Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Vila Otto Eislera

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Vila Otto Eislera Vila

Vila Otto Eislera
vila 1935 Bez bezbariérového prístupu Aktualizované 21.09.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Kedysi a dnes Míľniky Stavebný vývoj Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Tipy V okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Príbehy Recenzie

🌐 Túto stránku preložil z češtiny strojový prekladač. Preklad neprešiel jazykovou kontrolou a môže obsahovať chyby.

Vila Otto Eislera je pozoruhodným príkladom funkcionalistickej architektúry v Ostravici v Českej republike. Navrhnutý Jacques Groag v rokoch 1933 až 1934 pre pražského chemika Otto Eisler, táto vila bola dokončená v roku 1935. Hoci pôvodne získal medzinárodné uznanie, štrukturálne úpravy časom znížili jeho pôvodnú architektonickú hodnotu, čím zabránili tomu, aby bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku.

Počiatky Vila Otto Eislera sú zakorenené v polovici tridsiatych rokov, čo je obdobie, ktoré sa vyznačuje významnými politickými a sociálnymi zmenami v Československu, keď orientovala svoju identitu medzi západnou a Strednou Európou. Architektonicky sa v tejto ére objavil vzostup funkcionalizmu, ktorý zdôraznil praktickosť a modernistické princípy dizajnu. Jacques Groag, renomovaný viedenský architekt, bol poverený navrhovaním vily pre Otto Eisler, ktorá odráža tieto súčasné trendy v architektúre.

Architektonicky sa Vila Otto Eislera vyznačuje svojím organickým funkcionalistickým štýlom. Prízemie ponúka asymetrické rozloženie s jemne svahovitými strechami manzard, zatiaľ čo kontrastné materiály, ako sú červeno-zranené steny a biele stĺpy, vytvárajú nápadný vizuálny efekt. Pôvodne bola vila súčasťou terasy s výhľadom na Ostravice údolie, ozdobená kamennou lavicou, výklenkom s plastovou sochou dievčaťa a kruhovou fontánou. Interiérový dizajn bol rovnako pozoruhodný s podlhovastou obývacou izbou, ktorá mala veľké okná a jedinečné priestorové usporiadanie.

Časom Vila Otto Eislera prešiel významnými štrukturálnymi zmenami. Tieto zmeny zahŕňali rozdelenie vily na dve obytné jednotky, ktoré zmenili jej pôvodný dizajn a znížili jej architektonický význam. Napriek týmto zmenám zostáva vila svedectvom funkcionalistického pohybu svojej éry.

Dnes sa Vila Otto Eislera nachádza na juhozápadnom svahu Lysá hora v Ostravici. Hoci vďaka úpravám stratila časť svojej pôvodnej architektonickej integrity, vila stále ponúka pohľady do funkcionalistického štýlu a historického kontextu svojej stavby. Návštevníci, ktorí sa zaujímajú o architektúru a históriu, sa oplatí preskúmať túto lokalitu pre jej jedinečné dizajnové prvky a spojenie s pivotným obdobím v minulosti Československa.

Vila Otto Eislera pozýva návštevníkov, aby ocenili jeho architektonické dedičstvo a zamysleli sa nad širšími kultúrnymi posunmi, ktoré formovali jeho tvorbu, ponúkajúc záblesk do funkcionalistického hnutia 30. rokov 20. storočia.

Kam ďalej

Altán nad pramenem Cyrilky 5,8 km kaple svatého Cyrila a Metoděje (Čeladná) 5,8 km Hubertova chata 6,1 km Kostel svatého Prokopa a svaté Barbory 7 km

Kedysi a dnes

Potiahnite posuvník a porovnajte, ako mohla pamiatka vyzerať v čase svojho vzniku, s dnešným pohľadom.

Dnešný pohľad – Vila Otto Eislera
Historická podoba – Vila Otto Eislera
Kedysi Dnes

Historická podoba vľavo je vizualizácia generovaná umelou inteligenciou a slúži ako inšpirácia.

Historické míľniky

1933
Dizajn Vila Otto Eislera od Jacques Groag začína.
1934
Ukončenie projektovej fázy pre Vila Otto Eislera.
1935
Vila Otto Eislera je dokončená a získava medzinárodné uznanie.

Stavebný vývoj

Vila bola pôvodne navrhnutá v organickom funkcionalistickom štýle s asymetrickým rozložením a jedinečnou kombináciou materiálov. Postupom času prešla stavebnými úpravami, ktoré ju rozdelili na dve obytné jednotky, čím sa zmenil jej pôvodný dizajn a znížil jej architektonický význam.

Historické udalosti

1933-1934: Dizajnová fáza od Jacques Groag

1935: Ukončenie výstavby

Zaujímavosti

- Vila Otto Eislera je významným príkladom funkcionalistickej architektúry v Ostraviciach, ktorú navrhol Jacques Groag v rokoch 1933 až 1934 pre chemika inžiniera Otto Eisler. - Vila bola dokončená v roku 1935, ale prešla stavebnými úpravami, ktoré znížili jej pôvodnú architektonickú hodnotu, čo bráni tomu, aby bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku. - Architektonické vyznamenané svojím organickým funkcionalistickým štýlom, vila ponúka asymetrické rozloženie s červenou farbou stien a bielych stĺpov, pôvodne vrátane terasy s výhľadom na Ostravické údolie. - Postupom času, významné zmeny zahŕňali rozdelenie vily na dve obytné jednotky, zmenu jej pôvodného dizajnu a zníženie jeho architektonického významu. - Nachádza sa na juhozápadnom svahu Lysá hora v Ostravici, vila ponúka pohľad do funkcionalistického štýlu a historického kontextu jeho výstavby počas kľúčového obdobia v minulosti Československa.

Sprievodca

Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vitajte v Ostravici. Stojíte pred budovou, ktorá slúži ako tichý svedok odvážnej éry architektonických experimentov a osobných ambícií. Pozrite sa na štruktúru pred sebou. Pozeráte sa na Vila Otto Eislera, rezidenciu, ktorá po jej dokončení nebola len domovom, ale aj vyhlásením modernosti a sofistikovanosti. Ako tu stojíte, nechajte línie a tvary budovy potopiť. Pozeráte sa na vynikajúci príklad funkcionalistickej architektúry, štýl, ktorý sa snažil odstrániť zbytočné a zamerať sa na čistý vzťah medzi účelom budovy a jej formou.

Aby sme naozaj pochopili, čo vidíte, musíme cestovať späť takmer o storočie. Vráťme sa späť do začiatku 30. rokov minulého storočia, do obdobia veľkej transformácie v Európe. Dizajn tejto vily sa začal v roku 1933. Bolo to obdobie, keď sa svet vzďaľoval od ťažkých, ozdobných dekorácií minulosti a objímal nové, čistejšie estetiku. Vízia tohto domu pochádzala z mysle Jacques Groag, renomovaného viedenského architekta. Skutočnosť, že návrhár z Viedne bol privedený k vytvoreniu rezidencie tu v Ostravici, hovorí o prestíži a medzinárodnom pohľade na muža, ktorý si dielo objednal.

Vila bola určená pre chemikov Otto Eisler so sídlom v Prahe. Predstavte si spoluprácu medzi týmito dvoma mužmi: sofistikovaným viedenským architektom a presným, vedecky zmýšľajúcim inžinierom. Toto partnerstvo sa odráža v samotných kostiach budovy. Dizajnová fáza trvala 1934 a do roku 1935 bola Vila Otto Eislera konečne dokončená. V tej chvíli to bolo viac ako len miestna pamiatka; získala medzinárodné uznanie, uznané ako sofistikované moderné bývanie, ktoré zmiešalo avantgardné trendy času so špecifickými potrebami svojho majiteľa.

Teraz vás pozývam, aby ste sa bližšie pozreli na architektúru. Pri skúmaní budovy si všimnite asymetrické usporiadanie prízemia. V tradičnej architektúre bola symetria často vnímaná ako konečný znak krásy a rovnováhy. Avšak funkcionalizmus obrátil túto myšlienku na hlavu. Pre Jacques Groag, dispozičné nebolo o zrkadlení jednej strany na druhú, ale o organizovaní priestoru na základe toho, ako by to bolo skutočne použité. Asymetria, ktorú vidíte, je fyzickým prejavom účinnosti a logiky.

Upriamte pozornosť hore. Všimnete si mierne svahovité manzardové strechy. Tieto strechy poskytujú fascinujúci kontrast s ostrejšími, viac priemyselných liniek často spojených s funkcionalizmom, pridaním dotyk elegancie a zjemnenie celkovej siluety vily proti oblohe. Tieto prvky ukazujú, že zatiaľ čo budova bola moderná, stále udržiavala pocit obytného tepla a milosti.

Ak môžete, skúste si predstaviť, že stojíte na terase vily. Z tohto miesta sa dom otvára do úchvatnej krásy Ostravického údolia. To bola zámerná voľba v návrhu. Terasa slúži ako most medzi kontrolovaným, geometrickým prostredím interiéru a divokou, organickou krásou okolitej krajiny. To umožnilo Otto Eisler vystúpiť zo svojho profesionálneho sveta chémie a inžinierstva a ponoriť sa do pokoja prírody.

Príbeh tohto miesta je neoddeliteľne spojený s osobnosťami tých, ktorí ho vytvorili. Otto Eisler nebol len klient, bol to vedec. Jeho povolanie chemika inžinier pravdepodobne ovplyvnilo túžbu po domove, ktorý bol racionálny, dobre organizovaný a bez zbytočných problémov. Na druhej strane, Jacques Groag priniesol kozmopolitný flair Viedne do Ostravice. Prinášaním viedenskej myšlienkovej školy do tohto regiónu Groag pomohol dostať Ostravice na architektonickú mapu a vytvoril dialóg medzi miestnym prostredím a širším európskym modernistickým hnutím.

Avšak, rovnako ako u mnohých historických pamiatok, príbeh Vila Otto Eislera nie je bez jeho smútku. Zatiaľ čo budova bola oslávená globálne po jej dokončení v roku 1935, plynutie času a meniace sa potreby následných vlastníkov zanechali svoju značku. Keď sa dnes pozriete na vilu, vidíte verziu pôvodnej vízie. V priebehu rokov prešla budova rôznymi stavebnými úpravami. Hoci tieto zmeny boli často nevyhnutné pre pokračujúce používanie budovy, bohužiaľ znížili niektoré pôvodné architektonické hodnoty, ktoré urobili vilu tak zvláštne v roku 1930.

Je v tom isté dojímavé tajomstvo. Keď sa pozriete na fasádu, vidíte vrstvu histórie a zmes Jacques Groag originálneho, čistého funkcionalistického zámeru a neskorších zásahov tých, ktorí tu žili po ére Otto Eisler. Pozýva nás, aby sme sa čudovali, ako interiér vyzeral v roku 1935, ako svetlo zasiahlo do miestností ráno, a ako pôvodný tok domu viedol pohyb svojho prvého obyvateľa. Napätie medzi pôvodným medzinárodným uznaním a súčasným stavom budovy nám pripomína, že architektúra nie je statická vec, ale živá entita, ktorá sa vyvíja, niekedy k lepšiemu a niekedy za cenu svojej pôvodnej duše.

Keď tu strávite ešte pár minút, povzbudzujem vás, aby ste uvažovali o odvahe vybudovať v roku 1935 niečo také odlišné. Vo svete tradície bol Vila Otto Eislera odvážny skok vpred. Predstavuje vieru v pokrok, vo vedu a v myšlienku, že naše obytné priestory by mali odrážať rozumnosť moderného veku. Aj pri zmenách, ktoré utrpela, podstata tejto ambície stále pretrváva v asymetrických čiarach a rozľahlých pohľadoch na údolie.

Pozrite sa ešte raz na siluetu domu na pozadí Ostravice. Oceňujem dedičstvo Jacques Groag a víziu Otto Eisler. Hoci sa budova zmenila, jej prítomnosť zostáva dôležitým spojením s časom, keď sa architektúra snažila predefinovať spôsob nášho života.

Ďakujem, že ste sa ku mne pripojili na tejto krátkej ceste v histórii Vila Otto Eislera. Pozývam vás, aby ste sa potulovali trochu ďalej, možno aby ste preskúmali okolie alebo sa vydali na prechádzku smerom k údoliu, ktoré kedysi inšpirovalo dizajn tejto pozoruhodnej terasy. Užite si svoj čas tu v Ostravici a môžete nájsť inšpiráciu v skrytých príbehoch, ktoré tieto steny naďalej rozprávajú. Zatiaľ zbohom.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu Vila Otto Eislera je v teplejších mesiacoch, kedy je okolitá krajina Ostravického údolia najživšia. Ak chcete dosiahnuť miesto, môžete použiť buď auto alebo verejnú dopravu; Overte, prosím, aktuálne tranzitné spojenia prostredníctvom vyhľadávača pre plánovanie cesty.

Pre milovníkov fotografií ponúka terasa s kamennou lavicou výborný výhľad na architektúru vily, najmä pri mäkkom svetle neskorého popoludnia. Uistite sa, že fotografovať výklenok obsahujúci plastickú sochu dievčaťa a kruhovej fontány, ktoré sú jedinečné detaily stránky.

Vzhľadom k tomu, vila sa nachádza na juhozápadnom svahu Lysá hora, návštevníci sú nabádaní nosiť pohodlné vychádzkové topánky pre navigáciu terénu. Rodiny s deťmi môžu nájsť vonkajšie prvky, ako je napríklad fontána a socha, a môžu sa zapojiť do krátkeho prieskumu pôdy.

Pokiaľ ide o prístup a náklady, navštívte oficiálnu webovú stránku pamiatky pre najaktuálnejšie informácie o otváracích hodinách a vstupné poplatky. Kým parkovanie je všeobecne k dispozícii v blízkosti, odporúča sa prísť čoskoro, aby sa zabezpečilo pohodlie.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

V okolí

Vila sa nachádza na juhozápadnom svahu Lysá hora a ponúka terasu s kamennou lavicou, výklenok s plastovou sochou dievčaťa a kruhovú fontánu. Okolitá krajina zahŕňa Ostravické údolie.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Vila Otto Eislera v Moravskoslezský kraj.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Tematická trasa

1. juhozápadný svah Lysá hora (Landscape) 2. Vila Otto Eislera (Villa) 3. terasa s kamennou lavicou a výklenkom s plastovou sochou dievčaťa (záhradné funkcie) Tieto miesta vám umožnia odpočívať a oceniť umelecké detaily vily. 4. kruhová fontána (Voda funkcie) 5. Ostravice údolie (Landscape) .

Sezónne odporúčania

Jar: Návšteva Vila Otto Eislera v Ostravici počas jari ponúka nádherný zážitok, keď sa príroda prebúdza žiarivými farbami a čerstvými kvetmi. Záhrady obklopujúce vilu sú obzvlášť očarujúce, s kvetmi pridať škvrny farby do krajiny. Je to ideálny čas pre nadšencov fotografie, ktorí chcú zachytiť krásu kvitnúcej flóry na historickom pozadí. Návštevníci by mali byť pripravení na občasné sprchy, takže nosenie ľahkého pršiplášťa alebo dáždnika môže zvýšiť pohodlie počas ich prieskumu.

Leto: Leto na Vila Otto Eislera poskytuje teplé a príjemné počasie, ideálne pre oddychové prechádzky cez svoje malebné záhrady. Otvorené priestory vily sú ideálne pre pikniky pod slnkom, čo je obľúbená destinácia medzi rodinami i turistami. Aby sme sa vyhli veľkým zástupom ľudí, najmä na vrchole hlavnej letnej sezóny, zvážte návštevu skoro ráno alebo neskôr popoludní. Ľahké oblečenie sa odporúča počas vašej návštevy zostať pohodlné.

Jeseň: Jeseň prináša pokojnú atmosféru do Vila Otto Eislera s ohromujúcimi zeleňmi, ako sa listy menia na bohaté odtiene červenej, oranžovej a zlatej. Táto sezóna ponúka pokojné prostredie pre tých, ktorí hľadajú pokojný únik z zhonu a zhonu. Chladnejšie teploty, aby to vynikajúci čas pre pešiu túru okolo vily bez nepohodlia letného tepla. Vrstvené oblečenie je vhodné prispôsobiť kolísavé poveternostné podmienky.

Zima: Zima premieňa Vila Otto Eislera na malebnú scénu so snehom, ktorý často zakrýva záhrady a vytvára čarovnú atmosféru. Hoci niektoré vonkajšie prvky môžu byť menej prístupné pre studené počasie, architektúra vily vyniká krásne na zasneženom pozadí. Návštevníci by sa mali vrúcne obliekať v kabátoch, klobúkoch, rukaviciach a šatkách, aby si pohodlne vychutnali svoj čas. Je tiež múdre skontrolovať otváracie hodiny, pretože by mohli byť upravené v tejto sezóne.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Vila Otto Eislera – historická rekonstrukce
Historická rekonštrukcia
Vila Otto Eislera – letecký pohled
Letecký pohľad
Vila Otto Eislera – jaro
Jar
Vila Otto Eislera – léto
Leto
Vila Otto Eislera – podzim
Jeseň
Vila Otto Eislera – zima
Zima
Vila Otto Eislera – akvarel
Akvarel
Vila Otto Eislera – noc
Nočný záber
Vila Otto Eislera – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Vila Otto Eislera

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Ostravice
Kraj Moravskoslezský kraj
Typ vila
Rok výst. 1935
Storočie 20. stor.
Sloh / Obdobie funkcionalismus
Stav Vila Otto Eislera
Architekti Jacques Groag
Osobnosti
Bezbariérový Nie
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/74146 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Vila Otto Eislera – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Ostravice

Zobraziť všetko v obci
Venkovská usedlost (Heřmanovice) Dům čp. 294 Dům čp. 294 kostel svatého Mikuláše v Osoblaze kostel svatého Mikuláše v Osoblaze Dům čp. 176 Dům čp. 176 Dům čp. 241 Dům čp. 241 Socha svatého Floriána (Martinov) Socha svatého Floriána (Martinov)
Pokračujte: Altán nad pramenem Cyrilky · kaple svatého Cyrila a Metoděje (Čeladná) · Hubertova chata · Kostel svatého Prokopa a svaté Barbory

Příběhy a pověsti

Legendy, pověsti a příběhy spjaté s touto památkou

Příběh: Vila Otto Eislera
Smyšlený příběh

Příběh: Vila Otto Eislera

The air in the oblong living room was thick with tension as Anička Eislerová stood by the large window, gazing out over the Ostravice valley below. The sunli…

Číst příběh

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Přihlaste se a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Vila Otto Eislera
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)