Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Drobečková navigace

  • Domů
  • Vodní Tvrz
  • Vodní tvrz

Site branding

Domů
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domů
  • Seznam památek
  • Encyklopedie
  • Architekti
  • Náhodná památka
  • Magazín
  • 🏆 Památka roku
  • Hry & kvízy
  • 🤝 Spolupráce
    • Pro obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrace firmy
  • Fórum
  • Památky v kapse
  • Zaregistrovat firmu
  • O projektu
CS
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Sbírejte body za každou návštěvu! Přihlásit se Registrovat zdarma

Obsah hlavní stránky

Vodní tvrz Tvrz

Vodní tvrz
tvrz Kulturní památka ruina Bez bezbar. přístupu Psi vítáni Kola vítána Aktualizováno 10.10.2026
🏆 Líbí se vám tato památka? Hlasujte v soutěži Památka roku: Žebříček →
O památce Milníky Stavební vývoj Události Vlastníci Zajímavosti Průvodce Tipy FAQ Akce v okolí V okolí Ubytování Trasa Sezóny Galerie Fotografie z okolí Zdroje Mapa Příběhy Recenze

Vodní tvrz Vlachovice, známá také jako Kaštýl, představuje archeologické stopy středověkého sídla z druhé poloviny 15. století. Památka leží na jihozápadním okraji obce Vlachovice v okrese Zlín. Její význam tkví v zachovalém terénním plánu původního opevnění.

Sídlo vybudovali kolem roku 1460 vladykové Vlachovští z Vlachovic, kteří v místě vlastní majetek již od roku 1343. Tvrz vznikla v pozdním středověku jako reprezentativní a zároveň obranný prostor pro rodinu.

Původní stavba byla koncipována jako vodní tvrz s obvodovým valem a okružním příkopem, napájeným vodou z nedaleké řeky Vláry. Celé tvrziště má přibližně obdélníkový tvar o rozměrech 80 x 65 metrů. Jádro sídla tvořil vyvýšený pahorek o rozměrech zhruba 32 x 25 metrů, který se nad okolní krajinou zvedal do výšky 3,5 až 5 metrů.

V roce 1544 prodali Vlachovští tvrz Podstatským z Prusinovic, čímž uhradili své dluhy. Roku 1574 se majetek rozdělil mezi uherský rod Jakušiců a rod Aranyiů. Po sňatku Doroty Jakušičové a Ference Serényiho v roce 1593 přešla polovina panství do rukou rodu Serényiů. Obě části majetku sjednotila až hraběnka Ester Forgáčová z Gymeše, která kolem roku 1662 připojila Vlachovice k Broumovskému panství.

V letech 1703 až 1709 sloužila již neobydlená tvrz jako opora rakouských dragounů, kteří se zde bránili kurucům v rámci protihabsburského povstání Františka Rákócziho. Od počátku 18. století se objekt postupně měnil ve zříceninu, neboť místní obyvatelé využívali zdivo jako levný stavební materiál.

Dnes je památka viditelná pouze jako tvrziště bez náznaků zdiva. Dominantou je travou zarostlý pahorek v místě bývalého jádra, obklopený částečně zachovalým valem a dobře patrným příkopem. Objekt leží zhruba 50 metrů od pravého břehu řeky Vláry, nedaleko silnice vedoucí do Vrbětic.

Návštěva tohoto místa umožňuje spatřit stopu zaniklé šlechtické rezidence a pochopit proměny krajiny v průběhu staletí. Je to vhodné zastavení pro každého, kdo se zajímá o středověkou opevněnou architekturu v Zlínském kraji.

Kam dál

Kostel Nalezení svatého Kříže (Valašské Klobouky) 5,4 km Bratmannova vila 5,5 km Kostel svatého Vojtěcha a svaté Cecílie 5,6 km Usedlost čp. 224 6,1 km

Historické milníky

1460
vybudování nového sídla vladyky Vlachovští
1544
prodej tvrze Podstatským z Prusinovic
1703
využití tvrze rakouskými dragouny během protihabsburského povstání

Stavební vývoj

Původně obydlená vodní tvrz s obvodovým valem a okružním příkopem napájeným řekou Vlárou. V současnosti se jedná o travou zarostlý pahorek bez viditelných zbytků zdiva.

Historické události

1460: vybudování sídla vladyky Vlachovští; 1544: prodej tvrze Podstatským z Prusinovic; 1703–1709: využití neobydlené tvrze rakouskými dragouny.

Vlastníci

Vladykové Vlachovští (od roku 1343), Podstatský z Prusinovic (od roku 1544), rod Jakušiců a rod Aranyiů (od roku 1574), rod Serényiů (od roku 1593), Ester Forgáčová (kolem roku 1662).

Zajímavosti

– Tvrz představuje archeologické stopy středověkého sídla z druhé poloviny 15. století. – Původní stavba měla obvodový val a okružní příkop napájený vodou z řeky Vláry. – Celé tvrziště má přibližně obdélníkový tvar o rozměrech 80 x 65 metrů. – V letech 1703 až 1709 sloužila neobydlená tvrz jako opora rakouských dragounů. – Dnes je památka viditelná pouze jako tvrziště bez náznaků zdiva.

Průvodce

Zobrazit text průvodce

⚙︎ Text připravila umělá inteligence a neprošel redakční kontrolou. Může obsahovat nepřesnosti.

Vítejte u jedné z nejvíce fascinujících, byť nenápadných památek v okolí. Zastavte se na okamžik, nadechněte se a rozhlédněte se kolem sebe. Stojíte právě na místě, kde kdysi stála vodní tvrz Vlachovice, kterou místní lidé v paměti uchovávají také pod názvem Kaštýl. Možná vás na první pohled může napadnout otázka, kde ta tvrz vlastně je. Pokud hledáte vysoké zdi, věže nebo monumentální brány, možná budete zklamaný. Ale právě v tom spočívá tajemství tohoto místa. Před vámi nejsou zdi z kamene, ale stopy v krajině. Jste na jihozápadním okraji obce, v těsné blízkosti řeky Vláry, a právě tato řeka byla klíčem k existenci celého sídla. To, co vidíte dnes, jsou archeologické stopy, tiché svědectví o minulosti, které nás zve k tomu, abychom si v mysli zrekonstruovali obraz doby, kdy zde vládla šlechta.

Pojďme se nyní vrátit v čase o více než pět set let zpět. Představte si druhou polovinu pátého století, konkrétně rok tisíc čtyři set šedesát. Právě v této době zde vladykové Vlachovští vybudovali své nové sídlo. V té době nebyla tvrz jen domovem, ale především bezpečným útočištěm. Vladykové byli nižší šlechtou, která potřebovala místo, které by vyjadřovalo jejich status, ale zároveň jim poskytovalo ochranu. Výběr tohoto konkrétního místa u řeky Vláry nebyl náhodný. Voda byla v té době nejlepším spojencem při obraně. Tvrz byla navržena tak, aby byla v podstatě ostrovem, který odděloval vnitřní prostor od okolního světa.

Nyní věnujte pozornost tomu, jak toto sídlo vypadalo z hlediska své stavby. I když dnes vidíme jen zbytky, můžeme si představit celkový plán. Celé tvrziště mělo přibližně obdélníkový tvar, jeho rozměry byly zhruba osmdesát metrů na délku a šedesát pět metrů na šířku. Zkuste si v duchu obkreslit tento obdélník kolem sebe. Všimněte si terénu. Původní stavba byla obklopena obvodovým valem, což byl zemní nasyp, který sloužil jako první linie obrany. A hned za ním se nacházel okružní příkop. Tento příkop nebyl prázdný, ale byl napájen vodou právě z blízké řeky Vláry. Představte si tedy hluboký pás vody, který obklopoval celý domov vladyků. Kdokoli chtěl dovnitř, musel překonat vodu a poté překonat val. To z tvrze dělalo velmi bezpečné místo pro tehdejší poměry.

Možná vás zajímá, proč dnes nevidíme ty krásné zdi, o kterých jsme mluvili. Odpověď je v lidské potřebě a praktickosti. V průběhu staletí, jak se časy měnily a tvrz ztratila svou strategickou významnost, začala postupně chátrat. Místní obyvatelé, kteří v okolí žili a stavěli své vlastní domy, viděli v troskách tvrze cenný zdroj materiálu. Kámen a cihly, které kdysi tvořily hradby a komnaty, byly postupně rozebírány a přenášeny do okolních staveb. Tvrz se tak pomalu, téměř neznatelně, měnila ve zříceninu, až nakonec zůstaly jen tyto archeologické stopy v zemi, které dnes studujeme.

Tento prostor však nebyl jen hromadou kamení, byl to lístek do světa tehdejší společnosti. Vladykové Vlachovští zde založili své kořeny, ale majitelé se v průběhu času měnili. V roce tisíc pět set čtyřicet čtyři byla tvrz prodána rodině Podstatských z Prusinovic. S každým novým majitelem se zde psaly nové příběhy. Historie tohoto místa je spjata s řadou osobností, jejichž jména dnes zní jako ozvěny z minulosti. Mezi nimi byla například Dorota Jakušičová, Ference Serényi, Ester Forgáčová nebo František Rákóczi. Každý z nich vnímal toto místo jinak. Pro někoho to mohl být luxusní sídlo, pro jiného jen administrativní bod v rámci širšího majetku. Představte si je, jak procházejí stejnými cestami, kterými kráčíte vy, jak diskutují o politice, rodinných záležitostech nebo o hospodaření v okolních polích.

Nyní vás chci vzít k jedné z nejzajímavějších a možná nejnapínavějších částí historie tohoto místa. Přenesme se do začátku osmnáctého století, konkrétně do roku tisíc sedm set tři. V té době v zemích koruny české a v okolních oblastech vřela krev. Probíhalo protihabsburské povstání. Tvrz Vlachovice byla v té době již neobydlená, byla to v podstatě prázdná schránka, ale právě proto byla strategicky užitečná. Rakouské dragouny, což byli jezdci vybavení zbraněmi, využili tuto opuštěnou tvrz jako svou oporu. Představte se, že v roce tisíc sedm set tři se zde najednou objevili ozbrojení vojáci na koních. Ticho zapomenutého sídla bylo nahrazeno ržením koní, křikem velitelů a zvukem kovových zbraní. Tvrz sloužila jako vojenský bod až do roku tisíc sedm set devět. Je fascinující pomyslet si, že místo, které bylo vybudováno pro klidný život vladyků, se na několik let stalo součástí krvavých vojenských konfliktů.

Když se dnes rozhlédnete, možná uvidíte jen trávu a mírné nerovnosti terénu, ale právě v tom tkví tajemství archeologie. To, co je neviditelné, je často nejvíce vzrušující. Tato tvrz je jako kniha, jejíž stránky byly roztrhány, ale my se stále pokoušíme přečíst zbytek příběhu. Je to připomínka toho, jak pomíjivá je lidská sláva a jak mocná je příroda a čas. Voda z řeky Vláry, která kdysi chránila vladyků před nepřáteli, dnes tichým proudem plynula dál a s sebou odnášela staletí historie.

Představte si teď poslední obraz. Zavřete na moment oči a zkuste slyšet šum řeky, zvuk kopyt dragounů a tiché rozhovory vladyků Vlachovštích. Cítíte ten klid, který toto místo dnes vyzařuje? Je to klid místa, které svou službu splnilo a nyní odpočívá v náručí krajiny.

Nyní vás zvám, abyste se pomalu projšli po obvodu tohoto neviditelného obdélníku. Zkuste vnímat terén pod nohama a uvažujte o tom, kde mohl být příkop a kde stál val. Prozkoumejte okolí, vnímejte atmosféru tohoto tichého koutu a nechte se unášet svými představami o středověku. Doufám, že vám tento krátký výlet do minulosti pomohl vidět víc než jen prázdný prostor. Děkuji, že jste se mnou prošli historií vodní tvrze Vlachovice. Přeji vám příjemnou další cestu a mnoho dalších objevů v našem krásném regionu. Na shledanou.

Tipy pro návštěvníky

Nejlepší čas pro návštěvu vodní tvrze Kaštýl je během jara nebo podzimu, kdy je počasí příjemné a vegetace na okolních svazích nabízí krásnou zelenou. Tento období také vyhýbáte návštěvníkům v létě.

Doporučujeme ověřit aktuální spojení pomocí vyhledávače nebo místních zdrojů.

Při návštěvě si přiveďte ochranné oblečení a obuv vhodnou pro chůzi na nerovnoměrných cestách. Doplňkem je i slunečník, který chrání před sluncem v jasném počasí.

Fotografování je zde skvělé zejména v raném ránu nebo večer, kdy je světlo měkké a stínové. Nejlepší pohledy na tvrz lze zachytit z okolních svahů nad řekou Vlárou.

V okolí vodní tvrze Kaštýl se nachází obec Vrbětice, která nabízí návštěvníkům možnost prozkoumat místní kulturu a historii. Pro rodiny s dětmi je vhodné navštívit okolní přírodní oblasti, kde si děti mohou užít volný čas.

Časté dotazy

Dá se památka navštívit?

Jde o zříceninu. Taková místa bývají volně přístupná, některá však jen s průvodcem nebo jsou z bezpečnostních důvodů uzavřená. Aktuální stav jsme neověřili – pohybujte se opatrně a respektujte případné zákazy.

Kde se památka nachází?

Poloha: Zlínský kraj. Přesné místo ukazuje mapa na této stránce.

Proč je památka chráněná?

Je zapsaná v Ústředním seznamu kulturních památek ČR jako kulturní památka (rejstříkové číslo 1000130480).

Firmy v okolí

Provozujete u této památky restauraci, ubytování, obchod, muzeum, půjčovnu, wellness nebo jinou službu pro návštěvníky? Zobrazte se přímo lidem, kteří k památce míří — takhle vás v aplikaci i na webu uvidí:

Vaše firma Doporučujeme 0,2 km
Krátký popis, fotky, adresa, telefon a navigace — návštěvník vás má hned po ruce.

Chcete zde zobrazit svou firmu? Zaregistrujte se →

Akce v okolí

Na vizovickém zámku se bude na konci října opět strašit
27. 10. 2026 – 28. 10. 2026
Na vizovickém zámku se bude na konci října opět strašit
🧸 Pro děti 12,5 km
Podzimní strašidelné prohlídky pro děti jsou jednou z nejvyhledávanějších akcí zámecké sezóny. Potemnělý zámek přímo vybízí k tomu se bát. A když se v něm ještě dějí podivné věci, nejednomu hrdinovi se zatřese brada. Co se může stát, když se na zámku pokusí o vyvolávání duchů?
Vizovice, Vizovice

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

V okolí

řeka Vlára, obec Vrbětice

Ubytování v okolí

Plánujete návštěvu? Najděte ubytování do 30 km od Vodní tvrz v Zlínský kraj.

Hledat ubytování na Booking.com Tipy na ubytování →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

1. obec Vrbětice Typ: Vesnice Proč navštívit: Tato vesnice je ideálním místem pro zahájení vaší cesty.

2. řeka Vlára Typ: Vodní tok Proč navštívit: Procházka podél vody nabízí příjemné prostředí a klid.

3. Vodní tvrz Typ: Historická stavba Proč navštívit: Hlavní cíl vaší trasy, který vás přivede k prohlídce starobylé architektury.

Sezónní doporučení

Jaro: Na jaře se kolem vodních zřícenin probouzí život a okolní rostliny začínají rychle růst. Světlo je v tomto období jemné a barvy jsou svěží, což dodává starým zbytkům budov nový vzhled. Doporučujeme přijít v době, kdy je příroda nejvíc zelená, ale počítejte s tím, že půda může být ještě vlhká. Oblečte se vrstevnatě, abyste se snadno přizpůsobili měnícím se teplotám mezi chladným ránem a teplejším dnem.

Léto: V letních měsících je zde největší ruch a slunce silně osvětluje každou prasklinu v kameni. Vodní hladina kolem tvrze může být klidná a odrážet jasné nebe, což vytváří nádherné spojení se starými zdmi.

Podzim: Podzimní období přináší do okolí mlhy a barvy listí se krásně odrážejí v hladině vody. Nálada se stává tichou a trochu smutnou, což skvěle ladí s rozpadající se památkou. Je důležité mít pevnou obuv, protože mokré listí a vlhko mohou způsobit kluzké cesty. Připravte si teplejší oděv, protože slunce už svítí méně a odpoledne bývá chladno.

Zima: Zimou působí tato zřícenina velmi surově a osaměle, zejména když je vše pokryto mrazem nebo sněhem. Ledová vrstva na vodě a bílý nález na kamenech vytváří neobvyklý, tichý pohled. V tomto čase zde nebudou žádné davy, což vám umožní vnímat minulost v naprostém klidu. Nutností je velmi teplé oblečení a kvalitní boty pro pohyb v náročném terénu, a také počítejte s tím, že den je velmi krátký.

Vizualizace a umělecké pohledy

Vodní tvrz – letecký pohled
Letecký pohled
Vodní tvrz – jaro
Jaro
Vodní tvrz – léto
Léto
Vodní tvrz – podzim
Podzim
Vodní tvrz – zima
Zima
Vodní tvrz – akvarel
Akvarel
Vodní tvrz – noc
Noční záběr
Vodní tvrz – iluminace
Iluminace

Vizualizace jsou generovány umělou inteligencí a slouží jako inspirace.

Fotografie z okolí

Reálné snímky pořízené v okolí památky

Vodní tvrz
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru
Vodní tvrz
Snímek: Wikimedia Commons, licence viz stránka souboru

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštěvníků

Zatím žádné tipy. Buďte první!

Přihlaste se a přidejte svůj tip.

Zdroje a literatura

  • Wikidata (Q38191198)
  • Památkový katalog NPÚ

Fotografie: Palickap / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor a licence se zobrazí i po najetí na snímek.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informace o památce

Kraj Zlínský kraj
Typ tvrz
Sloh / Období středověk
Ochrana Kulturní památka
Stav ruina
Osobnosti
Bezbariérový Ne
Parkování Není
Psi Povoleni

Otevřít v mobilní app

Namiř kameru telefonu
na QR kód pro otevření v aplikaci

www.pamatky.cz/m/69472 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mapě

Líbil se vám tento článek? Sdílejte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byl(a) jsi tady? Pochlub se odznakem na svém webu či blogu:

Navštívil(a) jsem Vodní tvrz – Pamatky.cz

Další památky – Zlínský kraj

Zobrazit vše v kraji
Činžovní dům manželů Čištínových Činžovní dům manželů Čištínových Vzorový rodinný dům Karfík Vzorový rodinný dům Karfík Usedlost čp. 224 Usedlost čp. 224 Kostel svatého Petra a Pavla (Těšnovice) Kostel svatého Petra a Pavla (Těšnovice) kaple svaté Barbory (Buchlovice) kaple svaté Barbory (Buchlovice) Kostel svatého Jiljí (Chropyně) Kostel svatého Jiljí (Chropyně)
Pokračujte: Kostel Nalezení svatého Kříže (Valašské Klobouky) · Bratmannova vila · Kostel svatého Vojtěcha a svaté Cecílie · Usedlost čp. 224

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Vodní tvrz
Smyšlený příběh

Příběh: Vodní tvrz

Hřmot kroku po suché zemi slyšel každý, kdo se náhle objevil u vodní tvrze Vlachovice. Hory a doly širokých pohledů mísily dojem příchodu. To byla Magdalena …

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenze a komentáře

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovat k: Vodní tvrz
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pro obce a infocentra 🔗 Odkazujte na nás 🗺️ Mapa na web 🔒 Ochrana soukromí 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)