Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Boží Muka Na Křížové Cestě Rokycany - 4. Zastavení
  • Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení Socha

Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení
socha Část kulturní památky dobrý Audio sprievodca Zdarma Snadná Psy vítané Bicykle vítané Senior-friendly pro všechny věkové kategorie Aktualizované 20.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ Deti Akcie v okolí V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

Božie mučenie v obci Rokycany (okres Rokycany) predstavuje štvrtú zastávku miestnej križovatky. Táto stredoveká socha je dôležitým kultúrnym prvkom a v súčasnosti podlieha historickej ochrane.

Existuje málo zdokumentovaných informácií o presnom dátume vzniku alebo konkrétnych tvorcov. Ale historické zdroje ju umiestnia v stredoveku. Ako súčasť križovatky socha splnila svoju náboženskú funkciu v rituálnej prechádzke jednotlivých zastávok. V minulosti tieto predmety slúžili ako dôležitý prejav viery a míľnikov na cestách spojených s duchovným skúmaním.

Z pohľadu typológie je to socha. Historické záznamy neuvádzajú materiál ani podrobný opis umeleckých prvkov, ale pôvod a klasifikácia križovatky potvrdzujú jej historickú hodnotu. Ako súčasť náboženského celku tvorí tento objekt integrálny prvok historickej krajiny obce Rokycany.

V súčasnosti je pamiatka chránená a jej existencia je súčasťou kultúrneho dedičstva regiónu Plzeň. Nachádza sa v obci Rokycany v okrese Rokycany.

Návšteva tohto miesta ponúka príležitosť pokojne sa zamyslieť nad históriou a duchovným významom, ktorý objekt predstavoval počas storočí. Je to dôležitý bod pre každého, kto má záujem o autentické stopy stredovekého pôvodu v tejto lokalite.

Kam ďalej

děkanství Rokycany 504 m hrad Rokycany 521 m mlýn u Guthů 536 m kostel Panny Marie Sněžné v Rokycanech 547 m

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení
Historická podoba – Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

približne 1400
Vytvorenie stredovekej sochy ako súčasti križovatky.
21. storočie
Súčasná ochrana budovy pamiatkami.

Zaujímavosti

- Táto stredoveká socha predstavuje štvrtú zastávku miestnej križovatky. - Je dôležitým kultúrnym prvkom a v súčasnosti podlieha ochrane pamiatok. - Existuje málo zdokumentovaných informácií o presný dátum vzniku alebo konkrétnych tvorcov. - Ako súčasť križovatky, socha splnila svoju náboženskú funkciu v rituáloch zastavenia. - Tento objekt tvorí integrálny prvok historickej krajiny obce Rokycany.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte na tomto pokojnom mieste histórie a ticha. Stojíš pred sochou Božích múk, ktorá je súčasťou štvrtej zastávky Rokycanskej krížovej výpravy. Tento objekt, chránený ako kultúrna pamiatka, Vás pozývame na krátku cestu do minulosti.

Božie muky sú súčasťou širšej siete priechodov, ktoré boli postavené na duchovné a pútnické účely. Hoci nie sme schopní presne určiť, kto a kedy bol vytvorený tento konkrétny prvok, je jasné, že slúžil ako miesto na zastavenie a uvažovanie o cestách pútnikov. Tieto sochy boli často umiestnené na strategických miestach, aby poskytovali úkryt a pripomínali pútnikom ich duchovnú cestu.

Pozrite sa hore a všimnite si základnú architektúru sochy. Hoci sú detaily jednoduché, ich historický kontext im dáva hĺbku. Božie muky sú často z kameňa alebo dreva a predstavujú scény zo života Ježiša Krista. Hoci konkrétne detaily tejto sochy nie sú známe, všimnite si jej postavenie na miestnej krajine - nachádza sa tak, aby bolo jasné a pripomínalo návštevníkom duchovnú cestu.

Hoci nie sú známe historické postavy spojené s touto konkrétnou pamiatkou, je dôležité poznamenať, že takéto sochy často vytvorili anonymní majstri. Ich práca prežíva v tisícoch foriem po celom regióne a rozpráva príbehy o viere a tradíciách.

Zaujímavosťou tejto pamiatky je jej neznámy pôvod - kto ju postavil, prečo na tomto mieste a aké skúsenosti zažili ľudia, ktorí sem prišli, sa o ňu delili. Táto neistota dáva tajomstvá sochy a vyzýva nás, aby sme si uvedomili zložitosť historických zdrojov.

Poďme na Rokycan Crossing Road. Každá zastávka má svoju jedinečnú atmosféru a príbeh, ktorý vás čaká. Pri prehliadaní webu, dajte si vedieť ich historický kontext a ako každá socha prispieva k celkovému duchovnému obrazu.

Ďakujem za návštevu. Dúfam, že vás tento sprievodca inšpiroval, aby ste sa hlbšie zamysleli a preskúmali Rokycan a jeho bohatú históriu. Užite si zvyšok dňa!

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu je jar alebo jeseň, keď je počasie mierna a okolitá príroda v Rokycany zachytáva farby, ktoré vytvárajú príjemné prostredie pre prechádzku cez krížovú cestu. V lete si vyberte ranných alebo večerných hodinách, aby ste sa vyhli priamemu slnku a teplu, čo by mohlo byť nepríjemné pri chôdzi.

Dopravná dostupnosť je v obci Rokycany zabezpečená cestnou sieťou.

Pri návšteve si prineste pohodlné topánky na prechádzku, pretože križovatka môže viesť na nerovnom teréne alebo staršie dlaždice. Odporúčame tiež vziať fľašu pitia, najmä v teplejších mesiacoch, a ľahký kabát, pretože okolie môže byť veterná.

Ranné svetlo je ideálne pre fotografovanie, ktoré padá na sochu Božieho mučenia jemnosti a vyzdvihuje detaily sochy bez ostrých tieňov.

Pre rodiny s deťmi je táto prechádzka vhodná ako krátka prechádzka, ktorá kombinuje pohyb s poznaním histórie a viery, zatiaľ čo deti si môžu všimnúť detaily sôch a príbehov za nimi.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Rokycany, Plzeňský kraj. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako kultúrna pamiatka. Chránená je ako súčasť väčšieho pamiatkového celku.

Pre deti

Predstavte si, že by ste sa vrátili späť, keď bol Rokycany malé mesto. Bolo to ako hra pravdy a lží. Mesto bolo plné ľudí v bielych rúchach, ktorí išli na púť do kostolov. Mali sviečky, ktoré im zapálili cestu.

Kto tu žil? Boli to mnísi zo svätého Jakuba. Žili v krásnom kláštore pri rieke Berounka. Pracovali v záhrade a robili veci pre ľudí v meste. Mali tiež knižnicu plnú starých kníh.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Akcie v okolí

Stopy folklóru v barokní hudbě (Jiří Sycha a Filip Dvořák)
24. 10. 2026
Stopy folklóru v barokní hudbě (Jiří Sycha a Filip Dvořák)
🎵 Koncert 9,9 km
V sobotu 24.10.2026 vás srdečně zveme na koncert Stopy folklóru v barokní hudbě.
Kozel, Šťáhlavy

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

➜ Zobrazit interaktivní přehled okolí – restaurace, ubytování, půjčovny a další místa v okruhu 15 km.

Data: OpenStreetMap contributors, okruh 15 km.

🏰 Historické památky

  • Padlým a zemřelým vojínům ve světové válce 1914 – 1918 (3.6 km)
  • Jan Hus (3.9 km)
  • Hurvínek (9.3 km)
  • Lopata (9.7 km)
  • Věžka (11.6 km)
  • Josef Skupa (12.2 km)
  • památník obětí I. a II. sv. války (12.5 km)
  • Malochova skalka (12.6 km)

🍽️ Restaurace a stravování

  • Restaurace a penzion Hamrovka (7.1 km – 188)
  • Na Radosti (8.4 km)
  • U Ženíšků (10.3 km – Červenohrádecká 66/27)
  • Lidový dům (10.6 km)
  • Plzenecká pizzerie (10.7 km)
  • Restaurace U Havránka (12.6 km – Hřbitovní 873/24)
  • Pod Kopcem (12.8 km – Božkovské náměstí 101/18)
  • Caffe Lobzy (13.3 km – Na Vyhlídce 242)

🏨 Ubytování

  • Ubytovna Promabyt (5.4 km – U svobodáren 177)
  • Ubytovna Promabyt (5.4 km – U svobodáren 176)
  • TJ Volduchy (5.7 km)
  • Pension Raková (5.8 km – 77)
  • U Krále (6.9 km – 41)
  • Campus Dobřív (7.2 km – 184)
  • Turistická ubytovna TJ Sokol Dobřív (7.4 km – 200)
  • Seník (7.8 km)

🚲 Půjčovny a sport

  • Vratislav Steiner (0.7 km – Tylova 287)
  • Kola Sport Hájek (0.9 km – Hradební 173)
  • Martin Kovařík - Bike Rotation (3.3 km – 291)
  • František Babický (4.6 km – Učňovská 126)
  • Tělocvičná jednota Sokol Mirošov (8.0 km)
  • Sport Beran-cykloobchod+servis (9.3 km – náměstí Československých legií 22)
  • Sokolovna (10.3 km – Plzeňská 387)
  • KV servis (10.4 km)

🥾 Turistika a příroda

  • Pod Vršíčkem (rozcestí) (2.9 km)
  • Kokotsko (5.4 km)
  • Maršál (7.7 km)
  • Druztová (12.0 km)
  • Radyně (12.2 km)
  • Chlum (12.4 km)
  • Chlum (12.5 km)
  • Plzeň-Doubravka (MHD) (12.7 km)

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení v Plzeňský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Sprievodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: ak nakúpite u partnera, môžeme dostať províziu. Cena pre vás sa tým nemení.

Hľadať výlety a aktivity →

Tematická trasa

1. Prístupová cesta (Typ: cesta). Cesta k pamiatke slúži na postupné upokojenie mysle a prípravu na reflexiu.

2.Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení (Typ: socha). Hlavný bod návštevy, ktorý predstavuje dôležitý umelecký a duchovný prvok križovatky.

3. Priestor okolo sochy (Typ: oblasť). Miesto vhodné pre detailné vyšetrenie kamenistej rezby a krátky odpočinok.

Sezónne odporúčania

Na jar sa okolie sochy prebudí do života a mladá zelená vytvorí svieži set pre kamenné detaily. Atmosféra je plná nádeje a čistého vzduchu. Odporúčame nosiť viac vrstiev oblečenia, pretože počasie je variabilné, a vyraziť na rannú rosu, keď krajina je najčistejšia.

Letná sezóna prináša ostré svetlo, ktoré zvýrazňuje plastové tvary pamiatky a hustý tieň okolitých stromov. V hlavnej sezóne je viac návštevníkov, takže je najlepšie prísť skoro ráno, aby ste nedostali dav ľudí. Nezabudnite na ľahký odev a dostatok tekutiny na cestovanie.

S jeseň krajiny, zlaté farby listov pokrývajú zem a ranná hmla dáva miesto tajomný, zahalený dotyk. Je to perfektný čas myslieť a chodiť potichu. Vďaka vlhkému povrchu ciest odporúčame nepremokavé topánky a návštevu neskoro popoludní, keď slnko jemne svieti.

V zime je socha veľmi prísna a osamelá, najmä ak je pokrytá bielym snehom, ktorý zvýrazňuje jej siluetu. Ticho tohto času vytvára zvláštny mier. Je potrebné nosiť teplé termoliny a tesné kĺzavé topánky, ktoré plánujú vašu cestu späť pred zotmením.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení – letecký pohled
Letecký pohľad
Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení – jaro
Jar
Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení – léto
Leto
Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení – podzim
Jeseň
Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení – zima
Zima
Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení – akvarel
Akvarel
Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení – noc
Nočný záber
Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení
Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: admin / CC0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Informácie o pamiatke

Obec Rokycany
Kraj Plzeňský kraj
Typ socha
Sloh / Obdobie středověk
Ochrana Část kulturní památky
Stav dobrý
Parkovanie Nie je
Psy Povolené

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/45661 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Rokycany

Zobraziť všetko v obci
Porodnice Slovany Porodnice Slovany Křížový kámen-Smírčí kříž Křížový kámen-Smírčí kříž Lochotín Lochotín U Ježíška U Ježíška Kostel svatého Prokopa (Běhařov) Kostel svatého Prokopa (Běhařov) Zámek Hořákov Zámek Hořákov
Pokračujte: děkanství Rokycany · hrad Rokycany · mlýn u Guthů · kostel Panny Marie Sněžné v Rokycanech

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení
Smyšlený příběh

Příběh: Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení

Udar dláta o kámen rozšeplil ticho a vyrazil z hloubi žuly drobnou třísku, která dopadla přímo do otevřeného oka. Václav zamrkal, ale neuhnul. Stál tak blízk…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Boží muka na křížové cestě Rokycany - 4. zastavení
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)