Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kamenný Hřbitovní Most
  • Kamenný hřbitovní most

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kamenný hřbitovní most Most

Kamenný hřbitovní most
most 1724 Kulturní památka dobrý Bezbariérový Audio průvodce Zdarma 15–30 minut Snadná Psi vítáni S kočárkem Senior-friendly pro všechny věkové kategorie ideální za slunečného počasí Aktualizováno 19.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Tehdy a dnes Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Děti V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Atmosféra Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Most v Aši je pěší obloukový most z baroka, vzniklý v roce 1724 jako praktické řešení Urban spojovacího problému. Postaven byl k překlenutí příkopu, který dělil starý a nový evangelický hřbitov. Jednoduchý účel měl dlouhý život – most plnil svou funkci více než 250 let, až do 70. let dvacátého století, kdy byl hřbitov zrušen a nahrazen tenisovými kurty.

Stavbě jeho tvůrci vénovali pečlivost, která přetrvala staletí. Jsou to rozměry, které zůstávají zapamatovatelné: most měří 9,5 metru na délku, šíří 4,6 metru, přičemž samotná mostovka je širší jen 3,5 metru. Vzepjatý oblouk dosahuje výšky 6,5 metrů až k hornímu okraji zábradlí. Stavba vychází z místního materiálu – lomové břidlice – která dává stavbě stavenou charakter a propojuje ji se krajinou. Jednoduchost jeho tvaru – jediný oblouk spočívající na dvou masivních pilířích – je klasicky baroková v přístupu: bez zbytečných ozdob, ale s důrazem na pevnost a proporcionalitu. Okraje mostu chrání kamenné zábradlí odpovídající jeho věku.

Paměť na mostní tradici se pečlivě chránila. V roce 1987 byl most vyhlášen za památkově chráněný objekt, a když začal ústupovat věku, město se rozhodlo jednat. V roce 2017 vydal městský úřad v Aši prohlášení o plánované rekonstrukci mostu včetně přilehlého parku, a v roce 2021 se práce skutečně uskutečnily.

Dnes most najdete v blízkosti ulic U Radnice a Na Příkopech, poblíž zahrádkářské osady. Není to monumentální stavba, ale právě v tom spočívá jeho kouzlo – je to tiché svědectví o každodennosti předešlých věků, kdy se lidé po tomto jednoduché cestě procházeli od jednoho místa pokoje k druhému.

Kam dál

socha Martina Luthera 59 m Kostel Nejsvětější Trojice (Aš) 81 m Kostel svatého Mikuláše (Aš) 428 m Tělocvična (Aš) 492 m

Tehdy a dnes

Přetáhněte posuvník a porovnejte, jak mohla památka vypadat v době svého vzniku, s dnešním pohledem.

Dnešní pohled – Kamenný hřbitovní most
Historická podoba – Kamenný hřbitovní most
Tehdy Dnes

Historická podoba vlevo je vizualizace generovaná umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Historické milníky

1724
Postavení barokního obloukového mostu.
1987
Prohlášení památkově chráněného objektu.
2021
Rekonstrukce mostu.

Stavební vývoj

Stavba byla provedena v barokním stylu z lomové břidlice. Jedná se o obloukový most s jedním obloukem opřeným o dva masivní pilíře. V roce 2021 proběhla rekonstrukce objektu.

Historické události

V roce 1724 došlo k postavení mostu. V roce 1987 byl objekt prohlášen za památkově chráněný. V roce 2021 proběhla rekonstrukce.

Vlastníci

Město Aš

Zajímavosti

– Tento obloukový most z baroka vznikl v roce 1724 k překlenutí příkopu mezi hřbitovy. – Most plnil svou funkci více než 250 let, než byl hřbitov v sedmdesátých letech dvacátého století nahrazen tenisovými kurty. – Stavba měří 9,5 metru na délku, 4,6 metru na šířku a dosahuje výšky 6,5 metru. – Je postaven z místního materiálu, kterým je lomová břidlice. – V roce 1987 byl vyhlášen za památkově chráněný objekt.

Průvodce

⚙︎ Průvodce namluvil syntetický hlas vytvořený umělou inteligencí.

Přehrát audio průvodce
Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

V Aši stojí nevelký pěší most z doby baroka. Postavili ho v roce 1724 a jeho úkolem bylo překlenout příkop mezi starým a novým evangelickým hřbitovem. Odtud také jeho jméno, Kamenný hřbitovní most.

Tuto službu plnil přes dvě stě let, až do sedmdesátých let dvacátého století. Tehdy byl hřbitov zrušen a na jeho místě vznikly tenisové kurty. Most zůstal stát. V roce 1987 byl prohlášen za kulturní památku.

Stavitelé použili lomovou břidlici. Most má jediný oblouk, který spočívá na dvou masivních pilířích, a pod ním vede pěší cesta. Měří devět a půl metru na délku a k hornímu okraji zábradlí sahá do výšky šesti a půl metru. Široký je čtyři metry a šedesát centimetrů, samotná mostovka pak tři a půl metru. Po obou okrajích ji lemuje kamenné zábradlí.

V roce 2017 oznámil městský úřad, že počítá s opravou mostu i přilehlého parku. Rekonstrukce mostu pak probíhala v roce 2021.

Most najdete nedaleko ulic U Radnice a Na Příkopech, poblíž zahrádkářské osady.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas pro návštěvu Kamenného hřbitovního mostu je v jarním nebo podzimním období, kdy je zde klidnější a příroda nabízí krásné barvy. Tento čas ročníku také přináší ideální světelné podmínky pro fotografování mostu v jeho nejlepším záři.

Doporučujeme ověřit aktuální spojení před návštěvou.

Při plánování návštěvy si vzpomeňte na vhodný oblek, zejména pokud navštívíte most v chladnějších měsících. Fotografové by měli zvážit přinést tripod nebo stabilizátor pro lepší fotky. Pro rodiny s dětmi je vhodné vzít si i hračku či knížku, aby se mladší udrželi bavit.

Fotografování mostu nabídne několik nejlepších perspektiv ze strany ulic U Radnice a Na Příkopech. Nejkrásnější světlo pro fotky najdete v raném ránu či večer, kdy je slunce nižší na obloze. Pro rodiny s dětmi může být zajímavé sledovat, jak se most promítá do příkopu, což může inspirovat kreativní aktivity či hry.

V okolí Kamenného hřbitovního mostu je možné navštívit zahrádkářskou osadu u ulic U Radnice a Na Příkopech. Tato místa nabízejí příležitost pro krátký procházku nebo relaxaci v klidném prostředí. Pro ty, kteří chtějí zůstat déle, je Aš známý svou historií a místními atrakcemi, jako jsou památky a muzea.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Jde o objekt ve veřejném prostoru, který si obvykle můžete prohlédnout zvenku bez vstupného. Zda je volně přístupný i tento konkrétní objekt, jsme neověřili.

Kde se památka nachází?

Poloha: Aš, Karlovarský kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 46559/4-4280).

Pro děti

Představ si, že se vrátíš zpět o 302 let do doby, kdy se tu nacházel krásný hrad a kolem něj rozlehlé pole. Kde dnes můžete vidět spoustu stromů a kvetoucích růží, kdysi bylo to místo plné života, práce a štěstí.

Kdo tu tehdy žil? Byli to lidé, kteří pracovali na polích, v lesích a ve městě. Ti, kteří byli bohatí, bydleli v hradě a kolem něho stály dřevěné domy. Všichni se obchodovali, pomáhali si a měli rádi své okolí.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

Most se nachází v blízkosti ulic U Radnice a Na Příkopech u zahrádkářské osady.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kamenný hřbitovní most v Karlovarský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

1. Ulice U Radnice, cesta. Vhodný start procházky v blízkosti centra obce. 2. Ulice Na Příkopech, cesta. Trasa vedoucí z centra směrem k hlavní památce. 3. Zahrádkářská osada, osada. Klidná zóna s řadou zahrádek v bezprostřední blízkosti mostu. 4. Kamenný hřbitovní most, most. Hlavní cíl výletu a unikátní kamenná stavba.

Sezónní doporučení

Jaro přináší probouzející se přírodu a svěží zeleň, která krásně kontrastuje s šedým kamenem mostu. Atmosféra je plná naděje a jemného jarního světla. Doporučujeme obutí odolné proti vlhkosti, protože okolní cesty mohou být po roztávání sněhu mokré. Nejlepší je navštívit místo v dopoledních hodinách, kdy je vzduch nejčistší.

V letních měsících je okolí mostu hustě zalesněné a zářivé slunce zvýrazňuje detaily stavby. Panuje zde klid a pohoda, i když je v hlavní sezóně více návštěvníků. Abyte se vyhnuli největším skupinám lidí, přijďte hned ráno. Oblékejte lehké a prodyšné oblečení a nezapomeňte na ochranu proti slunci.

Podzimem most obklopí barevné listí a časté mlhy, které místu dodávají tajemný a trochu melancholický nádech. Světlo je v tomto období měkké a zlatavé, což je ideální pro pozorování architektury. Vzhledem k proměnlivému počasí sáhněte po vrstveném oblečení a nepromokavé bundě. Ideální čas je pozdní odpoledne.

V zimě působí kamenný most velmi střízlivě a majestátně, zejména pokud je pokrytý sněhem. Ticho a mrazivý vzduch vytvářejí jedinečnou, poklidnou atmosféru. Je nezbytné mít na sobě teplé vrstvy a kvalitní obuv. Vzhledem k krátkým dnům doporučujeme návštěvu v poledních hodinách, aby vám stačilo denní světlo.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kamenný hřbitovní most – historická rekonstrukce
Historická rekonstrukce
Kamenný hřbitovní most – letecký pohled
Letecký pohled
Kamenný hřbitovní most – jaro
Jaro
Kamenný hřbitovní most – léto
Léto
Kamenný hřbitovní most – podzim
Podzim
Kamenný hřbitovní most – zima
Zima
Kamenný hřbitovní most – akvarel
Akvarel
Kamenný hřbitovní most – noc
Noční záběr
Kamenný hřbitovní most – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kamenný hřbitovní most
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Atmosféra místa

⚙︎ Atmosférickou vizualizaci prostředí a doby vytvořila umělá inteligence. Nejde o skutečný záznam místa.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • https://www.npu.cz/cs/databaze-pamatkove-ochrany/
  • https://books.google.cz/books?id=1Z6sDwAAQBAJ&pg=PA123&lpg=PA123&dq=kamenn%C3%BD+h%C5%99bitovn%C3%AD+most+Most&source=bl&ots=2XKpYtjGc-&sig=ACfU3U1s6Q8wZ4m0b9B7aPzWxgMvJkH6_w&hl=cs&sa=X&ved=2ahUKEwiO5rCqyN7xAhXKlFwKHdVpDnAQ6AEwAHoECAIQAw#v=onepage&q=kamenn%C3%BD%20h%C5%99bitovn%C3%AD%20most%20Most&f=false
  • Wikidata (Q36864889)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: A.Patek / CC BY-SA 3.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Obec Aš
Kraj Karlovarský kraj
Typ most
Rok výst. 1724
Století 18. stol.
Sloh / Období barokní
Ochrana Kulturní památka
Stav dobrý
Bezbariérový Ano
Parkování Není
Psi Povoleni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/55483 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kamenný hřbitovní most – Pamatky.cz

Další památky – Aš

Zobrazit vše v obci
Tělocvična (Aš) Tělocvična (Aš) vila Christofera Fischera vila Christofera Fischera Rozhledna Háj u Aše Rozhledna Háj u Aše zámek Doubrava zámek Doubrava Papírna Papírna Vila Gustava Geipela Vila Gustava Geipela
Pokračujte: socha Martina Luthera · Kostel Nejsvětější Trojice (Aš) · Kostel svatého Mikuláše (Aš) · Tělocvična (Aš)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kamenný hřbitovní most
Smyšlený příběh

Příběh: Kamenný hřbitovní most

**Kamenná cesta** Kámen pod jejími patami chrupal jako suchý list, když se Matěj z Aše zastavil u zábradlí. Dýchal po dešti, který přinesl s sebou zápach vl…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Kamenný hřbitovní most
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)