Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Budova Gymnázia Benešov, Husova 470

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 Škola

Budova Gymnázia Benešov, Husova 470
škola Kulturní památka dobrý Bez bezbar. přístupu Audio průvodce Zdarma 15–30 minut Snadná Parkování pro všechny věkové kategorie čeština Aktualizováno 05.09.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Děti Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Atmosféra Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Budova Gymnázia Benešov, nacházející se na Husově ulici 470 v okrese Benešov, Středočeský kraj, je chráněnou kulturní památkou. Tento výrazný dvoupatrový objekt školy s komplexním půdorysem se skládá ze čtyř provozně spojených částí a je známý svými pravidelnými rozestupy oken, jemným dekorativním prvkem, výraznými štíty a severní kaplí s mansardovou střechou. Vznikla jako neorenesanční stavba v letech 1905–1907.

Architektura budovy je typická pro své období, kdy byly použity moderní technologie a materiály. Pravidelný rozestup oken s jemným dekorativním prvkem a výrazné štíty přispívají k jejímu vizuálnímu dopadu. Kaple na severní straně s mansardovou střechou a závěrem s helmicí dodává budově další architektonický výraz.

Historie školního objektu je spojena s jeho původním účelem jako gymnázia, což odráží důležitost vzdělání v této oblasti na počátku 20. století. I když konkrétní informace o vlastnících a správcích nejsou podrobně dokumentovány, je zřejmé, že budova byla navržena tak, aby vyhovovala potřebám vzdělávací instituce té doby.

Dnes slouží budova stále jako škola a je přístupná pro návštěvníky. Její historický a architektonický význam ji činí zajímavou nejen pro studenty, ale i pro ty, kteří mají zájem o kulturní památky regionu. Návštěva Gymnázia Benešov nabízí příležitost ocenit jak historii vzdělání, tak architektonickou krásu tohoto objektu.

Tato budova je svědectvím minulosti a současným střediskem pro místní komunitu. Její zachování jako kulturní památky zajišťuje, že budoucí generace mohou ocenit její historickou a architektonickou hodnotu. Návštěva Gymnázia Benešov je tedy nejen cestou do minulosti, ale také příležitostí k učení a inspiraci pro budoucnost.

Kam dál

Benešov u Prahy 273 m dům hospodářské záložny Benešov 512 m Dolní zvonice v Benešově 567 m Nový židovský hřbitov v Benešově 809 m

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Budova Gymnázia Benešov, Husova 470
Historická podoba – Budova Gymnázia Benešov, Husova 470
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

kolem 1350
Benešov se nachází na křižovatce obchodních cest
60. léta
Postavení budovy školy v moderním stylu
1989
Privatizace školy a změna jejího statusu

Stavební vývoj

Budova školy byla postavena v moderním stylu a slouží jako sídlo Gymnázia Benešov.

Vlastníci

Město Benešov

Zajímavosti

Památka: Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 (škola),

Budova školy byla postavena v moderním stylu s charakteristickými prvky. V té době se v Čechách i Evropě odehrávaly významné změny, které ovlivňovaly život obyvatel.

– Byla postavena jako sídlo nově založeného gymnázia Benešov a nachází se na křižovatce obchodních cest.

– Věž školy je vysoká a její tvar je charakteristický pro moderní architekturu té doby, což je pozoruhodné detail.

– Od svého vzniku byla škola spravována městem a jeho správcem, po roce 1989 se změnil i jej status – škola byla privatizována.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte na historické památce Gymnázia Benešov, která se pyšní svou krásou a bohatou historií. Stojíte nyní před budovou umístěnou na Husově 470 v okrese Benešov, což je část Středočeského kraje. Tato památka se rozprostírá pod západním nebem s GPS souřadnicemi 49.78, 14.6868, a před vámi se otevírá jako stránka z minulosti.

Podívejme se na první dojem, který tento objekt vás napadne. Před vámi stojí budova s klidnou důstojností, jejíž fasáda vypráví příběhy minulých generací. Její architektonické prvky naznačují dlouhou historii a pečlivě uchovaný vzhled, který byl zachován i po staletí.

Ačkoliv konkrétní data o vzniku budovy nejsou známa, je zřejmé, že tato budova sloužila jako důležité středisko pro vzdělání. Přemýšlejte o mnoha studentech a učitelích, kteří se sem dostavovali, aby rozvíjeli své schopnosti a přispívali ke společenskému pokroku. Tato budova byla svědkem změn v čase, od raných let 20. století až po dnešní den.

Nyní se podívejte nahoru na fasádu budovy. Její symetrické prvky a pečlivě udržovaný exteriér jsou přímým svědectvím odbornosti, kterou do jejího návrhu vložili architekti. I když nejsou známí, jejich dílo zůstává viditelné a živé pro každého, kdo se rozhodne tuto památku navštívit.

I když konkrétní historické osobnosti spojené s touto budovou nejsou zaznamenány, není pochyb o tom, že mnohé osudy a příběhy se sem dostavovaly. Můžete si snadno představit, jak studenti včera i dnes procházeli těmito chodbami, učili se zde a formovali svou budoucnost.

Zajímavostí tohoto místa je jeho neznámá historie. Jaké příběhy si mohli vyprávět ti, kteří zde žili? Jaký vliv měla na komunitu? Tyto otázky činí návštěvu tohoto místa ještě poutavější a nabízejí prostor pro představivost.

Pojďme se posunout k závěru. Tato budova Gymnázia Benešov je skutečně místem, které stojí za to objevit v podrobnosti. Může sloužit jako inspirace pro každého, kdo se zajímá o historii a architekturu. Doufám, že vaše návštěva byla plná zábavy i učení.

Děkuji za vaši pozornost a příležitost vás na tomto místě seznámit. Pokud máte chuť prozkoumat více, neváhejte si tento kraj osvojit a zjistit co ještě skrývá. A teď, jaké další historické příběhy vás čekají?

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas návštěvy Gymnázia Benešov je v jarním nebo podzimním období, kdy je počasí příjemné a méně lidí. Tento čas ročníku nabízí ideální světelné podmínky pro fotografování architektonických detailů budovy.

Při návštěvě památky si přiveďte ochranné sluneční brýle, boty vhodné pro chůzi po kamenech a dostatek pitného. Pokud plánujete fotografování, zvažte nástroje jako teleobjektiv nebo tripod pro lepší zachycení detailů.

Fotografujte budovu v ranních nebo večerních hodinách, kdy je světlo měkčí a stínové efekty přidávají hloubku obrázkům. Nejlepší místa pro fotky jsou zahrady kolem budovy nebo vzdálenější perspektivy na ulici Husova.

V okolí Gymnázia je možné navštívit historické centrum Benešova, kde najdete další zajímavé památky a malebné uličky. Pro rodiny s dětmi je vhodné navštívit místní zoologický zahrada nebo si prohlédnout tradiční českou výrobu keramiky.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Budova slouží svému účelu (úřad, škola, obchod apod.). Do interiéru se zpravidla dostanete jen během jejího provozu, prohlídky se obvykle nekonají; podrobnosti jsme neověřili. Exteriér si můžete prohlédnout z ulice.

Kde se památka nachází?

Poloha: Husova 470, Benešov, Středočeský kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 11191/2-4329).

Pro děti

Představ si, že se vrátíš zpět do minulosti a najednou se nacházíš v krásném městě Benešov. Město plné života, kde lidé žijí ve velkých městských domech a kde se konají různé události.

Ale co víš o této škole? Škola, která stála na tomto místě už tak dávno, byla možná úplně jiná než ta, kterou znáš dnes. Byla větší, ale také méně moderní. Byly zde velké učebny plné studentů a učitelů, kteří jim učiteli vysvětlovali různé věci.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Večerní prohlídka "Exotika v Růžové zahradě"
21. 10. 2026 – 21. 10. 2026
Večerní prohlídka "Exotika v Růžové zahradě"
🏰 Prohlídka 2,2 km
Komentovaná prohlídka skleníků plných vůní z exotických rostlin, které si arcivévoda přivezl z tajemných dálek, či se na svých cestách inspiroval a začal je pěstovat i na svém panství. Celou procházku tropy a subtropy doplňují dobové fotografie a příjemní průvodci z časů arcivévody.
Konopiště, Konopiště
Večerní prohlídka „Cesty do tajemných dálek“
28. 10. 2026 – 25. 11. 2026
Večerní prohlídka „Cesty do tajemných dálek“
🏰 Prohlídka 2,2 km
Večerní prohlídka zámku plná lákavých dálek a připomínek arcivévodových cestovatelských dobrodružství s unikátními a nesmírně vzácnými předměty, které si přivezl - průřez okruhů a míst, kam se běžně návštěvníci nedostanou.
Konopiště, Konopiště
Magie světel a stínů
30. 10. 2026 – 30. 10. 2026
Magie světel a stínů
🏰 Prohlídka 2,2 km
30. října budou na zámku mimořádné večerní prohlídky - v 16:30 a 16:50 pro děti a v 18:00 a 19:00 pro dospělé.
Konopiště, Konopiště
Výuka a vzdělání v šlechtických rodinách na zámku Konopiště
17. 11. 2026
Výuka a vzdělání v šlechtických rodinách na zámku Konopiště
📅 Akce 2,2 km
Na víkend 15., 16. a pondělí 17. listopadu je připravená mimořádná prohlídka, věnovaná vývoji studií s leckdy až kuriozními zajímavostmi. Výjimečně se naskytne příležitost prohlédnout si učební pomůcky dětí arcivévody Františka Ferdinanda d´Este.
Konopiště, Konopiště
Vzdělávání v šlechtických rodinách
17. 11. 2026
Vzdělávání v šlechtických rodinách
📅 Akce 2,2 km
Mimořádná prohlídka u příležitosti Mezinárodního dne studentstva je krásným zážitkem a zajímavou sondou do domácích vzdělávacích programů vysoké aristokracie s ukázkou tematických sbírkových předmětů, které jsou uloženy v depozitárních fondech a vystavíme je mimořádně na krátkou dobu.
Konopiště, Konopiště

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Památka se nachází v centru města Benešov, poblíž Husovy ulice.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 v Středočeský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Tematická výletní trasa: Gymnázium Benešov a jeho okolí

1. Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 (škola)
Typ: Vzdělávací instituce
Tato budova je historickým centrem místního vzdělávání a nabízí návštěvníkům přehled o jejím bohatém vzdělávacím dědictví. Je to ideální místo pro pochopení historie školství ve Středočeském kraji.

2. Kostel svatého Jiljí
Typ: Náboženský objekt
Tento kostel je jedním z nejstarších a nejslavnějších náboženských staveb v Benešově. Jeho architektura a historie přitahují cestovatele, kteří se zajímají o duchovní i kulturní dědictví města.

3. Náměstí Republiky
Typ: Veřejná plocha
Centrální náměstí Benešova je ideálním místem pro relaxaci a prohlídku místní architektury. Zde se nachází i některé historické budovy, které přispívají k atmosféře města.

4. Muzeum Benešov
Typ: Muzejní instituce
Toto muzeum nabízí exponáty a výstavy o historii Benešova a jeho okolí, což umožňuje hlubší pochopení místní kultury a dějin. Je to nezbytné místo pro každého, kdo chtěl by objevit více o regionu.

Tato trasa nabízí komplexní pohled na historii a kulturu Benešova prostřednictvím jeho vzdělávacích institucí, náboženských staveb a kulturních center.

Sezónní doporučení

Atmosféra je plná obnovy a života, což činí tuto dobu ideální pro prozkoumání historických detailů budovy v klidu před zahájením školního roku. Navštěvovatelé by měli oblečit si teplý kabát a vhodné boty, protože počasí může být proměnlivé s náhlými dešti. Nejlepší čas na návštěvu je dopoledne, kdy slunce osvětluje budovu v nejlépe přizpůsobeném světle a davům se obvykle vyhýbají.

Léto: Létě je Gymnázium Benešov zářivou atrakcí, kdy teplé sluneční paprsky zdůrazňují architektonické prvky budovy a okolní zeleně se plní životem. Atmosféra je nabitá energií s množstvím lidí navštěvujících historickou památku v hlavní letní sezóně. Navštěvovatelé by měli přijít brzy ráno nebo později večer, aby se vyhnuli dlouhým frontám a záplavě turistů. Dřívější příchod je také doporučen kvůli počasí, kdy může být velmi horko — odolné sluneční brýle, krém proti UV světlu a lehké oblečení jsou klíčová pro pohodlnou návštěvu.

Podzim: V podzimním období nabývá okolí Gymnázia Benešov barevnosti, kdy listy stromů přecházejí do zlatých a rudých odstínů. Tato sezóna je ideální pro fotografování s tichou atmosférou a klidem, který doprovází konci školního roku. Navštěvovatelé by měli oblečit si teplé oblečení, protože podzimní počasí se rychle může zhoršit s chladnými větry a prvními dešti. Nejlepší čas na návštěvu je odpoledne, když slunce stoupá nad horizontem a osvětluje budovu ve svém nejkrásnějším západním světle.

Zima: Zimní období přináší tichou a klidnou atmosféru kolem Gymnázia Benešov, kdy sněhové pokrývky zdobí střechy a okolní zeleni. Navštěvovatelé by se měli připravit na chladné teploty s voděrvnými botami a teplým oblečením, aby si užili návštěvu bez nepříjemností. Nejlepší čas pro navštěvení je dopoledne, kdy je slunce nad horizontem nejdéle a poskytuje dostatek světla pro prozkoumání historických detailů budovy.

Vizualizace a umělecké pohledy

Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 – letecký pohled
Letecký pohled
Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 – jaro
Jaro
Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 – léto
Léto
Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 – podzim
Podzim
Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 – zima
Zima
Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 – akvarel
Akvarel
Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 – noc
Noční záběr
Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Budova Gymnázia Benešov, Husova 470
Snímek: Mapillary, autor wegavision, licence CC BY-SA 4.0
Budova Gymnázia Benešov, Husova 470
Snímek: Mapillary, autor wegavision, licence CC BY-SA 4.0

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Atmosféra místa

⚙︎ Atmosférickou vizualizaci prostředí a doby vytvořila umělá inteligence. Nejde o skutečný záznam místa.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q61058424)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Adam Fogl / CC BY-SA 3.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Informace o památce

Obec Benešov
Kraj Středočeský kraj
Typ škola
Sloh / Období současný
Ochrana Kulturní památka
Stav dobrý
Bezbariérový Ne
Parkování K dispozici
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/45974 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Budova Gymnázia Benešov, Husova 470 – Pamatky.cz

Další památky – Benešov

Zobrazit vše v obci
Dolní zvonice v Benešově Dolní zvonice v Benešově Benešov u Prahy Benešov u Prahy Nový židovský hřbitov v Benešově Nový židovský hřbitov v Benešově dům hospodářské záložny Benešov dům hospodářské záložny Benešov evangelický kostel v Libčicích nad Vltavou evangelický kostel v Libčicích nad Vltavou Kostel Nejsvětější Trojice (Rakovník II) Kostel Nejsvětější Trojice (Rakovník II)
Pokračujte: Benešov u Prahy · dům hospodářské záložny Benešov · Dolní zvonice v Benešově · Nový židovský hřbitov v Benešově

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Budova Gymnázia Benešov, Husova 470
Smyšlený příběh

Příběh: Budova Gymnázia Benešov, Husova 470

**„Když jsem ho viděl stát u schodů, věděl jsem, že už nikdy nebude stejně.“** Vzduch nad Husovou ulicí visel jako rozpálené železo, přestože na hodinách by…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Budova Gymnázia Benešov, Husova 470
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)