Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Brána Svatého Valentina
  • Brána svatého Valentina

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Brána svatého Valentina Brama

Brána svatého Valentina
brána zbořeno Brak dostępu bez barier Audioprzewodnik Zdarma Snadná Psy mile widziane pro všechny věkové kategorie Zpracováno člověkem Zaktualizowano 19.10.2026

Objekt se nedochoval — na místě dnes nestojí. Následující text popisuje jeho historii, ne současnou návštěvu.

🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kiedyś i dziś Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Ciekawostki Przewodnik Wydarzenia w okolicy W okolicy Galeria Zdjęcia z okolicy Źródła Mapa Historie Recenzje

🌐 Tę stronę przetłumaczył z czeskiego translator maszynowy. Tłumaczenie nie przeszło kontroli językowej i może zawierać błędy.

Brána svatého Valentina jest średniowieczną bramą niegdyś częścią fortyfikacji Pragi, położoną na rogu ulic Křižovnická i Kaprova w Staré Město (Stare Miasto). Zbudowany w XIII wieku jako część systemu obronnego Pragi, został nazwany po pobliskim kościele św. Walentego. Mimo, że nie stoi już, jego historyczne znaczenie jest podkreślone przez ostatnie odkrycia archeologiczne, które odkryły pozostałości jego struktury i otaczających fortyfikacji.

Początki Brána svatého Valentina pochodzą ze średniowiecznego okresu, kiedy Praga pojawiła się jako znaczące centrum w Czechach. Fortyfikacje miasta były częścią szerzej zakrojonych wysiłków w całej Europie na rzecz ochrony centrów miejskich przed inwazjami i konfliktami w tej epoce. Zbudowany w XIII wieku, brama była integralną częścią tych struktur obronnych, strategicznie umieszczonych do kontroli dostępu do miasta.

Architektura Brána svatého Valentina charakteryzuje ściany zbudowane z piaskowca i granitu, materiały typowe dla średniowiecznych fortyfikacji ze względu na ich trwałość. Portyk został zbudowany przy użyciu piaskowca prawdopodobnie pochodzącego z kamieniołomu Petřín, pokazując wykorzystanie lokalnych zasobów w jego budowie. Jego projekt obejmował proste przejście bez dodatkowych ozdoby architektonicznych, odzwierciedlające utylitarny nacisk architektury obronnej w tym czasie.

Po demontażu murów miasta w Pradze, miejsce, w którym kiedyś stał Brána svatého Valentina, uległo znaczącym zmianom. Obszar został przekształcony w budynek znany jako 'Na Kocandě'. Ta transformacja oznaczała przejście z zastosowań wojskowych na cywilne, co ilustruje ewolucję krajobrazów miejskich na przestrzeni wieków. Nazwa "kocanda" jest powiązana ze starymi stajniami handlowymi nazywanymi "kotci", gdzie sprzedawane były materiały łatwopalne, takie jak płótno i konopie, co wskazuje na działalność handlową tego obszaru w późniejszych latach.

W 2017 roku wykopaliska archeologiczne na terenie Na Kocandě ujawniły około 26 metrów muru fortyfikacyjnego i pozostałości samej bramy. Odkrycie to dostarczyło cennych informacji na temat technik budowy i skali średniowiecznej obrony Pragi. Oryginalna droga, wybrukowana kamykami rzecznymi, znajduje się około pięciu metrów poniżej obecnego poziomu ulicy, oferując wgląd w historyczny układ urbanistyczny.

Dziś, podczas gdy Brána svatého Valentina nie istnieje już jako struktura fizyczna, jego spuścizna opiera się na tych znaleziskach archeologicznych i bogatej historii, którą reprezentują. Przemiany z średniowiecznej bramy do części nowoczesnej Pragi uwydatniają dynamiczną ewolucję miasta na przestrzeni wieków. Odwiedzający zainteresowani odkrywaniem historycznych warstw Pragi mogą docenić znaczenie tego pomnika, rozumiejąc jego rolę w przeszłości miasta obrony i jego wkład w tkankę miejską.

Brána svatého Valentina oferuje unikalne okno do średniowiecznej historii Pragi, zapraszając tych ciekawskich o przeszłości do zagłębienia się głębiej w historie osadzone w starożytnych murach miasta. Jego wartość historyczna leży nie tylko w cechach architektonicznych, ale także w narracji zmian i ciągłości, którą reprezentuje.

Dokąd dalej

Kaprova 28 m Budova Vysoké školy uměleckoprůmyslové 71 m Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze 75 m Pinkasova synagoga 126 m

Kiedyś i dziś

Przeciągnij suwak i porównaj, jak zabytek mógł wyglądać w czasach swojego powstania, z dzisiejszym widokiem.

Dzisiejszy widok – Brána svatého Valentina
Wygląd historyczny – Brána svatého Valentina
Kiedyś Dziś

Wygląd historyczny po lewej to wizualizacja wygenerowana przez sztuczną inteligencję i służy jako inspiracja.

Kamienie milowe historii

2017
Archeologiczne wykopaliska odkryły około 26 metrów muru fortyfikacyjnego i pozostałości bramy.

Rozwój budowlany

Pierwotnie zbudowany jako struktura obronna w XIII wieku, Brána svatého Valentina był częścią średniowiecznych fortyfikacji Pragi. Brama obejmowała ściany wykonane z piaskowca i granitu, z portyką zbudowaną z piaskowca, prawdopodobnie pochodzącego z kamieniołomu Petřín. Miał prosty projekt przejścia bez dodatkowych elementów architektonicznych. Po rozebraniu murów miasta, strona widziała nowy rozwój.

Wydarzenia historyczne

Brama była częścią fortyfikacji miasta zbudowanych w XIII wieku.

W 2017 roku wykopaliska archeologiczne odkryły pozostałości bramy i otaczających ją fortyfikacji.

Ciekawostki

- Pomimo jego nazwy, Brána svatého Valentina został nazwany po pobliskim kościele św. Walentego, a nie jakiegokolwiek związku z miłością lub romansem; odzwierciedla to, jak wiele średniowiecznych struktur często nazywano w oparciu o geograficzną bliskość innych atrakcji.

- Budowa bramy wykorzystała piaskowiec z kamieniołomu Petřín, który jest świadectwem wykorzystania lokalnych zasobów w średniowiecznej architekturze i podkreśla znaczenie materiałów regionalnych w historycznych praktykach budowlanych.

- Po demontażu, miejsce, w którym kiedyś stał Brána svatého Valentina, przekształcono w "Na Kocandě", łącząc je ze starymi straganami handlowymi znanymi jako "kotci", co wskazuje na przejście z obrony wojskowej na działalność komercyjną w zakresie rozwoju miast w czasie.

- wykopaliska archeologiczne w 2017 roku odkryły około 26 metrów muru fortyfikacyjnego i pozostałości bramy, zapewniając wgląd w średniowieczne techniki budowy i ujawniając, że oryginalna droga była pięć metrów poniżej obecnego poziomu ulicy, oferując wskazówki do historycznego urbanistyki Pragi.

- Transformacja ze struktury obronnej do części nowoczesnej Pragi ilustruje dynamiczną ewolucję miasta, pokazując, w jaki sposób obszary niegdyś krytyczne dla celów wojskowych mogą stać się integralną częścią życia cywilnego i handlu przez wieki.

Przewodnik

⚙︎ Przewodnika przeczytał syntetyczny głos stworzony przez sztuczną inteligencję.

Odtwórz przewodnik audio
Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Brama świętego Walentego już dziś nie stoi. Należała do fortyfikacji praskiego Starego Miasta i znajdowała się na rogu ulic Křižovnické i Kaprovy, w miejscu, gdzie dziś stoi dom Na Kocandě. Nazwę zawdzięczała pobliskiemu kościołowi świętego Walentego. Od północy sąsiadowała z nią brama przy ulicy Břehové, a od południa brama mostowa przy moście Juditiny.

Mury miejskie powstały w XIII wieku. Biegły od mostu Juditiny i od Křižovníków dalej od rzeki, a przy kościele świętego Walentego przerywała je właśnie ta brama. Kościół stał na wschód od niej, pośrodku cmentarza. Po likwidacji murów obronnych na miejscu bramy, części murów i części cmentarza wzniesiono dom zwany Na Kocandě.

Jego nazwa wiąże się ze starym określeniem kupieckich kramów, które nazywano kotce. Len i paździerze były bardzo łatwopalne, dlatego sprzedawano je na targu przed bramami miasta. W Pradze towar ten sprzedawano właśnie przed bramą świętego Walentego.

W roku 2017 w podziemiach domu Na Kocandě przeprowadzono badania archeologiczne. Archeolodzy odkryli około 26 metrów ciągłego muru miejskich fortyfikacji z łupku i kwarcytu. Mur miał szerokość od mniej więcej 1,6 do 1,9 metra. Odkryli też samą bramę. Była tak duża, że swobodnie przejechał przez nią wóz z zaprzęgiem albo jeździec na koniu. Portal miała wymurowany z piaskowca, prawdopodobnie z kamieniołomu na Petřínie. Przejście było proste, bez dodatkowych elementów konstrukcyjnych. Pierwotna nawierzchnia była wybrukowana otoczakami rzecznymi i leży mniej więcej pięć metrów poniżej poziomu otaczającej ulicy.

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

Wydarzenia w okolicy

Výstava výtvarných skupin při KC Cílkova (2.9.-17.12.2026)
2. 9. 2026 – 18. 12. 2026
Výstava výtvarných skupin při KC Cílkova (2.9.-17.12.2026)
🖼️ Výstava 9,7 km
Výtvarné skupiny při KC Cílkova, Vás zvou na druhou společnou výstavu spolu s výtvarnou dílnou Katky Vonkové Modřanské růže. Výstavu můžete navštívit v otevírací době knihovny.
Praha 12
Výstava Pohádkové kostýmy z tvorby Zdeňka Trošky
26. 9. 2026 – 22. 11. 2026
Výstava Pohádkové kostýmy z tvorby Zdeňka Trošky
🖼️ Výstava 2,0 km
Máte jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka kostýmy z oblíbených pohádek režiséra Zdeňka Trošky. Svou sbírku filmových kostýmů zpřístupní kostýmní Fundus studia Barrandov. Projekt navazuje na naši úspěšnou výstavu Princezna a hrdinové (2019). Všichni milovníci pohádek se mohou těšit na kostýmy ze 6 titulů (O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna ze mlejna 1 a 2, Z pekla štěstí 1 a 2, Nejkrásnější hádanka) a také na 2 nejznámější kostýmy z veleúspěšné trilogie Slunce, seno…
Holešovice
Výstava: Cirkulární ekonomika
15. 10. 2026 – 1. 11. 2026
Výstava: Cirkulární ekonomika
🖼️ Výstava 9,6 km
Vernisáž se bude konat 14. 10. 2026 od 17:00 hodin za doprovodu DJ Tomáše Jo.
Praha 12
Výstava: Kulturně-společenské centrum Cholupic očima studentů Architektury II. (19.10.-20.11.2026)
19. 10. 2026 – 21. 11. 2026
Výstava: Kulturně-společenské centrum Cholupic očima studentů Architektury II. (19.10.-20.11.2026)
🖼️ Výstava 9,6 km
Městská část Praha 12 a Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze vás zvou na výstavu návrhů studentů 2. ročníku bakalářského studia oboru Architektura a stavitelství ateliéru Brankov – Dvořáková.
Praha 12
22. 10. 2026
Dvanáctka běhá (Dvanáctka aktivní)
🧸 Pro děti v obci Praha
KC 12 a MČ Praha 12 v rámci programu Dvanáctka aktivní zve všechny věkové kategorie na bezplatné lekce běhání pod vedením zkušených trenérů. Běhá se ve dvou skupinách – začátečníci a pokročilí. Lekce jsou doplněny o obratnostní a posilovací cvičení.
Praha
Hudební čtvrtky: Koncert: FLERET - akusticky
22. 10. 2026
Hudební čtvrtky: Koncert: FLERET - akusticky
🎵 Koncert 9,6 km
Věkové spektrum diváků kapely Fleret čítá neuvěřitelné věkové rozpětí od 1-90 let. Svým valašským repertoárem a vlastní tvorbou, která již zlidověla, je často označována jako dvorní kapela Valašského království.
Praha 12
22. 10. 2026
Výtvarná dílna - Podzimní strašení
🧸 Pro děti 9,7 km
Vyrobíme si malé duchy z látky a papíru. Pomůcky: látka, papír, vata, vlněná příze (kdo chce, může si přinést slabou barevnou mašličku), lepidlo. Ostatní materiál bude v knihovně k dispozici.
Praha 12
Halloween v Roubike
22. 10. 2026
Halloween v Roubike
📅 Akce 10,2 km
Další podzimní akce v Roubike coffee – Halloween. Kromě tradičního dlabání dýní vás čeká opékání buřtů, různé soutěže pro děti, DJ Tom a další doprovodný program. Kostýmy jsou vítány!
Praha 12
Gongová lázeň
24. 10. 2026
Gongová lázeň
🎵 Koncert 9,8 km
Relaxační koncert s několika velkými gongy a dalšími léčivými nástroji s Hanou Ong Kar. Hluboký relaxační zážitek. Budete ležet na zádech (nebo v jiné pohodlné poloze) a vaším úkolem bude pouze se co nejvíce uvolnit a několik desítek minut se budete „koupat“ ve zvukových vibracích gongů a dalších nástrojů. Tato procedura navozuje hluboké uvolnění fyzického těla, bloků a napětí, a také mysli.
Praha 12
Kvízový večer
26. 10. 2026
Kvízový večer
🧸 Pro děti v obci Praha
Máte rádi vědomostní soutěže? Pak je kvízový večer přesně pro vás! Čeká vás 2,5 hodiny plné zábavy a soutěžení o atraktivní ceny. Přijďte ve skupině 3–6 přátel a společnými silami odpovídejte na otázky z oblasti filmu, hudby, kultury, historie, sportu i běžného života. Pokud nemáte vlastní tým, nevadí – přihlaste se jako jednotlivec a my vám spoluhráče zajistíme. Večerem vás provede moderátorka.
Praha
Kvízový večer
27. 10. 2026
Kvízový večer
🧸 Pro děti v obci Praha
Máte rádi vědomostní soutěže? Pak je kvízový večer přesně pro vás! Čeká vás 2,5 hodiny plné zábavy a soutěžení o atraktivní ceny. Přijďte ve skupině 3–6 přátel a společnými silami odpovídejte na otázky z oblasti filmu, hudby, kultury, historie, sportu i běžného života. Pokud nemáte vlastní tým, nevadí – přihlaste se jako jednotlivec a my vám spoluhráče zajistíme. Večerem vás provede moderátorka.
Praha
Fantastická žena
27. 10. 2026
Fantastická žena
🎭 Divadlo 9,1 km
Dokonalý partner a ideální vztah? Dejte si dobrý pozor na to, co si přejete. Současná komedie úspěšného kanadského autora, jejíž zápletka se točí kolem seznamu vlastností, které by měla mít ideální partnerka. Jedná se o příběh dvou kamarádů ve středním věku, jejichž životy pořádně zamíchá tajuplná seznamka a doslova fantastická žena, která se jim zčistajasna objeví v bytě. Jak to spolu může souviset? Nechte se překvapit! Účinkují: Patricie Solaříková / Diana Šoltýsová, Václav Krátký / Ondřej Volejník, Adrian Jastraban / Jarmil Škvrna. Vstupné: 490 Kč, senioři 420 Kč Online vstupenky www.ticket
Praha 12

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

W okolicy

Zobrazit interaktivní přehled okolí - Restaurace, ubytování, půjčovny a další místa v okruhu 15 km.

Data: Składniki OpenStreetMap, okruh 15 km.

Wietnam Historycké památky

  • Clam- Gallasův palác v Praze (0,3 km - Husova 156 / 21)
  • Dům U Kohouta (0,3 km)
  • Kolovratský palác ve Valdštejnské (0,6 km - Valdštejnská 150 / 4)
  • Jaroslav Vrchlický (1.4 km)
  • Hlávkova kolej (1,5 km - Gorazdova 1994 / 9)
  • Vojenský historický ústav Praha (2,1 km - U Památníku 1600 / 2)
  • Gorlice (2,6 km)
  • Cihelná brána (2,6 km - V pevnosti 46 / 1)

Restauracje a stravování

  • McDonald 's (1.1 km - Vodičkova 736 / 15)
  • Restaurant River 's smokelab (1.8 km - Lidická 2)
  • Pizzerie U Tučňáka (1.8 km - náměstí 14. října 1)
  • Legenda (1,9 km)
  • Yi Xiang Ge (5.4 km)
  • Švejk restauracja U Brázdů (5,6 km - U Svobodárny 18)
  • Pizzeria Cerreto (5.6 km)
  • Šnyt (5,7 km - Kovářská 16)

Ubytování

  • Old Town Jewel Apartments (0,4 km - Elišky Krásnohorské 10 / 2)
  • Mozart Prague (0,4 km - Karoliny Světlé 208 / 34)
  • Old Prague Hotel (0,6 km - Skořepka 421 / 5)
  • Hotel AXA (1,4 km - Na Poříčí 40)
  • EA Hotel Tosca (2,2 km - Blanická 718 / 10)
  • Theatrino (2,7 km - Bořivojova 1216 / 53)
  • Hotel Olšanka (3,0 km)
  • Plaza Prague Hotel (3.3 km)

Půjčovny a sport

  • Kieser Training (1,2 km)
  • Florbal Expert (1,3 km)
  • VElox Sport (1,6 km)
  • U Tyrše (1,6 km - Jaselská 464 / 38)
  • JUN (1,6 km - Haškova 629 / 7)
  • Centrum volného času Botič (2,2 km)
  • Pavé Cycles (2,5 km - Chvalova 1577 / 12)
  • Wirus Sport (3.1 km - Černomořská 235 / 5)

British Turistika a příroda

  • Informační a rezervační centrum (0,2 km - Maiselova 38 / 15)
  • Pražský hrad (1,2 km)
  • Petřínka (1,4 km)
  • Masarykova vyhlídka (1,5 km)
  • Vyšehrad (2,7 km)
  • Gabrielka (5.2 km)
  • ÚAMK, a.s. (5,5 km - Na Strži 1837 / 9)
  • Vyhlídka Emy Destinnové (5,7 km)

Wizualizacje i widoki artystyczne

Brána svatého Valentina – historická rekonstrukce
Rekonstrukcja historyczna
Brána svatého Valentina – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Brána svatého Valentina – jaro
Wiosna
Brána svatého Valentina – léto
Lato
Brána svatého Valentina – podzim
Jesień
Brána svatého Valentina – zima
Zima

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Brána svatého Valentina

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: Svenkaj / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Praha
Region Hlavní město Praha
Typ brama
Styl / Okres středověk
Stan zbořeno
Dostępny Nie
Parking Brak
Psy Dozwolone

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/49444 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Brána svatého Valentina – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Praha

Pokaż wszystkie w gminie
Letenská Letenská Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově Park Sacré Coeur Park Sacré Coeur Jánská Jánská Slepá brána Slepá brána Dehtárská Dehtárská
Dalej: Kaprova · Budova Vysoké školy uměleckoprůmyslové · Vysoká škola uměleckoprůmyslová v Praze · Pinkasova synagoga

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Brána svatého Valentina
Smyšlený příběh

Příběh: Brána svatého Valentina

Bylo to horké léto v Praze a slunce zasáhlo kameny ulice, jejichž tlak se cítit mohl jako teplo na skříňku času. Pátral jsem po stopy minulosti, nevědomky se…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Brána svatého Valentina
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)