Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Zámecká Brána
  • Zámecká brána

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Zámecká brána Brama

Zámecká brána
brána 1866 Část kulturní památky dobrý Zdarma Snadná Parking pro všechny věkové kategorie Zaktualizowano 15.10.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Właściciele Ciekawostki Przewodnik Wskazówki FAQ Wydarzenia w okolicy W okolicy Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Źródła Mapa Historie Recenzje

Zámecká brána jest neogotyckim budynkiem wieży, który służy jako wejście do parku zamkowego. Budynek znajduje się w dzielnicy Nová Jicin w regionie Morawsko-Śląskim i jest chroniony od 1999 roku jako zabytek kultury Republiki Czeskiej.

Budowa powstała prawdopodobnie w 1866 roku w ramach neogotyckiej adaptacji kompleksu, do którego należy Stary i Nowy Zamek. W czasie, gdy wpływ romantyzmu wzrastał w Czechach, a intensywny rozwój przemysłu i sieci kolejowej miał miejsce, szlachetna rodzina Blüchera wybudowała bramę. Jako projekt architektoniczny właściciele wybrali XIV-wieczną bramę z polskich Krobielowic. Od 1814 roku ta wioska jest główną siedzibą rodziny Blucher, która również posiadała zamki w Studence.

Rozwiązanie architektoniczne łączy kamienne mury z drewnianą podłogą i dachem podłogowym. W przeszłości konstrukcja była ozdobiona elementami dekoracyjnymi, ale nie była zachowana. Dzisiejszą formę obiektu uzupełniają drzwi stalowe. Ochrona pomnika dotyczy nie tylko samej wieży, ale także sąsiadującej ściany ogrodzenia.

Obiekt przeszedł wiele zmian w ciągu lat. Głównym kamieniem milowym w historii współczesnej było wejście pomiędzy zabytkami kultury Republiki Czeskiej w dniu 4 października 1999 r. W 2021 r. przeprowadzono pełną rekonstrukcję, aby zapewnić zachowanie pomnika dla następnego pokolenia.

Brama znajduje się na skrzyżowaniu ulic 2 maja i Na Grávíky, w pobliżu lokalnej ścieżki rowerowej. Budynek jest otwarty dla publiczności przez cały rok. Zwiedzanie tego miejsca daje możliwość poznania architektury historycznej, która łączy dziedzictwo Bluchera ze środowiskiem parku zamkowego w obszarze geograficznym Odr Gate.

Dokąd dalej

Zámecký park (Studénka) 91 m Kostel svatého Bartoloměje (Studénka) 246 m Větrný mlýn ve Studénce 469 m Kostel Všech svatých (Butovice) 2,9 km

Kamienie milowe historii

1866
Prawdopodobnie buduję brama jak neogotycki modyfikacja zamkowy teren.
1999
Wpis bramy i ściany do listy zabytków kultury Republiki Czeskiej.
2021
Przeprowadzono całkowitą rekonstrukcję konstrukcji.

Rozwój budowlany

Konstrukcja została zrealizowana jako neogotycka modyfikacja kompleksu. Składa się z kamiennej bramy, drewnianej podłogi i dachu dłuta. W przeszłości był zdobiony elementami dekoracyjnymi, które nie zostały zachowane, a dziś jest częścią stalowych drzwi siatki.

Wydarzenia historyczne

1866: Prawdopodobna budowa bram. 1999: Rejestracja zabytków kultury Republiki Czeskiej. 2021: Kompletna rekonstrukcja budynku.

Właściciele

Noble rod Blücherů.

Ciekawostki

- Zámecká brána jest neogotyckim budynkiem wieży, który służy jako wejście do parku zamkowego. - Jako projekt architektoniczny do budowy, właściciele wybrali 14.-wieczną bramę z polskiej wsi Krobielowice. - Rozwiązanie architektoniczne budynku łączy kamienne mury z drewnianą podłogą i dachem podłogowym. - Ochrona pamięci dotyczy nie tylko samej wieży, ale także sąsiadującej ściany ogrodzenia. - W roku dwa tysiące dwadzieścia jeden przeprowadzono pełną rekonstrukcję, która zapewniła zachowanie pomnika dla następnego pokolenia.

Przewodnik

Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Witam. W tej chwili, kiedy słuchasz tych słów, stoisz na progu pomiędzy dwoma światami. Przed waszymi oczami znajduje się imponująca brama, która nie jest zwykłym przejściem, ale godnym wejściem do rozległego parku zamkowego. Stoisz przed zabytkowym budynkiem wieży, która wraz z obecnością określa całą tę przestrzeń i przygotowuje cię na to, co cię czeka za nią. Poczuj atmosferę. Poczuj uczucie, że przekraczasz linię, która oddziela codzienny pośpiech od spokoju i zieleni, która rozprzestrzenia się tuż za tym kamieniem i drewnianym ciałem. Ta brama jest jak strażnik czasu, który teraz zaprosi cię do przeszłości.

Cofnijmy się w czasie, by zrozumieć, dlaczego ten budynek wygląda tak. Wyobraź sobie drugą połowę XIX wieku. Jest 1866. W tym czasie w całej Europie było wielkie pragnienie minionych czasów, heroizmu i piękna starych zamków. To pragnienie, ten romantyczny duch, doprowadziło do zbudowania tej bramy w neogotyckim stylu. Ten styl nie tylko próbuje kopiować stare kształty, ale próbuje stworzyć poczucie wielkości i ciągłości historycznej. Brama została zbudowana jako część całego kompleksu zamkowego, aby dać miejsce ważne i natychmiast sygnalizować gościom, że wchodzą do obszaru z bogatą historią. Jest to nie tylko obiekt, ale wyraz jego smaku i wysiłku, by stworzyć piękną i harmonijną całość.

Teraz zwróć uwagę na samą architekturę, która jest tuż przed tobą. Spójrz, jak ten budynek jest przemyślany. Zauważ, jak dwa zupełnie różne światy materiałów łączą się tutaj. Na dole, gdzie brama jest mocno w ziemi, kamienna ściana dominuje. Kamień ten nadaje całej konstrukcji poczucie jędrności, wytrzymałości i stabilności. Jest to fundament, który musi wytrzymać solidny lot i to ten kamień tworzy poczucie godności, które promieniuje z bramy. Ale wtedy twój pogląd może wzrosnąć wyżej. Tam gdzie kończy się kamień, zaczyna się drewniana podłoga. Ten kontrast między ciężkim, nieruchomym kamieniem i ciepłym, lżejszym drewnem jest absolutnie niezbędny dla tego typu konstrukcji. To jak zjednoczenie ziemi i nieba. A jeśli spojrzycie tam, zobaczycie dach pokryty żłobkiem. Te małe drewniane kawałki tworzą odpowiednią, historyczną fakturę, którą obecnie ledwo widać. Cała forma wieży tworzy silne wrażenie wizualne i sprawia, że brama jest prawdziwym punktem orientacyjnym.

Ale żeby w pełni zrozumieć duszę tego miejsca, musimy spojrzeć, skąd pochodzi ta architektura. Właściciele tego kompleksu nie chcieli tylko zwykłej bramy, chcieli czegoś, co miałoby głębsze znaczenie i piękno. Dlatego ich przywódcy zdecydowali się zainspirować za granicą. Ich pogląd zwrócił się do polskiej wsi Krobielowice. To tam znajdowała się 14. wieczna brama, która służyła jako model neogotyckiego projektu w Studence. Ten związek z polską architekturą i wzorcami historycznymi z innych krajów pokazuje, jak bardzo świat był wtedy połączony i jak szlachta starała się odzwierciedlać najlepsze wzorce europejskie.

I tutaj docieramy do ludzi, którzy stworzyli tę przestrzeń. Powinieneś wspomnieć o rod Blücherů. Ta ważna, szlachetna rodzina była połączona z inspirującą bramą w Krobielowicach. Chociaż brama została zbudowana później w Studence, jej duch i szlachetność wywodzą się bezpośrednio z tradycji i stylu życia tej rodziny. Kiedy patrzysz na tę wieżę, patrzysz na odbicie arystokratycznego smaku i wysiłek, aby każde miejsce, które rod Blücherů lub jego podobnych ludzi jest związane z pięknem i historią.

Być może jesteś teraz zainteresowany tym, jak ten pomnik został zachowany do dzisiaj. Historia nie zawsze polega na budowaniu, ale na ochronie tego, co stworzyliśmy. Ta brama przebyła długą drogę. W 1999 r. stała się oficjalną częścią listy zabytków kultury Republiki Czeskiej. Był to moment, kiedy jego wartość została uznana za coś niezastąpionego, co musimy zachować dla przyszłych pokoleń. I nawet w niedalekiej przeszłości, opiekowała się nią. Całkowitą rekonstrukcję przeprowadzono w 2021 r. Dzięki tym pracom, dzięki pielęgnacji każdego kamienia i każdej drewnianej podłogi, można teraz dostrzec bramę w tak dobrym stanie. To fascynujące, jak dzięki nowoczesnym technologiom i wysiłkom ludzi, historia może powrócić do swojej najlepszej formy i jak ta historyczna wieża może być znowu tak jasna i funkcjonalna.

Masz wystarczająco dużo informacji, by zobaczyć tę bramę nie tylko jako budynek, ale jako żywą historię, która ma miejsce tuż przed twoimi oczami. To opowieść o pragnieniu piękna, połączeniu materiałów, szlachetności pokoleń i szacunku dla przeszłości. Brama jest teraz otwarta dla ciebie. To jest brama do wiata pokoju, wiat zieleni i wiat zamkowego parku, który czeka was. Zostawię cię z twoimi myślami i pięknym widokiem. Kontynuuj, przejdź przez ten korytarz i pozwól sobie dryfować przez atmosferę tego miejsca. Życzę miłego spaceru i cieszyć się każdą chwilą w tym pięknym parku. Do widzenia.

Wskazówki dla zwiedzających

Najlepszym czasem do odwiedzenia jest rano w tygodniu pracy, gdy obszar jest cichy i światło idealnie oświetla neogotyckie szczegóły bramy. Weekendy są bardziej zajęte z powodu lokalnych spacerów.

Można łatwo dotrzeć do pomnika samochodem i transportem publicznym.

Dla fotografii zalecamy korzystanie z porannego zegara, kiedy słońce podkreśla plastikowe elementy budynku. Najlepsze zdjęcia są wykonywane bezpośrednio ze ścieżki prowadzącej do parku, skąd brama wyróżnia się w całej swojej chwale.

Podczas zwiedzania z dziećmi docenią Państwo bliskość parku zamkowego, który oferuje przestrzeń do biegania i odpoczynku. Polecamy wziąć koc ze sobą na piknik i przekąskę, ponieważ nie zawsze mogą być przekąski w bezpośrednim sąsiedztwie bramy.

W pobliżu bramy można odwiedzić Stary Zamek, Nowy Zamek, duży park zamkowy lub udać się w kierunku bramy Odr. Wszystkie te miejsca znajdują się w odległości spaceru i tworzą kompleks historyczny.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

To obiekt w przestrzeni publicznej, który zwykle można bezpłatnie obejrzeć z zewnątrz. Nie sprawdziliśmy, czy akurat ten jest ogólnodostępny.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: Studénka, Moravskoslezský kraj. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Dlaczego zabytek jest chroniony?

Zabytek jest wpisany do Centralnego Wykazu Zabytków Kultury Republiki Czeskiej jako zabytek kultury (nr rejestru 1000163247_0005). Jest chroniony jako część większego zespołu zabytkowego.

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

Wydarzenia w okolicy

Halloween na Skalce s ohnivou show
1. 11. 2026
Halloween na Skalce s ohnivou show
🧸 Pro děti 11,2 km
Halloweenský den ve Skalka family parku ve Vřesině u Ostravy, odpoledne s ohnivou show.
Skalka family park, Vřesina 907, Vřesina

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

W okolicy

Starý zámek, Nový zámek, Zámecký park, Oderská brána.

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Zámecká brána w Moravskoslezský kraj.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Trasa tematyczna

Tematyczna trasa wycieczkowa w Studence

1. Zámecká brána
Typ: Pomnik historyczny
Zámecká brána jest fascynującym elementem historii, który służy jako symboliczne drzwi wejściowe do kompleksu tematycznego. Jego architektoniczne piękno i historyczne znaczenie oferują odwiedzającym widok na historię wsi Studénka.

2. Stary zamek
Typ: Budynek historyczny
Stary Zamek, położony w pobliżu Bramy Zamkowej, jest kluczową częścią historii regionu. Jego starożytny budynek i elementy architektoniczne przyciągają odwiedzających, którzy chcą zbadać dziedzictwo minionych pokoleń.

3. Castle Park
Typ: Ogród
Park zamkowy jest idealnym miejscem na relaks i spacer na planie pełnym zieleni. Jego piękna roślinność, ścieżki historyczne i spokojne przestrzenie oferują gościom możliwość odpoczynku w idyllicznym środowisku.

4. Nowy zamek
Typ: Budynek historyczny
Nowy zamek, zbudowany jako dodatek do kompleksu Starego Zamku, jest ważną częścią całego kompleksu historycznego. Jego bardziej nowoczesna architektura w przeciwieństwie do starożytnego zamku oferuje odwiedzającym widok na ewolucję stylów budowlanych.

5. Brama odry
Typ: Pomnik historyczny
Brama Odra jest kolejnym elementem historycznym, który dodaje do ogólnego wrażenia działki. Jego architektura i lokalizacja w obrębie zamku zapewniają odwiedzającym inny widok na historyczną strukturę wsi.

Ta trasa oferuje odwiedzającym kompleksowy widok na historyczne i kulturalne znaczenie zamku w Studence, każdy punkt posiadający unikalne atrakcje.

Zalecenia sezonowe

Wiosna: W sezonie wiosennym Zámecká brána przekształca się w wspaniały raj kwiatów, gdzie natura oferuje najpiękniejsze kolory i zapachy. Promienie słoneczne oświetlają dachy zamku i ozdobione elementy architektury tak, że wydają się być nadal kolorowe. Więc nie zapomnij o kamerze, żeby uchwycić ten piękny obraz. Ze względu na ciepłe dni i chłodniejsze wieczory, wskazane jest, aby nosić ubrania z regulacją temperatury.

Lato: W okresie letnim Zámecká brána oferuje idealne warunki do długich spacerów w spokojnej przyrody. Światło słoneczne jest na górze i oświetla szczegóły architektoniczne tak, że wydają się być całkiem różne od innych pór roku. W tym czasie frekwencja może być bardzo wysoka, szczególnie w środku dnia, kiedy temperatura jest na szczycie. Zalecamy, aby przyjść wcześnie rano lub później po południu, aby uniknąć presji i cieszyć się spokojnym spacerem. Nie zapomnij okularów ochronnych i dużo wody pitnej.

Jesień: Jesienią Zámecká brána oferuje melancholijną atmosferę, gdy liście opadających drzew tworzą złoty żółty i czerwony dywan przed bramą. Światło słoneczne jest mniej intensywne, dając gościom możliwość cieszyć się cichym widokiem na budynki zamkowe i parki bez przegrzanego słońca. Ze względu na zimną pogodę, zaleca się noszenie ciepłego futra lub kraty, aby pomóc utrzymać ciepło podczas spacerów. Najlepsze czasy na zwiedzanie są zwykle na początku popołudnia, kiedy tłum zaczyna spadać i można cieszyć się cichym widokiem na pomnik zamku.

Zima: W zimie Zámecká brána oferuje unikalne widoki, gdzie dachy i ozdobne elementy pokryte są śniegiem, tworząc romantyczną atmosferę. Światło słoneczne jest mniej intensywne i oświetla zamek delikatnymi kolorami. Czas otwarcia może zmniejszyć się w tym czasie, więc uważaj na aktualne informacje o czasie otwarcia. Aby odwiedzić jest konieczne, aby mieć ciepłe ubrania, w tym futro i kapelusz, tak, że można cieszyć się spacerem bez dyskomfortu zimowego. Najlepszym czasem do odwiedzenia jest wczesne popołudnie, kiedy temperatura jest nieco wyższa i można cieszyć się cichym spacerem przed zamknięciem zabytków.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Zámecká brána – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Zámecká brána – jaro
Wiosna
Zámecká brána – léto
Lato
Zámecká brána – podzim
Jesień
Zámecká brána – zima
Zima
Zámecká brána – akvarel
Akwarela
Zámecká brána – noc
Ujęcie nocne
Zámecká brána – iluminace
Iluminacja

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Zámecká brána
Zámecká brána

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: János Korom Dr. from Wien, Austria / CC BY-SA 2.0 — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Studénka
Region Moravskoslezský kraj
Typ brama
Rok bud. 1866
Wiek 19 w.
Styl / Okres historismus
Ochrona Část kulturní památky
Stan dobrý
Osobistości
Parking Dostępne
Psy Zabronione

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/71901 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Zámecká brána – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Studénka

Pokaż wszystkie w gminie
kaple svaté Anny (Studénka) kaple svaté Anny (Studénka) Větrný mlýn ve Studénce Větrný mlýn ve Studénce železniční nehoda ve Studénce (2008) železniční nehoda ve Studénce (2008) Kostel svaté Markéty (Bludovice) Kostel svaté Markéty (Bludovice) Venkovská usedlost (Heřmanovice) Venkovská usedlost (Heřmanovice) Dům čp. 294 Dům čp. 294
Dalej: Zámecký park (Studénka) · Kostel svatého Bartoloměje (Studénka) · Větrný mlýn ve Studénce · Kostel Všech svatých (Butovice)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Zámecká brána
Smyšlený příběh

Příběh: Zámecká brána

Klíč v zámku drhl, jako by se brána bránila každému pokusu o otevření, ale Bedřich se do železa opřel celou vahou svého těla. Když konečně povolila, ozvalo s…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Zámecká brána
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)