Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kostel Svaté Kunhuty (Čejkovice)
  • Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice)

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) Kostel

Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice)
kostel Kulturní památka Bez bezbar. přístupu Audio průvodce Aktualizováno 14.09.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Tipy V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Kostel Saint Kunhuta v Čejkovice je římskokatolický farní kostel v Hodonínově okrese v Jihomoravském kraji České republiky. Tato památka má kulturní dědictví a slouží jako farní kostel pro Čejkovice. Jeho význam spočívá nejen v jeho náboženské funkci, ale i v jeho bohaté historii, která je vyznačena několika rekonstrukcemi v důsledku požárů a jiných událostí, odrážejících odolnost a vyvíjející se architektonické styly po staletí.

Původ kostela sv. Kunhuty sahá až do 13. století, kdy byl pravděpodobně založen německými rytíři. Během tohoto období byly Čechy součástí Svaté římské říše, s významným germánským kulturním vlivem, který byl patrný v raných stavbách kostel. Zapojení těchto rytířů naznačuje směs vojenských a náboženských motivů typických pro středověkou Evropu, kde kostely často sloužily jak duchovním, tak strategickým účelům.

kostel prošel v průběhu své historie četnými transformacemi. V roce 1673 se jezuité zavázali k jeho obnově po letech zanedbávání nebo poškození. Nicméně, katastrofa udeřila v roce 1692, kdy oheň konzumoval kostel spolu s mnoha Čejkovice. Navzdory tomuto nezdaru, byl rychle postaven nový kostel, ale potkal podobný osud o pět let později během maďarské invaze. Tyto události zdůrazňují turbulentní historii regionu a odhodlání komunity obnovit.

Významný zlomový bod nastal v roce 1783, kdy císař Josef II koupil Čejkovice. Jeho akvizice znamenala začátek další fáze výstavby, která vedla k vytvoření nové církevní struktury. Toto období zaznamenalo postupná vylepšení, kostel konečně obdržel svůj trezor a věž v letech 1890 až 1892. Během této doby, architektonické úpravy zahrnovaly posílení stěn s butletami, instalace nového stropu, a změny vnitřní architektonické divize, odrážející jak funkční potřeby a estetické úvahy.

Architektura kostela sv. Kunhuty je charakterizována jeho jednolodní halovou konstrukcí, která vyvrcholí polokruhovým koncem, doplněnou připojenou válcovou věží. Hladké fasády jsou propíchnuty okny s polokruhovými oblouky, které přispívají k jeho výraznému vzhledu. Tyto prvky ilustrují architektonický vývoj kostel ze středověkého původu prostřednictvím následných rekonstrukcí a vylepšení.

Vlastnictví a správa kostel zaznamenaly v průběhu času významné změny. Zpočátku pod vlivem německých rytířů, později přišel do rukou jezuitů pro opravy v 17. století. Nákup císařem Josefem II. znamenal významný administrativní posun, který vedl k dalšímu rozvoji a modernizaci úsilí, které formovalo jeho současnou podobu.

Mezi klíčové události v historii kostel patří četné požáry, které si vyžádaly rekonstrukci a válečnou rekonstrukci zvonů během druhé světové války. Tyto incidenty podtrhují výzvy, kterým společenství čelí, a jejich odolnost při zachování této kulturní památky. Nahrazení zvonů po válce symbolizuje návrat k normálu a kontinuitě farnosti.

Dnes stojí kostel sv. Kunhuty jako důkaz přetrvávajícího ducha obyvatel Čejkovice. Zůstává přístupný návštěvníkům, kteří chtějí prozkoumat jeho historický význam a architektonickou krásu. Jako kulturní dědictví nabízí informace o minulosti regionu a zároveň nadále slouží své náboženské komunitě. kostel je nejen místem uctívání, ale také symbolem odolnosti a adaptace přes staletí změn.

Návštěva kostela sv. Kunhuty nabízí příležitost spojit se s bohatou tapisérií historie, kterou před námi utvářely generace. Jeho příběh o ničení, rekonstrukci a vytrvalosti vyzývá k úvahám o širším lidském zážitku z překonávání nepřízně osudu. Pro ty, kteří se zajímají o historii, architekturu, nebo jednoduše hledají klidné místo rozjímání, tento kostel nepochybně stojí za prozkoumání.

Kam dál

Tvrz a zámek Čejkovice 224 m kostel svatého Jiljí (Vrbice) 3,6 km kostel svatého Vendelína (Čejč) 4,8 km kostel Božského Srdce Páně (Terezín) 5,4 km

Historické milníky

1673
kostel byl opraven jezuity.
1692
kostel vyhořel spolu s většinou Čejkovice.
1783
Císař Josef II. koupil Čejkovice, což vedlo k výstavbě nového kostela.
1891
kostel obdržel svůj trezor a věž.

Stavební vývoj

Architektonický vývoj kostel zahrnuje několik fází: počáteční stavbu německých rytířů ve 13. století, opravy jezuitů v roce 1673, rekonstrukce po požárech v roce 1692 a opět o pět let později a významné přírůstky včetně trezoru a věže mezi lety 1890 a 1892. Stěny byly vyztuženy butletami, byl instalován nový strop a vnitřní architektonická divize byla upravena.

Historické události

kostel byl pravděpodobně založen německými rytíři ve 13. století.

V roce 1673, Jezuité opravil kostel, ale to vyhořelo v 1692 spolu s většinou města. Během maďarské invaze byl rychle postaven nový kostel, ale o pět let později opět hořel.

Poté, co císař Josef II. koupil Čejkovice v roce 1783, začala výstavba na novém kostele, který do roku 1890 až 1892 neobdržel svůj trezor ani věž.

Zajímavosti

- Kostel Saint Kunhuta byl původně založen německými rytíři ve 13. století, zvýrazňující unikátní směs vojenských a náboženských vlivů během své rané výstavby, odrážející středověké evropské praktiky.

- V roce 1692, zničující oheň zničil kostel spolu s mnoha Čejkovice. Je pozoruhodné, že navzdory této katastrofě ji komunita rychle přestavěla, jen aby ji po pěti letech po maďarské invazi opět zničila a ukázala svou odolnost a odhodlání.

- Nákup Čejkovice císaře Josefa II. v roce 1783 znamenal významný administrativní posun, který vedl k podstatným stavebním snahám, které zahrnovaly přidání trezoru a věže mezi roky 1890 a 1892, což symbolizovalo vývoj kostel prostřednictvím různých historických fází.

- Během druhé světové války, byly zvony kostel requisized pro válečné účely, odrážející širší historické události ovlivňující místní komunity v době konfliktu.

- Architektonický styl kostela sv. Kunhuty se v průběhu času značně vyvinul, od jeho původní jednolodní halové konstrukce až po půlkruhový konec a válcovou věž, ilustrující, jak se přizpůsobuje prostřednictvím různých rekonstrukcí a zároveň udržuje charakteristické rysy, jako je semikruhové okenní oblouky.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte v Čejkovice, kde stojíme před historickou památkou kostela sv. Kunigunde. Tento kostel je více než jen architektonické mistrovské dílo; je to živý dokument plný příběhů a proměn. Když se na to podíváte, můžete si myslet, že stojí tiše, ale jeho historie rezonuje hlubokými vlnami času.

Kostel Saint Kunigunde má kořeny sahající až do 13. století, kdy byl založen německými rytíři. Tento původní kostel sloužil nejen jako duchovní centrum, ale také jako důkaz spojení mezi vojenskými a náboženskými silami ve středověké Evropě. V roce 1673 jej jezuité obnovili a přidali do historie další vrstvu.

Nicméně, kostel neunikl zkouškám času. Velký požár v roce 1692 zničil Čejkovice spolu s kostel. Tento tragický incident vedl k významné rekonstrukci, stejně jako v roce 1783 koupil císař Josef II Čejkovice a zahájil výstavbu nového kostela. Nyní si můžete všimnout jeho jednoduché nádvoří struktury s půlkruhový konec, odráží jeho konstantní vývoj.

V roce 1891, kostel obdržel svůj trezor a věž - detaily, které stále přispívají k jeho nádherný vzhled dnes. I když architekti zůstávají neznámí, jejich práce je viditelná ve struktuře a významu kostel.

Tato církev byla svědkem mnoha událostí a osobností, i když specifické historické postavy zůstávají neznámé. Jeho přítomnost v samotném Čejkovice však představuje důkaz odolnosti a významu společenství.

Zajímavý aspekt, který si můžete všimnout, je jeho původ jako duchovní centrum založené německými rytíři. Tato skutečnost odráží bohatou historii regionu a jeho vazby na širší evropské události.

Rozhlédneme se, prozkoumáme fasádu a zažijeme atmosféru tohoto místa. Každý kámen má příběh, který čeká na vyprávění.

Děkujeme za návštěvu kostela Saint Kunigunde v Čejkovice. Doufám, že jste ocenili jeho historii a krásu. Pokud máte zájem prozkoumat více o místní kulturní dědictví, neváhejte ponořit do jiných příběhů, které tato oblast nabízí. Hodně štěstí a užijte si své další objevy!

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas na návštěvu kostela sv. Kunhuty v Čejkovice je na konci jara nebo na začátku podzimu. Během těchto měsíců je počasí obvykle mírné, takže je příjemné pro procházky kolem kostel a jeho okolí. Kromě toho, návštěva mimo špičkové turistické sezóny může nabídnout klidnější zážitek, což vám umožní ocenit architektonické detaily bez velkých davů.

Parkování na Čejkovice je obecně pohodlné, s několika parkovacími místy k dispozici v blízkosti centra obce, kde jsou k dispozici možnosti veřejné dopravy. Pro ty, kteří upřednostňují veřejnou dopravu, místní autobusy sloužit oblasti, a je vhodné zkontrolovat aktuální plány on-line pro nejpřesnější informace. To může pomoci zajistit hladkou cestu do kostel bez jakýchkoli last-minutových překvapení.

Při plánování své návštěvy, zvažte přinést pohodlné pěší boty, jak budete chtít prozkoumat vesnici nebo v blízkosti oblastí pěšky. Kamera je také doporučeno zachytit ohromující architekturu kostela sv. Kunhuty a jeho malebné okolí. Navíc, nošení světelné bundy může být užitečné, zejména pokud návštěva v časných ranních nebo pozdních odpoledních hodinách, kdy by teploty mohly klesnout.

Fotografování nadšenci najdou několik míst kolem kostel ideální pro zachycení jeho krásy, zejména během zlaté hodiny - krátce po východu slunce nebo před západem slunce -, kdy je osvětlení měkké a teplé. Fasáda kostel vypadá ohromující na pozadí zapadajícího slunce, takže je to vynikající čas na fotografování.

Pro zájemce o objevování okolních atrakcí do 30 minut od Čejkovice, zvažte návštěvu jiných historických památek nebo přírodních krajin v Hodonínské čtvrti. To může poskytnout další kontext a obohatit vaše zkušenosti z kulturního dědictví regionu.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

➜ Zobrazit interaktivní přehled okolí – restaurace, ubytování, půjčovny a další místa v okruhu 15 km.

Data: OpenStreetMap contributors, okruh 15 km.

🏰 Historické památky

  • Mohyla míru (3.5 km)
  • Muzeum obce Kobylí (4.9 km – 135)
  • Památník Moravské Rovnosti (7.6 km)
  • Muzeum generálporučíka Františka Peřiny (9.2 km)
  • Pomník Obětem 2. světové války (11.3 km)
  • Padlým rudoarmějcům (11.3 km)
  • Boleradice (11.5 km)
  • Expozice hornictví a sklářství (11.9 km – Komenského 282)

🍽️ Restaurace a stravování

  • Hostinec U Kaňů (5.5 km)
  • Mlýn (6.8 km)
  • Pizzerie a musicklub Twister.cz (9.2 km)
  • Hostinec U Chatrných (10.0 km – U Dráhy 371/15)
  • Sklepní vinárna U Františka (11.1 km – Komenského 264/20)
  • Restaurace Myslivna (11.5 km – Hliník 975)
  • Boleradská hospůdka (11.8 km)
  • Talábův šenk (12.6 km)

🏨 Ubytování

  • Hotel Zámek (0.2 km – Templářská 1)
  • Penzion Vinopol (0.2 km)
  • Penzion U Zámecké Zahrady Čejkovice (0.3 km)
  • Penzion Prygl (4.1 km)
  • Penzion U Školy (6.9 km – Záhumní 1279)
  • Vila Jarmila (7.2 km – Ve Dvoře 111)
  • Penzion U Hroznu (7.2 km – nám. Osvoboditelů 1488)
  • Hotel Kraví hora (7.3 km)

🚲 Půjčovny a sport

  • Sokolovna (4.7 km)
  • Jízdní kola Meta (7.3 km – 1. máje 249)
  • Ski & Cyklo centrum (8.1 km)
  • Němčičské koupaliště (8.5 km)
  • ZAF velosport (9.1 km – Hlavní 68)
  • Malý bazén (11.1 km)
  • Velký bazén (11.1 km)
  • Insport (11.6 km – Hodonínská 107)

🥾 Turistika a příroda

  • Vinckovo náměstí (7.0 km)
  • Brumovice (bus) (7.4 km)
  • Rozhledna Kraví Hora (7.5 km)
  • Kraví Hora (rozhl.) (7.5 km)
  • Nad zahradami (rozc.) (7.9 km)
  • Rozhledna Slunečná (8.0 km)
  • Slunečná (rozhl.) (8.0 km)
  • U boudy (8.1 km)

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) v Jihomoravský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

1. Kostel svaté Kunhuty (Chrám) – Prozkoumejte vnitřní prostor této historické stavby a její náboženské podrobnosti. 2. Nádvoří u kostela (Areál) – Projděte se v klidném prostoru přímo u stěn chrámu. Nabízí prostor pro pozorování stavebních prvků zvenčí. 3. Kostelní věž (Stavba) – Obdivujte výšku a vzhled věže. Z její blízkosti můžete sledovat střechu a celkový vzhled památky.

Sezónní doporučení

Jaro: Návštěva kostela sv. Kunhuty v Čejkovice během jara nabízí jedinečný zážitek, jak příroda probouzí kolem tohoto historického místa. Živá zeleň a čerstvé květy vytvářejí malebné pozadí, které zvyšuje architektonickou krásu kostel. Tato sezóna se vyznačuje mírnými teplotami a delšími denními hodinami, takže je ideální pro poklidný průzkum. Návštěvníci by měli být připraveni na příležitostné dešťové přeháňky, takže nošení deštníku nebo nošení vodotěsného oblečení může zlepšit pohodlí. Zatímco jaro vidí méně turistů než léto, časná rána jsou zvláště klidné, nabízí klidnou atmosféru ideální pro ocení kostel detaily bez davu.

Léto: Léto v Čejkovice je označeno teplým počasím a pulzujícím sluncem, které krásně osvětluje kostel sv. Kunhuty, zvýrazňuje jeho složitou kamennou práci. Tato sezóna láká více návštěvníků díky příjemným teplotám a delším dnům, což z ní dělá ideální čas pro rodiny i turisty. Aby se zabránilo davům, zejména během vrcholových hodin odpoledne, zvažte návštěvu brzy ráno nebo později večer. Doporučujeme pohodlné vycházkové boty a lehké oblečení, spolu s ochranou proti slunci, jako jsou klobouky a opalovací krém, k zajištění pohodlné návštěvy pod světlou letní oblohu.

Podzim: Podzimní sezóna přináší magickou transformaci do kostela Saint Kunhuta s jeho teplé odstíny červených, pomerančů a žlutých obklopující okolní krajinu. Toto období nabízí unikátní atmosférický šarm, protože chladnější teploty vytvářejí ostrý vzduch ideální pro chůzi po areálu kostel. Jak listy začínají padat, historické místo se na okouzlující vzhled, ideální pro fotografování nadšenců. Návštěvníci by se měli oblékat do vrstev, aby se během dne přizpůsobili kolísajícím teplotám a zvážili, že si během návštěvy přinesou světlou bundu nebo šátek pro větší pohodlí.

Zima: Zima v kostele Saint Kunhuta poskytuje klidný a klidný zážitek jako sníh přikrývá krajinu, vytváří malebné prostředí, které zvyšuje kostel historické kouzlo. Chladnější měsíce často vedou k kratší otevírací době a potenciálně omezenému přístupu do určitých oblastí kvůli povětrnostním podmínkám. Návštěvníkům se doporučuje, aby se během své návštěvy pečlivě oblékli do vrstev, včetně tepelného opotřebení a vodotěsného vnějšího oblečení. Brzy ráno návštěvy mohou nabídnout klidnou atmosféru před případným sněhem, což umožňuje intimní průzkum tohoto historického místa uprostřed klidné zimní scenérie.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) – letecký pohled
Letecký pohled
Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) – jaro
Jaro
Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) – léto
Léto
Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) – podzim
Podzim
Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) – zima
Zima
Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) – akvarel
Akvarel
Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) – noc
Noční záběr
Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice)
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice)
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice)
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q23865200)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: VitVit / CC BY-SA 4.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Čejkovice
Kraj Jihomoravský kraj
Typ kostel
Ochrana Kulturní památka
Stav Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice)
Bezbariérový Ne
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/50885 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice) – Pamatky.cz

Další památky – Čejkovice

Zobrazit vše v obci
Tvrz a zámek Čejkovice Tvrz a zámek Čejkovice kostel svatého Petra a Pavla (Řeznovice) kostel svatého Petra a Pavla (Řeznovice) Kostel svatého Vavřince (Krásensko) Kostel svatého Vavřince (Krásensko) kostel Narození Panny Marie (Neslovice) kostel Narození Panny Marie (Neslovice) Kepkov Kepkov kostel svatého Petra a Pavla (Lovčice) kostel svatého Petra a Pavla (Lovčice)
Pokračujte: Tvrz a zámek Čejkovice · kostel svatého Jiljí (Vrbice) · kostel svatého Vendelína (Čejč) · kostel Božského Srdce Páně (Terezín)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice)

Dýka v mé dlani studila jako kus ledu vytažený z hluboké studny, zatímco jsem se tiskl k hrubé omítce čejkovického kostela. Každý nádech bolel, plíce plné pr…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kostel svaté Kunhuty (Čejkovice)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)