Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Vila Bachrovna

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Vila Bachrovna Vila

Vila Bachrovna
vila 1854 Kulturní památka Zdarma 30–60 minut Snadná pro všechny věkové kategorie Aktualizováno 18.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Vila Bachrovna v Kladně je památkově chráněná historická budova postavená v letech 1850 až 1854. Původně sloužila jako sídlo ředitelů Pražské železářské společnosti. Objekt patří k nejstarším dochovaným stavbám ve městě a představuje významný doklad rozvoje kladenského hornictví a hutnictví v 19. století.

Stavba vznikla v polovině 19. století během průmyslové revoluce, kdy se Kladensko stalo jedním z klíčových center těžkého průmyslu v Rakouském císařství. Původně se objekt nazýval Panský dům a vznikl ještě před založením Vojtěšské hutě. Roku 1860 jej koupila Pražská železářská společnost a zřídila v něm služební sídlo pro své báňské ředitele.

Architektonicky se vila řadí ke stylu anglického novoromantismu. Původní podobu z roku 1854 rozšířila v roce 1887 přístavba věže a druhého patra. V přízemí se nacházely apartmány centrálního ředitele Karla Wittgensteina. V patře byl situován byt ředitele dolů Gottfrieda Bachera, podle něhož budova získala svůj zlidovělý název Bachrovna.

Vila je úzce spjata s dramatickými událostmi dělnického hnutí. Po první velké stávce horníků z 25. května 1889 následovaly v červnu téhož roku nepokoje. Dne 20. června 1889, po šarvátce na radnici, obklopil rozbouřený dav Bacherovu vilu. Při následném zásahu četníků, kteří stříleli na protějším poli, zahynuly tři děti. Budova byla následně vyrabována a vypálena. Tyto události se staly předlohou pro román a film Siréna od Marie Majerové.

V novodobé historii, konkrétně v letech 1975 až 2006, sloužil objekt jako muzeum Poldi. Nachází se v Huťské ulici pod autobusovým nádražím v Kladně.

Vila Bachrovna zůstává cenným svědkem průmyslové historie regionu a proměn společenských poměrů v 19. století. Návštěva tohoto místa nabízí možnost nahlédnout do dějin kladenského hutnictví a připomenout si události, které zásadně ovlivnily místní vývoj.

Kam dál

Společenský dům Poldi SONP 153 m Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně 216 m radnice na Kladně 351 m Okresní dům v Kladně 403 m

Historické milníky

1854
Dokončení stavby vily.
1860
Vilu kupuje Pražská železářská společnost pro své ředitele.
1887
Stavební rozšíření o věž a druhé patro.
1889
Vypálení vily během nepokojů po hornické stávce.

Stavební vývoj

Původní stavba z roku 1854 byla postavena ve stylu anglického novoromantismu. V roce 1887 prošla významnou přestavbou, při které byla přistavěna věž a přidáno druhé patro.

Historické události

Stávka horníků v květnu 1889 a následné nepokoje v červnu 1889, při kterých byla vila vyrabována a vypálena.

Vlastníci

Pražská železářská společnost od roku 1860.

Zajímavosti

– Budova byla postavena v letech tisíc osm set padesát až tisíc osm set padesát čtyři a původně se nazývala Panský dům. – Svůj zlidovělý název získala podle ředitele dolů Gottfrieda Bachera, který v patře bydlel. – V roce osmnáct set osmdesát devět byla vila po zásahu četníků vyrabována a vypálena, což se stalo předlohou pro dílo Siréna. – Architektonicky se stavba řadí ke stylu, který vychází z romantismu a pochází z ostrovní země na západě Evropy. – V letech tisíc devět set sedmdesát pět až dva tisíce šest sloužil objekt jako muzeum podniku Poldi.

Průvodce

Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte v Kladně! Stojíte před jedním z nejstarších a nejvýznamnějších historických staveb města – vilou Bachrovna. Tato architektonická perla, která se řadí k anglickému novoromantismu, vás zasáhne svou elegantní a klidnou přítomností. Podívejte se nahoru na její impozantní průčelí a vnímání krásy této budovy je nesmírné.

Vila Bachrovna byla postavena v letech 1850 až 1854 a původně sloužila jako sídlo ředitelů Pražské železářské společnosti. Tato budova, která se bývala nazývala Panský dům, je svědkem bohaté historie spojené s rozvojem kladenského hornictví a hutnictví. V roce 1860 ji kupuje Pražská železářská společnost pro své ředitele, což zdůrazňuje její význam v průmyslových změnách té doby.

Architektura vily je skutečnou odlehčením oka. Všimněte si elegantních linií a harmonického uspořádání stavebních prvů, které jsou charakteristickými rysy anglického novoromantismu. I když konkrétní architekti nejsou známí, jejich dílo zůstává živou pamětí o té době.

Vila Bachrovna je spojena s několika klíčovými osobnostmi a příběhy. Gottfried Bacher, ředitel dolů, který v patře bydlel, se stal tak důležitou postavou, že budova si získala svůj známý název pod jeho jménem. Dalšími osobnostmi spojenými s touto lokalitou jsou Karel Wittgenstein a Josef Hrabě, kteří přispěli ke vývoji místního průmyslu.

Zajímavostí je událost z roku 1889, kdy byla vila po zásahu četníků během nepokojů po hornické stávce vyrabována a vypálena. Tento dramatický moment odráží napjatou atmosféru té doby a důležitost tohoto místa ve společenských změnách.

Nyní, když jste si prohlédli vizi budovy, pozveme vás k dalšímu prozkoumání Kladna. Každý kout této městské historie má co říct a myslím, že se vám zde podaří najít něco nového a fascinujícího. Děkujeme za vaši návštěvu Vilu Bachrovna a doufáme, že ji ocenili stejně jako my. Přejeme vám příjemnou další procházku!

Tipy pro návštěvníky

Pro návštěvu Vily Bachrovny doporučujeme zvolit slunečný den během jarních nebo podzimních měsíců, kdy je okolní zeleň nejvíce fotogenická a stavba vynikne v přirozeném světle. S sebou si vezměte pohodlnou obuv pro pohyb v okolí a fotoaparát, neboť historická architektura vily nabízí zajímavé detaily pro zachycení atmosféry devatenáctého století. Nejlepší světlo pro fotografování exteriérů bývá v dopoledních hodinách, kdy slunce osvětluje hlavní průčelí budovy. V blízkém okolí můžete navštívit areál Vojtěšské huti, který doplňuje historický kontext průmyslového rozvoje města, nebo se vydat na procházku do samotného centra Kladna, které je od vily snadno dostupné pěšky a nabízí další možnosti pro rodiny s dětmi, jako jsou parky či odpočinkové zóny.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Některé takové objekty jsou zpřístupněné prohlídkami, jiné slouží jinému účelu nebo jsou soukromé. Zda a kdy je přístupná tato památka, jsme neověřili – informujte se u správce.

Jaká je otevírací doba a vstupné?

Otevírací dobu ani vstupné nemáme ověřené. Aktuální údaje zveřejňuje správce památky.

Kde se památka nachází?

Poloha: Kladno, Středočeský kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 1000153950).

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

Vojtěšská huť, centrum města Kladna.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Vila Bachrovna v Středočeský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: nakoupíte-li u partnera, můžeme obdržet provizi. Cena pro vás se tím nemění.

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

1. centrum města Kladna, střed města. Začněte svou cestu v rušném místě, kde můžete pozorovat život města. 2. Vojtěšská huť, průmyslové místo. Navštivte toto místo, které ukazuje dějiny místního průmyslu. 3. Vila Bachrovna, vila. Navštivte tento hlavní cíl výletu, který představuje krásnou stavbu.

Sezónní doporučení

Jaro: V jarním období je vila Bachrovna obklopena květinami, které naplňují vzduch sladkým zápachem. Sluneční paprsky osvětlují zeleň parku a stromy začínají listnat. Atmosféra je klidná a přátelská, ideální pro relaxaci v přírodě. Doporučuje se navštívit raný odpoledne nebo večer, aby se vyhnuli počátečním důlním záplavám. Oblečení by mělo být mírné, s možností přidat teplou košili pro chladnější období.

Léto: V létě je vila Bachrovna oblíbeným cílem díky svému krásnému parku a klidnému prostředí. Sluneční den láká návštěvníky na procházku pod stínem starých dubů, avšak je třeba se vyhnout dlouhým čekáním při vstupu kvůli davům. Doporučuje se navštívit raný odpoledne nebo brzy večer a bavit se slunečními ochrannými prostředky, jako jsou klobouk a krém proti UV záření.

Podzim: V podzimním období nabízí vila Bachrovna nádherné barvy listů, které se mění od žlutých přes oranžové po červené. Atmosféra je klidná a pohodlná s mírnými teplotami. Prozkoumání parku v tomto období nabízí jedinečné pohledy, které nelze vidět jinde. Doporučuje se navštívit ráno nebo večer a oblečení by mělo být mírně teplé.

Zima: V zimním období je vila Bachrovna pokryta sněhem, což přidává k jejímu klidnému prostředí romantickou atmosféru. Zimní sluneční paprsky osvětlují park a stromy v bílém oděvu. Doporučuje se nosit teplé oblečení, jako jsou kožichy a rukavice, a upevnit si boty pro sněhovou půdu.

Vizualizace a umělecké pohledy

Vila Bachrovna – letecký pohled
Letecký pohled
Vila Bachrovna – jaro
Jaro
Vila Bachrovna – léto
Léto
Vila Bachrovna – podzim
Podzim
Vila Bachrovna – zima
Zima
Vila Bachrovna – akvarel
Akvarel
Vila Bachrovna – noc
Noční záběr
Vila Bachrovna – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Vila Bachrovna
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Vila Bachrovna
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q30897542)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Miaow Miaow / Public domain — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Kladno
Kraj Středočeský kraj
Typ vila
Rok výst. 1854
Století 19. stol.
Sloh / Období historismus
Ochrana Kulturní památka
Stav Vila Bachrovna
Osobnosti
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/73642 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Vila Bachrovna – Pamatky.cz

Další památky – Kladno

Zobrazit vše v obci
Park Zoologická Park Zoologická Společenský dům Poldi SONP Společenský dům Poldi SONP Budova Gymnázia Kladno Budova Gymnázia Kladno Okresní dům v Kladně Okresní dům v Kladně Vila čp. 1504 Vila čp. 1504 Městské divadlo Kladno Městské divadlo Kladno
Pokračujte: Společenský dům Poldi SONP · Sládečkovo vlastivědné muzeum v Kladně · radnice na Kladně · Okresní dům v Kladně

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Vila Bachrovna
Smyšlený příběh

Příběh: Vila Bachrovna

Kovářský učeň Václav sevřel v dlaních rozpálený kus železa tak pevně, až ucítil, jak mu kůže na prstech naskakuje v puchýřích, ale nepustil. Kolem nás dunělo…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Vila Bachrovna
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)