Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Zámek Hrubšice

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Zámek Hrubšice Zámok

Zámek Hrubšice
zámek Kultúrna pamiatka Audio sprievodca Zpracováno člověkem Aktualizované 21.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Vlastníci Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ Deti V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Pohľad z okolia Atmosféra Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

Zámek Hrubšice sa nachádza na východnom okraji obce Hrubšice, ktorá je súčasťou mesta Ivančice v okrese Brno-venkov. Je chránený ako kultúrna pamiatka Českej republiky. Miesto, kde dnes stojí, prešlo zaujímavou premenou zo stredoveku na Nový zákon, ktorý dokumentujú písomné zdroje a samotná výstavba.

Na tomto mieste sa pevnosť spomína už v roku 1555. V druhej polovici 16. storočia sa pevnosť postupne premenila na renesančný hradný kaštieľ. Hrubšice bol v rozmedzí 1558-1598 samostatným farmám pánov z Lipé, oddeleným od Moravského Krumlovského panstva. Staviteľom hradu bol veľmi pravdepodobne Berchtold Bohosud z Lipé, ktorý tu začal stavať svoj zámok. Zdá sa, že stavba do určitej miery opravila masu pôvodnej pevnosti. Stavba trvala dlhšie, ako sa dalo očakávať: keď Berchtold Bohosud prevzal v roku 1598 svojho otca Moravského Krumlova, stavba ešte nebola dokončená. Záverečné práce prebehli po roku 1600. Od tej doby na hrade stratil svoju prestížnu rezidenčnú funkciu a znížil sa na miesto hospodárskeho riadenia farmy. Neskôr tam boli aj štátni zamestnanci.

Pôvodná architektúra vyjadruje ambície svojho času. Bola to trojkrídlová budova s nádvorím otvoreným na juh. Severské a východné krídlo obsahuje arkády, ktoré môžu prejsť priechodom vysadeným bosým portálom v severnom krídle. Túto typickú renesančnú kompozíciu neskôr doplnilo južné krídlo, ktoré bolo pravdepodobne vybudované v 18. storočí. Táto prístavba zmenila stavbu na štvornásobok a pôvodne otvorený dvor bol postupne uzavretý. Dnes je hrad v súkromnom vlastníctve.

Kam ďalej

kostel svatého Petra a Pavla (Řeznovice) 1,1 km kaple svatého Petra a Pavla (Biskoupky) 2 km kaple Narození Panny Marie (Polánka) 2,5 km Rokyten 3 km

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Zámek Hrubšice
Historická podoba – Zámek Hrubšice
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

1555
Pripomenutie pevnosti na hrade.
1598
Bechtold Bohosud ide do Moravského Krumlova, čo má vplyv na výstavbu.

Stavebný vývoj

Hrad bol postavený v druhej polovici 16. storočia, pravdepodobne za Berchtoldou Bohosudou Lipé, a neskôr sa rozšíril na súčasnú štvorlôžkovú dispozíciu v 18. storočí. Pôvodná trojkrídlová budova s nádvorím otvoreným na juh bola neskôr doplnená južným krídlom.

Historické udalosti

1555
Pripomenutie pevnosti na hrade.
1558-1598
Hrubšice ako samostatná farma pánov z Lipé.

Vlastníci

1558-1598: Páni Lipé; po 1600: Zmena vlastníctva s pokračujúcim používaním ako administratívne sídlo.

Zaujímavosti

- Zámek Hrubšice je chránený ako kultúrna pamiatka Českej republiky.

- Hrad sa spomína v roku 1555 a postupne sa premenil na renesančný kaštieľ v druhej polovici 16. storočia.

- Hrubšice bol v rokoch 1558 až 1598 oddeleným panstvom lordov Lipého, oddeleným od panstva Moravského Krumlova.

- Staviteľom hradu bol pravdepodobne Berchtold Bohosud z Lipé, ktorý začal stavať svoj hradný kaštieľ a budova sa rozprestierala dlhšie, než sa očakávalo; ukončenie sa uskutočnilo po roku 1600.

- pôvodnou architektúrou bola trojkrídlová budova s nádvorím otvoreným na juh, neskôr sa premenila na štvorkrídlovú stavbu dostupnú vďaka pridaniu južného krídla v 18. storočí.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Zámok Hrubšice leží na východnom okraji dediny Hrubšice, ktorá je dnes súčasťou mesta Ivančice v okrese Brno-venkov. Je chránený ako kultúrna pamiatka Českej republiky.

Na mieste zámku sa v roku 1555 pripomína tvrdza. Renesančné sídlo sa začalo stavať v druhej polovici 16. storočia. V rokoch 1558 až 1598 boli totiž Hrubšice samostatným statkom pánov z Lipé, oddeleným od moravskokrumlovského panstva. Stavbu pravdepodobne začal Berchtold Bohosud z Lipé. Nové zámocké sídlo možno zahrnulo aj murivo pôvodnej tvrdze.

V roku 1598 získal Berchtold Bohosud po otcovi Moravský Krumlov. Zámok vtedy zrejme ešte nebol hotový a dokončený bol najskôr až po roku 1600. To už ale prestal slúžiť ako panské sídlo. Využíval sa len ako miesto hospodárskej správy a neskôr v ňom bývali úradníci. Dnes je zámok v súkromnom vlastníctve.

Pôvodne išlo o trojkrídlovú stavbu s dvorom otvoreným na juh. Do nádvoria sa vchádza prejazdom v severnom krídle, ktorý zdobí bosovaný portál, teda portál z hrubo opracovaných kamenných kvádrov. Severné a východné krídlo lemujú arkády. Južné krídlo bolo pristavané neskôr, zrejme v osemnástom storočí. Uzavrelo dvor, a zámok má tak dnes štyri krídla.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu hradu Hrubšice je v lete, najmä v mesiacoch máj až október. V tejto dobe sú najkrajšie zelené parky a ideálne podmienky pre prechádzky po historických budovách, kedy slnečné svetlo je príjemné a teplota pohodlné.

Pri návšteve hradu Hrubšice si so sebou zoberte vhodné topánky, pretože chôdza po historických chodníkoch a teréne parku môže byť niekedy nepríjemné. Je tiež dobré priniesť opaľovací krém a ochranný krém, najmä v letných mesiacoch.

Najlepšie časy hradu Hrubšice sú ráno alebo večer, keď je svetlo ľahšie a tieňové efekty sú príjemnejšie.

V blízkosti hradu Hrubšice je možné navštíviť historickú polohu Ivančice, ktorá leží približne 30 minút od hotela. Je to miesto s bohatým kultúrnym dedičstvom a krásnymi starožitnosťami, ktoré je ideálnym doplnkom k návšteve hradu.

Pre rodiny s deťmi ponúka hrad Hrubšice pohodlné priestory v parku, kde sa môžu deti hrať a zabávať. Okrem toho existujú možnosti krátkych pochodov alebo cyklistiky, čo je ideálny spôsob, ako si vychutnať vonkajšie prostredie s celou rodinou.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Niektoré takéto objekty sú sprístupnené prehliadkami, iné slúžia inému účelu alebo sú súkromné. Či a kedy je prístupná táto pamiatka, sme neoverili – informujte sa u správcu.

Aké sú otváracie hodiny a vstupné?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Hrubšice č.p. 14, Ivančice, Jihomoravský kraj. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako kultúrna pamiatka (registračné číslo 15182/7-713).

Pre deti

Predstav si návrat do minulosti, keď bol Zámek Hrubšice ešte mladý a plný života. V tom čase bola dedina Hrubšice malou dedinou, kde žili ľudia zo zeme.

Ako to tu vyzeralo? Kto tu žil? Čo sa tu stalo? Obec bola obklopená lesmi a lesmi, kde sa pestovali plodiny a rástli zvieratá. Ľudia žili v malých domoch postavených z dreva a hliny. Boli to ľudia, ktorí žili mimo krajiny, obchodovali v okolitých dedinách a pomáhali si navzájom.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

V okolí

Okolitá krajina, iné pamiatky

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Zámek Hrubšice v Jihomoravský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Sprievodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: ak nakúpite u partnera, môžeme dostať províziu. Cena pre vás sa tým nemení.

Hľadať výlety a aktivity →

Tematická trasa

Cesta: Zámek Hrubšice a okolie

1. Zámek Hrubšice (hlavný cieľ) Zámek Hrubšice je jedinečným príkladom renesančnej architektúry v Čechách. Jeho história pochádza zo 16. storočia, kedy ju postavila rodina pánov z Hrubšice. Hrad prešiel mnohými zmenami a rekonštrukciami, ale stále si zachováva svoju pôvodnú renesančnú podobu.

2. Kostol sv. Mikuláša (1 km) Kostol sv. Mikuláša sa nachádza v blízkosti hradu a je súčasťou rovnakej historickej polohy. Je to krásny príklad barokovej architektúry a stojí za návštevu pre svoju jedinečnú architektonickú hodnotu.

3. Hrubý rybník (1.5 km) Hrubšický rybník je malý rybník, ktorý sa nachádza neďaleko hradu. Je to ideálne miesto na oddych a pozorovanie prírody.

Sezónne odporúčania

Jar: Jar je ideálny čas na návštevu hradu Hrubšice, keď sa príroda zobudí zo zimného spánku a celá oblasť je plná kvetov a zelene. Atmosféra je pokojná a pokojná, ideálna pre prehliadku historických priestorov. Odporúčame priniesť pohodlné topánky a sirota taška, pretože budete chcieť vidieť všetky podrobnosti.

Leto: Leto je hlavnou sezónou pre návštevníkov hradu Hrubšice. Atmosféra je uvoľnená a slnečná, ideálna pre rodinnú dovolenku. Odporúčame navštíviť hrad v dopoludňajších hodinách, aby sa zabránilo davu, ktoré sa zvyčajne zhromažďujú okolo poludnia. Nestavajte slnečný tieň a piť, pretože prehliadka môže trvať pomerne dlho.

Jeseň: Jeseň je krásna sezóna pre návštevu hradu Hrubšice, kedy sa príroda zmení na farebné mramorové plátno. Atmosféra je pokojná a pokojná, ideálna pre prehliadku historických priestorov. Nestavajte si pohodlné topánky a sirota taška, pretože budete chcieť vidieť všetky podrobnosti.

Atmosféra je pokojná a tmavá, ideálna pre tých, ktorí milujú romantiku. Nestavajte priniesť teplé oblečenie a topánky, pretože zámok je studený a niektoré priestory môžu byť uzavreté.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Zámek Hrubšice – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Zámek Hrubšice – letecký pohled
Letecký pohľad
Zámek Hrubšice – jaro
Jar
Zámek Hrubšice – léto
Leto
Zámek Hrubšice – podzim
Jeseň
Zámek Hrubšice – zima
Zima
Zámek Hrubšice – akvarel
Akvarel
Zámek Hrubšice – noc
Nočný záber
Zámek Hrubšice – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Zámek Hrubšice
Zámek Hrubšice
Zámek Hrubšice

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Pohľad z okolia

⚙︎ Animáciu vytvorila umelá inteligencia zo skutočnej fotografie okolia. Pohyb a detaily nie sú skutočným záznamom miesta.

Atmosféra miesta

⚙︎ Atmosférickú vizualizáciu prostredia a doby vytvorila umelá inteligencia. Nejde o skutočný záznam miesta.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Jiří Sedláček / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Hrubšice
Kraj Jihomoravský kraj
Typ zámok
Storočie 16. stor.
Sloh / Obdobie renesanční
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav Zámek Hrubšice
Osobnosti
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/48133 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Zámek Hrubšice – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Hrubšice

Zobraziť všetko v obci
kostel Nanebevzetí Panny Marie (Velké Pavlovice) kostel Nanebevzetí Panny Marie (Velké Pavlovice) čekárna tramvajové zastávky Obilní trh čekárna tramvajové zastávky Obilní trh Košíkov Košíkov Dům umění města Brna Dům umění města Brna Úvoz (Stránice) Úvoz (Stránice) kostel svatého Františka z Assisi (Mikulov) kostel svatého Františka z Assisi (Mikulov)
Pokračujte: kostel svatého Petra a Pavla (Řeznovice) · kaple svatého Petra a Pavla (Biskoupky) · kaple Narození Panny Marie (Polánka) · Rokyten

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Zámek Hrubšice
Smyšlený příběh

Příběh: Zámek Hrubšice

„Uteč pryč, dokud jsou brány otevřené a stráže v mrazivém ranním vzduchu dřiví!“ Hanuš přitiskl dlaně k tváři Anežky, až jí zrudly líčka. Jeho prsty voněly…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Zámek Hrubšice
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)