Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Budova Gymnázia V Českém Těšíně
  • Budova Gymnázia v Českém Těšíně

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Budova Gymnázia v Českém Těšíně Školská budova

Budova Gymnázia v Českém Těšíně
školní budova Kultúrna pamiatka Audio sprievodca Aj za dažďa Zpracováno člověkem Aktualizované 19.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ Deti V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Atmosféra Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

🌐 Túto stránku preložil z češtiny strojový prekladač. Preklad neprešiel jazykovou kontrolou a môže obsahovať chyby.

Budova Gymnázia Josefa Božka na Frýdeckej ulici v Českom Těšíne je funkcionalistická stavba podľa návrhu pražského architekta Jaroslava Fragnera. Od roku 1986 je kultúrnou pamiatkou. Škola s českým vyučovacím jazykom bola založená 1. septembra 1921 a do roku 2015 niesla názov Gymnázium Český Těšín.

Vznik gymnázia súvisí s rozdelením Tešína v roku 1920. Z predmestia na ľavom brehu sa stalo samostatné mesto Český Těšín, ktoré potrebovalo radnicu, ďalšie školy a byty. Gymnázium spočiatku nemalo vlastnú budovu.

Základný kameň novej budovy bol položený 26. júna 1932 a od 1. septembra 1935 sa v nej učilo. Ide o voľne stojacu štvorpodlažnú budovu na pôdoryse písmena L. Priečelie členia pravidelné okenné pásy a hlavný vchod je umiestnený v lodžii na pilieroch.

V roku 2015 bola škola premenovaná na Gymnázium Josefa Božka. Medzi absolventov gymnázia patrí břevnovský arciopát Prokop Siostrzonek.

Dnes budova naďalej slúži vyučovaniu. Návštevníci si ju môžu prezrieť zvonku ako ukážku funkcionalistickej architektúry 30. rokov v Českom Těšíne.

Kam ďalej

kostel Církve bratrské 89 m Evangelický kostel apoštolů Petra a Pavla Na Nivách 791 m Kulturní a společenské středisko Střelnice 914 m Vila Gottlieba a Stelly Fantelových 928 m

Historické míľniky

1921
Založenie školy.
1932
Položenie základného kameňa budovy podľa projektu Jaroslava Fragnera.
1935
Začiatok vyučovania v novej budove.
1986
Vyhlásenie budovy za kultúrnu pamiatku.
2015
Premenovanie na Gymnázium Josefa Božka.

Stavebný vývoj

Voľne stojaca štvorpodlažná budova na pôdoryse písmena L bola postavená v rokoch 1932–1935 podľa projektu Jaroslava Fragnera. Priečelie členia pravidelné okenné pásy, hlavný vchod je v lodžii na pilieroch.

Historické udalosti

1921
Založenie Gymnázia Český Těšín.
1932
26. júna bol položený základný kameň novej budovy.
1935
1. septembra sa začalo vyučovanie v novej budove.
2015
Škola bola premenovaná na Gymnázium Josefa Božka.

Zaujímavosti

  • Gymnázium Josefa Božka bolo založené v roku 1921.
  • Do roku 2015 bola táto škola známa pod názvom Gymnázium Český Těšín.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Budova gymnázia v Českém Těšíně patří strednej škole, ktorá dnes nesie meno Gymnázium Josefa Božka. Vyučuje sa v nej po česky.

Škola bola založená v roku 1921. Až do roku 2015 sa volala jednoducho Gymnázium Český Těšín. Až potom získala názov, pod ktorým ju poznáme dnes.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu je na jar alebo na jeseň, keď je príjemné počasie. Budova slúži škole, preto si ju počas vyučovania ohľaduplne prezerajte zvonku.

Gymnázium stojí na adrese Frýdecká 689/30.

Pri prehliadke si všimnite znaky funkcionalizmu: pravidelné okenné pásy v priečelí, pôdorys v tvare písmena L a hlavný vchod v lodžii na pilieroch.

V okolí sa oplatí navštíviť kostol Cirkvi bratskej na tej istej Frýdeckej ulici a v centre Masarykove sady s Kostolom Božského Srdca Pána.

Pre rodiny s deťmi je vhodné navštíviť Múzeum Tešínska na Hlavnej triede s expozíciou o vývoji Tešínskeho Sliezska.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Budova slúži svojmu účelu (úrad, škola, obchod a pod.). Do interiéru sa spravidla dostanete len počas jej prevádzky, prehliadky sa zvyčajne nekonajú; podrobnosti sme neoverili. Exteriér si môžete pozrieť z ulice.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Frýdecká 689/30, Český Těšín, Moravskoslezský kraj. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako kultúrna pamiatka (registračné číslo 33387/8-2741).

Pre deti

Predstav si, že si malý detektív a stojíš pred veľkou školskou budovou na Frýdeckej ulici v Českom Těšíne. Čo ti o sebe prezradí?

Škola vznikla už v roku 1921. Vtedy však ešte nemala vlastnú budovu. Tú dostala až o niekoľko rokov neskôr.

Budovu navrhol architekt Jaroslav Fragner z Prahy. Základný kameň položili v roku 1932 a 1. septembra 1935 sem prvý raz prišli žiaci do lavíc.

Pozri sa na okná. Sú zoradené do dlhých pravidelných pásov. Takto sa stavalo v štýle, ktorému sa hovorí funkcionalizmus: budova má hlavne dobre slúžiť, a preto má veľa svetla a jednoduché tvary.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

V okolí

🏰 Historické pamiatky (243)

  • Padlým letcům 0.4 km
  • Obětem 1.sv. války 0.8 km web
  • Muzeum Těšínska 0.9 km
  • Tomáš Garrique Masaryk 0.9 km
  • Český Těšín 0.9 km
  • JIŘÍ TŘANOVSKÝ, 0.9 km
  • sv. Jan Nepomucký 0.9 km web
  • Bývalá židovská synagoga;Klub PZKO 1.0 km Božkova 154/16
  • Zajatcům tábora Stalag VIII B 1.1 km
  • Pomnik pomordowanych w 1942 r. 1.2 km
  • Rosalie Weisner 1.2 km
  • Open Air Museum 1.2 km Aleja Piastowska
  • Tramvaj 1.2 km
  • Dworek Cieszyński 1.2 km Przykopa 14
  • Galeria w Bramie na Cieszyńskiej Wenecji 1.2 km +48 507 104 751;+48 509 705 501 web
  • Mieszko I Książę Cieszyński 1.3 km
  • Jan Kubisz 1.3 km
  • Kościół pw. Świętego Mikołaja 1.3 km Zamkowa
  • W ZAMKU OD 11 LISTOPADA 1918 R. DO 4 SIERPNIA 1920 R. SWOJĄ SIEDZIBĄ MIAŁA RADA NARODOWA KSIĘSTWA CIESZYŃSKIEGO, 1.3 km
  • WŁADYSŁAW RAKOWSKI 1.3 km

🍽️ Reštaurácie a stravovanie (465)

  • U šedého vlka 0.2 km
  • u Jurčíka 0.2 km Rozvojová 748/2
  • MAX 0.3 km
  • Dragon 0.4 km
  • Bistro Asian 0.5 km
  • Pizza Metro 0.5 km
  • U Mlýna 0.5 km
  • U Hambáče 4 0.6 km
  • Nádražní restaurace 0.6 km
  • U Raszyka 0.6 km
  • Grand restaurant Piast 0.6 km
  • Jídelna Tempo 0.6 km
  • Ufarit kebab 0.6 km
  • Zámeček 0.7 km
  • Klub Dziupla 0.7 km
  • Pod Věží 0.7 km
  • San Pietro 0.7 km web
  • Baraba pub 0.7 km web
  • La Cascada 0.7 km web
  • Bledý úsvit 0.7 km Střelniční 13 web

🏨 Ubytovanie (93)

  • Hotel Piast 0.6 km
  • Sonata Guest house 0.7 km
  • Hotel Central 0.7 km web
  • Pod Zelenou 1.2 km
  • Camping Pod Czarnym Bocianem 1.3 km +48 532 787 950 web
  • Szkolne Schronisko Młodzieżowe 1.4 km Błogocka 24 +48 33 852 16 29;+48 783 298 399 web
  • Hotel Cieszyński 1.4 km
  • 3 Bros' Hostel 1.5 km
  • Brama Wyższa 1.6 km
  • Kasztanowy Dwór 1.6 km
  • Gościniec Błogocice 1.7 km
  • Liburnia 1.8 km
  • Gambit 2.2 km Nestora Bucewicza 18 web
  • Fundacja 2.2 km
  • Zajazd "Academicus" 2.4 km Ignacego Paderewskiego 6
  • Noclegi "Marek i Karolina" 2.6 km +48 601 474 359 web
  • Mercure Cieszyn 2.9 km Motelowa
  • Hotel 500 3.9 km
  • Penzion Pod Zámkem 4.4 km +420 725 178 819
  • Penzion Mlýn 5.1 km +420606674971 web

🚲 Požičovne a šport (59)

  • Activity4Fun 0.3 km
  • Sportovní hala 0.3 km
  • D-Sport 0.4 km
  • Sportissimo 0.5 km
  • Trefa Sport 0.7 km
  • Biegshop.pl 0.7 km
  • Domino Sport 0.8 km
  • Stadion miejski 1.1 km
  • Kąpielisko miejskie 1.1 km
  • Městské koupaliště 1.2 km
  • Učebna plavání při ZŠ Pod Zvonek 1.2 km Pod Zvonek 1865/30
  • Hala Widowiskowo-Sportowa im. Cieszyńskich Olimpijczyków 1.2 km
  • Boisko piłkarskie "Pod Wałką" 1.5 km web
  • Atomica Sport 1.6 km
  • Ondraszek 1.6 km
  • Totem 1.9 km
  • Martes Sport 1.9 km
  • Tor Motocrossowy - Cieszyn MX 3.8 km
  • STEEL RING TŘINEC s.r.o. 6.8 km +420733738213 web
  • LKS OLZA Pogwizdów 7.0 km

🥾 Turistika a príroda (162)

  • Skwer Komeńskiego 0.4 km
  • Masarykovy sady 0.9 km
  • Park Adama Sikory 1.0 km
  • Park Sportowy 1.0 km
  • Widok na Czeski Cieszyn 1.2 km
  • Rezerwat Lasek Miejski nad Puńcówką 1.2 km
  • Wenecja Cieszyńska 1.2 km
  • Cień kota z Kociej Szajki 1.3 km web
  • Lávka u zbytků věže se vstupní bránou 1.3 km
  • Góra Zamkowa 1.3 km +48 33 851 08 21 web
  • Park Angielski na Górze Zamkowej 1.3 km
  • Góra Zamkowa 1.3 km
  • Kryjówka Kociej Szajki 1.3 km web
  • Park u divadla 1.3 km Plac teatralny
  • Cień kota z Kociej Szajki 1.4 km web
  • Cień kota z Kociej Szajki 1.4 km web
  • Kościół pw. Świętej Marii Magdaleny 1.4 km Plac Dominikański 2 +48 33 852 12 19 web
  • Łęg nad Puńcówką 1.4 km
  • Urząd Miejski w Cieszynie 1.4 km Rynek 1 +48 334794200 web
  • Park Pokoju 1.5 km

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Budova Gymnázia v Českém Těšíně v Moravskoslezský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Tematická výletná trasa: gymnázium v Českom Těšíne a jeho okolie

1. Budova gymnázia v Českom Těšíne (školská budova) Typ: Historická škola Prečo sa oplatí navštíviť: Funkcionalistická budova podľa projektu Jaroslava Fragnera z rokov 1932–1935, od roku 1986 kultúrna pamiatka.

2. Kostol Cirkvi bratskej (Kostelíček) Typ: Sakrálna pamiatka Prečo sa oplatí navštíviť: Kostol na tej istej Frýdeckej ulici postavený v rokoch 1928–1929 podľa Eduarda Davida, s vplyvmi viedenskej moderny a nemeckého expresionizmu.

3. Pomník obetiam prvej svetovej vojny Typ: Historická pamiatka Prečo sa oplatí navštíviť: Pomník pripomína obete prvej svetovej vojny a nachádza sa neďaleko gymnázia.

4. Múzeum Tešínska Typ: Múzeum Prečo sa oplatí navštíviť: Hlavná budova múzea na Hlavnej triede sa po rekonštrukcii otvorila v roku 2020 s novou expozíciou o vývoji Tešínskeho Sliezska.

Táto trasa spája architektúru a históriu v okolí gymnázia v Českom Těšíne.

Sezónne odporúčania

Jar: Na jar okolo budovy kvitnú kríky a stromy a jemné slnečné svetlo dobre ukáže okenné pásy priečelia. Počasie býva premenlivé, preto sa hodí ľahká bunda a dáždnik.

Leto: V lete sú dni dlhé a svetla na fotografovanie je dosť. Počas prázdnin je škola zatvorená, budovu si teda prezriete len zvonku. V horúčavách sa hodí pokrývka hlavy a návšteva dopoludnia alebo podvečer.

Jeseň: Na jeseň sa lístie stromov mení do zlatých a červených odtieňov a nízke slnko vytvára na fasáde dlhé tiene. Hodí sa teplejšie oblečenie a dáždnik, najmä v októbri a novembri.

Zima: V zime sú dni krátke, preto si naplánujte prehliadku na svetlé hodiny. Oblečte sa teplo a vezmite si obuv vhodnú do snehu.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Budova Gymnázia v Českém Těšíně – letecký pohled
Letecký pohľad
Budova Gymnázia v Českém Těšíně – jaro
Jar
Budova Gymnázia v Českém Těšíně – léto
Leto
Budova Gymnázia v Českém Těšíně – podzim
Jeseň
Budova Gymnázia v Českém Těšíně – zima
Zima
Budova Gymnázia v Českém Těšíně – akvarel
Akvarel
Budova Gymnázia v Českém Těšíně – noc
Nočný záber
Budova Gymnázia v Českém Těšíně – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Budova Gymnázia v Českém Těšíně
Snímka: Wikimedia Commons, licencia pozri stránku súboru
Budova Gymnázia v Českém Těšíně
Snímka: Wikimedia Commons, licencia pozri stránku súboru
Budova Gymnázia v Českém Těšíně
Snímka: Wikimedia Commons, licencia pozri stránku súboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Atmosféra miesta

⚙︎ Atmosférickú vizualizáciu prostredia a doby vytvorila umelá inteligencia. Nejde o skutočný záznam miesta.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Aleš Havlíček / Public domain, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Informácie o pamiatke

Obec Český Těšín
Kraj Moravskoslezský kraj
Typ školská budova
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav Budova Gymnázia v Českém Těšíně
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/45980 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Budova Gymnázia v Českém Těšíně – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Český Těšín

Zobraziť všetko v obci
Kulturní a společenské středisko Střelnice Kulturní a společenské středisko Střelnice Centrální hřbitov v Českém Těšíně Centrální hřbitov v Českém Těšíně kostel Církve bratrské kostel Církve bratrské Kostel Zmrtvýchvstání Páně Kostel Zmrtvýchvstání Páně Kostel svaté Hedviky Slezské (Český Těšín) Kostel svaté Hedviky Slezské (Český Těšín) kostel Božského Srdce Páně (Český Těšín) kostel Božského Srdce Páně (Český Těšín)
Pokračujte: kostel Církve bratrské · Evangelický kostel apoštolů Petra a Pavla Na Nivách · Kulturní a společenské středisko Střelnice · Vila Gottlieba a Stelly Fantelových

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Budova Gymnázia v Českém Těšíně
Smyšlený příběh

Příběh: Budova Gymnázia v Českém Těšíně

**Když se na tebe dívala ze zdi, neodvrácela oči.** Její tvář byla bledá jako vápno, ústa mírně otevřená, jako by stála uprostřed nějakého neslyšného rozhov…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Budova Gymnázia v Českém Těšíně
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)