Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Kostel Jména Panny Marie Na Lomci
  • Kostel Jména Panny Marie na Lomci

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Pamatky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Kostel Jména Panny Marie na Lomci
kostel 1704 KOSTELY Bez bezbar. přístupu Audio průvodce Aktualizováno 27.07.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Milníky Stavební vývoj Události Zajímavosti Průvodce Tipy V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Recenze

Kostel Panna Maria na Lomeci je barokní kostel umístěný na kopci Lomec v Nestánicích, v obci Libějovice v Jihočeském kraji. V letech 1692 až 1704 slouží toto poutní místo jako kulturní památka a je součástí oblasti krajinného dědictví Libějovicko - Lomecko. Jeho výrazný architektonický design a historický význam z něj činí zajímavou destinaci pro zájemce o barokní umění a náboženskou historii.

Původ kostel je spojen s rodinou Buquoyů, zejména hrabě Karel Filip Buquoy. Přinesl do Čech uctívanou sochu Panny Marie z Foy ve Valonsku poté, co přežil ztroskotání na své cestě z Říma do Španělska v roce 1685. S vděčností přísahal, že postaví kostel věnovaný Panně Marii, pokud přežije. Po jeho smrti před dokončením projektu, jeho syn, hrabě Emanuel Buquoy, položil základní kámen v 1692. Stavba čelila zpožděním v důsledku církevních problémů s povolením, ale obnovena po schválení v roce 1699. Do roku 1704 byl kostel posvěcen a zasvěcen jménu Marie.

Architektonicky je kostel Panny Marie na Lomeči ovlivněn španělskými kapelkami s centrálním plánem s konkávními zdmi a kopulí. V exteriéru je oblázková věž se čtyřmi menšími věžemi, každá zdobená lucernami a španělskými kříži. Uvnitř se nachází původní monumentální oltář inspirovaný Berniniho papežským oltářem v bazilice sv. Petra. Tento oltář baldachinového typu, který vytvořil Jan Wauscher z Linzu, je unikátní mimo Řím a Vittoria ve Španělsku. V interiéru jsou dřevěné oltáře, pozlacené rámy, obrázky Křížových stanic a rokoková kazatelna s vyřezávanými obrazovými reliéfy.

Historie kostel je propojena s rodinou Buquoyů, prominentní postavy v pozdním 17. a počátku 18. století, kdy Čechy byly pod vládou Habsburgu. Toto období vidělo náboženské napětí po třicetileté válce, kdy barokní architektura vzkvétala jako prostředek vyjádření katolické víry. Stavba zahrnovala významné řemeslníky, jako jsou J. Hablesreuter, M. Tischler z Rožmberku, M. Pichler z Frymburku a J. Plánský z Českého Krumlova.

Nedaleko stojí bývalá lovecká chata postavená Albertem Buquoyem mezi lety 1709 a 1710, přidává k historické bohatství oblasti. Církev Panny Marie na Lomeci dnes zůstává přístupným místem pro návštěvníky a nabízí pohledy na barokní architekturu a náboženskou oddanost. Jeho kulturní a umělecký význam z něj činí hodnotnou destinaci pro ty, kdo zkoumají dědictví Jihočeského kraje.

Návštěvníci mohou ocenit jeho architektonickou krásu a historickou hloubku, získat hlubší pochopení minulosti regionu. Kostel Panna Maria na Lomeči zve k prozkoumání a reflexi, stojící jako důkaz víry a umění v Čechách.

Historické milníky

1692
Nadace kámen položil hrabě Filip Emanuel Buquoy.
1704
Posvěcení a oddanost kostel jménu Marie.

Stavební vývoj

Stavba začala v roce1692, ale čelila zpožděním kvůli nedostatku církevního povolení, které bylo obnoveno až po schválení v roce1699. Architektura kostel je ovlivňována španělskými kapelkami, s centrálním plánem s konkávními stěnami a kupole. Mezi pozoruhodné doplňky patří sakristie v1720 a rokoková kazatelna v1735.

Historické události

1692
Hrabě Filip Emanuel Buquoy položil základní kámen pro kostel.
1704
kostel byl zasvěcen a zasvěcen jménu Marie.

Zajímavosti

- Socha Panny Marie, která inspirovala stavbu kostel byla původně z Foy ve Valonsku a přežila ztroskotání lodi během cesty hraběte Karel Filip Buquoy z Říma do Španělska, symbolizující božskou ochranu.

- Architektonicky je kostel Panny Marie na Lomeči unikátní pro svůj oltář baldachinového typu mimo Řím a Vittorii ve Španělsku, který navrhl Jan Wauscher z Linzu, který odráží vzácnou směs místního řemesla s mezinárodními barokními vlivy.

Průvodce

Zobrazit text průvodce

Vítejte v kostele Panny Marie na Lomeci, dechberoucí barokní mistrovské dílo uhnízděné nad klidným kopcem Lomec v Nestáncích. Jak tu stojíte, představte si, že jste obklopen klidem a historickou velkolepostí, které tato stránka vyzařuje. Elegantní silueta kostel proti obloze je pozvánkou k prozkoumání jeho vyprávěné minulosti a architektonických zázraků.

Cesta tohoto pozoruhodného kostela začala v roce 1692, kdy hrabě Filip Emanuel Buquoy položil svůj základní kámen. Tento akt byl inspirován hlubokou duchovní událostí: během cesty hraběte Karel Filip Buquoy z Říma do Španělska, socha Panny Marie, původně z Foy ve Valonsku, zázračně přežila ztroskotání lodi. Věřila, že symbolizuje božskou ochranu, tato socha se stala katalyzátorem pro stavbu kostel, věnovanou jménu Marie.

Jak se díváte na strukturu před sebou, uvědomte si její unikátní ústřední plán - rarita mezi kostely. Konkávní stěny a kopule konstrukce jsou charakteristické rysy, které ji odlišují od tradiční církevní architektury. Uvnitř těchto zdí leží původní monumentální oltář, který čerpá inspiraci z Berniniho papežského oltáře v bazilice sv. Petra, přidává do prostoru vrstvu umělecké a duchovní hloubky.

Tvorba kostel byla spoluprací renomovaných architektů J. Hablesreuter, M. Tischler z Rožmberka, M. Pichler z Frymburku a J. Plánský z Českého Krumlova. Jejich společná vize oživila tento architektonický klenot, dokončený v roce 1704, kdy byl posvěcen a zasvěcen.

Tato stránka není jen dokladem architektonické brilantnosti, ale také plátnem historických vyprávění. Hrabě Filip Emanuel Buquoy a jeho předchůdce, hrabě Karel Filip Buquoy, jsou klíčovými osobnostmi, jejichž životy se proplétaly s historií kostel, které jsou napojeny na osobní příběhy víry a odolnosti.

Fascinujícím aspektem tohoto kostela je jeho role jako poutního místa v Libějovicích. Je součástí oblasti krajinného dědictví Libějovicko - Lomecko, která zve návštěvníky, aby nejen obdivovali jeho krásu, ale také se spojili s jejím duchovním významem.

Když uzavíráme naši cestu církví Panny Marie na Lomeci, vyzývám vás, abyste zůstali o chvíli déle, absorbovali atmosféru a odráželi vrstvy dějin, které nás obklopují. Ať už vás přitahuje architektonická zvědavost nebo duchovní rozjímání, tato stránka nabízí nekonečné cesty k prozkoumání. Děkuji, že jste se ke mně dnes připojili; nechť je vaše návštěva stejně příjemná jako inspirující.

---

Cílem tohoto audio průvodce je být vaším společníkem při objevování divů Církve Panny Marie na Lomeci. Jak budete dále zkoumat, nechte každý krok odhalit nové pohledy a prohloubit své uznání pro tento historický poklad uhnízděný v Jihočeský kraj.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas na návštěvu Kostel Jména Panny Marie na Lomci je na konci jara nebo na začátku podzimních měsíců, od května do září. Během této doby, počasí je obecně mírné a příjemné, takže je ideální pro objevování jak kostel a jeho okolí krajiny dědictví zóny. Navíc, návštěva v tomto období vám umožní vychutnat venkovní aktivity bez vrcholu letní davy, které poskytují klidnější zážitek na tomto poutním místě.

Možnost parkování a dopravy jsou vhodné pro návštěvníky. V blízkosti jsou k dispozici parkovací zařízení, které umožňuje snadný přístup autem. Pro ty, kteří upřednostňují veřejnou dopravu, je tato oblast přístupná prostřednictvím místní autobusové dopravy. Je vhodné zkontrolovat aktuální trasy a plány prostřednictvím on-line cestovní plánovač nebo místní turistické stránky pro zajištění hladké cesty do Nestanice.

Při plánování své návštěvy, zvažte přinést pohodlné pěší boty, protože existuje několik cest vedoucí k kostel na kopci Lomec. Doporučuje se také fotoaparát, zvláště pokud máte zájem zachytit ohromující výhledy a architektonické detaily barokního kostela. Nezapomeňte láhev s vodou a nějaké občerstvení, zejména pokud plánujete prozkoumat okolí nebo navštívit okolí atrakcí.

Pro milovníky fotografie, nejlepší místa pro zachycení Kostel Jména Panny Marie na Lomci jsou z kopce, kde se nachází kostel, zejména během východu slunce nebo západu slunce, kdy světlo zvyšuje barokní architekturu. Měnící se přirozené světlo po celý den nabízí různé možnosti zachytit různé nálady a úhly kostel.

Nedaleko atrakcí v rámci 30minutové jízdy patří bývalé lovecké chaty postavené Albert Buquoy mezi 1709 a 1710, který je součástí stejné krajiny dědictví zóny. Toto historické místo poskytuje pohled do minulosti regionu a nabízí malebné pohledy. Je to skvělé místo pro rodiny s dětmi k prozkoumání, protože spojuje historii s krásným přírodním prostředím.

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

V okolí

Nedaleko je bývalá lovecká chata postavená Albertem Buquoyem mezi lety 1709 a 1710. Oblast je součástí oblasti krajinného dědictví Libějovicko - Lomecko.

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Kostel Jména Panny Marie na Lomci v Jihočeský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Průvodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

Hledat výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická výletní trasa: Kostel Jména Panny Marie na Lomci a okolí

1. Kostel Jména Panny Marie na Lomci - Typ: Historická památka, Náboženský objekt - Pročstojí za navstěvu: Tento kostel je klíčovou historickou a architektonickou památnou v obci Nestanice. Je bohaté historie a jednoznačný design nazítí fascinucí pohled na minulost regionu Jihočeského kraje.

2. Bílá lovna Albrechta Buquoye - Typ: Historický architektonický objekt - Proč stojí za navstěvu: Tato lovna byla postavena mezi lety 1709 a 1710 a predstavuje dúležitou součtou kulturného dění oblasti Libějovicko - Lomecko. Je perfektnim příkladem barokní architektury z doby, kdy byl region znamý sídlem šlechtických rodů.

3. Landschaftszone Libějovicko - Lomecko - Typ: Kulturní a historická oblast - Proce stojí za náročnost: Tato klast je označena jako kulturní dějiště, která je určena, že nabírá bohaté možnosti produkcí historie a kultury regionu. Je to ideálnímisto pro ty, které mohou být použity ve výškovém procesu a je známo na konci krajinu.

Tato trasa nabízí kombinované s historickými památky a kulturnímu určení, které jsou určeny do přírodních krás Jihočeského kraje.

Sezónní doporučení

Jaro: Kostel Jméno Panny Marie na Lomce nabízí unikátní jarní zážitek, protože příroda se začíná probouzet kolem něj. Okolní krajina je malována zářivými barvami z kvetoucích divokých květin a jemné deště často zvyšují svěží zeleň, což vytváří klidnou atmosféru ideální pro odraz. Jak denní světlo sahá do večera, měkké přirozené světlo krásně osvětluje architekturu kostel. Návštěvníci by měli zvážit nošení pohodlných vrstev, protože teploty se mohou lišit, a ranní návštěva by mohla pomoci vyhnout se větší davy, které se shromažďují těšit na kvetoucí scenérii.

Léto: V létě je kostel jména Panny Marie na Lomci obklopen teplou, vítanou atmosférou s dlouhými dny naplněnými slunečním světlem, které zvýrazňuje jeho historické rysy. Oblast se stává živou jako rodiny a turisté stádo prozkoumat kostel a okolní přírodní stezky. Chcete-li plně vychutnat toto období, aniž by se cítil přemožen davy, je vhodné navštívit brzy ráno nebo později odpoledne. Lehké oblečení se doporučuje vzhledem k teplému počasí, ale klobouk a opalovací krém jsou nezbytné pro venkovní průzkum.

Podzim: Podzim přeměňuje Kostel jména Panny Marie na Lomce na malebné prostředí s bohatou tapisérií červených, pomerančů a žlutých listů měnit barvu. Chladnější teploty vytvářejí křupavou atmosféru, která je ideální pro poklidné procházky po pozemcích kostel. Tato sezóna často vidí méně návštěvníků, nabízí klidnější zážitek. Nošení vrstev se doporučuje přizpůsobit kolísající teploty po celý den, a nosit deštník může být moudré vzhledem k příležitostné podzimní sprchy.

Zima: V zimě vyzařuje kostel jména Panny Marie na Lomci kouzelné kouzlo, jako sníh přikrývá své okolí, vytváří klidnou a klidnou krajinu. architektura kostel vyčnívá proti bílému pozadí a nabízí úžasný výhled, zejména během východu slunce nebo západu slunce, když světlo vrhá dlouhé stíny. Návštěvníci by se měli vroucně oblékat do vrstev pro boj proti chladnému počasí a být připraveni na kratší otevírací dobu kvůli zimní sezóně. Předčasná návštěva je vhodná k tomu, aby se zabránilo případnému uzavření sněhu.

Vizualizace a umělecké pohledy

Kostel Jména Panny Marie na Lomci – letecký pohled
Letecký pohled

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Kostel Jména Panny Marie na Lomci
Kostel Jména Panny Marie na Lomci
Kostel Jména Panny Marie na Lomci

Snímky: Mapillary, licence CC BY-SA 4.0

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q12030305)
  • Památkový katalog NPÚ

Informace o památce

Obec Nestanice
Kraj Jihočeský kraj
Typ kostel
Rok výst. 1704
Století 18. stol.
Sloh / Období barokní
Stav
Architekti J. Hablesreuter,  M. Tischler z Rožmberka,  M. Pichler z Frymburku,  J. Plánský z Českého Krumlova
Bezbariérový Ne
Parkování Není
Psi Zakázáni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/50119

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel Jména Panny Marie na Lomci – Pamatky.cz

Další památky – Nestanice

Zobrazit vše v obci
Hradební (Prachatice II) Hradební (Prachatice II) Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bechyni Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Bechyni Kostel svatého Bartoloměje (Ktiš) Kostel svatého Bartoloměje (Ktiš) kostel Nejsvětější Trojice (Čimelice) kostel Nejsvětější Trojice (Čimelice) Vodní pila Vodní pila Kostel svatých Petra a Pavla (Volenice) Kostel svatých Petra a Pavla (Volenice)

Recenze a komentáře

Navigovat k: Kostel Jména Panny Marie na Lomci
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)