Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Studna Ze Střížovic
  • Studna ze Střížovic

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Studna ze Střížovic Kašna

Studna ze Střížovic
kašna 1695 Kulturní památka výborný 15–30 minut Snadná pro všechny věkové kategorie ideální za slunečného počasí Aktualizováno 15.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Barokní studna ze Střížovic, nyní umístěná v Zubrnici, je historickou památkou z roku 1695. Původně postavena Janem Františkem Krakovským z Kolovrat a Chlumce jako součást rozvoje vesnice Střížovice, která trpěla nedostatkem vody, tato kašna představuje důležitý prvek barokní architektury a místního kulturního dědictví. Její hloubka dosahuje 26,5 metrů a šachta je vyzděná pískovcovými kvádry.

Architektonicky se jedná o osmibokou cihlovou konstrukci s šestibokým kamenným pažením, které má jednoduchou římsu a kruhový otvor uprostřed. Na jihozápadní straně je umístěn medailon s nápisem AMOR DEI ET PROIMI CAUSA FONTIS 1695 („Láska k Bohu a bližnímu postavila tuto studnu 1695“). Studna je chráněna osmibokou dřevěnou konstrukcí s sloupky a oblouky, která má na vrcholu střechy malou věžičku se zvoničkou.

Po skončení druhé světové války došlo ke změnám ve složení místního obyvatelstva a studna byla naposledy opravena ve druhé polovině padesátých let 20. století, poté však již jen chátrala. V roce 1977 byla přemístěna do Zubrnic kvůli ohrožení plánovanou těžbou uhlí. Bývalé dřevěné rumpál a převodová soustava ozubených kol se z části nezachovaly.

V Zubrnicích byla studna později rekonstruována do původní podoby s věžičkou na střeše. Od roku 2015 existují dvě identické střížovické studny – originální, opravený objekt v zubrnickém skanzenu a nová replika ve Střížovicích. Replika byla postavena místním sdružením Levil za podpory Ústecké komunitní nadace a města Chlumce, její stavba byla dokončena slavnostním zavěšením zvonu dne 7. listopadu 2015.

Dnes je studna ve Zubrnici součástí národopisné a architektonické expozice, která přitahuje mnoho návštěvníků zájemcích o historii a kulturu regionu. Její význam spočívá nejen v jejím architektonickém dědictví, ale také v tom, že symbolizuje historickou proměnu oblasti a připomíná důležitost vodních zdrojů pro rozvoj vesnic. Studna je tedy nejen památkou minulosti, ale i živým svědectvím o historii a kultuře severočeského regionu.

Návštěva této barokní studny nabízí jedinečný pohled na historické dědictví České republiky a připomíná nám, jak důležité je uchovávat a ocenit památky minulosti. Je to nejen pro historiky a architekty, ale i pro každého zvídavce, který se zajímá o bohatou historii našeho regionu.

Kam dál

Vodní mlýn z Homole u Panny 452 m železniční trať Velké Březno – Lovečkovice – Verneřice/Úštěk 1,9 km Leština 2,7 km Kostel svatého Pia V. 3,3 km

Historické milníky

1695
Studna byla postavena Janem Františkem Krakovským z Kolovrat a Chlumce.
1950
Poslední oprava studny po skončení druhé světové války.
1977
Studna byla přemístěna do Zubrnic kvůli ohrožení plánovanou těžbou uhlí.
2015
Replika studny byla postavena ve Střížovicích a slavnostně zavěšen zvon.

Stavební vývoj

Studna byla v roce 1695 postavena s kamenným pažením a dřevěnou konstrukcí. V Zubrnicích byla rekonstruována do původní podoby se zvoničkou na střeše.

Historické události

1695
Studnu postavil Jan František Krakovský z Kolovrat a Chlumce.
1977
Studna byla přemístěna do Zubrnic kvůli ohrožení plánovanou těžbou uhlí.
2015
V Střížovicích byla postavena replika původní studny.

Vlastníci

Původně patřila panství Chlumec od roku 1513 až do roku 1848. Po přemístění do Zubrnic se stala součástí Národního muzea v přírodě.

Zajímavosti

– Tato barokní památka pochází z roku 1695. Postavil ji Jan František Krakovský z Kolovrat a Chlumce. – Hloubka studny je 26,5 metrů a její šachta je vyzděná pískovcovými kvádry. – Konstrukce je osmiboká a cihlová, s šestibokým kamenným pažením. – V roce 1977 byla studna přemístěna do Zubrnic kvůli ohrožení plánovanou těžbou uhlí. – Studna je chráněna dřevěnou konstrukcí, která má na vrcholu střechy malou věžičku se zvoničkou.

Průvodce

Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte v Zubrnici, kde stojíte před jedinečnou historickou památkou, studnou ze Střížovic, známou také jako barokní kašna. Tato osmiboká cihlová konstrukce se pyšní šestibokým kamenným pažením, které vás přitahuje svou symetrií a starobylou krásou. Dřevěná konstrukce chrání kašnu, zatímco malá věžička se zvoničkou na vrcholu střechy dodává celému komplexu nádech architektonického štěstí. Podívejte se nahoru a vnímání této elegantní struktury vás přivítá.

Pojďme se ponořit do historie. Tato kašna byla postavena v roce 1695 Janem Františkem Krakovským z Kolovrat a Chlumce, slavnou osobností své doby. Postavená jako součást rozvoje vesnice Střížovice, která trpěla nedostatkem vody, kašna byla nezbytná pro obyvatele této lokalitě. Její výstavba představovala důležitou investici do infrastruktury a zlepšení životních podmínek.

Nyní věnujte pozornost architektuře kašny, která je skutečným obdivuhodným dílem. Její osmiboká cihlová struktura a šestiboké kamenné pažení vytvářejí harmonickou rovnováhu. Hloubka kašny dosahuje 26,5 metrů a její šachta je vyzděná pískovcovými kvádry, což dodává celé konstrukci pevnost i elegance.

Klíčovou osobností spojenou s touto památkou je samozřejmě Jan František Krakovský z Kolovrat a Chlumce. Jeho přínos nebyl pouze v oblasti architektury, ale také ve společenském rozvoji vesnice Střížovice. Jeho iniciativa přinesla novou éru prosperity pro místní obyvatele.

Zajímavostí kašny je její pohyb z původního místa v roce 1977, kdy byla kvůli ohrožení plánovanou těžbou uhlí přemístěna do Zubrnic. Tento akt zachování ukazuje důležitost památky pro kulturní dědictví regionu. V roce 2015 byla v Střížovicích postavena replika kašny, a slavnostně zavěšen zvon, což připomíná její historické kořeny.

Pozváním k dalšímu prozkoumání se můžete vydát do okolních oblastí Zubrnice, abyste objevili více o místním dědictví a přírodní kráse. Děkujeme za vaši návštěvu této cenné historické památky. Doufáme, že se vám zde líbilo a že budete mít rádi další objevy na tomto zajímavém místě.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas pro návštěvu studny ze Střížovic je v jarním nebo podzimním období, kdy je počasí příjemné a světlo je ideální pro fotografii. V těchto měsících se také vyhýbáte extrémně horkým i chladným teplotám.

Místo lze navštívit také veřejnou dopravou; zkontrolujte aktuální spojení v vyhledávači.

Při návštěvě si vzít s sebou kvalitní fotoaparát nebo mobilní telefon pro zachycení detailů studny. Dále je vhodné mít s sebou ochranné sluneční brýle a v zimě teplé oblečení.

Pro fotografii je nejlepší místo před samotnou studnou, kde světlo padá přímo na její architektonické prvky. Fotografování se doporučuje v poledne, kdy je světlo nejsilnější.

V okolí památky lze navštívit národopisnou a architektonickou expozici Zubrnice. Pro rodiny s dětmi je vhodné prozkoumat vesnické prostředí, kde mohou děti bavit na sebe přírodní okolí.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Jde o objekt ve veřejném prostoru, který si obvykle můžete prohlédnout zvenku bez vstupného. Zda je volně přístupný i tento konkrétní objekt, jsme neověřili.

Kde se památka nachází?

Poloha: Zubrnice. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 1000155346).

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Na zámku straší - zámek Benešov nad Ploučnicí
23. 10. 2026
Na zámku straší - zámek Benešov nad Ploučnicí
📅 Akce 12,1 km
Na zámku straší - tradiční podzimní akce, kterou každoročně pořádá Státní zámek v Benešově nad Ploučnicí. Akce vhodná pro všechny věkové kategorie se koná dne 23. října 2026 od 17.00 do 20.00 hodin.
Benešov nad Ploučnicí, Benešov nad Ploučnicí
Tematická prohlídka kostela - zámek Benešov nad Ploučnicí
28. 10. 2026 – 28. 10. 2026
Tematická prohlídka kostela - zámek Benešov nad Ploučnicí
🏰 Prohlídka 12,1 km
Tematická prohlídka kostela - zámek Benešov nad Ploučnicí
Benešov nad Ploučnicí, Benešov nad Ploučnicí
Podzimní prázdniny na zámku ve Velkém Březně
28. 10. 2026 – 1. 11. 2026
Podzimní prázdniny na zámku ve Velkém Březně
🏰 Prohlídka 6,0 km
Podzimní prázdniny a státní svátek na zámku Velké Březno
Státní zámek Velké Březno, Velké Březno
Dny české a německé kultury - Freytag Trio: »Zrcadlo společnosti«
31. 10. 2026
Dny české a německé kultury - Freytag Trio: »Zrcadlo společnosti«
📅 Akce 6,0 km
Helene Freytag (housle), Albrecht Freytag (violoncello), Wilhelmine Freytag (klavír)
Státní zámek Velké Březno, Velké Březno
Zavírání okenic na zámku ve Velkém Březně
1. 11. 2026
Zavírání okenic na zámku ve Velkém Březně
🏰 Prohlídka 6,0 km
Poslední klíč v zámku: Pojďte s námi uložit zámek k zimnímu spánku!
Státní zámek Velké Březno, Velké Březno
Advent na zámku - zámek Benešov nad Ploučnicí
28. 11. 2026
Advent na zámku - zámek Benešov nad Ploučnicí
🏰 Prohlídka 12,1 km
Nekomentované prohlídky vánočně vyzdobeného Dolního zámku začínají každých dvacet minut - délka prohlídky třicet minut (s průvodcem).
Benešov nad Ploučnicí, Benešov nad Ploučnicí
Vánoční prohlídky - Pohádky Ploskovické
4. 12. 2026 – 5. 12. 2026
Vánoční prohlídky - Pohádky Ploskovické
🏰 Prohlídka 10,0 km
Na zámku Ploskovice dobře víme, že se naše prostory pyšní jednou z nejkrásnějších filmových kulis, jaké si lze přát. Právě zde vznikaly pohádky, které patří k vánočním svátkům už po generace. Jenže čas plyne jako voda a i filmové příběhy se pomalu mění v historii.
Ploskovice, Ploskovice
Vánoční prodejní výstava na zámku Ploskovice
11. 12. 2026 – 12. 12. 2026
Vánoční prodejní výstava na zámku Ploskovice
🖼️ Výstava 10,0 km
Hledáte vhodný vánoční dárek? Potřebujete nějakou maličkost k dotvoření vánoční atmosféry?
Státní zámek Ploskovice, Ploskovice
Adventní prohlídky na zámku Ploskovice
12. 12. 2026 – 20. 12. 2026
Adventní prohlídky na zámku Ploskovice
🏰 Prohlídka 10,0 km
Jste unavení předvánočním shonem? Potřebujete trochu zpomalit? Přijďte si vychutnat adventní atmosféru na zámku Ploskovice.
Státní zámek Ploskovice, Ploskovice
Vánoční trhy na zámku Ploskovice
19. 12. 2026
Vánoční trhy na zámku Ploskovice
🛍️ Trh 10,0 km
První ročník vánočních trhů v areálu zámku Ploskovice.
Státní zámek Ploskovice, Ploskovice

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Studna je součástí národopisné a architektonické expozice v Zubrnici, jediné vesnické památkové rezervace v Ústeckém kraji.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Studna ze Střížovic v Ústecký kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: nakoupíte-li u partnera, můžeme obdržet provizi. Cena pro vás se tím nemění.

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická výletní trasa z Zubrnice

1. Hlavní cíl: Studna ze Střížovic (kašna)
Typ: Národopisná a architektonická expozice
Proč stojí za návštěvu: Tato studna je jedinečným příkladem venkovského vodního prameniště, které je součástí vesnické památkové rezervace. Je to nejstarší zdroj pitné vody v Zubrnici a nabízí pohled na historickou techniku výstavby studně.

2. Vesnická památková rezerva
Typ: Historické místo
Proč stojí za návštěvu: Tato rezervace zachovává původní stav venkovských domů a infrastruktury z minulých století. Je to ideální příležitost prozkoumat, jak žili lidé v této oblasti dříve, a ocenit jejich architektonický talent.

3. Zubrnice: centrum vesnice
Typ: Kulturní a historické místo
Proč stojí za návštěvu: Centrum Zubrnice nabízí pohled na starobylou stavbu kostela a další důležité historické budovy. Je to ideální místní prozkoumat venkovský život a jeho kulturní dědictví.

4. Zubrnice: nádvoří památkové rezervace
Typ: Kulturní místo
Proč stojí za návštěvu: Nádvoří nabízí klidný prostor pro relaxaci a prohlídku venkovských prvků, jako jsou tradiční zahrady a pavilony. Je to místo k odpočinku po prozkoumání historických památek.

5. Zubrnice: expozice vesnického života
Typ: Výstava
Proč stojí za návštěvu: Tato expozice poskytuje pohled na každodenní život a tradice obyvatel Zubrnice. Zajímavé předměty a informace o zemědělských praktikách dřívějších generací činí výlet učebním i zábavným.

Tato trasa nabízí pohled na historii, architekturu a kulturu Zubrnice prostřednictvím její jedinečné památkové rezervace.

Sezónní doporučení

Jaro: V jarním období se Studna ze Střížovic objevuje v novém světle, když sluneční paprsky osvětlují její kamenné tvary a zelenající se okolí. Květiny kolem kašny začínají kvést, což přidává barevný kontrast ke starověkému objektu. Atmosféra je plná obnovy a naděje. Doporučuje se navštívit ráno nebo večer, aby se ušetřilo slunečního zápalu a prohlédlo se kašnu v klidnější atmosféře. Dobrým nápadem je nosit lehké oblečení s přilbou nebo kloboukem, abyste si užili slunečné jaro bez nepohodlí.

Léto: V letních měsících se Studna ze Střížovic stává místo pro odpočinek ve světle zelené přírody. Slunce osvětluje kašnu dlouhými paprsky, což vytváří dramatické stíny na jejím povrchu. Atmosféra je plná tepla a života, ale může být také náročná kvůli vysokým teplotám. Nejlepší čas pro návštěvu je rané ráno nebo pozdní večer, kdy je teplota mírnější a sluneční paprsky méně intenzivní. Doporučuje se nosit světlé oblečení, které absorbuje méně tepelné energie, a přinést s sebou vodu pro zajištění hydratace.

Podzim: V podzimním období nabývá Studna ze Střížovic melancholického půvabu. Listy padající do kašny a jejich barvy vytvářejí krásnou krajinu, která je ideální pro fotografování. Sluneční paprsky se stávají kratšími a světlo má teplý odstín, což přidává romantický nádech. Atmosféra je klidná a mírně chladná. Doporučuje se navštívit v poledne, kdy sluneční paprsky osvětlují krajinu nejkrásněji. Dobrým nápadem je nosit vrchní oblečení pro ochranu před chladnými větry a vybavení se deštníkem, pokud se obáváte pršky.

Zima: V zimních měsících nabývá Studna ze Střížovic mystického charakteru. Sluneční paprsky padající na kašnu vytvářejí dlouhé stíny a světlo má chladný odstín. Sníh pokryje okolní krajinu bílou dekou, což přidává do obrazu fantastický nádech. Atmosféra je klidná a tichá, ale může být také chladná. Nejlepší čas pro návštěvu je poledne, kdy sluneční paprsky osvětlují krajinu nejkrásněji. Doporučuje se nosit teplé oblečení a ochranné nohavice proti mrazu, stejně jako boty s pevným podrážkem pro bezpečné chůze na ledu.

Vizualizace a umělecké pohledy

Studna ze Střížovic – letecký pohled
Letecký pohled

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Studna ze Střížovic
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Studna ze Střížovic
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Studna ze Střížovic
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q38228631)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: VitVit / CC BY-SA 4.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Zubrnice
Kraj Ústecký kraj
Typ kašna
Rok výst. 1695
Století 17. stol.
Sloh / Období barokní
Ochrana Kulturní památka
Stav výborný
Osobnosti
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/71656 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Studna ze Střížovic – Pamatky.cz

Další památky – Zubrnice

Zobrazit vše v obci
Kostel svaté Kateřiny (Bořislav) Kostel svaté Kateřiny (Bořislav) Dlouhá 120 (Terezín) Dlouhá 120 (Terezín) Trmice Trmice Kostel svatého Jiří (Malešov) Kostel svatého Jiří (Malešov) Dům čp. 2 (Mikulášovice) Dům čp. 2 (Mikulášovice) kaple svatého Jana Nepomuckého (Dobrná) kaple svatého Jana Nepomuckého (Dobrná)
Pokračujte: Vodní mlýn z Homole u Panny · železniční trať Velké Březno – Lovečkovice – Verneřice/Úštěk · Leština · Kostel svatého Pia V.

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Studna ze Střížovic
Smyšlený příběh

Příběh: Studna ze Střížovic

Ztracený zvuk se proléval ve tmách studny. Když svitl podzimní měsíc, jeho slabá polibka padla na dřevěnou konstrukci s oblouky a na vrcholu stál Janovec, ml…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Studna ze Střížovic
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)