Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Ścieżka nawigacyjna

  • Strona Główna
  • Zvonice (Olšovec)

Site branding

Strona główna
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Strona główna
  • Lista zabytków
  • Encyklopedia
  • Architekci
  • Losowy zabytek
  • Magazín
  • 🏆 Zabytek roku
  • Gry i quizy
  • 🤝 Współpraca
    • Dla gmin
    • Mapa na stronę
    • Linkuj do nas
    • Rejestracja firmy
  • Forum
  • Zabytki w kieszeni
  • Zarejestruj firmę
  • O projekcie
PL
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zdobywaj punkty za każdą wizytę! Zaloguj się Zarejestruj się za darmo

Obsah hlavní stránky

Zvonice (Olšovec) Dzwonnica

Zvonice (Olšovec)
zvonice 1717 Zabytek kultury dobrý Zaktualizowano 15.10.2026
🏆 Podoba ci się ten pomnik? Głosowanie w Memorial of the Year: Drabinka →
O zabytku Kamienie milowe Rozwój budowlany Wydarzenia Ciekawostki Przewodnik Wskazówki FAQ W okolicy Nocleg Trasa Pory roku Galeria Zdjęcia z okolicy Źródła Mapa Historie Recenzje

Wieża dzwonowa w Olšovci jest barokowym pomnikiem, który stoi w centrum wsi na brzegu strumienia zamrażarki. Ten budynek przyciąga uwagę swoją wartością historyczną i architektoniczną. Zbudowany w 1717 roku jest to chronione dziedzictwo kulturowe Republiki Czeskiej i stanowi ważny dowód barokowej architektury ludowej w dzielnicy Přerov. Jego unikalna struktura, która łączy estetykę z funkcjonalnością praktyczną, czyni ją nie tylko zabytkiem historycznym, ale także żywą częścią lokalnego środowiska.

Stworzenie tej wieży jest ściśle związane z rozwojem kultury barokowej na początku XVIII wieku, kiedy w tym stylu pojawiło się wiele budynków sakralnych i świeckich na obszarach wiejskich Republiki Czeskiej. Te dzwonki były nie tylko ośrodkami religijnymi, ale służyły także jako systemy ostrzegania przed pożarami lub innymi niebezpieczeństwami i pomagały określić codzienny rytm życia ludzi. W Olšovcach dzwonnica została wybudowana w 1717 roku, co odzwierciedla typowe potrzeby społeczności i budynków kulturalnych w tym okresie.

W architekturze dzwonnica budowana jest z kamienia kamieniołomowego na planie placu ze skalowanymi narożnikami. Jest to dwukondygnacyjny budynek z cegły z fasadą tynkowaną, która przewyższa swoją symetrię i harmonię. Wejście prostokątny portal ozdobiony jest niklem z półkolistym oczarowaniem spalonych cegieł, nad którym jest kwadratowe okno. Pierwotnie była to rzeźbiona rzeźba renesansowa św. Barbary, która jest dziś przechowywana w Muzeum Miejskim w Hranice. Wnętrze wieży dzwonowej zawiera drewniane schody oświetlone dwoma szczelinami, które umożliwiają wygodny dostęp do górnych miejsc.

Dzwonnica jest ciekawa z 1732 roku z napisem "Sanctus Maria" i "Sanctus Johanes". Podczas II wojny światowej ten dzwon został odzyskany i zabrany do miejsca zbiórki w Pradze do Maniny, ale po konflikcie udało mu się wrócić do wioski. Historia ta podkreśla nie tylko wartość historyczną samego dzwonu, ale także determinację społeczności w utrzymaniu jej dziedzictwa kulturowego.

Dziś dzwonnica w centrum Olšovki jest żywym przypomnieniem przeszłości i jest dostępna dla odwiedzających, którzy chcą poznać lokalną historię i architekturę. Jego zachowanie i ochrona jako zabytek kultury zapewniają przyszłym pokoleniom możliwość korzystania z jego piękna i znaczenia. Odwiedzenie barokowej dzwonnicy to nie tylko droga do historii, ale także okazja do docenienia bogactwa dziedzictwa kulturowego Republiki Czeskiej.

Wieża dzwonowa w Olšovcu jest więc czymś więcej niż zabytkiem architektonicznym; Jest to świadectwo historii, kultury i determinacji społeczności lokalnej. Jej wizyta stanowi wyjątkową okazję do poznania bogatego dziedzictwa regionu i docenienia jego historycznego znaczenia.

Dokąd dalej

Kunzov 2,1 km Hranické viadukty 3,3 km Potštát 3,3 km Kunzova vila 3,9 km

Kamienie milowe historii

1717
Pozycja barokowej dzwonnicy w Olšovecu.
1732
Powieszenie nowego dzwonka z literami łacińskimi.
1939- 1945
Rekwizyty dzwonu w celach wojennych i jego transport do Pragi do Maniny; Po wojnie dzwon powrócił do wioski.

Rozwój budowlany

W 1717 roku z kamieniołomu zbudowano dwupiętrową wieżę dzwonową. Portal z prawej strony jest uzupełniony niszą z półkolistym oczarowaniem ze spalonych cegieł. Drewniane schody wewnątrz oświetlone są dwoma oknami szczelinowymi. Dach wykonany jest z potylicznej igły z latarnią, makiem i krzyżem.

Wydarzenia historyczne

1717 - budowa dzwonnicy; 1732 - nabycie dzwonu; 1939- 1945 - podsuwa dzwon podczas ii wojny światowej i jego powrót po wojnie.

Ciekawostki

- dzwonnica w Olšovcu to barokowy pomnik zbudowany w 1717 roku. - Jest to chronione dziedzictwo kulturowe Republiki Czeskiej i stanowi ważny dowód barokowej architektury ludowej w dzielnicy Přerov. - Dzwonnica zawiera dzwonek z 1732 roku z napisami "Sanctus Maria" i "Sanctus Johanes", które były recytowane podczas II wojny światowej, ale później powróciły. - Konstrukcja architektoniczna wykonana jest z kamienia kamieniołomowego z fasadą tynkowaną i dwoma oknami szczelinowymi do oświetlania wnętrza. - Pierwotnie znajdował się posąg św. Barbary, który jest dziś przechowywany w Muzeum Miejskim w Hranice.

Przewodnik

Pokaż tekst przewodnika

⚙︎ Tekst przygotowała sztuczna inteligencja i nie przeszedł kontroli redakcyjnej. Może zawierać nieścisłości.

Witamy na naszym przystanku. Stajecie teraz przed pięknym zabytkiem historycznym, który jest samotną barokową dzwonnicą w Olšovecu. Podnieś głowę i rozejrzyj się. Ten budynek znajduje się w samym centrum wsi, na samym brzegu strumienia, który nosi nazwę Freeznice. Kiedy na nią patrzysz, widzisz solidny i godny budynek, który jest sercem całej wioski od 100 lat. Jej obecność daje temu miejscu spokojną i uroczystą atmosferę, abyście mogli dostrzec kawałek żywej historii, która oddycha na was z każdego kamienia.

Przyjrzyjmy się przeszłości, by zobaczyć, jak powstał ten pomnik. Jej historia zaczęła się za tysiąc siedemset siedemnaście. Wtedy barokowa dzwonnica została zbudowana z kamieniołomu. Nazwiska jego budowniczych nie mogły być zarejestrowane w historii, ale to nie robi żadnej różnicy w ich pracy. Konstrukcja została stworzona jako przydatny i niezbędny element dla lokalnej ludności, dla której służyła mierzeniu czasu, raportowaniu radosnych i smutnych wydarzeń oraz ochronie przed niebezpieczeństwem. Piętnaście lat później, w roku tysiąc siedemset trzysta-dwa, ta wieża otrzymała wielki dar w postaci nowego dzwonka. Na tym dzwonku wyryto łacińskie napisy, które przypominały św. Marię i św. Jana. Przez dziesięciolecia dzwon wiernie spełniał swój cel i stał się integralną częścią życia wszystkich mieszkańców.

Teraz zwróć uwagę na samą architekturę i szczegóły, które widzisz przed sobą w tej chwili. Ten dwupiętrowy, tynkowany budynek ma plan kwadratu, którego narożniki są ręcznie wycinane. Spójrz na dach. Widać kształt żłobka na samej górze z oktawą latarnią. Chociaż budowniczowie tego budynku pozostają nieznani, pozostawili nam cenny dowód barokowej architektury ludowej. Jeśli spojrzycie na fasadę trochę bliżej, zauważycie nicość nad głównym wejściem. W przeszłości renesansowa statua św. Barbary stała w tej niszy, która symbolicznie chroniła cały budynek. Zatrzymaj się na chwilę i zobacz harmonię kształtów i uczciwego rzemiosła, które ludzie zostawili 300 lat temu.

Konstrukcja ta wiąże się również z przeniesieniem losów, które miały miejsce w znacznie bardziej ostatnich czasach. Jeśli przejdziemy do XX wieku, do lat dziewięćset trzydzieści dziewięć do dziewięćset czterdzieści pięć, natkniemy się na mroczny rozdział w historii. Podczas II wojny światowej, rzadki dzwon z tysiąca siedemset trzydziestu dwóch został siłą usunięty do celów wojennych. Następnie został zabrany do Pragi do Maniny, gdzie miał zostać stopiony w celach wojskowych. Ale dzwon przetrwał wojnę i wrócił do naszej wioski po jej zakończeniu. Ludność Olšovka odzyskała swój głos, który przemawiał do nich od pokoleń.

Dziś ta alsovec dzwonnica jest ściśle chronionym dziedzictwem kulturowym Republiki Czeskiej. Stanowi absolutnie wyjątkowy dowód barokowej architektury ludowej w całej dzielnicy Transrov. Jej ściany niosą wspomnienia setek ludzi, którzy przechodzili obok niej, opiekowali się nią i bronili ją w chwilach zamieszania. Poniża czas, a dziś możemy tu stać i podziwiać jego ponadczasowe piękno.

Nasz dzisiejszy przystanek powoli dobiega końca. Wierzę, że widok tego starożytnego budynku wzbogacił cię. Kiedy wyruszyliście na więcej wędrówek, pamiętajcie historie, które mieli mieszkańcy Olšovce i dzwon, który mógł wrócić z ich wojennych dróg. Dziękuję za uwagę, Życzę wam reszty dnia i nie mogę się doczekać, aby zobaczyć was w innym ciekawym miejscu.

Wskazówki dla zwiedzających

Najlepszym czasem do odwiedzenia jest późne popołudnie, kiedy promienie słoneczne pięknie oświetlają barokową ścianę kamieniołomu. W tym czasie, architektoniczne szczegóły skalowanych narożników i ogólna atmosfera historyczna wsi będzie najlepiej wyróżniać. Można łatwo dotrzeć do wioski samochodem lub środkami transportu publicznego. Proszę sprawdzić aktualne połączenie z funduszami publicznymi w wyszukiwarce połączeń internetowych. Dla fotografów zalecamy brzeg strumienia zamrażarki. To z poziomu wody, że można uzyskać najciekawsze zdjęcia, które uchwycić dzwonnica w jego środowisku naturalnym. Najlepszym światłem dla obrazów jest podczas tzw złoty zegarek przed zachodem słońca. W ramach podróży, odwiedź pobliskie miasto Hranice. Tutaj można odwiedzić Muzeum Miejskie, które oferuje kolejny widok na historię regionu. Dla rodzin z dziećmi, spacer po rzece i późniejsza wizyta w muzeum w sąsiednim mieście jest idealnym miejscem na wspólny dzień.

Często zadawane pytania

Czy zabytek można zwiedzić?

To obiekt w przestrzeni publicznej, który zwykle można bezpłatnie obejrzeć z zewnątrz. Nie sprawdziliśmy, czy akurat ten jest ogólnodostępny.

Gdzie znajduje się zabytek?

Lokalizacja: Olomoucký kraj. Dokładne miejsce pokazuje mapa na tej stronie.

Dlaczego zabytek jest chroniony?

Zabytek jest wpisany do Centralnego Wykazu Zabytków Kultury Republiki Czeskiej jako zabytek kultury (nr rejestru 1000157815).

Firmy w okolicy

Prowadzisz przy tym zabytku restaurację, nocleg, sklep, muzeum, wypożyczalnię, wellness lub inną usługę dla odwiedzających? Pokaż się bezpośrednio osobom, które tu zmierzają — tak zobaczą Cię w aplikacji i w sieci:

Twoja firma Polecamy 0,2 km
Krótki opis, zdjęcia, adres, telefon i nawigacja — odwiedzający mają Cię od razu pod ręką.

Chcesz pokazać tu swoją firmę? Zarejestruj się →

W okolicy

Zvonice stojí v centru obce Olšovec na břehu potoka Mraznice. V těsné blízkosti se nachází město Hranice s Městským muzeem.

Nocleg w okolicy

Planujesz wizytę? Znajdź nocleg w promieniu 30 km od Zvonice (Olšovec) w Olomoucký kraj.

Szukaj noclegu na Booking.com Porady dotyczące noclegów →

Powered by Booking.com

Trasa tematyczna

Ta tematyczna trasa wycieczkowa prowadzi do malowniczego obszaru na brzegu rzeki i jej bezpośrednim otoczeniu. Wszystkie punkty są połączone w porządku logicznym.

1. Zvonice (Olšovec) Typ: Budownictwo historyczne Dlaczego warto odwiedzić: Ta wyjątkowa wieża znajduje się w samym centrum miejscowości Olšovec na brzegu strumienia zamrażarki. Oferuje widok na tradycyjną architekturę ludową i tworzy malownicze serce całej strony.

2. Muzeum Miejskie Typ: Muzeum Dlaczego warto odwiedzić: Znajduje się w pobliżu sąsiedniego miasta Granicy. Przybliża on odwiedzających do historii i dziedzictwa kulturowego tego regionu.

Zalecenia sezonowe

Wiosna: Na wiosnę dzwonnica otoczona jest kwitnącymi krzakami i drzewami, które tworzą atrakcyjny zielony raj. Promienie słoneczne oświetlają kamienne struktury, dając pamięć o życiu i jasny kolor. W tym czasie, otwarcie może być czasami ograniczone do konserwacji lub naprawy, więc zaleca się, aby poinformować siebie przed wizytą. Wiosna jest czasem, kiedy liczba turystów rośnie, więc zalecamy zwiedzanie obszaru wystawienniczego wcześniej w ciągu dnia, aby cieszyć się spokojniejszą atmosferę. Ubierz się odpowiednio do nagłej zmiany pogody - krótkie rękawiczki i kapelusz są dobrym sposobem, aby dostosować się do ciepłych i zimniejszych prac.

Lato: W miesiącach letnich wizyta w dzwonnicy Olšovec jest wypełniona długimi słonecznymi dniami i ciepłym powietrzem. Słońce oświetla wieżę w najlepszy możliwy sposób, tworząc idealne warunki do fotografii. Wielu odwiedzających oczekuje się w tym sezonie, zwłaszcza w sobotę i niedzielę dni, więc zalecamy przyjazd na początku popołudnia, kiedy tłum potencjalnie zrelaksować. Nie zapomnij wziąć krem ochrony przeciwsłonecznej przed silnym słońcem i nie siać lekkie kombinezony dla komfortu podczas długiego pobytu na zewnątrz.

Jesienią Olšovec Bell Bell oferuje wyjątkową atmosferę z kolorowymi liśćmi, które zmieniają kolor na żółty i czerwony. Słońce zachodzi wcześniej, tworząc romantyczne światło, idealne do pięknych zdjęć. O tej porze roku jest zwykle mniej odwiedzanych niż miesięcy letnich, więc wizyta oferuje spokojniejsze doświadczenie. Ze względu na chłodniejsze temperatury nocy, zalecamy noszenie ciepłych ubrań i ewentualnie koc, zwłaszcza jeśli planujesz zostać na miejscu dłużej.

Zima: Zimą wizyta w wieży dzwonowej Olšovec jest wygodna dzięki krótkim i zimnym dniom. Promienie słoneczne oświetlające wieżę są zwykle mniej intensywne, co daje pomnik spokojną i cichą atmosferę. W tym sezonie jest konieczne, aby mieć ciepłe ubrania, takie jak skóra i kapelusz, a ponadto zalecamy noszenie butów ochronnych, aby zapewnić komfort podczas zimnych dni.

Wizualizacje i widoki artystyczne

Zvonice (Olšovec) – letecký pohled
Widok z lotu ptaka
Zvonice (Olšovec) – jaro
Wiosna
Zvonice (Olšovec) – léto
Lato
Zvonice (Olšovec) – podzim
Jesień
Zvonice (Olšovec) – zima
Zima
Zvonice (Olšovec) – akvarel
Akwarela
Zvonice (Olšovec) – noc
Ujęcie nocne
Zvonice (Olšovec) – iluminace
Iluminacja

Wizualizacje są generowane przez sztuczną inteligencję i służą jako inspiracja.

Zdjęcia z okolicy

Prawdziwe zdjęcia wykonane w pobliżu zabytku

Zvonice (Olšovec)
Zvonice (Olšovec)
Zvonice (Olšovec)

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Wskazówki od odwiedzających

Brak wskazówek. Bądź pierwszy!

Zaloguj się i dodaj swoją wskazówkę.

Źródła i literatura

Zdjęcia: Martinekhonza / CC BY-SA 3.0 — Wikimedia Commons. Autor i licencja pojawią się także po najechaniu na zdjęcie.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informacje o zabytku

Region Olomoucký kraj
Typ dzwonnica
Rok bud. 1717
Wiek 18 w.
Styl / Okres barokní
Ochrona Zabytek kultury
Stan dobrý
Parking Brak
Psy Zabronione

Otwórz w aplikacji mobilnej

Skieruj aparat telefonu
na kod QR, aby otworzyć w aplikacji

www.pamatky.cz/m/71869 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Lokalizacja na mapie

Podobał Ci się ten artykuł? Udostępnij go!

Facebook X WhatsApp E-mail

Byłeś tutaj? Pochwal się odznaką na swojej stronie lub blogu:

Navštívil(a) jsem Zvonice (Olšovec) – Pamatky.cz

Więcej zabytków – Olomoucký kraj

Pokaż wszystkie w regionie
Krajinská lékárna Krajinská lékárna Žudr usedlosti čp. 47 Žudr usedlosti čp. 47 Barvířská 1 Barvířská 1 Dům čp. 87 Dům čp. 87 kostel Nanebevzetí Panny Marie (Uničov) kostel Nanebevzetí Panny Marie (Uničov) kostel svatého Cyrila a Metoděje (Prostějov) kostel svatého Cyrila a Metoděje (Prostějov)
Dalej: Kunzov · Hranické viadukty · Potštát · Kunzova vila

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Zvonice (Olšovec)
Smyšlený příběh

Příběh: Zvonice (Olšovec)

Prsty Jiřího mrzly na ledovém kameni, zatímco se těsně u země držel zkoseného nároží nové věže. Dřevěný trám v jeho ruce se otřel o hrubou omítku a pod ním š…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Zaloguj się a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzje i komentarze

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Nawiguj do: Zvonice (Olšovec)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Dla gmin i centrów informacji 🔗 Zobacz nas 🗺️ Mapa do strony internetowej 🔒 Prywatność 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Słowackie zabytki 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)