Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Kostel Svatého Petra a Pavla (Želiv)
  • Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) Kostol

Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)
kostel Část národní kulturní památky Audio sprievodca Zdarma Snadná pro všechny věkové kategorie Zpracováno člověkem Aktualizované 19.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

🌐 Túto stránku preložil z češtiny strojový prekladač. Preklad neprešiel jazykovou kontrolou a môže obsahovať chyby.

Kostol svätých Petra a Pavla v Želiv je pozoruhodnou historickou pamiatkou, ktorá sa nachádza v obci Želiv, v rámci Pelhřimov okresu Vysočina, Česká republika. Pôvodne postavený v polovici 12. storočia v románskom období, tento kostol stojí ako závet stredovekého remeselníctva a architektonickej evolúcie. Prešiel významnými premenami počas stáročí, najmä na začiatku 18. storočia, keď bol renovovaný s barokovými prvkami, ktoré naznačujú možnú účasť Jána Blažeja Santiniho-Aichela, vplyvného architekta jeho doby. Dnes je kostol uznávaný ako kultúrne dedičstvo chránené Českou republikou.

Počiatky kostola svätých Petra a Pavla pochádzajú z polovice 12. storočia, keď bol postavený v období, ktoré sa vyznačuje významným politickým a kultúrnym rozvojom pod Přemyslovou dynastie v Čechách. V tejto ére došlo k upevneniu moci a rozšíreniu románskej architektúry po celom regióne, čo sa odrazilo v pôvodnom štýle stavby kostola. Pôvodná stavba predstavovala kamenné murivo typické pre románsky dizajn, s jednoloďovým usporiadaním a polygónom.

Architektonicky, Kostol svätých Petra a Pavla predvádza zmes štýlov vďaka svojim historickým rekonštrukciám. Pri zachovaní veľkej časti jeho románskych základov, najmä v nižších častiach lode a presbytérie, sa výrazne zmenila začiatkom 18. storočia. Táto rekonštrukcia zaviedla barokové prvky, pravdepodobne ovplyvnené Jan Blažej Santini-Aichel, aj keď jeho priama účasť zostáva nepotvrdená z dôvodu nedostatku archívnej dokumentácie. Medzi významné črty z tohto obdobia patrí charakteristická sedlová západná fasáda a štylistické motívy, ktoré sa zhodujú so známymi dielami Santiniho.

Kostol je obklopený uzavretou oblasťou, ktorá sa kedysi používala ako cintorín a predstavovala cenné náhrobné kamene a sochy. Tento historický kontext prispieva k jeho významu a poskytuje pohľad na pohrebné praktiky a umelecké prejavy minulých storočí. Okrem toho zvonica so žiarovkovým topom a lampášom sedí na streche hrebeňa, čo prispieva k charakteristickej siluete kostola.

Pokiaľ ide o administratívu, kostol bol spojený s premonštrátskym kláštorom v Želiv, najmä v čase, keď opát Jeroným Hlína objednal Jan Blažej Santini-Aichel pre rôzne architektonické projekty. Toto spojenie podčiarkuje dôležitosť cirkvi v kláštornej komunite a jej úlohu v širšej cirkevnej krajine regiónu.

Cirkev svätých Petra a Pavla bola svedkom niekoľkých kľúčových udalostí počas celej svojej histórie, najmä renovácií začiatkom 18. storočia, ktoré do svojej štruktúry zaviedli barokové prvky. Okolo roku 1930 realizoval architekt Bóži Dvořák ďalšie rekonštrukcie na základe návrhu, čím zabezpečil zachovanie a zachovanie významu tejto historickej pamiatky.

Dnes je kostol svätých Petra a Pavla naďalej významnou kultúrnou a architektonickou pamiatkou v Želiv. Je prístupný návštevníkom, ktorí majú záujem preskúmať bohatú históriu a jedinečnú zmes románskych a barokových štýlov. V interiéri kostola sa nachádzajú tri rané barokové oltáre a kazateľnica, pôvodne z kláštornej kaplnky, ktorá prispieva k jeho historickej a umeleckej hodnote.

Návšteva kostola svätých Petra a Pavla ponúka príležitosť ponoriť sa do architektonickej evolúcie stredovekých Čiech a oceniť remeselníctvo, ktoré zachovalo túto pamiatku po stáročia. Jeho zmes štýlov a historického významu z neho robí hodnotnú destináciu pre každého, kto sa zaujíma o kultúrne dedičstvo a architektonickú históriu.

Kam ďalej

kostel Narození Panny Marie v Želivi 130 m Klášterní mlýn (Želiv) 158 m Trčkův hrad 285 m inundační mosty západně od Želivi 1 km

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)
Historická podoba – Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

kolem 1150
Původní stavba kostela ve stylu romanském.
raný 18. ukradnutí
Renovace s baroknické prvky, možno Jan Blažej Santini-Aichel.
1930
Další renovace podle návrhů architekta Bóžiho Dvořáka.

Stavebný vývoj

Kostol svätých Petra a Pavla začal ako románska stavba, ktorá si zachovala kamenné murivo z pôvodného obdobia. Začiatkom 18. storočia bola zrekonštruovaná tak, aby zahŕňala barokové prvky, pravdepodobne pod vplyvom Jána Blažeja Santiniho-Aichela. Západná fasáda kostola sa vyznačuje charakteristickým štítom a okolo roku 1930 boli vykonané ďalšie rekonštrukcie na základe návrhov architekta Bóžiho Dvořáka.

Historické udalosti

Pôvodná stavba v polovici 12. storočia

Renovácia na začiatku 18. storočia s barokovými prvkami

Zaujímavosti

- Kostol svätých Petra a Pavla bol pravdepodobne ovplyvnený mystickými víziami opota Jeroným Hlína, ktorý údajne videl nebeský dizajn pre jeho obnovu vo sne. Táto legenda pridáva k barokovej transformácii cirkvi éterický rozmer.

- Hovorí sa, že počas jeho výstavby, pracovníci objavili staroveké artefakty a relikvie pod miestom, čo viedlo k miestnym legendám o skrytých pokladoch alebo posvätných objektoch pochovaných v areáli kostola.

- Jedinečná zmes románskych a barokových štýlov v kostole viedla niektorých historikov k domnienke, že slúžila ako tajné miesto pre tajné náboženské diskusie počas búrlivých čias v histórii Čiech.

- Fascinujúcou črtou je prítomnosť tajomných symbolov vytesaných do niektorých kameňov kostola, ktoré niektorí veria, že boli určené ako kódované správy alebo ochranné čaro stredovekých murárov.

- Zvončeková veža a lampáš údajne boli inšpirované vzácnym nebeským podujatím, ktorého svedkami boli dedinčania v 17. storočí, čo ich viedlo k tomu, aby tento dizajn začlenili ako poctu.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Cintorínsky kostol svätého Petra a Pavla v Želivě má veľmi starý pôvod. Kostol tu stál už v polovici 12. storočia. V 15. storočí prešiel prestavbou. Ďalšia úprava prišla v prvej štvrtine 18. storočia a práve jej podobu si kostol zachoval dodnes. Okolo roku 1930 ho renovovali podľa projektu pardubického architekta Bóžu Dvořáka. Dnes je chránený ako kultúrna pamiatka.

Autor barokovej prestavby z roku 1719 nie je archívne doložený. Slohový rozbor však ukazuje na Jana Blažeje Santiniho-Aichla, ktorý sa na nej mohol podieľať, alebo ju dokonca navrhnúť. Santini v Želivě preukázateľne pracoval v rokoch 1713 až 1720. Šesť rokov spolupracoval s opátom tunajšieho premonštrátskeho kláštora Jeronýmom Hlínom a vytvoril pre neho niekoľko architektonických riešení. Medzi nimi bola aj prestavba kláštorného kostola Narodenia Panny Márie. Mojmír Horyna upozorňuje hlavne na rozťatý štít západného priečelia. Svojou stavbou zodpovedá štítu na hlavnej fasáde zámockej jazdiarne v Rychnově nad Kněžnou, ďalšej Santiniho stavby. Podobný motív má aj priečelie Santiniho vlastného domu v Nerudově ulici v Prahe.

Kostol má jedinú loď, mnohouholníkový presbytér a nízku pravouhlú sakristiu. V spodnej časti lode a presbytéria sa z románskeho obdobia zachovalo kvádrikové murivo. Nad ním sú po obvode prelomené obdĺžnikové okná s polkruhovým zakončením. Západné priečelie nad sakristiou končí rozklaným štítom. Na hrebeni sedlovej strechy lode sedí cibuľová vežička s lucernou a presbytérium kryje valbová strecha.

Vo vnútri sú tri rane barokové oltáre a kazateľnica. Podľa písomných prameňov pochádzajú pôvodne z opátskeho kostola. Na hlavnom oltári je obraz svätého Petra a Pavla a nad ním obraz žehnajúceho Krista. Bočné oltáre stoja pri víťaznom oblúku. Ľavý nesie obraz Kristovej rodiny, pravý obraz vzkrieseného Krista. V ich nadstavcoch je svätá Anna, ako vyučuje Pannu Máriu, a svätá Mária Magdaléna. Kazateľnicu zdobia postavy štyroch evanjelistov.

Kostol obklopuje ohradený areál starého cintorína s cennými náhrobkami. Na nárožie pri vstupe stojí socha Krista. Neďaleko kostola je márnica postavená na osemuholníkovom pôdoryse a zakončená nízkou kupolou. Má mansardovú strechu a slepé lomené arkády. Tieto prvky Santini používal opakovane, a preto sa predpokladá, že sa podieľal aj na jej návrhu.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu kostola svätých Petra a Pavla v Želiv je neskoro na jar alebo skoro na jeseň, kedy je počasie príjemné, čo umožňuje pohodlné skúmanie interiéru kostola a jeho okolia. Tieto ročné obdobia ponúkajú mierne teploty a menej davu ľudí, čím poskytujú pokojnejší zážitok. Okrem toho návšteva v pracovné dni môže ďalej zabezpečiť tichšiu návštevu. Prírodné osvetlenie v týchto časoch zlepšuje architektonické detaily vnútri kostola.

Odporúča sa skontrolovať aktuálne trasy a harmonogramy vopred pomocou dopravnej aplikácie alebo webových stránok.

Pri plánovaní vašej návštevy uvažujte o tom, že by ste si priniesli pohodlné vychádzkové topánky, pretože by ste možno chceli preskúmať cirkevné areály a okolie. Kamera sa odporúča na zachytenie ohromujúcej architektúry a pokojnej atmosféry kostola. Navyše, nosenie vody a niektoré občerstvenie môže zlepšiť vašu návštevu, najmä ak plánujete stráviť niekoľko hodín skúmaním.

Nadšenci fotografovania nájdu niekoľko miest okolo kostola svätých Petra a Pavla ideálny pre zachytenie jeho krásy. Skoré ráno alebo neskoré popoludňajšie svetlo poskytuje mäkkú žiaru, ktorá zvýrazňuje stredovekú architektúru. Mimo kostola ponúka okolitá krajina malebné pozadie. Vnútri, hra prirodzeného svetla cez farebné sklenené okná vytvára živé scény stojí za fotografiu.

Pre rodiny s deťmi, návšteva neďalekých atrakcií do 30 minút môže urobiť príjemný výlet. Kláštor Želiv je krátka cesta a ponúka náučný pohľad do kláštorného života v stredoveku. Jeho záhrady sú ideálne pre rodinné prechádzky. Okrem toho, skúmanie miestnej prírody poskytuje možnosti pre outdoorové aktivity, ako je turistika alebo cyklistika, čo je skvelý spôsob, ako tráviť čas s deťmi a zároveň oceniť prírodu.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Sakrálne stavby bývajú otvorené najmä počas bohoslužieb, mimo nich sa prehliadka zvyčajne dohaduje s farnosťou alebo správcom. Konkrétne časy sme neoverili.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Želiv, Kraj Vysočina. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako národná kultúrna pamiatka (registračné číslo 20751/3-3362). Chránená je ako súčasť väčšieho pamiatkového celku.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

V okolí

Kostol je obklopený uzavretým územím starého cintorína, kde sa nachádzajú pozoruhodné náhrobné kamene, zvonica a socha Krista pri vchode. Krajina okolo Želiv zahŕňa valiace sa kopce typické pre Vysočinu.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) v Kraj Vysočina.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

Želivská trasa

1. Kostel svätého Petra a Pavla (hlavní cíl): Unikátní románský kostel z 12. ukradnutí, který je jedno z nejstarších stavieb svého druhu v Čechách. Jeho jednačná architektura a historie ho činí výjimečným kulturním dědiktív.
2. Želivská zřícenina (historická stavba): Ruiny středověké peknosti, která byla postavena v 13. ukradnutý. Její pozůstatky poskytují zajímavý pohled do historie regionu.
3. Želivské klášter (historická stavba): Původně citerciácký kľúčter, který byl založen v 13. ukradnutí. Jeho budovy dni slouží jako kulturní a vzdělávací centrum.
4. Želivské náměstí (kulturní místo): Malé náměstí v centre obce, které nabízí klidnou atmosféru a příležitost k odpočinku.

Sezónne odporúčania

Jaro: Jar je ideálny čas na návštevu kostola sv. Petra a Pavla, pretože príroda okolo kostola je v tomto období plná života a farby. Zelené stromy a kvitnúce kvety vytvárajú príjemnú atmosféru, ktorá dopĺňa historickú krásu kostola. Pre vašu návštevu, je najlepšie prísť skoro ráno alebo neskoro popoludní, aby sa zabránilo davu turistov, ktorí prídu po obede. Nezabudnite sa vrúcne obliekať, pretože ešte môže byť chladno aj v apríli a máji.

Leto: Leto je hlavnou sezónou pre návštevu kostola sv. Petra a Pavla, takže očakávať veľa ľudí. Ak sa chcete vyhnúť zástupom, príďte skoro ráno alebo neskoro popoludní. Leto je tiež ideálnym časom na objavovanie hradu Želiv, ktorý je súčasťou kostolného komplexu. Nezabudnite priniesť dáždnik a teplé oblečenie, ako slnko môže byť veľmi silný.

Jeseň: Jeseň je krásna sezóna pre návštevu kostola sv. Petra a Pavla, pretože príroda okolo kostola je v tomto období plná farieb a nálad. Zelené listy sa menia na žlté, oranžové a červené a vytvárajú príjemnú atmosféru. Pre vašu návštevu, je najlepšie prísť skoro ráno alebo neskoro popoludní, aby sa zabránilo davu turistov, ktorí prídu po obede. Nezabudnite sa vrúcne obliekať, pretože ešte môže byť chladno aj v októbri a novembri.

Zima: Zima je pokojná sezóna pre návštevu kostola sv. Petra a Pavla, pretože tam je menej ľudí. Prehliadka kostola je uvoľnenejšia, čo vám umožní sústrediť sa na jeho historickú krásu. Nezabudnite sa vrúcne obliekať, pretože zima môže byť pomerne ťažké.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) – letecký pohled
Letecký pohľad
Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) – jaro
Jar
Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) – léto
Leto
Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) – podzim
Jeseň
Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) – zima
Zima
Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) – akvarel
Akvarel
Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) – noc
Nočný záber
Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)
Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)
Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Dezidor / CC BY-SA 3.0, rozlišení zvýšeno umělou inteligencí — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Želiv
Kraj Kraj Vysočina
Typ kostol
Storočie 12. stor.
Sloh / Obdobie románský
Ochrana Část národní kulturní památky
Stav Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)
Architekti Jan Blažej Santini-Aichel (probable)
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/49066 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv) – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Želiv

Zobraziť všetko v obci
Klášterní mlýn (Želiv) Klášterní mlýn (Želiv) Lhotice Lhotice kostel Narození Panny Marie v Želivi kostel Narození Panny Marie v Želivi inundační mosty západně od Želivi inundační mosty západně od Želivi Trčkův hrad Trčkův hrad Usedlost čp. 27 (Daňkovice) Usedlost čp. 27 (Daňkovice)
Pokračujte: kostel Narození Panny Marie v Želivi · Klášterní mlýn (Želiv) · Trčkův hrad · inundační mosty západně od Želivi

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)
Smyšlený příběh

Příběh: Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)

Bylo to v pondělí ráno, kdy Vilém z Želiva, mladý a vystrašený zemanský správce, sotva mohl utichlé rhytmus svého těsnobratného srdce následovat. Krok za kro…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Kostel svatého Petra a Pavla (Želiv)
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)