Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Socha Svatého Jana Nepomuckého
  • Socha svatého Jana Nepomuckého

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Socha svatého Jana Nepomuckého Socha

Socha svatého Jana Nepomuckého
socha 1746 Část národní kulturní památky Audio sprievodca Zdarma Snadná Psy vítané pro všechny věkové kategorie Zpracováno člověkem Aktualizované 19.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

🌐 Túto stránku preložil z češtiny strojový prekladač. Preklad neprešiel jazykovou kontrolou a môže obsahovať chyby.

Socha sv. Jána Nepomucena v Karlových Varoch je neskorobaroková socha postavená v roku 1746 pri kostole sv. Márie Magdalény. Táto pieskovcová pamiatka veľkosti života pripomína zničujúcu potopu, ktorá zasiahla mesto 21. mája toho istého roku a označila ju za historickú i kultúrnu pamiatku. Stojaci vo výške 2 metrov so základňou s rozmermi 4,2 metrov, socha je pozoruhodná pre svoju umeleckú reprezentáciu sv. Jána Nepomucena zdobenú v tradičnom kňazskom odeve, vrátane Rocheta a biretty. Význam sochárskeho diela posilňuje jeho oddanosť Františkovi Bachmannovi, známemu Karlovy Varymu, ktorý ho financoval zo svojho panstva.

Socha bola objednaná po katastrofickej záplave roku 1746, ktorá hlboko ovplyvnila mesto. Táto udalosť podnietila Dr. Františka Bachmanna, aby postavil pamätník ako pamätník a vďačnosť za božský zásah v takýchto nešťastných časoch. Umiestnenie sochy v Karlových Varoch podčiarkuje jej význam ako duchovného symbolu a historického symbolu, ktorý odráža odolnosť a vieru komunity.

Architektonické sochárstvo stelesňuje neskorý barokový štýl prevládajúci v Európe 18. storočia, charakterizovaný dramatickými výrazmi a zložitými detailmi. Vytesaný z pieskovca, má sv. Jána Nepomucena s piatimi hviezdami pôvodne obklopujúcimi jeho hlavu, hoci niektorí časom vybledli. Socha je postavená na profilovanom trojstrannom podstavci zdobenom latinskými nápismi, ktoré pripomínajú jej oddanosť a povodeň. Tieto nápisy, hoci sú dnes čiastočne nečitateľné, ponúkajú pohľad na historický kontext a zámery za stvorením pamätníka.

Vlastníctvo sochy prešlo do stavu verejného dedičstva, keď bola v roku 1958 vyhlásená za kultúrnu pamiatku s ďalšou ochranou zavedenou 17. februára 1972. Toto uznanie podčiarkuje jeho trvalý význam v kultúrnej krajine Karlovy Vary a zabezpečuje jej zachovanie pre budúce generácie.

Dnes je socha svedectvom historických udalostí a umeleckého úspechu. Návštevníci môžu oceniť jej podrobné remeselníctvo a dojímavý príbeh, ktorý rozpráva o minulých zápasoch a víťazstvách mesta. Jeho blízkosť k kostolu sv. Márie Magdalény dodáva ďalšiu vrstvu kultúrneho bohatstva, čím sa stáva hodnotnou destináciou pre záujemcov o históriu, umenie alebo jednoducho objavovanie jedinečného dedičstva Karlovy Vary.

Socha sv. Jána Nepomucena je viac ako len pamiatka; je to príbeh utkaný do tkaniny Karlovy Vary. Jej prítomnosť vyzýva k úvahám o minulosti a zároveň ponúka príležitosť spojiť sa s vytrvalým duchom mesta. Návštevníci sú povzbudzovaní, aby preskúmali tento pozoruhodný kus histórie, kde sa umenie a pamäť konvergentujú v jedinej, evokatívnej soche.

Kam ďalej

Socha Hygie 81 m dům Zawojski 108 m lázeňský dům Atlantic 117 m Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice (Karlovy Vary) 118 m

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Socha svatého Jana Nepomuckého
Historická podoba – Socha svatého Jana Nepomuckého
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

1746
Socha bola postavená na pamiatku zničujúcej potopy, ktorá zasiahla Karlovy Vary 21. mája.

Stavebný vývoj

Neskorá baroková pieskovcová socha stojí vo výške 2 metre so základňou s rozmermi 4,2 metrov, pôvodne päť hviezd okolo hlavy svätého Jána. Socha je namontovaná na profilovanom trojstrannom podstavci s vrchnou krycou doskou a nápismi v latinčine. Časom sa časti nápisu stali nečitateľnými.

Historické udalosti

Socha bola postavená v roku 1746 na pamiatku zničujúcej potopy, ktorá zasiahla Karlovy Vary 21. mája toho istého roku.

Zaujímavosti

- Socha sv. Jána Nepomucena bola spočiatku obklopená piatimi hviezdami symbolizujúcimi nebeské cnosti svätého, hoci niektorí časom vybledli kvôli počasiu a veku. - František Bachmann, ktorý financoval pamiatku, bol nielen lekárom, ale aj vplyvnou osobnosťou v lekárskej komunite Karlovy Vary, známej svojím úsilím počas povodňovej krízy v roku 1746.

- Latinské nápisy na soche a piedestále sú čiastočne nečitateľné dnes, však, oni raz poskytli podrobné správy o povodni 1746 a dôvody, prečo monument je erekcia, ponúka záblesk do historických pocitov.

- Okrem svojej pamätnej úlohy je socha pravdepodobne strategicky umiestnená v blízkosti kostola sv. Márie Magdalény, aby posilnila duchovnú atmosféru oblasti, zladila sa s barokovými tradíciami, ktoré často spájajú umenie s náboženskými priestormi.

- Prechod vlastníctva sochy na postavenie verejného dedičstva v roku 1958 odráža širšie povojnové hnutie v Československu na zachovanie kultúrnych pamiatok ako symbolov národnej identity a odolnosti.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Neskorobarokovú sochu svätého Jána Nepomuckého v Karlových Varech vytvorili v roku 1746 a stojí pri kostole svätej Márie Magdalény. Kto ju vytvoril, nie je známe.

Za jej vznikom stojí nešťastie. Dňa 21. mája 1746 zasiahla mesto prietrž mračien a po nej prišli veľké povodne, ktoré Karlovy Vary ťažko poničili. Socha bola zhotovená z dedičstva známeho karlovarského lekára doktora Franza Bachmanna. Postavili ju ešte v tom istom roku v strede mesta, pri juhozápadnej stene vtedajšieho dekanského kostola svätej Márie Magdalény.

Socha je z pieskovca a zobrazuje svätca v životnej veľkosti. Samotná postava meria dva metre, aj s podstavcom štyri celé dve desatiny metra. Svätý Ján Nepomucký je oblečený ako kňaz, má rochetu a na hlave birét. Okolo hlavy mával pôvodne päť hviezd. Ľavou rukou pridržiava kríž s ukrižovaným Kristom. Pravú ruku má položenú na amorovi, malom anjelikovi, ktorý stojí po jeho ľavom boku a drží oválny medailón s reliéfom Madony. Pri nohách svätca ležia ďalšie dve postavy.

Socha stojí na profilovanom trojbokom pieskovcovom podstavci s krycou doskou hore. Na prednej strane je v ozdobnej kartuši latinský venovací nápis, dnes už miestami zle čitateľný. Oslavuje svätého Jána Nepomuckého ako toho, kto osvetľuje Čechy, zrasuje zem slzami pokánia a ožaruje nebesá. Spomína aj Františka Bachmanna, doktora Pražskej univerzity, ktorý roky pôsobil pri tunajších liečivých vodách a sochu zamýšľal.

Na bočných stranách podstavca pokračuje ďalší latinský nápis s chronogramom, teda textom, v ktorom zvýraznené písmená dávajú dokopy letopočet. Hovorí, že socha bola postavená jeho dedičmi v roku smútku, keď na tomto mieste zúrila obrovská prietrž mračien a príval vôd 21. mája. Druhá a tretia časť tohto nápisu sú dnes takmer nečitateľné.

Podstavec spočíva na dvoch kamenných stupňoch, ktoré sú dnes sčasti zapustené do okolitého terénu. Socha je chránená ako kultúrna pamiatka.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu sochy sv. Jána Nepomucena je koncom jari alebo začiatkom jesene, keď je počasie mierne, čo je ideálne pre objavovanie historických pamiatok Karlovy Vary. Počas týchto mesiacov sa môžete tešiť na príjemné teploty a menej davov, čo umožňuje uvoľnenejší zážitok, keď obdivujete barokovú sochu v jej prirodzenom prostredí v blízkosti kostola sv. Márie Magdalény.

Pri návšteve zvážte priniesť pohodlné vychádzkové topánky na skúmanie okolia kostola sv. Márie Magdalény a vychutnať si malebné okolie. Ľahká bunda môže byť tiež užitočná, najmä ak plánujete navštíviť v chladnejších mesiacoch. Navyše, nosenie fľaše s vodou vám môže pomôcť udržať hydratovaný, ako budete skúmať.

Pre milovníkov fotografií, skoro ráno alebo neskoro popoludní ponúka najlepšie prírodné osvetlenie pre zachytenie sochy svätého Jána Nepomucena a jeho okolia. Jemné svetlo v týchto časoch zdokonaľuje detaily barokovej sochy a poskytuje krásne tiene, ktoré pridávajú hĺbku vašich fotografií. Snažte sa fotografovať z rôznych uhlov okolo oblasti kostola zachytiť jedinečné perspektívy.

Neďaleko, 30 minút chôdze alebo krátke jazdy, môžete navštíviť ďalšie atrakcie, ako je Kostol sv. Márie Magdalény, ktorá je známa svojou ohromujúcou architektúrou a historickým významom.

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: náměstí Svobody, Karlovy Vary, Karlovarský kraj. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Prečo je pamiatka chránená?

Je zapísaná v Ústrednom zozname kultúrnych pamiatok ČR ako národná kultúrna pamiatka (registračné číslo 38550/4-3979). Chránená je ako súčasť väčšieho pamiatkového celku.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

V okolí

Socha sa nachádza v blízkosti kostola sv. Márie Magdalény v Karlových Varoch, mesta známeho svojou kúpeľnou kultúrou a historickou architektúrou.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Socha svatého Jana Nepomuckého v Karlovarský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Sprievodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: ak nakúpite u partnera, môžeme dostať províziu. Cena pre vás sa tým nemení.

Hľadať výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická prechádzka po Karlových Varoch

1. Socha svatého Jana Nepomuckého - Type: Historická socha - Prečo navštíviť: Táto socha je významnou kultúrnou pamiatkou v Karlových Varoch, ktorá predstavuje bohatú históriu mesta a oddanosť sv. Jánovi Nepomukovi, ktorý je uctievaný mučeníctvom a spojením s ochranou tajomstiev.

2. Kostel sväté Magdalény (Kostol sv. Márie Magdalény) - Type: Historical Church - Prečo navštíviť: Nachádza sa v blízkosti sochy, tento kostol je architektonický drahokam predstavovať barokový dizajn. Návštevníkom ponúka pohľad do historického a náboženského dedičstva Karlovy Vary.

3. Historické lázně (Historické kúpele) - Typ: Kultúrne pamiatky - Prečo navštíviť: Tieto budovy sú stredobodom mestskej identity ako renomovaná kúpeľná destinácia, odrážajúca jej dlhoročnú tradíciu wellness a liečenia, ktorá sa datuje do storočí.

4. Přírodní prameny (Prírodné jari) - Type: Natural Feature - Prečo navštíviť: Prírodné pramene sú živou krvou kúpeľnej kultúry Karlovy Vary a ponúkajú jedinečné vody bohaté na minerály, ktoré od stredovekých čias prilákali návštevníkov k ich liečebným vlastnostiam.

5. Staré lázeňské náměstí - Type: Historic Public Space - Prečo navštíviť: Ako srdce kúpeľnej štvrte Karlovy Vary je toto námestie obklopené historickými budovami a ponúka očarujúcu atmosféru, kde môžu návštevníci zažiť pulzujúci kultúrny život mesta.

Táto prehliadka ponúka nepostrádateľnú cestu skrz historické a kultúrne pamiatky Karlovy Vary, zvýraznenie jedinečnej kombinácie prírodných krás a architektonického dedičstva.

Sezónne odporúčania

Jaro: V jarnom období, ako sa Karlovy Vary prebúdza zo svojho zimného spánku, atmosféra okolo sochy svätého Jána Nepomucena je plná teplých slnečných lúčov a žiarivej zelene. V tomto ročnom období ponúka ohromujúce osvetlenie s dlhými dňami, ktoré zvýrazňujú detaily sochy pod novo vyklíčeným listovým klenbou. Návštevníci môžu očakávať ľahšie davy a príjemné teploty, takže je ideálny pre uvoľnenú prechádzku. Odporúča sa nosiť obuv vhodnú na chôdzu po tráve a vrstvenom oblečení, ktoré vám umožní prispôsobiť sa kolísavej teplote na jar.

Léto: Leto v Karlových Varoch je vrcholom turistickej sezóny s dlhými dňami a slnečným počasím, ktorá prináša živú atmosféru okolo sochy svätého Jána Nepomucena. Návštevníci môžu očakávať vysoké davy a možno aj dlhé linky na populárnych atrakciách. Slnečné svetlo zvýrazňuje kovový lesk sochy a robí ho obzvlášť vizuálne očarujúcim. Praktické tipy zahŕňajú príchod včas, aby sa minimalizoval čas čakania a nosenie ľahkého oblečenia, slnečné okuliare a dostatok vody, aby si leto bez obáv.

Podzim: Jeseň ponúka jedinečnú atmosféru okolo sochy svätého Jána Nepomucena, pretože listy sa menia na rôzne odtiene a stromy začínajú búrať svoje listy. Táto sezóna je známa pre svoje miernejšie davy v porovnaní s letom, čo umožňuje návštevníkom preskúmať pamiatku v pokojnejšom prostredí. Slnečné popoludnie zvýrazňuje farebné listy a poskytuje krásne osvetlenie, ktoré soche dáva romantický dotyk. Odporúča sa nosiť vrstvené oblečenie, aby sa prispôsobilo chladnejším ranným a večerným teplotám, spolu s obuvou, ktorá je vhodná pre potenciálne mokré podmienky.

Zima: Zimná návšteva sochy sv. Jána Nepomucena v Karlových Varoch ponúka úplne iný zážitok s kúzlom ľadu a snehu pokrývajúci mestskú krajinu. Atmosféra je pokojná a tichá, s menej davmi ako v teplejších mesiacoch, čo umožňuje návštevníkom vychutnať si sochu v pokojnejšom prostredí. Jemné a mäkké slnečné svetlo zimných dní dodáva soche melancholický a pokojný charakter. Praktické tipy zahŕňajú nosenie teplého oblečenia, ochranné pokrývky hlavy a kvalitnú obuv pre studené podmienky.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Socha svatého Jana Nepomuckého – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Socha svatého Jana Nepomuckého – letecký pohled
Letecký pohľad
Socha svatého Jana Nepomuckého – jaro
Jar
Socha svatého Jana Nepomuckého – léto
Leto
Socha svatého Jana Nepomuckého – podzim
Jeseň
Socha svatého Jana Nepomuckého – zima
Zima
Socha svatého Jana Nepomuckého – akvarel
Akvarel
Socha svatého Jana Nepomuckého – noc
Nočný záber
Socha svatého Jana Nepomuckého – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Socha svatého Jana Nepomuckého
Socha svatého Jana Nepomuckého

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: Pasztilla aka Attila Terbócs / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Karlovy Vary
Kraj Karlovarský kraj
Typ socha
Rok výst. 1746
Storočie 18. stor.
Sloh / Obdobie baroko
Ochrana Část národní kulturní památky
Stav Socha svatého Jana Nepomuckého
Osobnosti
Parkovanie Nie je
Psy Povolené

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/49209 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Socha svatého Jana Nepomuckého – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Karlovy Vary

Zobraziť všetko v obci
Dům Petr Dům Petr Busta Adama Mickiewicze Busta Adama Mickiewicze Sedlec Sedlec Hotel Imperial Hotel Imperial dům Olympie dům Olympie dům Walter Scott dům Walter Scott
Pokračujte: Socha Hygie · dům Zawojski · lázeňský dům Atlantic · Sloup se sousoším Nejsvětější Trojice (Karlovy Vary)

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Socha svatého Jana Nepomuckého
Smyšlený příběh

Příběh: Socha svatého Jana Nepomuckého

Kamna se rozsvítily, když stál dr. František Bachmann u kostela svaté Máři Magdaleně, čelící zvýšenému soklu s hlavou svatého Jana Nepomuckého v ruce. Vůně p…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Socha svatého Jana Nepomuckého
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)