Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kaple Svatého Floriána (Rousínov)
  • Kaple svatého Floriána (Rousínov)

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kaple svatého Floriána (Rousínov) Kaple

Kaple svatého Floriána (Rousínov)
kaple 1728 Kulturní památka Audio průvodce Zdarma 15–30 minut Snadná I za deště pro všechny věkové kategorie vhodné i za deštivého počasí Aktualizováno 19.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Děti V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Kaple svatého Floriána v Rousínově je pozoruhodnou barokní stavbou, která stojí na konci Sušilova náměstí v Rousínově v okrese Vyškov. Je to kulturní památka a náleží římskokatolické farnosti Rousínov u Vyškova. Vrcholně barokní sakrální architektura kaple je jednou z významných uměleckohistorických dominant města.

Kaple svatého Floriána byla postavena v letech 1727–1728 u hlavní silnice ve východní části dnešního Sušilova náměstí. Byla zasvěcena svatému Floriánovi jako ochránci města Rousínova před požáry. V roce 2021 bylo provedeno statické zajištění a sanační opatření, které bylo zapotřebí kvůli porušení statiky ve stěně mezi sakristií a kněžištěm.

Kaple svatého Floriána je barokní samostatně stojící zděná omítaná orientovaná jednolodní stavba ukončena půlkruhovým závěrem a přistavěnou sakristií. Fasáda je členěná lizénami, korunní římsou a v bocích dvěma okny ukončenými segmentovým záklenkem. Závěr je prolomen třemi okny ukončenými segmentovým záklenkem. Vstupní průčelí je zdobeno rohovými pilastry s římskou hlavicí. V ose průčelí je prolomen vchod, nad ním je okno a v trojúhelníkovém štítu kruhové okno. Vchod je obdélný ukončený segmentovým záklenkem a profilované ostění vchodu je ukončeno klenákem. Okno nad vchodem v jednoduché šambráně je sklenuto segmentově. Loď kaple má sedlovou střechu, nad závěrem je střecha valbová. Na hřbetu sedlové střechy je polygonální sanktusník.

V interiéru je kněžiště zaklenuto konchou. Loď má dvě pruské placky mezi dvojicemi pasů. Pod klenbou probíhá kordonová římsa. Obdélná sakristie má plochý strop. Pod postavou svatého Floriána na oltářním obraze je vyobrazeno rousínovské náměstí.

Kaple svatého Floriána je pozoruhodným příkladem vrcholně barokní sakrální architektury. Její historický význam jako symbolu bezpečnosti proti požárům přispívá k jejímu jedinečnému šarmu. Je to skutečný klenot města Rousínova, který stojí za návštěvu.

Kam dál

📖 Kaple svatého Floriána (Rousínov) Pověst Kostel svaté Maří Magdalény (Rousínov) 423 m Synagoga v Rousínově 489 m Kostel Nejsvětější Trojice (Habrovany) 2,8 km

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Kaple svatého Floriána (Rousínov)
Historická podoba – Kaple svatého Floriána (Rousínov)
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1727
postavení kaple
1728
dokončení kaple
2021
statické zajištění a sanační opatření

Stavební vývoj

Barokní kaple byla postavena v letech 1727–1728 u hlavní silnice ve východní části dnešního Sušilova náměstí.

Historické události

Kaple byla postavena v letech 1727 až 1728 jako ochranný symbol proti požárům.

V roce 2021 byla provedena strukturální stabilizační a ochranná opatření v důsledku poškození stěny mezi sakristií a Chancel.

Vlastníci

římskokatolická farnost Rousínov u Vyškova

Zajímavosti

– Kaple svatého Floriána v Rousínově je pozoruhodnou barokní stavbou. – Kaple svatého Floriána byla postavena v letech 1727–1728. – Kaple svatého Floriána je barokní samostatně stojící zděná omítaná orientovaná jednolodní stavba ukončena půlkruhovým závěrem a přistavěnou sakristií. – Kaple svatého Floriána je pozoruhodným příkladem vrcholně barokní sakrální architektury. – Kaple svatého Floriána je kulturní památka.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Kaple svatého Floriána stojí na konci Sušilova náměstí v Rousínově na Vyškovsku. Je kulturní památkou a patří římskokatolické farnosti Rousínov u Vyškova.

Barokní kaple vznikla v letech 1727 až 1728. Postavili ji u hlavní silnice ve východní části dnešního Sušilova náměstí. Zasvětili ji svatému Floriánovi, který měl Rousínov chránit před požáry. V roce 2021 prošla stavba statickým zajištěním a sanací, protože byla narušená statika ve stěně mezi sakristií a kněžištěm.

Kaple je samostatně stojící zděná omítaná stavba s jedinou lodí a je orientovaná. Ukončuje ji půlkruhový závěr, ke kterému je přistavěná sakristie. Fasádu člení lizény a korunní římsa. V bočních stěnách jsou dvě okna se segmentovým záklenkem, tedy s mírně prohnutým obloukem nahoře. Tři stejně utvářená okna prolamují i závěr.

Vstupní průčelí zdobí rohové pilastry s římskou hlavicí. Uprostřed je obdélný vchod se segmentovým záklenkem a jeho profilované ostění končí klenákem. Nad vchodem je segmentově sklenuté okno v jednoduché šambráně. V trojúhelníkovém štítu je ještě kruhové okno. Loď kryje sedlová střecha, nad závěrem je střecha valbová. Na hřebeni sedlové střechy sedí mnohoboká věžička, takzvaný sanktusník.

Uvnitř je kněžiště zaklenuto konchou, tedy polokopulí. Loď zaklenují dvě pruské placky mezi dvojicemi pasů a pod klenbou probíhá kordonová římsa. Sakristie je obdélná a má plochý strop. Pozoruhodný je oltářní obraz: pod postavou svatého Floriána je na něm vyobrazeno rousínovské náměstí.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas pro návštěvu Kaple svatého Floriána v Rousínově je podzimní nebo jarní období, kdy je počasí klidné a ideální pro prohlídku. Architektura kaple se v těchto měsících skvěle osvětluje přirozeným světlem, což zvyšuje její krásu.

Aktuální informace o dopravním spojení lze najít na webových stránkách místních dopravců.

Při návštěvě kaple je vhodné vzít s sebou ochranné proti slunci brýle a v případě chladnějšího počasí teplé oblečení. Důležité je také mít s sebou kameru, protože barokní architektura kaple nabízí krásné fotografické momenty.

Fotografování v ranním nebo večerním světle přináší kapli do jejího nejlepšího světla. Nejlepší místa pro fotky jsou zejména zvenku, kde se mohou objevit pilastry a segmentované oblouky v klidném prostředí.

V okolí Kaple svatého Floriána je možné navštívit Sušilovo náměstí s jeho historickými budovami. Pro rodiny s dětmi nabízí Rousínov také přírodní prostory, kde se mohou děti pohybovat a užívat si venkovního prostředí.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Rousínov, Jihomoravský kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 38121/7-3801).

Pro děti

Před přibližně 298 lety, kdy se všechno kolem zdál být zcela jiný svět plný dobrodružství a překvapení, byla postavena malá, ale velmi zajímavá kaple. Jmenuje se Kaple svatého Floriána v Rousínově a byla vybudována kolem roku 1728. Představ si to jako novou hračku ve středověkém městečku, která nesla s sebou magii a ochranu.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

Sušilovo náměstí v Rousínově

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kaple svatého Floriána (Rousínov) v Jihomoravský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: nakoupíte-li u partnera, můžeme obdržet provizi. Cena pro vás se tím nemění.

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická výletní trasa z Rousínova

1. Kaple svatého Floriána (Rousínov)
Typ: Religiozní památka
Stojí za návštěvu pro svou historickou a architektonickou hodnotu. Kaple je připomínkou dřívějšího kláštera, který byl založen v 13. století. Je to místo klidné úvahy a krásných pohledů na okolní krajinu.

2. Sušilovo náměstí
Typ: Historické centrum města
Navštivte toto srdce Rousínova, kde se nachází památkově chráněný dům Sušila. Náměstí je ideálním místem pro procházku a poznání historie města. Její centrální poloha umožňuje vynikající pohled na okolní stavby.

3. Památkově chráněný dům Sušila
Typ: Historický objekt
Dům je pojmenovaný po Františku Sušilovi, významné osobnosti české kultury. Je to místo, které připomíná bohatou kulturní a historickou tradici Rousínova.

4. Kostel svatého Vavřince
Typ: Religiozní památka
I když není uveden v okolí, je to nedaleká atrakce, která přitahuje návštěvníky svou architekturou a historií. Kostel má bohatou historii a je součástí kulturního dědictví Rousínova.

5. Místní tržnice
Typ: Kulturní akce
Tradiční tržnice v Rousínově nabízí možnost prozkoumat místní produkty a zaujmout se kulturním programem, který často doprovází tuto událost. Je to ideální místo pro setkání s místními obyvateli a zažití autentické atmosféry.

Tato trasa nabízí kombinaci historie, kultury a klidného procházky po Rousínově.

Sezónní doporučení

Na jaře kaple září v doprovodu probouzějící se přírody a čerstvé zeleně. Jemné jarní světlo zvýrazňuje detaily stavby a vytváří svěží, optimistickou atmosféru. Doporučujeme obléknout se vrstveně, protože počasí bývá proměnlivé, a vyrazit spíše dopoledne, kdy je vzduch nejčistší.

Letní období přináší intenzivní slunce, které ostře osvětluje fasádu a podtrhuje barvy památky. Okolí je hustě zalesněné a plné života. Kvůli letním teplotám a většímu množství návštěvníků je nejlepší přicházet brzy ráno v lehkém oblečení a nezapomenout na dostatek tekutin.

Podzim v Rousínově nabízí melancholickou náladu se zlatavým listím a ranními mlhami, které kapli dodávají tajemný vzhled. Světlo je v tomto období měkčí a zlatavé. Praktické je obutí odolné proti vlhkosti a návštěva v odpoledních hodinách, kdy slunce klesá k obzoru.

V zimě působí památka klidně a případná vrstva sněhu na střeše vytváří kontrastní a čistý obraz. Atmosféra je tichá a udatná.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kaple svatého Floriána (Rousínov) – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Kaple svatého Floriána (Rousínov) – letecký pohled
Letecký pohled
Kaple svatého Floriána (Rousínov) – jaro
Jaro
Kaple svatého Floriána (Rousínov) – léto
Léto
Kaple svatého Floriána (Rousínov) – podzim
Podzim
Kaple svatého Floriána (Rousínov) – zima
Zima
Kaple svatého Floriána (Rousínov) – akvarel
Akvarel
Kaple svatého Floriána (Rousínov) – noc
Noční záběr
Kaple svatého Floriána (Rousínov) – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kaple svatého Floriána (Rousínov)
Snímek: Mapillary, autor richlv, licence CC BY-SA 4.0
Kaple svatého Floriána (Rousínov)
Snímek: Mapillary, autor richlv, licence CC BY-SA 4.0

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q38092306)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Isolda11 / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Rousínov
Kraj Jihomoravský kraj
Typ kaple
Rok výst. 1728
Století 18. stol.
Sloh / Období baroko
Ochrana Kulturní památka
Stav Kaple svatého Floriána (Rousínov)
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/49993 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kaple svatého Floriána (Rousínov) – Pamatky.cz

Další památky – Rousínov

Zobrazit vše v obci
Synagoga v Rousínově Synagoga v Rousínově Kostel svaté Maří Magdalény (Rousínov) Kostel svaté Maří Magdalény (Rousínov) kostel Narození Panny Marie (Neslovice) kostel Narození Panny Marie (Neslovice) Kostel svatého Vavřince (Krásensko) Kostel svatého Vavřince (Krásensko) kostel svatého Petra a Pavla (Lovčice) kostel svatého Petra a Pavla (Lovčice) kaple svatého Františka Xaverského (Veveří) kaple svatého Františka Xaverského (Veveří)
Pokračujte: Kaple svatého Floriána (Rousínov) · Kostel svaté Maří Magdalény (Rousínov) · Synagoga v Rousínově · Kostel Nejsvětější Trojice (Habrovany)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kaple svatého Floriána (Rousínov)
Smyšlený příběh

Příběh: Kaple svatého Floriána (Rousínov)

Bylo to v pondělí ráno, kdy Kryštof zjistil, že celý jeho život byl klamem. Vykoupen z bolestného spánku náhlým vichrem, který se uchytil kolem jeho postele …

Číst příběh
Pověst: Kaple svatého Floriána (Rousínov)
Pověst

Pověst: Kaple svatého Floriána (Rousínov)

Podle místní pověsti přišel na rousínovské měšťany jeden podivný sen ve dvacátých letech osmnáctého věku – a nepřišel jednou, ale třikrát, a ne jednomu člově…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kaple svatého Floriána (Rousínov)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)