Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Panská Fořtovna
  • Panská fořtovna

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Panská fořtovna Dom

Panská fořtovna
dům Kultúrna pamiatka Aktualizované 19.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Vlastníci Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ Akcie v okolí V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

Panská fořtovna je chránený dom od konca 18. storočia. Nachádza sa v obci Lázně Libverda vo Frýdlantý pri Libereckom kraji. Stavba bola pôvodne postavená pre majstra falzifikátu, lesníka v panstve Clam-Gallas.

Budova vznikla v období prechodu z baroka na klasicizmus. V tom čase budoval administratívne a hospodárske budovy na aristokratických krajinách. Architekt bol pravdepodobne Johann Josef Kunze z Liberca, ktorý tiež navrhol miestny hrad pre Clam-Gallas.

Je to podlažná murovaná budova s pôdorysom v tvare písmena L. Budova končí manzardovou strechou so strešným oknom pokrytým večnosťou. Vzhľadom na hornatý terén sú suterénne plochy na južnej strane na prízemí severnej strany. Hladko lemované bočné steny rozbiť ľahší Lizene rámy a okná dopĺňajú šampanské. Vstup zo severnej strany, vedúci z komunikácie, je lemovaný portálom z hrubo vyrezávanej žuly. Prístup k nemu zabezpečuje kryté schodisko. Južné a východné strany domu podopierajú stenu žulových blokov. Vytvára terasu prízemia, ktorá je ohraničená profilovanými stĺpmi a stenami.

Ľudská povesť sa viaže na dom, ktorý tiež robí objekt nazývaný Magic Mortar. Podľa nej tu na prelome 18. a 19. storočia žil tajomný alchymista. Pripravoval lektvary v zlatej malte a počas búrok vyšiel na čierneho koňa. Miestni ľudia mu pripísali spojenie s diablom. Legendy spomínajú udalosť z 31. júla 1802, kedy gróf Kristián Kryštof Clam-Gallas usporiadal oslavu objavenia pamätníka arcivojvodu Karla v parku. Alchymista, ktorý nebol pozvaný na oslavu, sa mal pomstiť šľachticom, ktorí spôsobili búrku. Podľa podaní ho diabol v jednej z veľkonočných sobotu odniesol do pekla.

Panská fořtovna je dôležitým prvkom historickej urbanizácie kúpeľov Libverda a príkladom klasickej architektúry určenej na správu panstva. Jej návšteva ponúka prehľad o histórii Láneka a prepojenia s miestnym folklórom.

Kam ďalej

Areál centrálních lázní 104 m lázeňský dům Jizera 125 m lázeňský dům Vodoléčba 159 m Vila Emila Simona 994 m

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Panská fořtovna
Historická podoba – Panská fořtovna
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

okolo 1780
Výstavba domu pre majstra lesníka v období prechodu na klasicizmus
1802
Slávnosť pamätníka arcivojvodu Charlesa a legenda alchymistu
počas 19. storočia
Využívanie budovy na správu majetku šľachty
v 20. storočí
Krytina strechy s eternitom

Stavebný vývoj

Budova je murovaná stavba s hladkými omietnutými stenami, rozbité zárubne a šampanské pri oknách. Vstup zo severnej strany je lemovaný portálom z hrubo vyrezávanej žuly a vedie k múru pokrytému schodiskom. Južné a východné strany sú podopreté nosnou stenou vyrobenou zo žuly, ktorá vytvára terasu s profilovanými stĺpikmi.

Historické udalosti

31. júla 1802: Slávnosť výstavy pamiatky arcivojvodu Karla v parku.

Vlastníci

mull-Gallas rodina

Zaujímavosti

- Je to klasicistický dom z konca 18. storočia, ktorý slúžil ako sídlo lesníka na sídlisku Clam-Gallas. - Stavbu navrhol pravdepodobne architekt Johann Josef Kunze z Liberca. - Objekt má pôdorys v tvare písmena L a jeho pivničné priestory sú z dôvodu terénu na jednej strane na úrovni prízemia druhej. - Objekt sa nazýva aj Magic Mortar, vďaka populárnej legende tajomného alchymistu. - Legenda hovorí, že alchymista nazval búrku počas oslavy 31. júla 1802 a neskôr bol odnesený do pekla.

Sprievodca

Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte v kúpeli Libverda. Práve teraz stojíš pred budovou, ktorá nesie stáročia históriu a rozpráva príbeh o ľuďoch, ktorým záležalo na bohatstve prírody. Panská fořtovna stojí pred vami, pamiatkovo chránený dom, ktorý zapadá do jeho vzhľadu stability a pokoja do okolitého kopcovitého terénu. Ak sa na to pozriete, uvidíte podlažný tehlový objekt, ktorý vo veľkosti aj veľkosti vyniká z normálnej budovy. Je to miesto, kde správa ušľachtilého majetku spĺňa krásy severných pohraničných regiónov Českej republiky.

Zastavme teraz, ako bola táto budova vytvorená a prečo tu vôbec stojí. Vráťme sa v čase do konca osemnásteho storočia, konkrétne roku tisíc sedemsto osemdesiat. V tom čase bol v architektúre propagovaný štýl nazývaný klasicizmus, ktorý zdôrazňoval čistotu a rovnováhu. V tomto období bol vysokozdvižný vozík postavený pre majstra vysokozdvižného vozíka. Možno ťa zaujíma, kto to bol. Vidlička bola v podstate hlavný lesník, ktorý pod ním obhospodarovanie lesov v kaštieli mocného Clam-Gallas. Predstavte si, že tento dom nebol len obyčajným sídlom, ale sídlom dôstojného úradníka, ktorý bol zodpovedný za tisíce hektárov dobytka a zveri v mene šľachtica Kristiana Christophera Clam-Gallasa.

Teraz venujte pozornosť architektúre samotného domu. Ak sa pozriete na celkové zloženie, všimnite si, že budova nemá jednoduchý obdĺžnikový tvar, ale jej pôdorys pripomína písmeno L. Tento tvar nebol náhodný, ale mal slúžiť praktickému rozloženiu priestoru. Pozrite sa hore, dokončiť stavbu. Tu uvidíte tzv. strechu Mansard, ktorá je typická pre jej špecifické zlomy povrchu a dáva domu nejakú šľachtu. Hoci je pravda, že v dvadsiatom storočí bola strecha pokrytá večnosťou, ktorá zmenila jej pôvodný vzhľad, základné línie boli zachované.

Kto navrhol tento dom? Historické záznamy nás poukazujú na osobu menom Johann Josef Kunze z Liberca. Bol rešpektovaným staviteľom svojej doby a jeho ruka pravdepodobne vytvorila tento harmonický objekt. Všimnite si tiež, ako je dom umiestnený v krajine. Keďže ste v kopcovitom teréne, budova musí bojovať so základmi. Ak sa pozriete na dno domu, nájdete fascinujúci detail. Priestory suterénu sú riešené sklonom zeme tak, že na jednej strane sú skryté v zemi, zatiaľ čo na druhej strane sú na úrovni prízemia. Je to šikovné architektonické riešenie, ktoré umožnilo čo najúčinnejšie využitie priestoru bez ohľadu na nerovnosť terénu.

Keď stojíte pred takouto budovou, skúste si predstaviť život v devätnástom storočí. Vidličkový dom nebol len domovom, ale aj centrom správy šľachty. To je miesto, kde boli vedené záznamy o holiacich strojčekoch, kde bol plánovaný lov a kde sa rozhodlo o osude okolitých lesov. K dispozícii sú tiež zaujímavé osobnosti a udalosti spojené s domom. Jednou z najvýznamnejších stôp času je rok tisíc osemstodva. V tom čase bola oslava objavenia pamätníka arcivojvodu Karla. Boli to dni bolesti srdca, hostí a spoločenského života, ktoré na nejaký čas zmenili tento administratívny dom na centrum sociálnej činnosti.

Ale každé staré miesto má svoje tajomstvá. Správa miestnych obyvateľov o Panskej fořtě mlčí a zároveň hovorí. Okrem oficiálnych lesných záznamov boli v kútikoch pamäti zachované legendy, ktoré spomínajú charakter alchymistu. Predstavte si tie pokojné noci v severných kopcoch, kde jedna z izieb vyskúšala tajomné recepty alebo hľadala spôsoby, ako premeniť bežné kovy na drahé. Aj keď sú to len príbehy, dávajú domu nejakú hĺbku a tajomstvo, ktoré cítite dnes, keď vnímate atmosféru tohto miesta.

Je fascinujúce uvedomiť si, ako sa funkcie budovy zmenili. Od sídla majstra forestera až po centrum správy majetku až po dnešné postavenie chránenej budovy. Forrtina prežila zmeny v režimoch, vojnách a zmenách v materiáloch, ako je uvedená večnosť na streche, a pritom si zachovala svoju dôstojnosť. Je tichým svedkom histórie rodiny Clam-Gallas a dôkazom dôležitej úlohy, ktorú v posledných storočiach zohrala správa prírody.

Teraz, keď poznáte príbeh tohto domu, navrhujem, aby ste ho chvíľu potichu sledovali. Cítite kontrast medzi pevnosťou stien a jemnosťou okolitej prírody okolo tohto domu. Skúste si predstaviť, aké zvuky tu boli pred dvesto dňami, aké autá sem prišli a aké rozkazy dala hlavná rada svojim podriadeným.

Panská fořtovna je len jedným z mnohých kusov histórie, ktoré nájdete v Libverda Spa. Je to miesto, kde je praktická funkcia spojená s estetickým zámerom architekta Kunza. Dúfam, že ste mali záujem o tento krátky výlet do minulosti a že by ste si mohli predstaviť žiť v tomto jedinečnom dome v tvare L.

Teraz môžete pokojne pokračovať v ceste a preskúmať ďalšiu krásu tohto regiónu. Nechajte sa viesť zvukmi lesa a výhľadom na kopce kedysi riadenými ľuďmi tohto domu. Ďakujeme, že ste s nami strávili nejaký čas v Pan Fortresse. Prajeme vám príjemný zvyšok dňa a mnoho ďalších objavov počas vašej cesty. Dovidenia.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu je neskorá jar alebo jeseň, kedy farby okolitej prírody dopĺňajú vzhľad tohto historického domu z konca osemnásteho storočia. Budova slúžila ako sídlo majstra lesníka, čo jej dáva špecifickú atmosféru.

Môžete sa dostať Libverda Spa autom alebo verejnou dopravou; Skontrolujte konkrétne pripojenie a zastaviť možnosti v súčasných vyhľadávačov. Odporúčame topánky vhodné na prírodné prechádzky.

Fotografia je najvýznamnejšie ráno alebo neskoro popoludní svetlo, ktoré zdôrazňuje detaily fasády. Najlepšie uhly pre obrazy sú z okolitých ciest, odkiaľ je domov línie vidieť v celom kontexte krajiny.

Nezabudnite ísť do neďalekej oblasti počas návštevy. Súčasťou krátkej prechádzky je kúpe3⁄4ný lesný park s pamätníkom arcivojvoduke Charles alebo prechádzka na miestny hrad.

Pre rodiny s deťmi je ideálne kombinovať exteriérovú prehliadku domu s prechádzkou v lesnom parku, kde môžu deti preskúmať prírodu a históriu v tichom prostredí.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Ide o obytnú alebo hospodársku stavbu, nie o múzeum s otváracími hodinami. Pozrite si ju z verejného priestranstva a rešpektujte súkromie vlastníkov. Údaje o prístupe do interiéru nemáme.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Lázně Libverda. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako kultúrna pamiatka (registračné číslo 1000154084).

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Akcie v okolí

Strašidelná noc
31. 10. 2026
Strašidelná noc
🏰 Prohlídka 8,0 km
Milí návštěvníci, i letos pro Vás na závěr sezóny chystáme Strašidelnou noc.
Frýdlant, Frýdlant
Strašidelná noc – O uloupeném obrazu
31. 10. 2026
Strašidelná noc – O uloupeném obrazu
🏰 Prohlídka 8,0 km
Oblíbené večerní prohlídky pro malé i velké návštěvníky, kteří se rádi bojí! Vydejte se i letos za strašidly a všelijakými jinými bytostmi na frýdlantský zámek. Čeká na vás řada hádanek, pohádkových úkolů s detektivní zápletkou a za odměnu samozřejmě i koláčky ze zámecké pece.
Frýdlant, Frýdlant
Strašidelná noc - Zámecké přízraky
31. 10. 2026
Strašidelná noc - Zámecké přízraky
🏰 Prohlídka 8,0 km
Oblíbené večerní prohlídky pro návštěvníky, kteří se rádi bojí! Navštivte frýdlantský zámek netradičně ztemnělý, plný podivných zvuků, děsivých stínů a závanů minulých dob.
Frýdlant, Frýdlant

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

Lázeňský lesopark s pomníkem arcivévody Karla, zámeček v Lázních Libverdě.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Panská fořtovna.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Sprievodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: ak nakúpite u partnera, môžeme dostať províziu. Cena pre vás sa tým nemení.

Hľadať výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tu je návrh tematickej trasy:

1. Zámok v kúpeli Libverda (stavba) - prechádzka začína v tomto elegantnom kaštieli, ktorý predstavuje historické centrum obce. 2. Kúpeľný lesný park s pamiatkou arciduke Charles (park a pamiatka) - Pokračovanie chodník príjemnej prírody, kde možno obdivovať pamiatku venovanú významnej osobnosti. 3. Panská fořtovna (historická konštrukcia) - Vrcholom výletu je návšteva tejto jedinečnej budovy, ktorá slúžila ako manažérsky dvor.

Sezónne odporúčania

Na jar sa okolie prebudí do života a mladá zeleň jemne zabalí murivo. Svetlo je v tomto období mäkké, čo pomáha pozorovať detaily fasády zvonku. Odporúčame topánky vhodné pre mokrý terén a navštíviť ráno, keď vzduch je najčistejší.

V letných mesiacoch dominujú bohatým farbám a jasnému slnku, ktoré ostro zobrazuje tvary budovy. Atmosféra je teplá a spev vtákov v okolitých stromoch je sprevádzaný po celé roky. Je vhodné vybrať ľahký odev a čiapku, najlepšie je prísť skoro ráno alebo večer, aby sa zabránilo najväčšiemu tepla.

Jeseň prináša zlaté a červené odtiene do krajiny, ktorá vytvára melanchóliu celé s historickou architektúrou. Nízke slnko zasiahne stenu v ostrom uhle a vytvára hlboké tiene. Je praktické vziať si so sebou nepremokavú bundu a naplánovať si cestu do popoludňajších hodín, keď je jesenné svetlo najviac náladové.

Zimą robí pamätník prísny a odvážny, najmä ak murivo pokrýva vrstvu snehu. Tichý a studený vzduch dáva miesto osamelý charakter. Horúce topánky s protišmykovými podrážkami a laminovaným oblečením sú nevyhnutné pre pohodlný pohyb a návšteva v jasných zimných dňoch je ideálna.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Panská fořtovna – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Panská fořtovna – letecký pohled
Letecký pohľad

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Panská fořtovna
Panská fořtovna

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Jan Polák / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Lázně Libverda
Typ dom
Storočie 18. stor.
Sloh / Obdobie klasicistní
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav Panská fořtovna
Architekti Johann Josef Kunze
Osobnosti
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/70937 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Panská fořtovna – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Lázně Libverda

Zobraziť všetko v obci
Areál centrálních lázní Areál centrálních lázní lázeňský dům Jizera lázeňský dům Jizera lázeňský dům Vodoléčba lázeňský dům Vodoléčba
Pokračujte: Areál centrálních lázní · lázeňský dům Jizera · lázeňský dům Vodoléčba · Vila Emila Simona

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Panská fořtovna
Smyšlený příběh

Příběh: Panská fořtovna

Vzduch v lesoparku náhle zhoustl a voněl po spáleném kovu a mokrém prachu, i když slunce stále ještě pálilo do kůže. Hrabě Kristián Kryštof Clam-Gallas odlož…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Panská fořtovna
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)