Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Kostel Svatého Víta (Lipnice Nad Sázavou)
  • Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) Kościół

Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)
kostel 1347 Zabytek kultury Audioprzewodnik Nawet w deszczu Zaktualizowano 20.10.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kiedyś i dziś Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Ciekawostki Przewodnik Wskazówki FAQ Wydarzenia w okolicy Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Źródła Mapa Historie Recenzje

🌐 Tę stronę przetłumaczył z czeskiego translator maszynowy. Tłumaczenie nie przeszło kontroli językowej i może zawierać błędy.

Kościół św. Wita w Lipnice nad Sázavou ilustruje bogatą historię architektoniczną i dziedzictwo kulturowe Czech. Położony w sercu miasta, ta znacząca struktura religijna ewoluowała w różnych okresach historycznych. Początkowo zbudowany w stylu gotyckim, przeszedł liczne modyfikacje i remonty, zawierające późnogotyckie i barokowe elementy. Jej odporność jest oczywista po jego odzyskaniu po niszczącym pożarze w 1869 roku, który zniszczył większość otaczającego obszaru. Dziś stoi jako zabytek kultury, przyciągając odwiedzających z historycznym znaczeniu i architektonicznego piękna.

Po raz pierwszy wspomniany w pismach z 1347 roku, w czasach Czech w ramach Świętego Cesarstwa Rzymskiego, Kościół św. Wita odzwierciedla znaczący rozwój kulturowy i architektoniczny z tej epoki, szczególnie gotycką architekturę. Przez wieki doświadczał kilku przemian. W okresie późnogotyckim modyfikacje poprawiły jego złożoność architektoniczną. XVII i XVIII wiek przyniósł barokowe renowacje, w tym dzwonnicę na skale nad kościołem. Zmiany te wzbogaciły jego historyczną narrację.

Architektura kościoła św. Wita charakteryzuje się gotyckim pochodzeniem i adaptacją w stylu późnogotyckim i barokowym. Posiada jedną nawę z wielogonowo zamkniętą prezbiterium, pokazującą typowe elementy z tych okresów. Ołtarz główny, stworzony w 1870 roku po pożarze, przypisuje się K. Heinrich z Kutná Hora, dodając znaczenie artystyczne. Ponadto jeden z bocznych ołtarzy przedstawia motyw św. Józefa, pochodzący z kaplicy zamkowej, zwiększający jego wartość historyczną i kulturalną.

W całej swojej historii Kościół św. Wita zmagał się z dramatycznymi zmianami, zwłaszcza z pożarami z 1869 roku, które zniszczyły większość miasta i zamku. Wydarzenie to stanowiło znaczący punkt zwrotny, co doprowadziło do szeroko zakrojonych wysiłków na rzecz odbudowy zakończonych do 1914 r. Pomimo tych wyzwań pozostaje trwałym symbolem odporności i ciągłości w obrębie społeczności.

Dziś Kościół św. Wita jest nie tylko miejscem kultu, ale także zabytkiem kultury uznanym za jego historyczne znaczenie. Zwiedzający mogą odkrywać cechy architektoniczne, takie jak imponujące kamienne schody prowadzące do kościoła i skomplikowane szczegóły jego ołtarzy. Podróż kościoła w czasie, naznaczona różnorodnymi renowacjami i wkładami artystycznymi, sprawia, że jest fascynującym miejscem dla miłośników historii i architektury.

Kościół św. Wita stanowi niezwykły przykład historycznej odporności i ewolucji architektonicznej. Jej historia odzwierciedla transformację i wytrzymałość, odzwierciedlając szersze zmiany kulturowe w regionie. Dla każdego, kto odwiedzi Lipnice nad Sázavou, kościół ten oferuje unikalny wgląd w przeszłość, co sprawia, że must-see cel dla entuzjastów historii i miłośników architektury.

Dokąd dalej

Zvonice v Lipnici nad Sázavou 80 m hrad Lipnice nad Sázavou 81 m památník Jaroslava Haška 141 m zámek Lipnice nad Sázavou 152 m

Kiedyś i dziś

Przeciągnij suwak i porównaj, jak zabytek mógł wyglądać w czasach swojego powstania, z dzisiejszym widokiem.

Dzisiejszy widok – Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)
Wygląd historyczny – Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)
Kiedyś Dziś

Wygląd historyczny po lewej to wizualizacja wygenerowana przez sztuczną inteligencję i służy jako inspiracja.

Kamienie milowe historii

1347
Pierwsza pisemna wzmianka o kościele św. Wita.
kolem 1350
Początkowa konstrukcja w stylu gotyckim, wywnioskowana z pierwszej wzmianki i stylu architektonicznego.
17. a 18. století
Barokowe remonty wraz z dodatkiem dzwonnicy.
1869
Niszczący ogień, który zniszczył wiele okolic, prowadząc do odbudowy.
1870
Stworzenie ołtarza głównego K. Heinrich z Kutná Hora po pożarze.
1914
Zakończenie szeroko zakrojonych wysiłków na rzecz odbudowy po pożarze w 1869 r.

Rozwój budowlany

Początkowo zbudowany w stylu gotyckim Kościół św. Wita dokonał kilku zmian architektonicznych. Został później zmodyfikowany w późnym okresie gotyckim, a w XVII i XVIII wieku przeszedł remont barokowy. W tym czasie na skale nad kościołem dodano dzwonnicę. Kościół został odbudowany po tym, jak został zniszczony przez ogień w 1869 roku, a remont zakończony w 1914 roku.

Wydarzenia historyczne

Pierwszy pisemny zapis kościoła pochodzi z 1347 roku.

W 1869 roku kościół został zniszczony w pożarze wraz z dużą ilością miasta i zamku.

Ciekawostki

- Kościół św. Wita znany jest ze swojego głównego ołtarza artystycznego, stworzonego w 1870 roku przez K. Heinricha z Kutná Hora, wybitnego artysty, którego prace rzadko są wyróżniane poza głównymi kręgami sztuki.

- Wśród ołtarzy bocznych kościoła znajduje się motyw św. Józefa, pierwotnie część kaplicy zamkowej, sugerujący historyczne powiązanie kościoła z miejscową szlachtą, które nie jest powszechnie udokumentowane.

- Kamienne schody prowadzące do kościoła św. Wita służą nie tylko jako cecha architektoniczna, ale również symbolizują wysiłki społeczności na rzecz zachowania ich dziedzictwa po pożarze 1869 roku, odzwierciedlając odporność często pomijaną w szerszych narracjach.

- Pomimo swojego gotyckiego pochodzenia, późne dodanie barokowej dzwonnicy na skale powyżej jest niezwykłą adaptacją, która ilustruje, jak geografia lokalna wpłynęła na decyzje architektoniczne niespotykane w badaniach historycznych.

- Po 1869 roku kościół został ukończony w 1914 roku, co oznacza jeden z najdłuższych okresów odbudowy budynków religijnych w regionie, szczegół często przyćmiony przez bardziej znane renowacje.

Przewodnik

⚙︎ Przewodnika przeczytał syntetyczny głos stworzony przez sztuczną inteligencję.

Odtwórz przewodnik audio
Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Witamy w kościele św. Wita w Lipnice nad Sázavou, latarni historii i duchowości położonej w sercu tego uroczego miasta. Jak stoisz przed jego czcigodną fasadą, poświęć chwilę, aby wchłonąć bogaty gobelin historii, które trzyma w swoich murach.

Początki tego świętego miejsca sięgają 1347 roku, a jego pierwsza pisemna wzmianka oznacza początek architektonicznej podróży, która trwa wieki. Kościół, zbudowany początkowo w stylu gotyckim około 1350 roku, był cichym świadkiem płynięcia i przepływu czasu, obejmując zmiany i wyzwania z łaski. Z biegiem lat dostrzegano w nim uzupełnienia i renowacje, szczególnie w XVII i XVIII wieku, kiedy barokowe wpływy zostały wplecione w jego strukturę, co jest kulminacją w dodaniu dzwonnicy, która teraz przebija horyzont.

Patrząc na kościół, zauważcie, jak harmonijnie łączy elementy z różnych okresów architektonicznych. Gotyckie fundamenty są oczywiste, jednak współistnieją z późniejszymi dodatkami stylistycznymi, opowiadającymi historię odporności i adaptacji. Ta mieszanka jest szczególnie widoczna w skomplikowanych szczegółach wokół okien i solidnych liniach jego struktury, zachęcając do dalszych badań.

Historia kościoła przybrała dramatyczny obrót w 1869 roku, kiedy został pochłonięty przez ogień, pozostawiając wiele okolicznych terenów w ruinach. Jednak z tych popiołów powstał odnowiony duch, prowadzący do szeroko zakrojonych wysiłków renowacyjnych, które zostały zakończone w 1914 roku. Wśród odrestaurowanych skarbów jest główny ołtarz, stworzony w 1870 roku przez K. Heinrich z Kutná Hora. To arcydzieło artystyczne jest świadectwem trwałego dziedzictwa kościoła i umiejętności jego twórców.

Wśród ołtarzy bocznych znajduje się motyw św. Józefa, pierwotnie część kaplicy zamkowej, dodając kolejną warstwę do tej historycznej narracji. Każdy ołtarz opowiada swoją historię, zachęcając was do głębszego zagłębienia się w duchowe i kulturowe znaczenie tego miejsca.

Kiedy kończymy naszą podróż przez Kościół św. Wita, zastanówmy się nad odpornością i pięknem, które definiowały jego istnienie przez wieki. Zapraszam was do dalszego odkrywania, odkrywania więcej historii wyrytych w kamieniu i duchu. Dziękuję za dołączenie do mnie w chwili refleksji i odkrycia w Lipnice nad Sázavou.

Niech wasza wizyta zainspiruje do głębszego uznania dla skomplikowanego tańca pomiędzy historią, sztuką i wiarą, którą ten kościół uosabia. Żegnaj, dopóki nasze ścieżki nie przejdą ponownie w innym rozdziale badań.

Wskazówki dla zwiedzających

Najlepszym czasem, aby odwiedzić Kościół św. Wita w Lipnice nad Sázavou jest późną wiosną lub wczesną jesienią, gdy pogoda jest przyjemne, a naturalne piękno otaczające miasto zwiększa swoje doświadczenie. W ciągu tych miesięcy, można cieszyć się bujną zieleń i kwitnące kwiaty bez tłumów, które mogą być obecne w szczytowych sezonach turystycznych, takich jak lato. Ponadto wizyta w tygodniu, a nie w weekend, może zapewnić bardziej spokojną atmosferę, co pozwoli na głębszą ocenę architektonicznych szczegółów kościoła.

Parkowanie i transport są wygodne dla odwiedzających Lipnice nad Sázavou. Zapewnia to płynną podróż i pomaga skutecznie zaplanować swój czas.

Odwiedzając Kościół św. Wita, należy rozważyć przyniesienie wygodnych butów spacerowych, jak można zbadać nie tylko kościół, ale także jego otoczenie. Kamera jest zalecana do uchwycenia pięknej gotyckiej architektury i spokojnych krajobrazów. Jeśli jesteś zainteresowany fotografią, wczesnym rankiem lub późnym popołudniem światło może zapewnić piękne naturalne oświetlenie, które podkreśla skomplikowane szczegóły struktury.

Dla rodzin z dziećmi odwiedzającymi Kościół św. Wita, istnieje kilka działań, aby utrzymać je zaangażowane. Sam kościół oferuje spokojne środowisko, gdzie dzieci mogą uczyć się historii i architektury. Ponadto Lipnice nad Sázavou znajduje się w pobliżu różnych atrakcji na świeżym powietrzu w odległości 30 minut jazdy, które są idealne dla wycieczek rodzinnych, takich jak szlaki przyrodnicze lub parki lokalne. Plamy te oferują dzieciom możliwość zabawy i zwiedzania, ciesząc się naturalnym pięknem regionu.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

Obiekty sakralne są zwykle otwarte głównie w czasie nabożeństw, poza nimi zwiedzanie uzgadnia się najczęściej z parafią lub zarządcą. Konkretnych godzin nie sprawdziliśmy.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: Lipnice nad Sázavou, Kraj Vysočina. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Dlaczego zabytek jest chroniony?

Zabytek jest wpisany do Centralnego Wykazu Zabytków Kultury Republiki Czeskiej jako zabytek kultury (nr rejestru 33252/6-280).

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

Wydarzenia w okolicy

Adventní prohlídky
11. 12. 2026 – 13. 12. 2026
Adventní prohlídky
🏰 Prohlídka Przy tym zabytku
Od pátku 11. prosince do neděle 13. prosince budou na hradě Lipnici adventní volné prohlídky spojené s vánoční výzdobou a topením v kachlových kamnech. Připravili jsme pro vás jedinečnou výstavu velkých kostelních i malých betlémů celého vánočního času.
Hrad Lipnice, Lipnice nad Sázavou

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) w Kraj Vysočina.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Trasa tematyczna

Temathická výletní trasa: Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)

1. Kostel svatého Víta * Typ: * Religiózní památka * Proč stojí za návštěvu: * Tento barokní kostel, postavený v 18. století, je nejenom duchovním centrem obce Lipnice nad Sázavou, ale také architektonickou perli s bohatou historií a uměleckými prvky. Jeho interiér nabízí návštěvníkům pohled na krásné fresky a sochy.

2. Náves u kostela * Typ: * Historické náměstí * Proč stojí za návštěvu: * Náves před kostelem je klidným místem, kde si můžete užít venkovního prostředí a pochutnat z malebného pohledu na okolní establekturu. Je to ideální místo pro odpočinek po návštěvě kostela.

3. Kaple svaté Anny * Wpisz: * Kaple * Proč stojí za návštěvu: * Tato kaple, nacházející se nedaleko kostela svatého Víta, je dalším důležitým náboženským a historickým místem v obci. Je známá svou jednduchostí a klidným prostředím, které poskytuje útočiště pro zamyšlení.

4. Lipnický rybník * Typ: * Místní přírodní atrakce * Proč stojí za návštěvu: * Tento malý rybník je ideálním místem pro relaxaci a pozarování přírody. Okolní zelené oblasti nabízejí krásnou příležitost pro krátké procházky nebo pikniky, což dokonale domlňuje kulturní výlet.

5. Zámek Lipnice nad Sázavou * Typ: * Historický zámek * Proč stojí za návštěvu: * Zámek je klíčovou součástí historie obce a nabízí pohled na barokní architekturu. Jeho areál může sloužit jako výchozí bod pro další objevování okolních zámkových pozemků a parku.

Tato trasa kombinuje kulturní, historické a přírodní prvky regionu Lipnice nad Sázavou, což umožňuje návštěvníkům prozkoumat bohatý duchovní a kulturní život obce.

Zalecenia sezonowe

Wiosna: Przybycie wiosny wdycha nowe życie do kościoła św. Wita z kwitnącymi kwiatami i bujną zielenią kształtującą jego historyczną architekturę. Ten sezon oferuje spokojną atmosferę, gdy natura budzi się wokół Lipnice nad Sázavou, zapewniając malownicze widoki, które zwiększają urok kościoła. Goście powinni nosić wygodne buty spacerowe do zwiedzania otaczających szlaków i być może przynieść ze sobą lekką kurtkę, ponieważ temperatury mogą być łagodne, ale okazjonalnie chłodne w godzinach porannych lub wieczornych.

Lato: Lato jest szczytowym sezonem zwiedzania kościoła św. Wita, charakteryzującym się długimi godzinami dziennymi, które pięknie oświetlają jego zawiłe szczegóły. Ciepła pogoda zaprasza gości do korzystania z zajęć na świeżym powietrzu wokół Lipnice nad Sázavou, podczas gdy sam kościół staje się popularnym miejscem ze względu na swoje znaczenie kulturowe i wspaniałą architekturę. Aby uniknąć tłumów, zaleca się przyjazd wcześnie rano lub później po południu. Ubrania w świetle, oddychające ubrania są wskazane, aby zachować komfort podczas wizyty.

Autumn: Autumn przekształca Kościół św. Wita w żywe płótno ze złotymi barwami, jak liście zmieniają kolor wokół Lipnice nad Sázavou. Chrupiące powietrze i miękkie światło słoneczne tworzą czarującą atmosferę idealną dla miłośników fotografii i tych, którzy cenią piękno przyrody. Odzież warstwowa jest zalecana do przechowywania chłodniejszych temperatur.

Zima: Zima okrywa Kościół św. Wita spokojnym kocem śniegu, oferując magiczne i spokojne doświadczenie dla odwiedzających. Niezwykłe piękno krajobrazu w tym czasie stanowi unikalne tło dla docenienia architektury kościoła. Goście powinni ubrać się ciepło z warstw, w tym kapelusze i rękawiczki, aby w pełni cieszyć się ich wizyty pomimo zimniejszych temperatur.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) – historická rekonstrukce
Rekonstrukcja historyczna
Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) – jaro
Wiosna
Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) – léto
Lato
Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) – podzim
Jesień
Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) – zima
Zima
Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) – akvarel
Akwarela
Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) – noc
Ujęcie nocne
Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) – iluminace
Iluminacja

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)
Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: BíláVrána / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Lipnice nad Sázavou
Region Kraj Vysočina
Typ kościół
Rok bud. 1347
Wiek 14 w.
Styl / Okres gotika
Ochrona Zabytek kultury
Stan Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)
Parking Brak
Psy Zabronione

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/52221 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou) – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Lipnice nad Sázavou

Pokaż wszystkie w gminie
památník Jaroslava Haška památník Jaroslava Haška Tábornická škola v Lipnici nad Sázavou Tábornická škola v Lipnici nad Sázavou Zvonice v Lipnici nad Sázavou Zvonice v Lipnici nad Sázavou Usedlost čp. 27 (Daňkovice) Usedlost čp. 27 (Daňkovice) zámek Nové Město na Moravě zámek Nové Město na Moravě Busta Kurta Konráda Busta Kurta Konráda
Dalej: Zvonice v Lipnici nad Sázavou · hrad Lipnice nad Sázavou · památník Jaroslava Haška · zámek Lipnice nad Sázavou

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)

Bylo to ve středu ráno, kdy Matyáš, místní pekař, zjistil, že jeho hlava tluče jako rybník za plovoucím ledu. Nebe nad Lipnicemi bylo temně modré a chladné; …

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Kostel svatého Víta (Lipnice nad Sázavou)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)