Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Hradiště Šance (Královice)

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Hradiště Šance (Královice) Grodzisko

Hradiště Šance (Královice)
hradiště Zabytek kultury Psy mile widziane Rowery mile widziane Zaktualizowano 01.10.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kamienie milowe Rozwój budowlany Ciekawostki Przewodnik Wskazówki FAQ Wydarzenia w okolicy W okolicy Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Źródła Mapa Historie Recenzje

Hradic Shance, znany również jako St. Margaret 's, jest wczesnym średniowiecznym miejscem archeologicznym położonym na wyspie nad rzeką Rokytka w pobliżu Prague- Královice. Obiekt ten pochodzi z końca pierwszego tysiąca lat i jest jednym z najdłuższych znanych miejsc archeologicznych w Czechach. W okresie stanu wyimaginowanego fort miał prawdopodobnie znaczącą pozycję wojskową, administracyjną i gospodarczą.

Miejscowość powstała w czasie tworzenia wczesnego średniowiecznego stanu Přemyslívov. W tym okresie takie ufortyfikowane przedmioty odegrały kluczową rolę w zapewnieniu stabilności wojskowej i administracyjnej regionu.

Obszar fortu zajmuje około 7,5 ha. Teren jest chroniony od trzech stron stromymi zboczami, a wschodnia część była zabezpieczona dwoma masywnymi ścianami. Zewnętrzna ściana osiąga 340 metrów, a jej wysokość do 7 metrów. Przed tą doliną znajduje się fosa o szerokości do 11 metrów. W zamku znajduje się kościół św. Małgorzaty, którego pochodzenie jest prawdopodobnie połączone z zamkiem. Historyczne kroniki sugerują, że królewski zamek o nieznanej nazwie mógł stanąć przed Kościołem w przeszłości.

Znaczące odkrycia archeologiczne miały miejsce w 1860 roku. W tym czasie odkryto pojemnik popiołu i brązowy krzyż o średnicy 8 centymetrów, przedstawiający Chrystusa ze słońcem, księżycem i aniołem. Podczas gdy ten brązowy krzyż jest dziś przechowywany w Muzeum Narodowym, pojemniki na popiół były uważane za mniej interesujące w czasie odkrycia i zostały złamane.

Zamek jest dziś chroniony jako zabytek kultury. Ta strona reprezentuje cenny obiekt archeologiczny, który ilustruje znaczenie wczesnych średniowiecznych ośrodków w historii Czech. To miejsce odpowiednie dla ludzi zainteresowanych historią i archeologią.

Dokąd dalej

Kostel svaté Markéty (Kralovice) 79 m Zvonička (Královice) 756 m zámek Koloděje 1,9 km dům č.p. 4 2 km

Kamienie milowe historii

End pierwszego tysiąca lat
Świt wczesnego średniowiecznego zamku.
Period
Znaczna wojskowa, administracyjna i ekonomiczna rola obiektu.
1860
Archeologiczne odkrycie brązowego krzyża i pojemników na popiół.
Present
Ochrona zamku jako zabytku kultury.

Rozwój budowlany

Fort był chroniony z trzech stron przez strome zbocza i od wschodu przez dwa masywne ściany. Zewnętrzna ściana osiąga długość 340 metrów i wysokość do 7 metrów, przed którymi znajduje się fosa o szerokości do 11 metrów. Na zamku znajduje się kościół św. Małgorzaty, który mógł zostać zastąpiony po oryginalnym zamku królewskim.

Ciekawostki

- Hradic Chance jest również znany jako St. Margaret i pochodzi z końca pierwszego tysiąca lat.

- Był jednym z najbardziej znanych miejsc archeologicznych w Czechach i miał znaczącą pozycję militarną, administracyjną i gospodarczą w okresie stanu wyimaginowanego.

- W zamku odkryto naczynia z popiołu i brązowego krzyża o średnicy 8 centymetrów, na których Chrystus jest przedstawiony ze słońcem, księżycem i aniołem.

- Zamek jest chroniony jako zabytek kultury i stanowi cenny obiekt archeologiczny, który ilustruje znaczenie wczesnych średniowiecznych ośrodków w historii Czech.

Przewodnik

Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Zapraszamy do zabytkowego pomnika Hradišce Šance w Královice, jednym z najważniejszych miejsc archeologicznych w Republice Czeskiej. Stoisz przed ogromną fortyfikacją, która z dumą rozkłada się na krawędzi rzeki Rokytka. Ten widok jest wyjątkowy i oferuje możliwość zwiedzania jednego z najstarszych znanych miejsc w Republice Czeskiej.

Hradic Chance, znany również jako St. Margaret, ewoluował pod koniec pierwszego tysiąca lat. Został on stworzony w czasie, gdy istniała potrzeba wzmocnienia sił obronnych oraz centrum zarządzania i gospodarki. Kluczowym centrum wojskowym, administracyjnym i gospodarczym znajdowało się tutaj w stanie wyimaginowanym, co stanowi istotną część infrastruktury regionalnej.

Spójrz na ogromne zbocza, które chronią fort. Te naturalne fortyfikacje były kluczowym elementem obrony tej lokalnej posiadłości. Chociaż poszczególne elementy architektoniczne i ich twórcy pozostają nieznane, ogólna struktura fortyfikacji sprawi, że zdasz sobie sprawę z znaczenia tego miejsca dla jego ludzi.

Teraz zwróć uwagę na przestrzeń, która zajmuje fort. Powierzchnia około 7,5 ha została dokładnie wykorzystana do różnych celów. Chociaż specyficzne osobowości związane z tym miejscem nie są znane, ich ślady pozostawiły głęboki odcisk na tym miejscu.

Interesującą cechą tego zamku są znaleziska archeologiczne z 1860 roku. Odkryto krzyż brązu i popioły, co sugeruje bogatą historię i złożoną kulturę populacji. Odkrycia te dodały kolejną warstwę zrozumienia do sposobu wykorzystania zamku.

Przejdźmy dalej i odkryjmy więcej tajemnic, jakie posiada ten historyczny kompleks terytorialny. Każdy kawałek tutaj opowiada historię z przeszłości, którą możemy tylko podejrzewać.

Kiedy zdecydujesz się zbadać inne części zamku Shance, pamiętaj o znaczeniu tego miejsca dla historii naszego narodu. Ten przewodnik był tylko wstępem do bogatej przeszłości, którą tu znajdziesz.

Dziękujemy za uwagę i życzenia dla komfortowej eksploracji Hradišance. Jeśli masz więcej pytań lub chcesz wiedzieć więcej, nie wahaj się odwiedzić miejscowego muzeum lub centrum informacyjnego. Kiedy wrócisz do domu, przynieś ze sobą pamięć o tym fascynującym miejscu i jego historycznym sekrecie.

Wskazówki dla zwiedzających

Najlepszym czasem, aby odwiedzić miejsce archeologiczne Šance jest wiosna i jesień miesięcy, kiedy otaczająca roślinność jest cienka i ulga wyspy nad Rokytką jest lepiej oświetlony. W lecie gęsta trawa i krzewy mogą pokryć szczegóły terenu, podczas gdy zimą dostęp do niektórych części może być ciężki na śniegu lub błocie. Rano lub późnym popołudniem światło jest idealny do zrozumienia topografii miejsca, ponieważ długie cienie podkreślają elementy fortyfikowane i różnice wysokości.

Dostępność transportu zapewnia transport samochodowy i publiczny do wioski Královice. Sprawdź aktualne połączenie transportu publicznego i dokładną trasę w wyszukiwarce lub na stronie internetowej firmy transportowej.

Podczas zwiedzania stanowiska archeologicznego, konieczne jest, aby wziąć stałe buty odpowiednie dla pola, ponieważ ścieżka do zamku i ruch na ostrość może być nierówny. Polecamy wziąć ze sobą wystarczająco dużo wody pitnej, zwłaszcza w cieplejszych miesiącach, i lekkiej przekąski, jeśli planujesz wziąć dłuższy spacer. Jeśli jesteś zainteresowany bardziej szczegółową wycieczką, przynieś mapę lub telefon komórkowy z mapą offline tak, że nie jesteś zagubiony w mniej zaznaczonych obszarach terenu.

Dla fotografii najlepiej jest używać światła porannego lub wieczornego, który tworzy dramatyczne cienie i podkreśla kontury fortyfikacji. Najlepsze widoki na zamek i rzekę Rokytka można uzyskać z wyższych punktów wyspy. Upewnij się, że podczas sesji archeologicznej nie zakłócisz warstw archeologicznych i nie uszkodzisz roślinności. Jeśli chcesz uchwycić związek między zamkiem a przepływem wody, stań na brzegu Rokytoka i zrób zdjęcia w kierunku ostrości.

Dla rodzin z dziećmi miejsce to nadaje się do krótkich spacerów i obserwacji przyrody, ale ważne jest, aby zapewnić bezpieczeństwo dzieci, ponieważ teren może być śliski i nierówny. Dzieci powinny być zawsze pod nadzorem dorosłych. Ponieważ jest to historyczne miejsce, zaleca się, aby wyjaśnić dzieciom, dlaczego ważne jest, aby nie dotykać i kopać ziemi. Wokół Rokody mogą być obszary wodne, dlatego konieczne jest zapewnienie bezpieczeństwa wody.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

To stanowisko archeologiczne. Na miejscu często niewiele widać, a teren może być prywatny. Dostępu nie sprawdziliśmy.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: Královice, Hlavní město Praha. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Dlaczego zabytek jest chroniony?

Zabytek jest wpisany do Centralnego Wykazu Zabytków Kultury Republiki Czeskiej jako zabytek kultury (nr rejestru 1000153383).

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

Wydarzenia w okolicy

7. 10. 2026 – 12. 12. 2026
Výstava prací žáků 2.ZŠ Bezručova – výtvarná výchova
🖼️ Výstava 6,1 km
Vernisáž proběhne 14. 10. v 17:30
Říčany
20. 10. 2026
Na útěku
🎭 Divadlo 6,0 km
Hrají: Carmen Mayerová a Tereza Kostková. Road movie dvou zcela rozdílných žen, které by si za normálních okolností asi neměly ani co říct, ale společný útěk od zažitých stereotypů spojí jejich cesty dohromady.
Říčany
21. 10. 2026
Vernisáž výstavy Malovat domov
🖼️ Výstava 6,1 km
Srdečně vás zveme na zahájení výstavy Malovat domov. Přijďte se projít malovanými říčanskými uličkami, nahlédnout do tajemných dvorků a objevovat...
Říčany
21. 10. 2026
Dvořákovo klavírní kvarteto
🎵 Koncert 6,0 km
Slávka Vernerová – klavír, Marie Hasoňová – housle, Petr Verner – viola a Jan Žďánský – violoncello. Setkaly se zde vyhraněné a silné osobnosti s mnohaletými zkušenostmi z významných a mezinárodně proslulých komorních souborů i ze sólových vystoupení. Koncert z cyklu Kruh přátel hudby.
Říčany
22. 10. 2026
Jan Zbořil: Šustí pytlíky bonbonů
📅 Akce v obci Říčany
Místo: Centrum Na Fialce Setkání knižního klubu Čtvrtky s knihou.
Říčany
22. 10. 2026
Sportovní odpoledne na sportovišti U Říčanského lesa
🧸 Pro děti 6,0 km
Srdečně Vás i Vaše děti zveme na Sportovní odpoledne 3. ZŠ u Říčanského lesa, které se uskuteční ve čtvrtek 22....
Říčany
22. 10. 2026
Osobnosti říčanské minulosti – vycházka na městský hřbitov
🏰 Prohlídka v obci Říčany
Místo: Říčanský hřbitov Říčanský hřbitov je tichou galerií osobností, které se svým životem a prací propsaly do městských dějin. Vydejte...
Říčany
23. 10. 2026
KRANIO prostor: PÁTEŘ
📅 Akce v obci Říčany
Skupinový workshop zaměřený na vnímání těla nabízí jemná cvičení s hlubokou relaxací – nácvik sebeošetření pro chvíle nepohody. Informace: www.anetanemeckova.cz....
Říčany
25. 10. 2026
O drakovi, Divadýlko z pytlíčku
🎭 Divadlo v obci Říčany
Místo: Centrum Na Fialce Divadelní představení pro nejmenší.
Říčany
27. 10. 2026
František Nedvěd ml.
🎵 Koncert 6,0 km
Během jedinečného koncertu Vás František Nedvěd ml. provede vznikem a vývojem tvorby svého strýce Jana Nedvěda a táty Františka. Zazní nejkrásnější 'Nedvědovky' z daného období i písničky, které nikde nevyšly na deskách a málokdo je zná.
Říčany
28. 10. 2026
ŘÍČANSKÁ VEŘEJNÁ TANČÍRNA
🎭 Divadlo 6,0 km
Příjemné prostředí, kvalitní taneční hudba. Neformální oblečení. Přijďte se pobavit, procvičit taneční kroky či odložit zbytečná kila! (vstupné: 200 ,-)
Říčany
29. 10. 2026
Lenka Hrabalová: Kočovníci 21. století
🏰 Prohlídka v obci Říčany
Místo: Centrum Na Fialce Přednáška z cyklu Dobrodružství cestování.
Říčany

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

W okolicy

Rzeka Rokytka i otaczający teren ostrości.

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Hradiště Šance (Královice) w Hlavní město Praha.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Wycieczki i atrakcje w okolicy

Wycieczki z przewodnikiem, bilety i atrakcje w okolicy od GetYourGuide

🔗 Link partnerski: jeśli dokonasz zakupu u partnera, możemy otrzymać prowizję. Cena dla Ciebie się nie zmienia.

Szukaj wycieczek i atrakcji →

Trasa tematyczna

1. Szansa na zranienie Typ: Miejsce archeologiczne Dlaczego warto odwiedzić: Zbadać pozostałości starożytnych fortyfikacji i namoczyć atmosferę historycznego miejsca.

2. Teren strusi Typ: Naturalny teren Dlaczego warto odwiedzić: Spacer po górzystym krajobrazie ujawnia strategiczne położenie zamku.

3. Rzeka Rokytka Typ: Przepływ wody Dlaczego warto odwiedzić: Ścieżka wzdłuż brzegu oferuje spokojną naturę w pobliżu zabytków.

Zalecenia sezonowe

Wiosna: W sezonie wiosennym Hradiste Šance w Královice jest szczególnym miejscem ze względu na swoje żywe oświetlenie, które jest przekształcane z długością dni. Natura się budzi i drzewa zaczynają rosnąć, dodając szczególną atmosferę odnowy i nadziei do historycznych odkryć. Zaleca się, aby odwiedzić miejsce w południe być używane w słońcu i zobaczyć nowe kolory wiosny przecinają się przez krajobraz. Chociaż tłumy nie są zbyt duże, wizyta poza dni robocze jest zalecana, aby zapewnić spokojniejszy i bardziej intymny spacer.

Lato: Latem Hradiška jest doskonałym miejscem dla odwiedzających szukających dni słonecznych pełnych historii. Długie dni i ciepła pogoda przyczyniają się do atrakcyjności tego archeologicznego miejsca, ale to również oznacza, że pokój jest często pobierany do cieni, aby złagodzić słońce. Najlepiej jest przyjść wcześnie rano lub później wieczorem, aby cieszyć się miejscem bez nadmiernych temperatur, unikając jednocześnie głównych dawek turystów. Przed pójściem na spacer zalecamy noszenie krawatów, parasoli i dużo wody pitnej.

Jesień: Jesienią Hradiška Hradiška zyskuje atmosferę pełną romansu, kiedy drzewa zamieniają się w złote i czerwone odcienie. Okres ten jest idealny do spokojnej wizyty, ponieważ tłumy są znacznie mniejsze niż latem. Słoneczne i jasne chłodne dni zapewniają przyjemne warunki do spaceru po zabytkowym miejscu. Zaleca się ubierać cieplej, zwłaszcza na koniec dnia, gdy temperatura może szybko spaść. Ten czas roku jest również idealny do odwiedzenia w dniu nie pracującym, aby móc w pełni docenić spokój i ciche piękno jesiennej natury.

Zima: W zimie Hradiška Hradiška staje się niepowtarzalną atmosferą, otoczoną śniegiem lub lodem, co daje temu miejscu romantyczną i tajemniczą formę. Zima przynosi krótszy czas otwarcia, więc ważne jest, aby wiedzieć o obecnym czasie pracy. Goście powinni być dobrze ubrani przed zimną pogodą i nosić ciepłe buty na wygodny spacer. O tej porze roku oferuje spokojniejsze doświadczenie znanych zabytków, ponieważ tłumy są minimalne. Poranny jest zwykle najlepiej odwiedzić miejsce, gdy temperatura jest łagodniejsza i światło słońca dodaje do atmosfery tego archeologicznego miejsca.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Hradiště Šance (Královice) – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Hradiště Šance (Královice) – jaro
Wiosna
Hradiště Šance (Královice) – léto
Lato
Hradiště Šance (Královice) – podzim
Jesień
Hradiště Šance (Královice) – zima
Zima

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Hradiště Šance (Královice)

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: Gampe / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Královice
Region Hlavní město Praha
Typ grodzisko
Styl / Okres středověk
Ochrona Zabytek kultury
Stan Hradiště Šance (Královice)
Parking Brak
Psy Dozwolone

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/68724 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Hradiště Šance (Královice) – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Královice

Pokaż wszystkie w gminie
Zvonička (Královice) Zvonička (Královice) Kostel svaté Markéty (Kralovice) Kostel svaté Markéty (Kralovice) Vila Mickiewiczova 3 Vila Mickiewiczova 3 Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově Letenská Letenská Úpravna vody a čerpací stanice vršovické vodárny Úpravna vody a čerpací stanice vršovické vodárny
Dalej: Kostel svaté Markéty (Kralovice) · Zvonička (Královice) · zámek Koloděje · dům č.p. 4

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Hradiště Šance (Královice)
Smyšlený příběh

Příběh: Hradiště Šance (Královice)

Nedaleko obzoru zazněla varovná zvěst — šumot větru, který se pohyboval s vůní svěže spáleného dřeva. Vysoké houští hustě zakrývalo západ slunce, když Jarosl…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Hradiště Šance (Královice)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)