Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Kostel Svatého Petra a Pavla (Borovsko)
  • Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko)

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) Kościół

Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko)
kostel Zabytek kultury uspokojivý Audioprzewodnik Zdarma Snadná pro všechny věkové kategorie čeština Zpracováno člověkem Zaktualizowano 19.10.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kiedyś i dziś Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Przewodnik Wskazówki FAQ Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Atmosfera Źródła Mapa Recenzje

🌐 Tę stronę przetłumaczył z czeskiego translator maszynowy. Tłumaczenie nie przeszło kontroli językowej i może zawierać błędy.

Kościół św. Piotra i Pawła w Borovsku jest barokowym pomnikiem z bogatą historią położoną na cmentarzu. Ten zabytkowy teren stoi od 1350 roku i przeszedł znaczące przemiany przez wieki.

Pochodzenie i kontekst historyczny Pierwotnie wspomniany w 1350 roku kościół został przebudowany w stylu barokowym w XVII wieku. Stał się wówczas częścią większego ruchu kulturalnego i architektonicznego w Czechach.

Architektura i forma artystyczna Kościół św. Piotra i Pawła charakteryzuje się barokową architekturą, z płaskim dachem i wąskim prostokątnym prezbiterium z zakrystią po południowej stronie. W kościele znajduje się również pseudoromańska dzwonnica z 1483 roku z dachem stożkowym.

Właściciele, Administratorzy, Fortuny Kościół doświadczył dramatycznych zmian na przestrzeni wieków. W czasie wojny trzydziestoletniej została zniszczona przez siły szwedzkie i tylko kaplica pozostała do jej odbudowy w XVII wieku. W połowie XIX wieku kościół przeszedł dalszą renowację.

Najważniejsze wydarzenia i ciekawostki Ważnym wydarzeniem w historii kościoła jest jego zbawienie od zalania podczas budowy tamy wodnej Švihov w latach 60 i 70. Dzięki wysiłkom miejscowego księdza Jaroslava Šimki, Kościół został oszczędzony na zniszczenie.

Dzisiaj Kościół św. Piotra i Pawła pozostaje ważnym zabytkiem kultury, z bogatą historią wartą zwiedzania. Goście mogą jeszcze zobaczyć oryginalną barokową architekturę i pseudoromańską dzwonnicę. Chociaż nie jest już używany do regularnych nabożeństw, kościół nadal służy jako świadectwo przeszłości regionu.

Kończąc, Kościół św. Piotra i św. Pawła w Borovsku jest unikalnym zabytkiem historycznym dającym wgląd w bogate dziedzictwo kulturowe regionu. Zwiedzający mogą poznać barokową architekturę, poznać jej burzliwą historię i docenić jej znaczenie w społeczności.

Dokąd dalej

Borovský most 1,2 km Kostel svatého Jiljí (Všebořice) 2,2 km most přes vodní nádrž Švihov 3,1 km Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Keblově 4 km

Kiedyś i dziś

Przeciągnij suwak i porównaj, jak zabytek mógł wyglądać w czasach swojego powstania, z dzisiejszym widokiem.

Dzisiejszy widok – Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko)
Wygląd historyczny – Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko)
Kiedyś Dziś

Wygląd historyczny po lewej to wizualizacja wygenerowana przez sztuczną inteligencję i służy jako inspiracja.

Kamienie milowe historii

1350
Wstępna wzmianka o kościele
1483
Budowa pseudoromańskiej dzwonnicy
1750
Odbudowa w stylu barokowym w XVII wieku
1648
Zniszczenie przez siły szwedzkie podczas wojny trzydziestoletniej
1960
Zbawienie z zalania podczas budowy tamy wodnej Švihov

Rozwój budowlany

Kościół został przebudowany w stylu barokowym w XVII wieku, a później odnowiony w połowie XIX wieku.

Wydarzenia historyczne

Pierwszy wspomniany w 1350

Zvonice zbudowany w 1483

Zniszczenie podczas wojny trzydziestoletniej

Odbudowa w XVII wieku

Przewodnik

⚙︎ Przewodnika przeczytał syntetyczny głos stworzony przez sztuczną inteligencję.

Odtwórz przewodnik audio
Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Kościół świętych Piotra i Pawła stoi w Borovsku, części gminy Bernartice w regionie Benešovsko. Jest to miejsce, które przetrwało zagładę własnej wsi.

Pierwsza wzmianka o kościele parafialnym w Borovsku pochodzi z roku 1350. W roku 1483 dobudowano do niego osobno stojącą dzwonnicę. W czasie wojny trzydziestoletniej kościół zniszczyły wojska szwedzkie, a jeszcze w roku 1719 wspomina się tu jedynie kaplicę. Wczesnobarokowy kształt, który zachował do dziś, nadała mu przebudowa w XVII wieku. Kolejne zmiany przyszły w drugiej połowie XIX wieku. W czasie pierwszej wojny światowej kościół stracił wszystkie trzy dzwony, które zostały zarekwirowane na potrzeby wojenne.

W roku 1958 kościół został uznany za zabytek kultury. Kilka lat później groziło mu zniknięcie. W latach sześćdziesiątych i siedemdziesiątych XX wieku budowano zbiornik wodny Švihov i Borovsko miało zniknąć pod wodą. Wieś rzeczywiście została zalana, ale kościół dzięki staraniom proboszcza Jaroslava Šimka pozostał oszczędzony.

Jest to jednonawowa budowla barokowa bez wieży, z dachem dwuspadowym. Do nawy przylega wąskie, prostokątne prezbiterium. Po jego południowej stronie znajduje się zakrystia, przykryta dachem czterospadowym. Na południowy zachód od kościoła stoi piętrowa dzwonnica z roku 1483 w stylu pseudoromańskim, zwieńczona dachem namiotowym. Kościół otacza cmentarz.

Nabożeństwa nie odbywają się tu obecnie. Od roku 2022 o kościół dba Stowarzyszenie Przyjaciół Borovska. Stara się go wyremontować i stopniowo przywrócić do niego życie kulturalne.

Wskazówki dla zwiedzających

Najlepszy czas do odwiedzenia: Kościół św. Piotra i św. Pozwala to w pełni docenić architekturę i otoczenie kościoła bez trudnych warunków zimowych lub letnich fal upałów. Jest on jednak łatwo dostępny samochodem lub środkami transportu publicznego z pobliskich miast. Zaleca się stosowanie systemu nawigacji GPS lub aplikacji do mapowania, aby znaleźć najwygodniejszą trasę. Co przynieść: wygodne buty spacerowe są niezbędne do zwiedzania otaczającego cmentarza i terenów kościoła. Możesz również przynieść aparat, aby uchwycić wspaniałą architekturę i malownicze widoki. Nie zapomnij nosić warstw, ponieważ temperatura może zmieniać się w zależności od pory dnia. Fotografia: Najlepsze miejsca do fotografii są wokół kościoła na zewnątrz, szczególnie podczas wschodu słońca lub zachodu słońca, gdy światło jest miękkie i złote. Należy pamiętać o obszarach ograniczonych na cmentarzu i szanować pokojową atmosferę. Co zobaczyć w pobliżu (30 minut): W promieniu 30 minut od kościoła św. Piotra i św. Pawła nie ma znaczących atrakcji. Można jednak zwiedzić urocze miasto Borovsko, które oferuje szereg lokalnych sklepów, kawiarni i restauracji.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

Obiekty sakralne są zwykle otwarte głównie w czasie nabożeństw, poza nimi zwiedzanie uzgadnia się najczęściej z parafią lub zarządcą. Konkretnych godzin nie sprawdziliśmy.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: Borovsko, Středočeský kraj. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Dlaczego zabytek jest chroniony?

Zabytek jest wpisany do Centralnego Wykazu Zabytków Kultury Republiki Czeskiej jako zabytek kultury (nr rejestru 22432/2-14).

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) w Středočeský kraj.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Wycieczki i atrakcje w okolicy

Wycieczki z przewodnikiem, bilety i atrakcje w okolicy od GetYourGuide

🔗 Link partnerski: jeśli dokonasz zakupu u partnera, możemy otrzymać prowizję. Cena dla Ciebie się nie zmienia.

Szukaj wycieczek i atrakcji →

Trasa tematyczna

Temathická výletní trasa: Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko)

Trasa prowadzi przez malownicze krajobrazy regionu Benešov, odkrywając okolicę Kostel svatého Petra a Pavla w Borovsko.

1. Centrum wsi Borovsko: Rozpocząć podróż w uroczym centrum wsi Borovsko, gdzie można podziwiać tradycyjną architekturę i odwiedzić lokalne sklepy i kawiarnie. 2. Kościół: Z centrum wsi, udać się do kościoła wokół Kostel svatého Petra Pavla. Poświęć chwilę, aby docenić piękną barokową architekturę i spokojną atmosferę. 3. Staw wiejski: Kontynuuj podróż pieszo do pobliskiego stawu wiejskiego, gdzie można cieszyć się spokojnym otoczeniu i być może miejscu niektóre lokalne przyrody.

Trasa ta oferuje relaksujące i kulturalnie bogate doświadczenie, co pozwala na zwiedzanie uroczej miejscowości Borovsko i jej kościół ikoniczny.

Zalecenia sezonowe

Oto sezonowa rekomendacja do odwiedzenia zabytkowego zabytku, Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko):

Wiosna

Jak odwiedzisz kościół na wiosnę, będziesz witany przez łagodne ciepło słońca i tętniącej życiem zieleni otaczającej go. Naturalne piękno okolicy jest szczególnie uderzające w tym czasie, z kwitnącymi kwiatami i bujnymi drzewami tworząc malowniczą atmosferę. Aby jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę, rozważyć przyjazd wcześniej, aby uniknąć tłumów, które mają tendencję do gromadzenia się później w ciągu dnia. Nosić wygodne buty i ubrania odpowiednie dla łagodnej pogody wiosennej.

Lato

W miesiącach letnich kościół przybiera spokojną jakość, ponieważ otaczający go krajobraz jest na szczycie. Ciepłe słońce rzuca długie cienie po terenie, tworząc idylliczną atmosferę idealną do relaksu. Aby uniknąć większych tłumów, które mają tendencję do gromadzenia w sezonie turystycznym szczyt, rozważyć wizytę wcześnie rano lub później wieczorem. Nie zapomnij wziąć kremu do opalania i kapelusza, aby chronić się przed słońcem.

Jesień

Jesienią kościół otoczony jest kalejdoskopem kolorów, gdy liście zmieniają się wraz z porami roku. Chrupiące powietrze niesie zapach dojrzałych owoców i dymu drzewnego, dodając do przytulnej atmosfery. Aby jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę, rozważyć przyjazd podczas złotej godziny, gdy światło jest miękkie i ciepłe. Sukienka w warstwach, aby pomieścić zmieniające się temperatury.

Zima

W miesiącach zimowych kościół przybiera spokojną jakość, ponieważ płatki śniegu delikatnie się wokół niego spadają. Zimne powietrze niesie zapach dymu drzewnego i gorącej czekolady, tworząc przytulną atmosferę idealną na zimowy dzień. Aby jak najlepiej wykorzystać swoją wizytę, rozważ przyjazd w spokojnych godzinach, gdy tłumy są mniejsze. Ubierz ciepło w warstwach, aby pozostać komfortowe, i nie zapomnij przynieść aparat do uchwycenia malowniczych krajobrazów zimowych.

Zalecenia te są ogólne i nie są specyficzne dla żadnego konkretnego festiwalu lub wydarzenia.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) – historická rekonstrukce
Rekonstrukcja historyczna
Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) – jaro
Wiosna
Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) – léto
Lato
Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) – podzim
Jesień
Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) – zima
Zima
Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) – akvarel
Akwarela
Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) – noc
Ujęcie nocne
Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) – iluminace
Iluminacja

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko)

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Atmosfera miejsca

⚙︎ Wizualizację atmosferyczną otoczenia i epoki stworzyła sztuczna inteligencja. To nie jest prawdziwe nagranie miejsca.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: Petr Kratochvíl / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Gmina Borovsko
Region Středočeský kraj
Typ kościół
Styl / Okres baroko
Ochrona Zabytek kultury
Stan uspokojivý
Osobistości
Parking Brak
Psy Zabronione

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/51900 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko) – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Borovsko

Pokaż wszystkie w gminie
Barborská 5 Barborská 5 Hřbitov v Brandýse nad Labem Hřbitov v Brandýse nad Labem Kostel Zvěstování Panny Marie (Plaňany) Kostel Zvěstování Panny Marie (Plaňany) Červený Újezd Červený Újezd kaple Navštívení Panny Marie (Žďár) kaple Navštívení Panny Marie (Žďár) kostel svatého Rocha (Žebrák) kostel svatého Rocha (Žebrák)
Dalej: Borovský most · Kostel svatého Jiljí (Všebořice) · most přes vodní nádrž Švihov · Kostel Nanebevzetí Panny Marie v Keblově

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Kostel svatého Petra a Pavla (Borovsko)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)