Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Kostel Svatého Gotharda (Slaný)
  • Kostel svatého Gotharda (Slaný)

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Kostel svatého Gotharda (Slaný) Kostol

Kostel svatého Gotharda (Slaný)
kostel Kultúrna pamiatka Bez bezbariérového prístupu Audio sprievodca Aktualizované 06.09.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

🌐 Túto stránku preložil z češtiny strojový prekladač. Preklad neprešiel jazykovou kontrolou a môže obsahovať chyby.

Kostel svatého Gotharda v Slaný je najvýznamnejšou gotickou sakrálnou pamiatkou v meste, ktorá dominuje jej historickému jadru a zároveň slúži ako centrum miestnej rímskokatolíckej správy. Tento kostol, vyhlásený za kultúrne dedičstvo Českej republiky, je pozoruhodný nielen pre architektonickú evolúciu, ale aj pre hlboko zakorenenú históriu z 12. storočia. Pôvodne založené benediktínski mnísi z Ostrovského kláštora, odráža cestu z románskej baziliky k gotickej štruktúre počas niekoľkých storočí.

Počiatky kostelského svatého Gotharda sa datujú až do 12. storočia, keď ho benediktínski mnísi založili ako súčasť ich mana mentu v Slaný. Spojenie kostola so svätým Gothardom je významné, s historickými väzbami, ktoré ho spájajú s Ostrovským kláštorom, kde slúžil ako opát. Legenda naznačuje, že zázračné uzdravenie pripisované Saint Gothard viedol k výstavbe kostola, aj keď tento príbeh nie je definitívne potvrdená ranými záznamami. Historické zdroje naznačujú, že zatiaľ čo bola zmienka o takejto udalosti v roku 1137, mohla byť zamieňaná s inou polohou, Slapy.

Architektonicky začal kostol ako románsky bazilika pred prechodom do jeho gotickej podoby. Prvá významná fáza gotickej výstavby sa začala v polovici 14. storočia, vyznačujúca sa pridaním západnej veže k existujúcej stavbe. V tomto období sa tiež vyvinula severná ulička a hlavná loď, ktorá vyvrcholila neskorogotickou presbytériou s hviezdami a sieťovými vzormi. Tieto architektonické prvky zdobia fresky zobrazujúce Krista, ktorý drží kalich a symbolizuje príjem chleba a vína počas spoločenstva.

Počas svojej histórie zažil Kostel svätého Gotharda niekoľko dramatických zmien vo vlastníctve a správe. Pôvodne riadili benediktínski mnísi, kostol videl zmenu, keď títo obyvatelia opustili Slaný počas husitských vojen a nevrátili sa. Potom utrakvist prevzal náboženskú správu a neskôr dve storočia luteránskych kňazov.

Kľúčové udalosti v histórii kostola zahŕňajú jeho zajatie počas Veľkej noci v apríli 1425 taboritskými silami, čo viedlo k poškodeniu štruktúry. Táto udalosť si vyžadovala okamžité opravy s významnou rekonštrukciou v polovici 15. storočia, keď mier umožnil rozsiahlejšie úsilie o obnovu. Patrilo k nim vzkriesenie a prevrátenie hlavnej lode a pridanie západnej verandy.

Dnes je Kostel svatého Gotharda aj naďalej prístupnou lokalitou historického a architektonického záujmu o Slaný. Jeho bohatá história a ohromujúce gotické črty z nej robia hodnotnú návštevu pre záujemcov o objavovanie kultúrneho dedičstva Českej republiky. Návštevníci sú vyzvaní, aby ocenili pretrvávajúce dedičstvo tejto pamiatky ako duchovné centrum, ako aj svedectvo o stáročiach architektonickej evolúcie.

Kam ďalej

📖 Kostel svatého Gotharda (Slaný) Pověst Městské opevnění ve Slaném 94 m Piaristická kolej s kaplí Panny Marie 145 m Kostel Nejsvětější Trojice (Slaný) 442 m

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Kostel svatého Gotharda (Slaný)
Historická podoba – Kostel svatého Gotharda (Slaný)
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

1137
Legenda sa zmieňuje o zázračnom uzdravení, ktoré sa pripisuje svätému Gothardovi a ktoré vedie k výstavbe kostola.
1372
Mesto zajali taboritské vojská počas Veľkej noci v apríli, čo viedlo k poškodeniu kostola.

Stavebný vývoj

Kostol pôvodne začal ako románsky bazilika pred prechodom do jeho gotickej podoby. Prvá významná gotická fáza sa začala v polovici 14. storočia pridaním západnej veže. K neskorším fázam patrila výstavba severnej uličky, hlavnej lode a presbytérie, ktorá vyvrcholila neskorogotickou presbytériou s hviezdami a sieťovými vzormi.

Historické udalosti

Kostol pôvodne založili benediktínski mnísi v 12. storočí ako súčasť ich správy majetku.

V polovici 14. storočia sa začala prvá fáza gotickej výstavby, vrátane pridania západnej veže k existujúcej románskej štruktúre.

Počas husitských vojen opustili obyvatelia kláštora Slaný a nevrátili sa, čo viedlo k zmenám v náboženskej správe.

Zaujímavosti

- Legenda zázračné uzdravenie sv. Gotharda spojené so stavbou kostola je fascinujúce, ale nepotvrdené ranými záznamami, možno zmätený s udalosťou v Slapy skôr než Slaný.

- Počas husitských vojen benediktínski mnísi opustili Kostel svätého Gothardu a nikdy sa nevrátili, čo viedlo k významnému posunu v náboženskej správe k utrakvistovi a neskôr k luteránskym kňazom po dve storočia.

- V apríli 1425, Taborské vojská dobyli kostol počas Veľkej noci, čo spôsobilo škody, ktoré si vyžadovali okamžité opravy a rozsiahle úsilie o obnovu v polovici 15. storočia po obnovení mieru.

- Kostol je architektonická premena z románskej baziliky na gotickú štruktúru trvajúcu niekoľko storočí, predstavovať jedinečné hviezdy a čisté vzory v jeho neskorogotickej presbytérii klenby.

- Napriek búrlivej histórii zmien vlastníctva a vojenských konfliktov zostáva Kostel svätého Gotharda trvalým symbolom historického jadra a architektonickej evolúcie Slaný.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte v Kostel svatého Gotharda v Slaný, maják histórie a spirituality, ktorý stál stráž nad týmto očarujúcim mestom po stáročia. Ako stojíte pred ním, venujte chvíľku tomu, aby ste vstrebali jeho prítomnosť; cirkevná vyčnievajúca silueta prikazuje pozornosť proti oblohe a pozýva vás do svojej ohromenej minulosti.

Počiatky tejto posvätnej pamiatky pochádzajú z 12. storočia, keď benediktínski mnísi z Ostrovského kláštora položili jeho základné kamene. Bolo to v týchto raných rokoch, že legenda začala brať root a príbeh o zázračné uzdravenie pripisované Saint Gothard sám. Tento príbeh, aj keď nie je potvrdený ranými záznamami a možno zmätený s udalosťou v Slapy, hral kľúčovú úlohu v cirkevnej stavby. Rok 1137 označuje tento legendárny moment, prepletenie viery a folklóru do samotnej štruktúry budovy.

Pri pohľade na jeho štruktúru si všimnite, ako stelesňuje architektonickú evolúciu od románskych začiatkov až po gotickú veľkoleposť. Hoci konkrétni architekti zostávajú nepomenovaní, ich vplyv je zjavný v každom oblúku a komore, ktorý hovorí o stáročiach remeselnej tvorby a oddanosti. Dizajn kostola odráža čas, keď sa umenie a viera bezproblémovo spojili a vytvorili priestor, ktorý vzbudzuje bázeň a ponúka útechu.

Kostel svatého Gotharda bol počas svojej histórie svedkom kľúčových momentov. V roku 1372, počas búrlivého obdobia husitských vojen, taboritské sily zachytili Slaný vo Veľkonočnom jarnom zápale, zanechali svoju značku na tomto posvätnom mieste. Následky videli benediktínskych mníchov opustiť cirkev, odchod, ktorý ohlasoval významné zmeny pre komunitu a jej duchovný život.

Medzi mnohými príbehy vpletené do histórie kostola je jedným z odolnosti a viery uprostred ťažkostí. Napriek výzvam, ktorým musela čeliť po stáročia, vrátane tých, ktoré viedli ku konfliktu, Kostel svatého Gotharda zostáva stálym symbolom nádeje a kontinuity pre ľudí Slaný.

Ako budete ďalej skúmať tento pozoruhodný monument, nechajte svoju zvedavosť viesť cez jeho chodby a do jeho srdca. Každý kameň rozpráva príbeh, každý tieň má pamäť, pozýva vás odhaliť vrstvy histórie, ktoré formovali nielen tento kostol, ale aj mesto, ktoré stráži.

Než sa rozdelíme cesty s týmto nádherným miestom, nezabudnite, že Kostel svatého Gotharda je viac ako len architektonický zázrak; je to živý závet viery, odolnosti a komunity. Ako odstúpite, nesiete so sebou svoje príbehy, viete, že Slaný a jeho ctený kostol čakajú na váš návrat, pripravený podeliť sa o ešte viac tajomstiev z ich bohatej tapisérie histórie.

Ďakujeme, že ste sa k nám pripojili na tejto ceste v čase na Kostel svatého Gotharda. Nech vaša návšteva inšpiruje reflexiu, objav a hlbšie ocenenie pre príbehy vyryté do kameňov nášho spoločného dedičstva. Zbohom, kým sa znovu nestretneme v objatí pretrvávajúcich príbehov dejín.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Kostel svatého Gotharda (Slaný) v Středočeský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Sprievodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: ak nakúpite u partnera, môžeme dostať províziu. Cena pre vás sa tým nemení.

Hľadať výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická trasa: Kostel svatého Gotharda (Slaný)

1. Kostel svatého Gotharda (Slaný) - Hlavní cíl - *Typ:* Historický kostel - *Proč stojí za návštevu:* Tento barokní kostel, postavený v roce 1730, je nejvýraznější architektonická památkou Slaného. Jeho bohatě zdobené interiéry a historie ho činí fascinujím místem pro milovníky dějin a umění.

2. Městský park (Slaný) - *Typ:* Městský park - *Proč stojí za návštevu:* Nachází se v blízkovi kostela svatého Gotharda a nabízí klidniou zelenou útulku pro odpočiniek. Park je ideálním místem k procházení, relaxaci nebo návštěvě koncertů a kulturních akcí pořádaných v létě.

3. Městské náměstí (Slaný) - *Typ:* Náměstí - *Proč stojí za návštevu:* Centrálním místem Slaného, kde se nachází historická radnice a další architektonicky zajímové budovy. Náměstí je živoucím srdcem města, které hostí různé akce a trhy.

4. Památník osvobození (Slaný) - *Typ:* Památník - *Proč stojí za návštevu:* Nachází se na městském náměstí a slouží jako vspomínka na osvobození Slaného v roku 1945. Je to místo pro reflexi a uctění památky těch, kteří bojovali za svobodu.

Tato trasa nabízí návštěvníkům přehledný pohled na historii a kulturu Slaného, s důrazem na jeho nejvýznamnější památky.

Sezónne odporúčania

Jar: Návšteva Kostel svatého Gotharda počas jari ponúka jedinečný zážitok, ako príroda prebúdza okolo tejto historickej stránky. Okolitá krajina je zdobená žiarivými kvetmi a stromami, ktoré vytvárajú malebné pozadie, ktoré posilňuje architektonickú krásu kostola. Ako denné svetlo rozširuje, mäkké ranné svetlo osvetľuje zložité kamenné práce, odlievanie jemných tieňov, ktoré dodávajú hĺbku gotickým vlastnostiam. Návštevníci by mali byť pripravení na občasné dažďové sprchy typické pre túto sezónu, preto je vhodné nosiť vrstvy a nosiť dáždnik. Počasie môže tiež priniesť mix teploty po celý deň, takže obliekanie v adaptabilné oblečenie sa odporúča. Jar má tendenciu prilákať menej turistov v porovnaní s letom, čo je ideálny čas pre tých, ktorí hľadajú pokojnú návštevu.

Leto: Kostel svatého Gotharda svieti jasne počas letných mesiacov, s dlhými dennými hodinami poskytuje dostatok príležitostí preskúmať svoje historické detaily a vychutnať si vonkajšie aktivity v okolí. Svieža zeleň okolo kostola je na vrchole, ponúka pokojné prostredie ideálne pre pokojné prechádzky alebo pikniky v okolí. Táto sezóna láka viac návštevníkov kvôli priaznivým poveternostným podmienkam, takže príchod čoskoro môže pomôcť vyhnúť sa väčšie davy. Pohodlné vychádzkové topánky a ľahké oblečenie sú nevyhnutné, aby zostali v teplých dňoch v chlade. Okrem toho využívanie predĺžených otváracích hodín umožňuje dostatok času na ocenenie interiéru kostola i jeho prirodzeného okolia.

Jeseň: Jeseň je čarovný čas na návštevu Kostel svatého Gotharda ako sa transformuje do očarujúcej krajiny teplých odtieňov. Pádové listy vytvárajú ohromujúci tapisériu, ktorá dopĺňa historickú architektúru a ponúka jedinečnú perspektívu s každou zmenou sezóny. Chladnejšie teploty robia pohodlný prieskum bez letnej horúčavy a vzduch často prináša chrumkavosť, ktorá zlepšuje zmyslový zážitok z návštevy takéhoto studeného miesta. Návštevníci by sa mali obliekať do vrstiev, aby sa prispôsobili kolísavým poveternostným podmienkam, ktoré sa môžu pohybovať od miernych dní až po chladné večery. Táto sezóna je menej preplnená ako leto, ale stále populárne medzi turistami, ktorí hľadajú krásu jesenného lístia.

Zima: Návšteva Kostel svatého Gotharda počas zimy ponúka pokojnú a rozjímavú atmosféru ako sneh prikrýva okolitú krajinu a vytvára malebnú scénu, ktorá vylepšuje jej historický šarm. Gotická architektúra kostola vyniká ostro na bielom pozadí a poskytuje jedinečný vizuálny zážitok. Zimné podmienky môžu viesť k skráteniu otváracích hodín a možnému zatváraniu kvôli nepriaznivému počasiu, preto je vhodné vopred skontrolovať. Návštevníci by sa mali v teple obliekať vrstvami vrátane klobúkov a rukavíc, pretože teploty môžu byť celkom studené. Cez menej turistov v tejto sezóne, kostol zostáva príjemnou destináciou pre tých, ktorí chcú vychutnať jeho pokojnú krásu uprostred zimnej krajiny zázrakov.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Kostel svatého Gotharda (Slaný) – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Kostel svatého Gotharda (Slaný) – letecký pohled
Letecký pohľad
Kostel svatého Gotharda (Slaný) – jaro
Jar
Kostel svatého Gotharda (Slaný) – léto
Leto
Kostel svatého Gotharda (Slaný) – podzim
Jeseň
Kostel svatého Gotharda (Slaný) – zima
Zima
Kostel svatého Gotharda (Slaný) – akvarel
Akvarel
Kostel svatého Gotharda (Slaný) – noc
Nočný záber
Kostel svatého Gotharda (Slaný) – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Kostel svatého Gotharda (Slaný)

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: VitVit / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Slaný
Kraj Středočeský kraj
Typ kostol
Storočie 12. stor.
Sloh / Obdobie gotika
Ochrana Kultúrna pamiatka
Stav Kostel svatého Gotharda (Slaný)
Bezbariérový Nie
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/51151 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatého Gotharda (Slaný) – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Slaný

Zobraziť všetko v obci
Okresní dům ve Slaném Okresní dům ve Slaném kaple Božího hrobu (Slaný) kaple Božího hrobu (Slaný) Piaristická kolej s kaplí Panny Marie Piaristická kolej s kaplí Panny Marie Židovský hřbitov ve Slaném Židovský hřbitov ve Slaném Kostel Nejsvětější Trojice (Slaný) Kostel Nejsvětější Trojice (Slaný) Barborská 5 Barborská 5
Pokračujte: Kostel svatého Gotharda (Slaný) · Městské opevnění ve Slaném · Piaristická kolej s kaplí Panny Marie · Kostel Nejsvětější Trojice (Slaný)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel svatého Gotharda (Slaný)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svatého Gotharda (Slaný)

Bylo to v pondělí ráno, kdy Martin zjistil, že jeho srdce je těžší než země, která se obzvláště dnes zdála pohlcovat veškerou naději. Byl si jist, že pokud s…

Číst příběh
Pověst: Kostel svatého Gotharda (Slaný)
Pověst

Pověst: Kostel svatého Gotharda (Slaný)

Traduje se, že kdy dávno, v dobách, kdy středočeské roviny ještě nenesly jména dnešních měst a vesnic, putovala krajem nemocná žena. Nohy ji nevládly, hlas s…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Kostel svatého Gotharda (Slaný)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)