Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Brána Svatého Ondřeje
  • Brána svatého Ondřeje

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Brána svatého Ondřeje Brána

Brána svatého Ondřeje
brána zbořeno Bez bezbariérového prístupu Audio sprievodca Zdarma Snadná Psy vítané pro všechny věkové kategorie Aktualizované 20.10.2026

Objekt se nedochoval — na místě dnes nestojí. Následující text popisuje jeho historii, ne současnou návštěvu.

🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Míľniky Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Akcie v okolí Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

🌐 Túto stránku preložil z češtiny strojový prekladač. Preklad neprešiel jazykovou kontrolou a môže obsahovať chyby.

Brána svatého Ondřeje bola stredoveká brána v pražských opevneniach na konci Betlémská ulice v Staré Město. Pomenovaný po neďalekom Kostole sv. Andreja, tvorí časť mestských obranných múrov popri iných bránach, ako je Brána svätého Štěpána na juhu a Brána svatého Jana na hradbe na severe. Hoci už nestojí, jeho historický význam spočíva v jeho úlohe v rámci mestského obranného systému Prahy v období, keď bolo mesto významným centrom politickej a kultúrnej aktivity.

Počiatky brány sú spojené so stredovekými opevneniami, ktoré obklopovali Prahu, a slúžia ako základná súčasť mestskej obrany proti rôznym hrozbám. Zatiaľ čo špecifické detaily o jeho konštrukcii nie sú zdokumentované, je jasné, že Brána svatého Ondřeje bol súčasťou siete brán chrániacej Staré Město. Jej strategická poloha na konci Betlémská ulice zdôrazňuje svoj význam pri kontrole prístupu a pohybu v rámci mesta.

Oblasť okolo Brána svatého Ondřeje mala v 15. storočí niekoľko pozoruhodných prvkov, ktoré odrážali jej pulzujúci mestský život. V blízkosti vlastnil apotekár Augustin štyri mlyny, ktorých priehrada sa rozšírila na Střelecký ostrov a ďalšie mlyny na Malej Strane. To naznačuje prosperujúcu hospodársku činnosť sústredenú okolo vodného hospodárstva a mletia. Okrem toho bola brána priľahlá k kúpeľom, ktoré boli zničené povodňami v roku 1432, ale následne prestavané v tom istom storočí, čo predstavuje odolnosť a prispôsobenie sa prírodným výzvam.

Blízkosť Brána svatého Ondřeje mala aj ďalšie významné pamiatky, ktoré prispeli k jej historickému kontextu. Areál bol známy ako "Dolní Solní" vďaka slanému skladu, ktorý sa tu nachádza a zdôrazňuje svoju úlohu v obchode a skladovaní. Okrem toho bola označovaná ako "Převozní uličkova," alebo Ferry Street, kvôli trajektovej križovatke nachádzajúcej sa pri bráne, zvýraznenie jej funkcie ako dopravného uzla.

Medzi kľúčové udalosti spojené s Brána svatého Ondřeje patria ničivé záplavy v roku 1432, ktoré zničili kúpele a Augustinove mlyny. Táto udalosť podčiarkuje výzvy, ktorým čelí stredoveká Praha pri zvládaní prírodných katastrof pri zachovaní mestskej infraštruktúry. Napriek týmto prekážkam spoločnosť preukázala odolnosť obnovením základných zariadení v tom istom storočí.

Dnes už Brána svatého Ondřeje neexistuje ako fyzická štruktúra, ale jeho historická stopa zostáva významná pre záujemcov o bohatú minulosť Prahy. Zatiaľ čo návštevníci nevidia samotnú bránu, skúmanie Staré Město ponúka pohľad do stredovekej mestskej krajiny, ktorá kedysi zahŕňala toto dôležité opevnenie. Neďaleký Kostol sv. Andrewa a pozostatky mesta a starobylé hradby poskytujú kontext do oblasti, kde Brána svatého Ondřeje kedysi stál.

Brána svatého Ondřeje reflexiou svojej hodnoty pripomína historickú odolnosť a strategický význam Prahy v stredoveku. Jeho príbeh pozýva návštevníkov, aby sa hlbšie ponorili do minulosti mesta a skúmali, ako tieto štruktúry prispeli k kultúrnej a ekonomickej štruktúre Staré Město. Pre tých, ktorých zaujala história, návšteva tejto oblasti ponúka hmatateľné spojenie so živým životom, ktorý kedysi prosperoval okolo tejto teraz zdržanlivej brány.

Kam ďalej

📖 Brána svatého Ondřeje Pověst Divadelní 5 m Krannerova kašna 57 m Park Národního probuzení 57 m

Historické míľniky

1432
Povodne zničili kúpele a štyri mlyny, ktoré vlastnil farmaceutický august v blízkosti brány.

Historické udalosti

V 15. storočí sa pri bráne nachádzali kúpele, ktoré boli zničené záplavami v roku 1432 a následne prestavané v tom istom storočí.

Oblasť okolo brány bola známa ako "Dolní Solní" vďaka slanému skladu a bola tiež označovaná ako "Převozní ulickou" kvôli trajektovej križovatke, ktorá sa tam nachádza.

Zaujímavosti

- Hoci Brána svatého Ondřeje už neexistuje, jeho poloha na konci Betlémská ulice bola kedysi rušným centrom pre obchod a dopravu, zvýraznené okolitými funkciami, ako je Ferry Street a soľný sklad.

- Oblasť okolo Brána svatého Ondřeje zažila významné záplavy v 1432, ktoré zničili miestne kúpele a mlyny vo vlastníctve apotekár Augustin, čo demonštrovalo výzvy stredovekého mestského života a odolnosti infraštruktúry.

- Napriek svojej dnešnej neprítomnosti bola strategická pozícia Brány rozhodujúca pre kontrolu prístupu k Staré Město, ktorá slúžila ako kľúčová časť pražskej obrannej siete popri iných bránach ako Brána svätého Štěpána a Brána svätého Jana.

- Neďaleký kostol sv. Ondreja nielenže požičal svoje meno bráne, ale slúžil aj ako medzník pre stredovekých cestovateľov, čo naznačuje prepojenie medzi náboženskými miestami a mestskými opevneniami v histórii Prahy.

- Rekonštrukcia kúpeľov zničených 1432 povodňami v tom istom storočí ilustruje odhodlanie komunity obnoviť základné služby napriek prírodným katastrofám, odrážajúc adaptívneho ducha stredovekej Prahy.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte na historickom mieste Brána svatého Ondřeje, kedysi významnou bránou v rámci stredovekého opevnenia Prahy v Staré Město. Ako tu stojíte na konci Betlémská ulice, predstavte si rušnú činnosť, ktorá by obklopila túto polohu pred stáročiami a hub pre obchod a dopravu životne dôležité pre mesto.

Brána svatého Ondřeje bol súčasťou väčšieho obranného systému určeného na ochranu Prahy. Stál popri iných bránach, ako je Brána svätého Štěpána na juhu a Brána svätého Jana na severe, ktoré tvoria neoddeliteľnú súčasť mestskej obrany. Hoci samotná brána už nestojí, jej historický význam je v tejto oblasti hmatateľný.

Miesto bolo nielen strategické, ale aj svedectvom významných udalostí. Napríklad v roku 1432 záplavy zničili okolité štruktúry vrátane kúpeľov a mlynov, ktoré vlastnil farmaceutický ústav Augustin, pričom poukázali na problémy, ktorým čelia tí, ktorí tu žili v stredoveku. Takéto udalosti nám pripomínajú odolnosť potrebnú na udržanie života v tomto historickom meste.

Ako tu stojíte, predstavte si architektúru, ktorá kedysi definovala tento priestor a závet pre remeselníctvo neznámych architektov, ktorých dielo zanechalo nezmazateľnú stopu na histórii Prahy. Zatiaľ čo špecifické detaily sú stratené na čas, predstavte si robustnú konštrukciu a strategický dizajn určený na ochranu a obsluhu mesta.

Oblasť okolo Brána svatého Ondřeje bola pulzujúcim centrom obchodu. Neďaleko funkcie, ako je Ferry Street a soľný sklad podčiarkol svoj význam ako obchodný vzťah. Tieto prvky prispeli k atmosfére stálej činnosti, pričom tovar a ľudia prešli týmto kľúčovým bodom v pražskej mestskej krajine.

Jeden zaujímavý aspekt Brána svatého Ondřeje je jeho spojenie s neďalekým kostolom sv. Ondreja, z ktorého pochádzal jeho názov. Tento vzťah zdôrazňuje súhru medzi náboženským a občianskym životom v stredovekej Prahe, kde cirkvi často slúžili ako kontaktné miesta pre komunity.

Ako uzatvárame túto sluchovú cestu, zamyslite sa nad vrstvami histórie, ktoré sa tu odohrali na Brána svatého Ondřeje. Zatiaľ čo fyzická štruktúra už možno neexistuje, jej dedičstvo pretrvá cez príbehy a záznamy, a preto nás pozýva ďalej skúmať bohatú tapisériu pražskej minulosti.

Ďakujem, že ste dnes prišli. Ako budete pokračovať vo svojom prieskume Staré Město, povzbudzujem vás, aby ste sa hlbšie ponorili do histórie, ktorá vás obklopuje, objavujúc viac o živom živote, ktorý kedysi prekvital v tomto historickom meste. Bezpečné cestuje na vašej ceste v čase!

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Akcie v okolí

Výstava výtvarných skupin při KC Cílkova (2.9.-17.12.2026)
2. 9. 2026 – 18. 12. 2026
Výstava výtvarných skupin při KC Cílkova (2.9.-17.12.2026)
🖼️ Výstava 9,2 km
Výtvarné skupiny při KC Cílkova, Vás zvou na druhou společnou výstavu spolu s výtvarnou dílnou Katky Vonkové Modřanské růže. Výstavu můžete navštívit v otevírací době knihovny.
Praha 12
Výstava Pohádkové kostýmy z tvorby Zdeňka Trošky
26. 9. 2026 – 22. 11. 2026
Výstava Pohádkové kostýmy z tvorby Zdeňka Trošky
🖼️ Výstava 2,5 km
Máte jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka kostýmy z oblíbených pohádek režiséra Zdeňka Trošky. Svou sbírku filmových kostýmů zpřístupní kostýmní Fundus studia Barrandov. Projekt navazuje na naši úspěšnou výstavu Princezna a hrdinové (2019). Všichni milovníci pohádek se mohou těšit na kostýmy ze 6 titulů (O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna ze mlejna 1 a 2, Z pekla štěstí 1 a 2, Nejkrásnější hádanka) a také na 2 nejznámější kostýmy z veleúspěšné trilogie Slunce, seno…
Holešovice
Výstava: Cirkulární ekonomika
15. 10. 2026 – 1. 11. 2026
Výstava: Cirkulární ekonomika
🖼️ Výstava 9,0 km
Vernisáž se bude konat 14. 10. 2026 od 17:00 hodin za doprovodu DJ Tomáše Jo.
Praha 12
Výstava: Kulturně-společenské centrum Cholupic očima studentů Architektury II. (19.10.-20.11.2026)
19. 10. 2026 – 21. 11. 2026
Výstava: Kulturně-společenské centrum Cholupic očima studentů Architektury II. (19.10.-20.11.2026)
🖼️ Výstava 9,0 km
Městská část Praha 12 a Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze vás zvou na výstavu návrhů studentů 2. ročníku bakalářského studia oboru Architektura a stavitelství ateliéru Brankov – Dvořáková.
Praha 12
22. 10. 2026
Dvanáctka běhá (Dvanáctka aktivní)
🧸 Pro děti v obci Praha
KC 12 a MČ Praha 12 v rámci programu Dvanáctka aktivní zve všechny věkové kategorie na bezplatné lekce běhání pod vedením zkušených trenérů. Běhá se ve dvou skupinách – začátečníci a pokročilí. Lekce jsou doplněny o obratnostní a posilovací cvičení.
Praha
Hudební čtvrtky: Koncert: FLERET - akusticky
22. 10. 2026
Hudební čtvrtky: Koncert: FLERET - akusticky
🎵 Koncert 9,0 km
Věkové spektrum diváků kapely Fleret čítá neuvěřitelné věkové rozpětí od 1-90 let. Svým valašským repertoárem a vlastní tvorbou, která již zlidověla, je často označována jako dvorní kapela Valašského království.
Praha 12
22. 10. 2026
Výtvarná dílna - Podzimní strašení
🧸 Pro děti 9,2 km
Vyrobíme si malé duchy z látky a papíru. Pomůcky: látka, papír, vata, vlněná příze (kdo chce, může si přinést slabou barevnou mašličku), lepidlo. Ostatní materiál bude v knihovně k dispozici.
Praha 12
Halloween v Roubike
22. 10. 2026
Halloween v Roubike
📅 Akce 9,6 km
Další podzimní akce v Roubike coffee – Halloween. Kromě tradičního dlabání dýní vás čeká opékání buřtů, různé soutěže pro děti, DJ Tom a další doprovodný program. Kostýmy jsou vítány!
Praha 12
Gongová lázeň
24. 10. 2026
Gongová lázeň
🎵 Koncert 9,3 km
Relaxační koncert s několika velkými gongy a dalšími léčivými nástroji s Hanou Ong Kar. Hluboký relaxační zážitek. Budete ležet na zádech (nebo v jiné pohodlné poloze) a vaším úkolem bude pouze se co nejvíce uvolnit a několik desítek minut se budete „koupat“ ve zvukových vibracích gongů a dalších nástrojů. Tato procedura navozuje hluboké uvolnění fyzického těla, bloků a napětí, a také mysli.
Praha 12
Kvízový večer
26. 10. 2026
Kvízový večer
🧸 Pro děti v obci Praha
Máte rádi vědomostní soutěže? Pak je kvízový večer přesně pro vás! Čeká vás 2,5 hodiny plné zábavy a soutěžení o atraktivní ceny. Přijďte ve skupině 3–6 přátel a společnými silami odpovídejte na otázky z oblasti filmu, hudby, kultury, historie, sportu i běžného života. Pokud nemáte vlastní tým, nevadí – přihlaste se jako jednotlivec a my vám spoluhráče zajistíme. Večerem vás provede moderátorka.
Praha
Kvízový večer
27. 10. 2026
Kvízový večer
🧸 Pro děti v obci Praha
Máte rádi vědomostní soutěže? Pak je kvízový večer přesně pro vás! Čeká vás 2,5 hodiny plné zábavy a soutěžení o atraktivní ceny. Přijďte ve skupině 3–6 přátel a společnými silami odpovídejte na otázky z oblasti filmu, hudby, kultury, historie, sportu i běžného života. Pokud nemáte vlastní tým, nevadí – přihlaste se jako jednotlivec a my vám spoluhráče zajistíme. Večerem vás provede moderátorka.
Praha
Fantastická žena
27. 10. 2026
Fantastická žena
🎭 Divadlo 8,5 km
Dokonalý partner a ideální vztah? Dejte si dobrý pozor na to, co si přejete. Současná komedie úspěšného kanadského autora, jejíž zápletka se točí kolem seznamu vlastností, které by měla mít ideální partnerka. Jedná se o příběh dvou kamarádů ve středním věku, jejichž životy pořádně zamíchá tajuplná seznamka a doslova fantastická žena, která se jim zčistajasna objeví v bytě. Jak to spolu může souviset? Nechte se překvapit! Účinkují: Patricie Solaříková / Diana Šoltýsová, Václav Krátký / Ondřej Volejník, Adrian Jastraban / Jarmil Škvrna. Vstupné: 490 Kč, senioři 420 Kč Online vstupenky www.ticket
Praha 12

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Brána svatého Ondřeje – letecký pohled
Letecký pohľad
Brána svatého Ondřeje – jaro
Jar
Brána svatého Ondřeje – léto
Leto
Brána svatého Ondřeje – podzim
Jeseň
Brána svatého Ondřeje – zima
Zima
Brána svatého Ondřeje – akvarel
Akvarel
Brána svatého Ondřeje – noc
Nočný záber
Brána svatého Ondřeje – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Brána svatého Ondřeje

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Praha
Kraj Hlavní město Praha
Typ brána
Sloh / Obdobie středověk
Stav zbořeno
Bezbariérový Nie
Parkovanie Nie je
Psy Povolené

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/49443 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Brána svatého Ondřeje – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Praha

Zobraziť všetko v obci
Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově Letenská Letenská Park Sacré Coeur Park Sacré Coeur Slepá brána Slepá brána Jánská Jánská Rošických Rošických
Pokračujte: Brána svatého Ondřeje · Divadelní · Krannerova kašna · Park Národního probuzení

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Brána svatého Ondřeje
Smyšlený příběh

Příběh: Brána svatého Ondřeje

Bylo to v pondělí ráno, kdy Bartoloměj z Říčany opustil své obydlí na Betlémské ulici a vyrazil do města podle svých běžných zvyků. Když se blížil k Bráně sv…

Číst příběh
Pověst: Brána svatého Ondřeje
Pověst

Pověst: Brána svatého Ondřeje

Traduje se, že ještě v dobách, kdy kamenná Brána svatého Ondřeje pevně svírala konec Betlémské ulice, žil v jejím stínu muž, jehož jméno znal každý pražský m…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Brána svatého Ondřeje
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)