Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Mrázovský Mlýn
  • Mrázovský mlýn

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Mrázovský mlýn Vodní mlýn

Mrázovský mlýn
vodní mlýn Kulturní památka Aktualizováno 08.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Mrázovský mlýn, nacházející se v Mrázově u Teplé v okrese Cheb, je historický vodní mlýn postavený na řece Teplá severně od železniční trati. Tento objekt je součástí CHKO Slavkovský les a chráněn jako nemovitá kulturní památka České republiky. Jeho význam spočívá nejen ve své historii, ale i v architektonických rysů, které představují typickou konstrukci mlýnů z minulosti.

Historie Mrázovského mlýna sahá až do roku 1741, kdy byl prodán premonstrátům z Teplé mlynářské rodině Schwarzů. Tato rodina se stala vlastníkem až do druhé poloviny 20. století. V roce 1830 proběhla významná modernizace, při které byla k mlýnu přistavěna pila. Tato změna odrážela potřebu adaptace na technologický pokrok a zvýšení produkční kapacity. V roce 1945 se vlastnictví přesunulo do rukou národního správce a později Státního statku, což bylo běžné pro mnoho majetků po druhé světové válce. Od 90. let 20. století je mlýn ve správě Pozemkového fondu.

Architektura Mrázovského mlýna je charakteristická pro jeho dobu vzniku a typ konstrukce. Budova je zděná, jednopatrová s obdélným půdorysem. Mlýnice a dům jsou pod jednou střechou, ale dispozičně oddělené. Rustikované přízemí obsahuje síň se pruskými klenbami, zatímco patro je členěno pilastry a má plochostropé místnosti. Střecha a štíty jsou kryté břidlicí, což dodává konstrukci tradičního vzhledu. Původně nad půlkruhovými zasklenými vstupy byly umístěny plošné vázy, které přispívají k historickému charakteru budovy.

Vlastnictví a správa Mrázovského mlýna prošla několika změnami. Po rodině Schwarzů, kteří byli majiteli od roku 1741, přešel do rukou národního správce a Státního statku po roce 1945. Od 90. let 20. století je ve správě Pozemkového fondu. Tyto změny odrážejí širší historické události, které formovaly vlastnictví majetků v Česku.

Mezi klíčovými událostmi v historii mlýna patří natáčení části filmu „Ves v pohraničí“ v roce 1947. I když se většina záběrů natáčela v nedalekých, již zaniklých Výškovicích, Mrázovský mlýn poskytl autentické prostředí pro filmovou produkci. Tato událost zdůrazňuje kulturní hodnotu a historický vzhled objektu.

Dnes se Mrázovský mlýn nachází ve stavu, který vyžaduje další údržbu a obnovy. V roce 2008 byla střecha opravena díky zásahům Pozemkového fondu. Přestože je většina exteriérů zachována, některé části budovy vyžadují další péči, aby byly zachovány pro budoucí generace.

Mrázovský mlýn stojí za návštěvu nejen jako památka na minulost, ale také jako připomínka technologického a kulturního vývoje regionu. Jeho historie a architektura nabízejí cenný vhled do života a práce mlynářů z minulosti. Navštěvování tohoto objektu přináší možnost ocenit nejen jeho estetickou hodnotu, ale i historický kontext, ve kterém se vyvinul.

Kam dál

Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice (Teplá) 3,1 km soubor městských domů, Havlíčkova 30 a 31 3,1 km Kostel svatého Jiljí (Teplá) 3,2 km Kanonie premonstrátů klášter Teplá 3,5 km

Historické milníky

1741
Prodej mlýna premonstrátům z Teplé rodině Schwarzů
1830
Modernizace mlýna a přistavění pily
1947
Natáčení části filmu Ves v pohraničí
2008
Oprava střechy provedená Pozemkovým fondem

Stavební vývoj

V roce 1830 byl mlýn modernizován a byla k němu přistavěna pila. Budova je zděná a má rustikované přízemí s pruskými klenbami. Střecha a štíty jsou kryty břidlicí.

Historické události

V roce 1741 byl mlýn prodán rodině Schwarzů. V roce 1830 proběhla modernizace a přistavění pily. V roce 1947 se zde natáčela část filmu Ves v pohraničí.

Vlastníci

1741 premonstráti z Teplé, poté rodina Schwarzů, po roce 1945 národní správce a Státní statek, od 90. let 20. století Pozemkový fond.

Zajímavosti

– Mrázovský mlýn je historický vodní mlýn postavený na řece Teplá severně od železniční trati.

– Historie Mrázovského mlýna sahá až do roku 1741, kdy byl prodán premonstrátům z Teplé mlynářské rodině Schwarzů.

– V roce 1830 proběhla významná modernizace, při které byla k mlýnu přistavěna pila.

– Mezi klíčovými událostmi v historii mlýna patří natáčení části filmu „Ves v pohraničí“ v roce 1947.

– Dnes se Mrázovský mlýn nachází ve stavu, který vyžaduje další údržbu a obnovy.

Průvodce

Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte! Stojíte právě před historickou památkou Mrázovského mlýna, který se pyšní bohatou historií a architektonickými rysy, které stojí za prozkoumání. Před vámi stojí jednopatrová zděná budova s obdélným půdorysem, jejíž dispoziční spojení mlýnici a obytného domu pod jednou střechou vytváří harmonický celek. Podívejte se nahoru na břidlicovou krytinu, která chrání celý objekt před prvkami.

Mrázovský mlýn má svůj původ v roce 1741, kdy byl prodán premonstrátům z Teplé mlynářské rodině Schwarzů. Tento vodní mlýn je postaven na řece Teplá severně od železniční trati a jeho historie sahá více než tři sta let zpět. V roce 1830 proběhla důležitá modernizace, při které byla k mlýnu přistavěna pila, což znovu potvrdilo jeho význam jako místního průmyslového centra.

Architektonicky je Mrázovský mlýn fascinující svou rustikovanou podlahou s pruskými klenbami a patrovým uspořádáním s pilastry, které dodávají budově elegantní a solidní nádech. Všimněte si také jedinečného spojení obytných a pracovních prostor pod jednou střechou, což je charakteristickým rysem této doby.

Mezi klíčovými osobnostmi spojenými s Mrázovským mlýnem patří Heinrich Schwarz, který vedl rodinu Schwarzů v období po prodaji. Jeho odkaz je stále cítit ve struktuře a historii tohoto místa.

Zajímavostí je, že v roce 1947 byl Mrázovský mlýn použit jako lokace pro natáčení části filmu "Ves v pohraničí", což svědčí o jeho kulturní hodnotě a krásné atmosféře. Navíc, v roce 2008 byla střecha opravena Pozemkovým fondem, což zajišťuje zachování tohoto historického díla pro budoucí generace.

Pojďme se posunout a podívejte se blíže na jednotlivé prvky. Nyní věnujte pozornost detailům, které mohou uniknout při prvním pohledu: hladká břidlicová krytina a elegantní pilastry, které dodávají budově její jedinečný charakter.

Dovolte mi, abych vás pozval k dalšímu prozkoumání této fascinující památky. Mrázovský mlýn nabízí mnoho příležitostí ke zvědavosti a učení se o minulých dobách, takže si ho nechte projít krok za krokem. Děkuji vám za vaši návštěvu a doufám, že tento průvodce byl pro vás zábavný a informativní. Buďte šťastní ve svých dalších objevech!

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas pro návštěvu je období jarního rozkvětu nebo podzimního barevného období, kdy okolní příroda v CHKO Slavkovský les nejvíce vynikne. Ranní světlo u toku řeky Teplá dodává mlýnu klidnou a nostalgickou atmosféru.

K mlýnu se lze dostat autem nebo využít veřejnou dopravu v blízkosti železniční trati.

Pro rodiny s dětmi doporučujeme pohodlnou obuv vhodnou pro procházky v přírodě u vody. Je dobré si vzít s sebou pitnou vodu a případně repelent, pokud se plánuje delší pobyt v blízkosti toku řeky.

Pro fotografování jsou nejvhodnější místa v blízkosti řeky Teplá, kde lze zachytit odlesky vody a historickou architekturu mlýna. Nejlepší světlo pro snímky krajiny v této oblasti nabízí zlatá hodinka těsně před západem slunce.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Jde o technickou památku. Některé jsou zpřístupněné jako expozice, jiné jsou mimo provoz nebo na soukromém pozemku. Přístupnost této památky jsme neověřili.

Jaká je otevírací doba a vstupné?

Otevírací dobu ani vstupné nemáme ověřené. Aktuální údaje zveřejňuje správce památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Teplá, Karlovarský kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 1000130759).

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Výstava obrazů Markéty Berntové
14. 7. 2026 – 31. 10. 2026
Výstava obrazů Markéty Berntové
🖼️ Výstava 13,6 km
Markéta Berntová tvoří pod značkou M|B Abstract Studio. Ve své abstraktní tvorbě propojuje minimalistické prvky s reliéfní strukturou a inspiraci nachází především v přírodě, jejích tvarech, vrstvách a tichých proměnách.
Hradní kavárna St. Maur Caffé, Bečov nad Teplou
Řemeslný jarmark na hradě a zámku Bečov
17. 11. 2026
Řemeslný jarmark na hradě a zámku Bečov
🛍️ Trh 13,6 km
Hledáte inspiraci na sváteční den plný podzimní atmosféry, řemesel a kultury? Přijďte v úterý 17. listopadu 2026 k nám na hrad a zámek Bečov!
Bečov nad Teplou, Bečov nad Teplou

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Řeka Teplá, CHKO Slavkovský les a železniční trať.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Mrázovský mlýn v Karlovarský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

1. železniční trať, dopravní trasa. Poskytuje snadný přístup do oblasti a nabízí pohled na okolní krajinu. 2. CHKO Slavkovský les, chráněná krajinná oblast. Tato přírodní oblast vás provede krásnými přírodními výhledy. 3. Řeka Teplá, vodní tok. Cesta podél toku nabízí klid a blízkost k historickému mlýnu. 4. Mrázovský mlýn, historický mlýn. Hlavní cíl výletu, který představuje zajímavou architekturu v této lokalitě.

Sezónní doporučení

Jaro: V jarním období Mrázovský mlýn nabízí návštěvníkům zvláštní atmosféru kvetoucí přírody, kde se na okolních loukách a lesích objevují první květy. Slunečné dny vytvářejí ideální podmínky pro relaxační procházku kolem mlýna, zatímco mírné teploty umožňují pohodlnou návštěvu bez přílišného tepelného nepohodlí. Navrhované oblečení by mělo být vhodné pro mírné počasí, s možností přidat vrstvy na chladnější dny. Nejlépe se mlýn navštíví v raném odpoledním čase, kdy je teplota nejvýhodnější a davů je méně.

Léto: Během letního období nabízí Mrázovský mlýn návštěvníkům výjimečné světelné efekty, kdy dlouhé dny umožňují prozkoumat památku i ve stínu. Příroda je v plné síle a okolní zelené louky spolu s lesy poskytují ideální prostředí pro odpočinek pod širým nebem. Vzhledem k hlavní letní sezóně se doporučuje přijít na návštěvu dřív, aby bylo možné vyhnout se velkým davům. Oblečení by mělo být lehké a světlé, s ochranou proti slunci, jako jsou klobouky nebo sluneční brýle.

Podzim: V podzimním období se Mrázovský mlýn proměňuje v barvivý útočiště, když listy stromů nabírají zlaté a rudé odstíny. Tato atmosféra dodává návštěvě romantickou a klidnou náladu, která je ideální pro krátké procházky v mírném počasí. Navrhované oblečení by mělo být vhodné pro chladnější teploty, s možností přidat vrstvy na studenější dny. Nejlépe se památku navštíví v raném odpoledním čase, kdy je počasí nejpříjemnější a davů je méně.

Zima: Zimní návštěva Mrázovského mlýna nabízí jedinečné zážitky v atmosféře pokryté sněhem, kdy se památky proměňují v pohlednou zasněženou krajinu. Navrhované oblečení by mělo být teplé a ochranné proti chladu, s důrazem na izolaci hlavy a rukou. Nejlépe se mlýn navštíví v raném odpoledním čase, kdy je počasí nejpříjemnější a davů je méně.

Vizualizace a umělecké pohledy

Mrázovský mlýn – letecký pohled
Letecký pohled
Mrázovský mlýn – jaro
Jaro
Mrázovský mlýn – léto
Léto
Mrázovský mlýn – podzim
Podzim
Mrázovský mlýn – zima
Zima
Mrázovský mlýn – akvarel
Akvarel
Mrázovský mlýn – noc
Noční záběr
Mrázovský mlýn – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Mrázovský mlýn
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Mrázovský mlýn
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q33245195)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Juandev / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Teplá
Kraj Karlovarský kraj
Typ vodní mlýn
Ochrana Kulturní památka
Stav Mrázovský mlýn
Osobnosti
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/68977 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Mrázovský mlýn – Pamatky.cz

Další památky – Teplá

Zobrazit vše v obci
Poutnov Poutnov Kostel Zvěstování Panny Marie v Teplé Kostel Zvěstování Panny Marie v Teplé Kostel svatého Jiljí (Teplá) Kostel svatého Jiljí (Teplá) soubor městských domů, Havlíčkova 30 a 31 soubor městských domů, Havlíčkova 30 a 31 Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice (Teplá) Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice (Teplá) Kostel svatého Václava (Nahořečice) Kostel svatého Václava (Nahořečice)
Pokračujte: Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice (Teplá) · soubor městských domů, Havlíčkova 30 a 31 · Kostel svatého Jiljí (Teplá) · Kanonie premonstrátů klášter Teplá

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Mrázovský mlýn
Smyšlený příběh

Příběh: Mrázovský mlýn

„Tohle je čistý podvod, vy mlynářský lišáku!“ Baron von Zinner s rudým obličejem máchl svou zdobnou hůlkou těsně před nosem Heinricha Schwartze. Vzduchem lé…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Mrázovský mlýn
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)