Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kapucínský Klášter (Praha 1)
  • Kapucínský klášter (Praha 1)

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kapucínský klášter (Praha 1) Klášter

Kapucínský klášter (Praha 1)
klášter 1630 Kulturní památka zbořeno Audio průvodce Aktualizováno 07.09.2026

Objekt se nedochoval — na místě dnes nestojí. Následující text popisuje jeho historii, ne současnou návštěvu.

🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Děti Akce v okolí V okolí Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Kapucínský klášter s kostelem svatého Josefa vyrostl v ulici Na Poříčí na pražském Novém Městě jako důsledek rostoucího počtu kapucínů v Praze. První kapucíni přišli do českých zemí v roce 1599 a v Praze se usadili. Na Novém Městě se jich skupina usídlila již v letech 1630–1631 v soukromém domě, ale brzy potřebovali větší prostor. V roce 1630 proto cisář Ferdinand II. inicioval založení kláštera. Hlavní zásluhu na jeho vzniku měl ale Gerhard baron z Questenberka, majitel jaroměřického panství, který od roku 1636 přispíval značnými prostředky na stavbu. Konvent byl oficiálně ustaven v roce 1633, vlastní klášterní budova zahájena v roce 1638. Stavbu provázely četné obtíže, především třicetiletá válka bránila rychlému pokroku. Barokní areál vzešel z návrhů stavitele Melchiora Meera, kterému asistoval Gione Decapaoli. Součástí komplexu byl barokní kostel svatého Josefa, budovaný v letech 1636 až 1653.

Celý klášter včetně kostela byl vysvěcen v roce 1653 pražským arcibiskupem kardinálem Arnoštem Vojtěchem z Harrachu. Architektura kláštera odpovídala benátskému vzoru, běžnému pro kapucínské řády. V komplexu byly řádně zařízené cely mnichů, noviciát pro kandidáty řeholního života, nemocnice, knihovna se skriptoriem pro opisování rukopisů, kuchyně a další provozní budovy. Klášter sloužil svému účelu více než sto let, leč v roce 1689 jej poničil velký požár. Brzy po něm došlo k obnově.

Doba klášterního života se skončila v roce 1782, když jej dekret císaře Josefa II. v rámci jeho rozsáhlých reforem zrušil. Kostel se stal filiální součástí farnosti svatého Petra na Poříčí. Vojenská správa pak budovu využila pro kasárnu Josefskou, kterou v roce 1919 přejmenovala na kasárna Jiřího z Poděbrad. Kasárna existovala téměř dvě století. Historicky významné je, že zde v roce 1834 Josef Kajetán Tyl napsal text slavné zpěvohry Fidlovačka, včetně textu budoucí české hymny „Kde domov můj".

Kapucíni se však do areálu neztratili. Po roce 1830 usilovali o návrat ke své historické lokalitě. V roce 1832 se jim to podařilo a na místě starého hospice si vystavěli modifikovanou klasicistně-barokní budovu. Druhá světová válka opět kapucíny ze stavby vyhnal a hospic se stal Městskou hudební školou. Až v roce 1992 se řád do kostela vrátil. V roce 2008 pak biskup Jiří Paďour posvětil nově zbudovaný malý klášter na parcele za kostelem.

Původní klášterní budova zanikla definitivně v roce 1993, kdy byla kasárna zrušena a stržena. Na místě vznikl multifunkční obchodní komplex Palladium, otevřený v roce 2007. Kostel svatého Josefa však zůstal a dodnes slouží kapucínům a věřícím.

Kam dál

Palladium 45 m Hotel Kings Court 100 m Hotel Paříž 135 m Kotva 135 m

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Kapucínský klášter (Praha 1)
Historická podoba – Kapucínský klášter (Praha 1)
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1653
Vysvěcení kláštera a kostela svatého Josefa
1782
Zrušení kláštera císařem Josefem II.

Stavební vývoj

Klášter byl postaven v barokním stylu podle návrhů Melchiore Meera a Gione Decapaoli. Po požáru v roce 1689 došlo k obnově, ale klíčové prvky zůstaly zachovány. V roce 1782 byl klášter zrušen a jeho budova postupně chátrala, což vedlo k jejímu zboření v roce 1993.

Historické události

1653
Vysvěcení kláštera a kostela svatého Josefa
1689
Velký požár poničil klášter, následovala obnova
1782
Zrušení kláštera císařem Josefem II.
1993
Zrušení kasáren a zboření budovy kláštera

Vlastníci

1630
1782
1993

Zajímavosti

– I když byl klášter zrušen v roce 1782, kapucíni neztratili naději a po mnoha letech úsilí se jim podařilo znovu získat kostel svatého Josefa v roce 1832. Tento návrat byl možný díky jejich trvalosti a schopnosti přizpůsobit se změnám, což je příkladem odolnosti a adaptability.

– Po zničení klášterní budovy sloužila jeho část jako kasárna pro vojenské potřeby téměř 200 let. Tento dlouhodobý využití ukazuje, jak historické místa mohou být přeměněna a sloužit zcela odlišným účelům v rámci společenských změn.

– Navzdory zničení klášterní budovy byla fasáda zachována jako památka. Tento akt zachování fasády symbolizuje respekt k historickému dědictví a snahu o jeho uchování i přes proměny využití původního místa.

– Po zrušení kláštera byly kapucíni schopni znovu získat kostel svatého Josefa a pro své potřeby přestavěli starší hospici. Tento krok ukazuje, jak mohou náboženské komunity reagovat na výzvy a znovu se usadit v nových podmínkách.

– V roce 2008 byl nový malý klášter postaven vedle kostela svatého Josefa, což znamenalo definitivní návrat kapucínské komunity do Prahy. Tento návrat ukazuje nejen na historickou kontinuitu, ale i na živou přítomnost a význam kapucínů pro město dnes.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte u Kapucínského kláštera v srdci Prahy, historické památky plné tajemství a krásy. Stojíte právě před komplexem, který nese stopy mnoha století duchovní služby a architektonických úspěchů. Tento klášterní komplex, postavený v letech 1636 až 1653, je svědectvím bohaté historie kapucínů na Novém Městě.

Založený v roce 1630 na podnět císaře Ferdinanda II., sloužil tento klášter jako duchovní centrum. Jeho existence byla hluboce zakořeněna v historickém kontextu, kdy hledání víry a poskytování duchovní podpory bylo nezbytné pro město, které se vyvíjelo kolem něj. Císař Ferdinand II., známý svou oddaností katolicismu, viděl v tomto klášteře způsob posílení duchovního života ve městě.

Podívejte se nahoru a užijte si pohled na barokní komplex. Všimněte si elegantních linií, které jsou charakteristickými rysy architektury té doby. Kostel svatého Josefa, jeho hlavní složka, byl vytvořen pod vedením Melchiora Meera a Giona Decapaolia. Tyto architektoničtí mistři přinesli k tomuto místu nádhernou barokní krásu, jejíž detaily stojí za pozornost.

Vstupte do srdce klášterního komplexu a věnujte si klíčovým historickým osobnostem, které tento místník oživily. Císař Ferdinand II., jehož podnět vedl k založení kláštera, a Gerhard baron z Questenberka, jehož vliv byl nezbytný pro realizaci tohoto ambiciózního projektu. Jejich úsilí položilo základy pro tisíciletou historii duchovní služby.

Nyní se podívejme na zajímavost, která vás jistě překvapí: i když byl klášter zrušen císařem Josefem II. v roce 1782 a postupně opuštěn, kapucíni neztratili naději. Po mnoha letech úsilí se jim podařilo znovu získat kostel svatého Josefa v roce 1832. Tento příběh je skutečným důkazem jejich trvalosti a schopnosti přizpůsobit se změnám, což činí Kapucínský klášter nejen památkou naší minulosti, ale i inspirací pro budoucnost.

Pojďme se posunout dál a objevte další aspekty tohoto fascinujícího místa. Připravte se na prozkoumání jeho historických komnat, které vyprávějí příběhy minulosti, a užijte si klidné chvíle v atmosféře plné duchovního ticha. Tento klášter je skutečně místem prozkoumání, kde každý kámen má svůj příběh.

Děkujeme za vaše ucho a pozornost během tohoto průvodce. Doufám, že vás tento historický klášter oslovil stejně jako mnoho dalších návštěvníků před vámi. Pokud se rozhodnete prozkoumat Prahu dál, nezapomeňte navštívit i další její historické skvosty. Až se na tomto místě znovu setkáme, ať už v paměti či ve snu, s Bohem a přeji vám pohodlnou cestu dál!

Pro děti

Před více než 396 lety se v Praze, na Novém Městě, začínala dobrodružná cesta kapucínského kláštera. Bylo to jako když si vybavíš hračkovou městečko a přidáš nejvíc zajímavých budov – a právě tak se stalo i v Praze, když císař Ferdinand II. rozhodl pro kapucíny místo na Novém Městě. Byla to doba plná změn a novink, jako bys si zahrál ve velké hře, kde každý hráč má svou vlastní speciální roli.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Výstava výtvarných skupin při KC Cílkova (2.9.-17.12.2026)
2. 9. 2026 – 18. 12. 2026
Výstava výtvarných skupin při KC Cílkova (2.9.-17.12.2026)
🖼️ Výstava 9,9 km
Výtvarné skupiny při KC Cílkova, Vás zvou na druhou společnou výstavu spolu s výtvarnou dílnou Katky Vonkové Modřanské růže. Výstavu můžete navštívit v otevírací době knihovny.
Praha 12
Výstava Pohádkové kostýmy z tvorby Zdeňka Trošky
26. 9. 2026 – 22. 11. 2026
Výstava Pohádkové kostýmy z tvorby Zdeňka Trošky
🖼️ Výstava 1,5 km
Máte jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka kostýmy z oblíbených pohádek režiséra Zdeňka Trošky. Svou sbírku filmových kostýmů zpřístupní kostýmní Fundus studia Barrandov. Projekt navazuje na naši úspěšnou výstavu Princezna a hrdinové (2019). Všichni milovníci pohádek se mohou těšit na kostýmy ze 6 titulů (O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna ze mlejna 1 a 2, Z pekla štěstí 1 a 2, Nejkrásnější hádanka) a také na 2 nejznámější kostýmy z veleúspěšné trilogie Slunce, seno…
Holešovice
Výstava: Cirkulární ekonomika
15. 10. 2026 – 1. 11. 2026
Výstava: Cirkulární ekonomika
🖼️ Výstava 9,7 km
Vernisáž se bude konat 14. 10. 2026 od 17:00 hodin za doprovodu DJ Tomáše Jo.
Praha 12
Výstava: Kulturně-společenské centrum Cholupic očima studentů Architektury II. (19.10.-20.11.2026)
19. 10. 2026 – 21. 11. 2026
Výstava: Kulturně-společenské centrum Cholupic očima studentů Architektury II. (19.10.-20.11.2026)
🖼️ Výstava 9,7 km
Městská část Praha 12 a Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze vás zvou na výstavu návrhů studentů 2. ročníku bakalářského studia oboru Architektura a stavitelství ateliéru Brankov – Dvořáková.
Praha 12
22. 10. 2026
Dvanáctka běhá (Dvanáctka aktivní)
🧸 Pro děti v obci Praha
KC 12 a MČ Praha 12 v rámci programu Dvanáctka aktivní zve všechny věkové kategorie na bezplatné lekce běhání pod vedením zkušených trenérů. Běhá se ve dvou skupinách – začátečníci a pokročilí. Lekce jsou doplněny o obratnostní a posilovací cvičení.
Praha
Hudební čtvrtky: Koncert: FLERET - akusticky
22. 10. 2026
Hudební čtvrtky: Koncert: FLERET - akusticky
🎵 Koncert 9,7 km
Věkové spektrum diváků kapely Fleret čítá neuvěřitelné věkové rozpětí od 1-90 let. Svým valašským repertoárem a vlastní tvorbou, která již zlidověla, je často označována jako dvorní kapela Valašského království.
Praha 12
22. 10. 2026
Výtvarná dílna - Podzimní strašení
🧸 Pro děti 9,9 km
Vyrobíme si malé duchy z látky a papíru. Pomůcky: látka, papír, vata, vlněná příze (kdo chce, může si přinést slabou barevnou mašličku), lepidlo. Ostatní materiál bude v knihovně k dispozici.
Praha 12
Halloween v Roubike
22. 10. 2026
Halloween v Roubike
📅 Akce 10,3 km
Další podzimní akce v Roubike coffee – Halloween. Kromě tradičního dlabání dýní vás čeká opékání buřtů, různé soutěže pro děti, DJ Tom a další doprovodný program. Kostýmy jsou vítány!
Praha 12
Gongová lázeň
24. 10. 2026
Gongová lázeň
🎵 Koncert 9,8 km
Relaxační koncert s několika velkými gongy a dalšími léčivými nástroji s Hanou Ong Kar. Hluboký relaxační zážitek. Budete ležet na zádech (nebo v jiné pohodlné poloze) a vaším úkolem bude pouze se co nejvíce uvolnit a několik desítek minut se budete „koupat“ ve zvukových vibracích gongů a dalších nástrojů. Tato procedura navozuje hluboké uvolnění fyzického těla, bloků a napětí, a také mysli.
Praha 12
Kvízový večer
26. 10. 2026
Kvízový večer
🧸 Pro děti v obci Praha
Máte rádi vědomostní soutěže? Pak je kvízový večer přesně pro vás! Čeká vás 2,5 hodiny plné zábavy a soutěžení o atraktivní ceny. Přijďte ve skupině 3–6 přátel a společnými silami odpovídejte na otázky z oblasti filmu, hudby, kultury, historie, sportu i běžného života. Pokud nemáte vlastní tým, nevadí – přihlaste se jako jednotlivec a my vám spoluhráče zajistíme. Večerem vás provede moderátorka.
Praha
Kvízový večer
27. 10. 2026
Kvízový večer
🧸 Pro děti v obci Praha
Máte rádi vědomostní soutěže? Pak je kvízový večer přesně pro vás! Čeká vás 2,5 hodiny plné zábavy a soutěžení o atraktivní ceny. Přijďte ve skupině 3–6 přátel a společnými silami odpovídejte na otázky z oblasti filmu, hudby, kultury, historie, sportu i běžného života. Pokud nemáte vlastní tým, nevadí – přihlaste se jako jednotlivec a my vám spoluhráče zajistíme. Večerem vás provede moderátorka.
Praha
Fantastická žena
27. 10. 2026
Fantastická žena
🎭 Divadlo 9,1 km
Dokonalý partner a ideální vztah? Dejte si dobrý pozor na to, co si přejete. Současná komedie úspěšného kanadského autora, jejíž zápletka se točí kolem seznamu vlastností, které by měla mít ideální partnerka. Jedná se o příběh dvou kamarádů ve středním věku, jejichž životy pořádně zamíchá tajuplná seznamka a doslova fantastická žena, která se jim zčistajasna objeví v bytě. Jak to spolu může souviset? Nechte se překvapit! Účinkují: Patricie Solaříková / Diana Šoltýsová, Václav Krátký / Ondřej Volejník, Adrian Jastraban / Jarmil Škvrna. Vstupné: 490 Kč, senioři 420 Kč Online vstupenky www.ticket
Praha 12

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Klášter se nacházel v ulici Na Poříčí v Praze 1. V okolí byly další historické památky, jako kostel svatého Petra na Poříčí a obnovená jízdárna komplexu Palladia.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kapucínský klášter (Praha 1) – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Kapucínský klášter (Praha 1) – letecký pohled
Letecký pohled
Kapucínský klášter (Praha 1) – jaro
Jaro
Kapucínský klášter (Praha 1) – léto
Léto
Kapucínský klášter (Praha 1) – podzim
Podzim
Kapucínský klášter (Praha 1) – zima
Zima
Kapucínský klášter (Praha 1) – akvarel
Akvarel
Kapucínský klášter (Praha 1) – noc
Noční záběr
Kapucínský klášter (Praha 1) – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kapucínský klášter (Praha 1)
Snímek: Mapillary, autor ondrejlopatka, licence CC BY-SA 4.0

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

Fotografie: ŠJů (cs:ŠJů) / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Nové Město
Kraj Hlavní město Praha
Typ klášter
Rok výst. 1630
Století 17. stol.
Sloh / Období baroko
Ochrana Kulturní památka
Stav zbořeno
Architekti Melchior Meer,  Gione Decapaoli
Osobnosti
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/55081 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kapucínský klášter (Praha 1) – Pamatky.cz

Další památky – Nové Město

Zobrazit vše v obci
Kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku Kostel Zvěstování Panny Marie Na trávníčku Klášter voršilek v Praze Klášter voršilek v Praze Dolní Nové Město Dolní Nové Město Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Praze Kostel svaté Kateřiny Alexandrijské v Praze Černá Černá Deymovský palác v Praze Deymovský palác v Praze
Pokračujte: Palladium · Hotel Kings Court · Hotel Paříž · Kotva

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kapucínský klášter (Praha 1)
Smyšlený příběh

Příběh: Kapucínský klášter (Praha 1)

Inkoust na mých prstech zasychá rychleji, než stačím přenášet slova z pergamenového svitku na čistý list, a studený vzduch novoměstské noci se mi zakusuje do…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kapucínský klášter (Praha 1)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)