže 0.2 km Krajířské náměstí 1762
  • Restaurace Záložna 0.3 km Ivana Olbrachta 36/1 +420 603 723 112 web
  • KrisKros Café 0.3 km Masarykovo náměstí 1960
  • Bistrotéka a kavárna Nevinnost 0.3 km Michalovická 258 +420606992904 web
  • Dvě vrány 0.3 km +420 778 782 288 web
  • Brandejská hospoda 0.3 km Masarykovo náměstí 18/9
  • Savannah 0.3 km
  • Picoṣ̌ka 0.3 km
  • Gasolina Kafe 0.3 km web
  • SHIVA Restaurant & Bar 0.4 km Maxe Švabinského 140/35 +420 777 763 736 web
  • Na Výsluní 0.5 km
  • U Kulaté Báby 0.5 km
  • Beach Bar 0.6 km
  • U Mikeše 0.6 km
  • Spaghetterie Pasta Manifica 0.6 km Pražská 78/27 +420777092325
  • Na hřišti 0.7 km
  • V Pivovaře 1.1 km +420 326 911 189 web
  • Pizza Boleslav 1.2 km Mariánské náměstí 4/3 +420 776 324 100 web

🏨 Ubytování (51)

  • Paganini 0.3 km
  • Hotel Sportcentrum 0.8 km +420 604 400 569 web
  • Na Zápské 1.2 km
  • Tříška 1.4 km
  • Hotel Bohemia 1.4 km +420 739 038 499 web
  • hotel Garni Jizera 6.3 km web
  • Centrum Mariapoli 7.5 km Mladoboleslavská 667 web
  • Hotel Čertousy 8.0 km +420 281 921 690 web
  • Prazska 8.3 km
  • Zámecký hotel 8.3 km web
  • Penzion Rodos 9.2 km web
  • Penzion na Americe 9.5 km web
  • Pension Celestýna 9.6 km Trabantská 239/6 +420 604 554 782 web
  • Sportareál Praha - Satalice 9.9 km
  • Camping Praha Klánovice 10.1 km web
  • Hotel Klaret Praha 10.3 km Cukrovarská 144/60 web
  • Hotel Holiday 10.4 km
  • Stellplatz Praha 10.5 km Toužimská 948/24b web
  • Hotel Bouček 10.6 km
  • Penzion Lony 10.8 km +420607137207 web

🚲 Půjčovny a sport (104)

  • Plavecký bazén Pedagogická fakulta UK 0.5 km web
  • Přístaviště Brandýs nad Labem - Stará Boleslav 0.8 km
  • Veslařský klub Kondor 0.9 km
  • Bareš 1.4 km Průmyslová 1895 web
  • Sportissimo 1.6 km
  • TJ Sokol Záryby 4.1 km
  • Sport centrum Radonice 5.9 km Pavlova 225 web
  • AP Veloservis 6.5 km web
  • Sportovně střelecký klub Čelákovice 6.8 km
  • Cykloservis u Bořka 6.8 km
  • Městský bazén Čelákovice 6.9 km sady 17. listopadu
  • Sokolovna 7.1 km Masarykova
  • Cyklosport Škarnitzl 7.2 km web
  • Tělovýchovná jednota Sokol 7.7 km
  • Sokolovna 8.0 km
  • Cyklo Pavlíček 8.1 km
  • ekolo-kolo 8.2 km Pražská 694
  • MB Kolo 8.8 km web
  • Praga Arena 8.9 km +420777499999 web
  • Armyshop 101 8.9 km

🥾 Turistika a příroda (105)

  • Polabská geostezka 0.2 km
  • Zahrada Na Valech 0.2 km
  • Central park 0.7 km
  • Park profesora Procházky 4.0 km
  • Slatinné lázně 4.0 km
  • Černý orel 4.0 km
  • lesopark Zárybničí 4.8 km
  • Kuchyňka 4.8 km
  • Bývalý převoznický domek 5.0 km
  • Kobylí hlava 5.9 km
  • Zlatý kopec 6.9 km
  • Nad stavidlem 7.1 km
  • Skalní most 7.2 km
  • Hájek 7.9 km
  • Trhlina 7.9 km
  • Šnečí kopec 7.9 km
  • jízdárna 8.2 km
  • Nolčův park 8.3 km
  • Zabitý kopec 8.5 km
  • rozhledna Kostelní Hlavno 8.7 km

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Piaristická kolej v Brandýse nad Labem v Středočeský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: nakoupíte-li u partnera, můžeme obdržet provizi. Cena pro vás se tím nemění.

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická výletní trasa Brandýs nad Labem

1. Piaristická kolej v Brandýse nad Labem (residence)
Typ: Historická památka
Proč stojí za návštěvu: Tato kollej je klíčovým historickým místem, které připomíná důležitou roli piaristů v oblasti vzdělávání. Je to krásný příklad barokní architektury a nabízí návštěvníkům pohled na bohatou historii místního školství.

2. Kostel svatého Jiljí
Typ: Náboženský objekt
Proč stojí za návštěvu: Tento kostel je nejen duchovním centrem města, ale také architektonickou perli s bohatou historií. Jeho vnitřek a zvonice nabízejí pohled na starobylé umělecké prvky a krásný výhled na okolní krajinu.

3. Nádvoří Piaristické koleje
Typ: Historický areál
Proč stojí za návštěvu: Nádvoří je ideálním místem pro relaxaci a prohlídku architektonických detailů koleje. Zde lze užít klidné chvilky v příjemném venkovním prostředí, zatímco si povšimnete historického kontextu místních budov.

4. Městská knihovna
Typ: Kulturní instituce
Proč stojí za návštěvu: Městská knihovna je důležitým kulturním centrem, které nabízí širokou paletu literatury a informací o historii Brandýse nad Labem. Je to místo pro vzdělávací aktivity i pro ty, kteří hledají klidné čtení.

5. Památník na Náměstí Svobody
Typ: Památník
Proč stojí za návštěvu: Tento památník je významnou historickou památkou, která připomíná důležité události a postavy z minulosti města. Je to místo pro reflexi a uctění dějin.

Tato trasa nabízí návštěvníkům možnost se ponořit do historie a kultury Brandýse nad Labem, přičemž každý z navštívených bodů poskytuje jedinečný pohled na místní tradice a architekturu.

Sezónní doporučení

Jaro v Brandýse nad Labem přináší probouzející se přírodu, která obklopuje areál piaristické koleje. Stromy se obalují svěží zelení a kvetoucí keře dodávají okolí svěžest a barvy. Světlo je v tomto období měkké a postupně se prodlužující dny umožňují delší procházky. Atmosféra je klidná a plná naděje, ideální pro zamyšlené návštěvy. Pro praktické zajištění pohodlí doporučujeme oblečení vrstvené, protože jarní počasí může být proměnlivé a chladné ráno střídá teplejší odpoledne. Nejvhodnější čas pro návštěvu je dopoledne, kdy je vzduch čerstvý a světlo ještě neoslnivě silné. Vyhněte se dešti, který bývá v této sezóni častý, a mějte s sebou lehkou nepromokavou bundu.

Léto nabízí nejdelší dny a nejjasnější světlo, které odhaluje architektonické detaily budovy v plné kráse. Zelená vegetace je v plném květu, což vytváří příjemný kontrast s historickou zástavbou. Teplé večery umožňují návštěvu i později, kdy se město uklidňuje a atmosféra se stává romantickou. Hlavní letní sezóna může znamenat větší frekvenci lidí v okolí, proto je dobré vyhnout se špičkovým odpoledním hodinám. Oblečení by mělo být lehké a prodyšné, vhodné pro vyšší teploty. Doporučujeme navštívit památku raně ráno nebo večer, kdy je méně hlučno a slunce nesvítilo přímo do očí, což umožňuje lepší fotografování a obdivování detailů.

Podzim přináší do Brandýsa nad Labem unikátní atmosféru zlaté barvy a chladného vzduchu. Listí na stromech kolem koleje mění barvu do odstínů žluté, oranžové a červené, což vytváří malebné pozadí pro návštěvu. Světlo je nižší a teplejší, což zdůrazňuje historický ráz objektu. Mrazivé rána a teplejší odpoledne vyžadují oblečení do vrstev, aby bylo možné se snadno přizpůsobit změnám teploty. Podzimní deště mohou být časté, proto je vhodné mít s sebou deštník nebo nepromokavou obuv. Nejlepší čas pro návštěvu je pozdní odpoledne, kdy se světlo láme skrz barevné koruny stromů a vytváří dramatické stíny a odlesky na fasádách.

Zima přináší klid a ticho, které obklopuje historickou památku. Sníh, pokud spadne, zkrášlí okolí bílým přikrývkou a zvýrazní kontury budov. Krátké dny a nízké slunce vytváří specifické, často dramatické světelné podmínky, které dodávají místu tajemný ráz. Atmosféra je chladná, ale vnitřní teplo historického prostředí může být kontrastem k venkovnímu mrazu. Oblečení musí být teplé a vrstvené, včetně zimní bundy, rukavic a čepice. Nejvhodnější čas pro návštěvu je pozdní odpoledne, kdy se teploty mírně zvedají a světlo je nejjasnější. V adventním čase může být okolí oživeno vánočními dekoracemi, což přidává na kouzlu zimní procházky kolem areálu.

Vizualizace a umělecké pohledy

Piaristická kolej v Brandýse nad Labem – letecký pohled
Letecký pohled

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Piaristická kolej v Brandýse nad Labem
Snímek: Mapillary, autor wegavision, licence CC BY-SA 4.0

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q37014191)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Michal Kmínek / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Brandýs nad Labem
Kraj Středočeský kraj
Typ residence
Rok výst. 1785
Století 18. stol.
Sloh / Období barokní
Ochrana Kulturní památka
Stav Piaristická kolej v Brandýse nad Labem
Osobnosti
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/70962 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Piaristická kolej v Brandýse nad Labem – Pamatky.cz

Další památky – Brandýs nad Labem

Zobrazit vše v obci
Hřbitov v Brandýse nad Labem Hřbitov v Brandýse nad Labem kostel svatého Petra (Brandýs nad Labem) kostel svatého Petra (Brandýs nad Labem) Arnoldinovský dům Arnoldinovský dům zámek Brandýs nad Labem zámek Brandýs nad Labem Synagoga v Brandýse nad Labem Synagoga v Brandýse nad Labem Vodní mlýn čp. 389 Vodní mlýn čp. 389
Pokračujte: kostel Obrácení svatého Pavla · Kostel svatého Vavřince (Brandýs nad Labem) · Katovna (Brandýs nad Labem) · zámek Brandýs nad Labem

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Piaristická kolej v Brandýse nad Labem
Smyšlený příběh

Příběh: Piaristická kolej v Brandýse nad Labem

Pozdne, když slunce sklonilo za hory a stíny se prolínaly mezi kameny piaristické kolejní budovy v Brandýse nad Labem, Veronika Dušičková stál před průčelím …

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Piaristická kolej v Brandýse nad Labem
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)