Pamatky.cz — ilustrované panorama českých památek

Drobečková navigace

Omrvinka

  • Domov
  • Vršovická Drážní Promenáda
  • Vršovická drážní promenáda

Site branding

Domov
pamatky.cz

Hlavní navigace

  • Domov
  • Zoznam pamiatok
  • Encyklopédia
  • Architekti
  • Náhodná pamiatka
  • Magazín
  • 🏆 Pamiatka roka
  • Hry a kvízy
  • 🤝 Spolupráca
    • Pre obce
    • Mapa na web
    • Odkazujte na nás
    • Registrácia firmy
  • Fórum
  • Pamiatky vo vrecku
  • Zaregistrovať firmu
  • O projekte
SK
  • English EN
  • Deutsch DE
  • Polski PL
  • Slovenčina SK
  • Čeština CS
Zbierajte body za každú návštevu! Prihlásiť sa Registrovať zadarmo

Obsah hlavní stránky

Vršovická drážní promenáda Park

Vršovická drážní promenáda
park Audio sprievodca Zpracováno člověkem Aktualizované 19.10.2026
🏆 Páči sa ti tento monument? Hlasujte na pamiatku roka: Rebrík →
O pamiatke Míľniky Udalosti Zaujímavosti Sprievodca Tipy FAQ Akcie v okolí Ubytovanie Trasa Sezóny Galéria Fotografie z okolia Zdroje Mapa Recenzie

🌐 Túto stránku preložil z češtiny strojový prekladač. Preklad neprešiel jazykovou kontrolou a môže obsahovať chyby.

Vršovická drážní promenáda je plánovaný park v Prahe 10, ktorý premieňa bývalú železničnú trať na pokojnú zónu pre chodcov, cyklistov a horolezcov. Cieľom je vytvoriť integrovaný systém zelených koridorov podľa všeobecného plánu verejných priestorov v Prahe 10.

Praha 10 začala plánovať promenádu v roku 2012 s cieľom vytvoriť nové, bezmotorové spojenie. Pôvodný plán predpokladal výstavbu po roku 2021 po premiestnení železničnej trate. V roku 2017 bola vypracovaná technická štúdia o uskutočniteľnosti a v roku 2018 mestská rada projekt schválila.

Promenáda bude súčasťou integrovaného systému zelených koridorov, ktorý zabezpečí lepšie prepojenie s oblasťou. Cieľom mestskej časti je vytvoriť nové, bezmotorové spojenie, ktoré by sa inak stratilo v dôsledku premiestnenia železničnej trate. Očakáva sa, že projekt bude stáť približne 200 miliónov Kč a bude financovaný zo štátneho fondu pre dopravnú infraštruktúru.

Trate boli odstránené v roku 2021, čo znamená významný krok smerom k dokončeniu promenády. Od roku 2024 mesto čaká na prevod potrebných pozemkov, ktoré by mali byť vyriešené, keď železničná spoločnosť dokončí svoje technické riešenie.

Pokiaľ ide o architektúru a umeleckú formu, park bude mať rôzne plochy s minimálnymi štrukturálnymi zmenami vzhľadom na to, že je postavený na bývalej železničnej trati. Promenáda začína na Dolníckovej ulici, hraničiacej so Strašnicami a Hostivařom a končí na Vršovickom nádraží, pričom záverečná časť je plánovaná pri Botičskom moste.

V súčasnosti je park vo výstavbe jedinečnou a pokojnou oázou v srdci Prahy. Návštevníci sa môžu tešiť na pokojnú atmosféru ideálnu pre chôdzu, cyklistiku, či horolezectvo. Vršovická drážní promenáda je vzrušujúci projekt, ktorý zlepší zelené priestory mesta a poskytne nový spôsob, ako zažiť krásu Prahy.

Kam ďalej

rozvodna Praha jih 415 m Viniční usedlost Na vinobraní 38 887 m Bečvářův dvůr 1,1 km Trmalova vila 1,1 km

Historické míľniky

2012
Mesto Praha 10 začalo plánovať promenádu.
2017
Pripravila sa technická štúdia uskutočniteľnosti.
2021
Stopy boli odstránené.

Historické udalosti

1874
Železničná trať bola postavená ako súčasť Dráha císaře Františka Josefa.
2012
Mesto Praha 10 začalo plánovať promenádu.
2021
Stopy boli odstránené.

Zaujímavosti

– The original plan for the promenade included a unique feature: a "sound garden" with sound-absorbing materials and plants designed to create a calming atmosphere.

Namiesto toho sa zameria na vytvorenie pokojného zeleného priestoru.

– The Vršovická drážní promenáda is part of a larger effort by Prague 10 to create an integrated system of green corridors, which will provide better connectivity and improve air quality in the area.

– The project's architects have designed the promenade with minimal structural changes to the original railway track, preserving its industrial heritage while still creating a unique and peaceful public space.

– Once completed, the Vršovická drážní promenáda is expected to become a popular spot for locals and tourists alike, offering a tranquil oasis in the midst of bustling Prague.

Sprievodca

⚙︎ Sprievodcu nahovoril syntetický hlas vytvorený umelou inteligenciou.

Prehrať audio sprievodcu
Zobraziť text sprievodcu

⚙︎ Text pripravila umelá inteligencia a neprešiel redakčnou kontrolou. Môže obsahovať nepresnosti.

Vršovická drážní promenáda, někdy jen Drážní promenáda, je plánovaný liniový park v Praze 10. Má vzniknout na místě zrušené dvojkolejné železniční trati mezi Zahradním Městem a Vršovicemi. Viedla tadiaľ trať z Prahy do Českých Budějovic, postavená už v roku 1874 ako súčasť Dráhy cisára Františka Josefa. Keď ju v tomto úseku presunuli na novú štvorkoľajovú trať v priestore bývalej zoraďovacej stanice, pôvodný úsek cez zastávku Praha-Strašnice prestal slúžiť železnici.

Uvoľnený pás chcú mestská časť aj hlavné mesto premeniť na pokojovú zónu pre chodcov, cyklistov a korčuliarov. Promenáda má byť súčasťou súvislej siete zelených koridorov na Prahe 10 a lepšie prepojiť okolité štvrte. Podľa radného Petra Dolínka má začínať pri Dolínecké ulici na hranici Strašníc a Hostivaře a končiť vo Vršoviciach pri nádraží. Štúdia uskutočniteľnosti však posledný úsek vyhodnotila ako nerealizovateľný a koniec umiestnila k mostu cez Botič. Keďže bývalá železnica nevyžaduje veľké stavebné zásahy, výstavba má spočívať hlavne v pokladaní rôznych povrchov.

Mestská časť sa myšlienkou zaoberá od roku 2012. Označuje ju za jedinečnú šancu, bez ktorej by sa pozemky pravdepodobne rozpredali a líniová stavba by zanikla. Technickú štúdiu vypracovalo štúdio PUDIS na konci roka 2017. V júli 2018 rada mesta zámer schválila. Náklady sa odhadovali na 200 miliónov korún a Praha chce pozemky vykúpiť, aby celá promenáda patrila mestu.

V marci 2021 boli z trate odstránené koľaje. V máji 2023 oznámil námestník primátora Zdeněk Hřib, že magistrát získal právoplatné územné rozhodnutie. V roku 2024 však promenáda vypadla z návrhu prioritných investícií v aktualizovanom pláne udržateľnej mobility. Starosta Prahy 10 Martin Valovič to označil za mimoriadne nešťastné. Ešte v apríli 2024 nebolo vyriešené odovzdanie pozemkov, pretože trasa koliduje s plánovanou vysokorýchlostnou traťou. Pozemky majú byť uvoľnené, len čo Správa železnic dokončí technické riešenie.

Tipy pre návštevníkov

Najlepší čas na návštevu: Najlepší čas na návštevu Vršovická drážní promenáda je na jar a jeseň, keď je počasie mierne a slnečné, takže je ideálny pre voľný prechádzku alebo jazdu na bicykli. Leto môže byť celkom teplé, zatiaľ čo zima môže byť chladné, ale pokojná atmosféra parku zostáva počas celého roka vítaná.

Čo priniesť: Nezabudnite priniesť pohodlné topánky, opaľovací krém a fľašu s vodou, aby zostali hydratované počas vašej návštevy. Ak máte v pláne na bicykli alebo na kolieskovej dráhe, uistite sa, že nosiť vhodné vybavenie a dodržiavať bezpečnostné pokyny.

Fotografia: Park ponúka množstvo malebných miest na fotografovanie, najmä počas zlatej hodiny, keď slnečné svetlo vrhá teplú žiaru. Pozrite sa na zaujímavé textúry, vzory a kompozície uprostred bujnej zelene.

Čo vidieť Neďaleko: V priebehu 30 minút chôdze alebo krátke jazdy od parku, môžete navštíviť ďalšie atrakcie, ako je [zoznam blízkych lokalít uvedených v V OKOLÍ].

Časté otázky

Dá sa pamiatka navštíviť?

Parky a záhrady bývajú verejne prístupné, niektoré však majú otváracie hodiny alebo sú súčasťou uzavretého areálu. Podmienky vstupu sme neoverili.

Aké sú otváracie hodiny a vstupné?

Tento údaj nemáme ověřený, a proto ho radši neuvádíme. Ověřte si ho prosím u správce památky.

Kde sa pamiatka nachádza?

Poloha: Praha, Hlavní město Praha. Presné miesto ukazuje mapa na tejto stránke.

Firmy v okolí

Prevádzkujete pri tejto pamiatke reštauráciu, ubytovanie, obchod, múzeum, požičovňu, wellness alebo inú službu pre návštevníkov? Zobrazte sa priamo ľuďom, ktorí k pamiatke mieria — takto vás v aplikácii aj na webe uvidia:

Vaša firma Odporúčame 0,2 km
Krátky popis, fotky, adresa, telefón a navigácia — návštevník vás má hneď poruke.

Chcete tu zobraziť svoju firmu? Zaregistrujte sa →

Akcie v okolí

Výstava výtvarných skupin při KC Cílkova (2.9.-17.12.2026)
2. 9. 2026 – 18. 12. 2026
Výstava výtvarných skupin při KC Cílkova (2.9.-17.12.2026)
🖼️ Výstava 8,9 km
Výtvarné skupiny při KC Cílkova, Vás zvou na druhou společnou výstavu spolu s výtvarnou dílnou Katky Vonkové Modřanské růže. Výstavu můžete navštívit v otevírací době knihovny.
Praha 12
Výstava Pohádkové kostýmy z tvorby Zdeňka Trošky
26. 9. 2026 – 22. 11. 2026
Výstava Pohádkové kostýmy z tvorby Zdeňka Trošky
🖼️ Výstava 5,4 km
Máte jedinečnou možnost prohlédnout si zblízka kostýmy z oblíbených pohádek režiséra Zdeňka Trošky. Svou sbírku filmových kostýmů zpřístupní kostýmní Fundus studia Barrandov. Projekt navazuje na naši úspěšnou výstavu Princezna a hrdinové (2019). Všichni milovníci pohádek se mohou těšit na kostýmy ze 6 titulů (O princezně Jasněnce a létajícím ševci, Princezna ze mlejna 1 a 2, Z pekla štěstí 1 a 2, Nejkrásnější hádanka) a také na 2 nejznámější kostýmy z veleúspěšné trilogie Slunce, seno…
Holešovice
Výstava: Cirkulární ekonomika
15. 10. 2026 – 1. 11. 2026
Výstava: Cirkulární ekonomika
🖼️ Výstava 8,5 km
Vernisáž se bude konat 14. 10. 2026 od 17:00 hodin za doprovodu DJ Tomáše Jo.
Praha 12
Výstava: Kulturně-společenské centrum Cholupic očima studentů Architektury II. (19.10.-20.11.2026)
19. 10. 2026 – 21. 11. 2026
Výstava: Kulturně-společenské centrum Cholupic očima studentů Architektury II. (19.10.-20.11.2026)
🖼️ Výstava 8,5 km
Městská část Praha 12 a Katedra architektury Fakulty stavební ČVUT v Praze vás zvou na výstavu návrhů studentů 2. ročníku bakalářského studia oboru Architektura a stavitelství ateliéru Brankov – Dvořáková.
Praha 12
22. 10. 2026
Dvanáctka běhá (Dvanáctka aktivní)
🧸 Pro děti v obci Praha
KC 12 a MČ Praha 12 v rámci programu Dvanáctka aktivní zve všechny věkové kategorie na bezplatné lekce běhání pod vedením zkušených trenérů. Běhá se ve dvou skupinách – začátečníci a pokročilí. Lekce jsou doplněny o obratnostní a posilovací cvičení.
Praha
Hudební čtvrtky: Koncert: FLERET - akusticky
22. 10. 2026
Hudební čtvrtky: Koncert: FLERET - akusticky
🎵 Koncert 8,5 km
Věkové spektrum diváků kapely Fleret čítá neuvěřitelné věkové rozpětí od 1-90 let. Svým valašským repertoárem a vlastní tvorbou, která již zlidověla, je často označována jako dvorní kapela Valašského království.
Praha 12
22. 10. 2026
Výtvarná dílna - Podzimní strašení
🧸 Pro děti 8,9 km
Vyrobíme si malé duchy z látky a papíru. Pomůcky: látka, papír, vata, vlněná příze (kdo chce, může si přinést slabou barevnou mašličku), lepidlo. Ostatní materiál bude v knihovně k dispozici.
Praha 12
Halloween v Roubike
22. 10. 2026
Halloween v Roubike
📅 Akce 9,3 km
Další podzimní akce v Roubike coffee – Halloween. Kromě tradičního dlabání dýní vás čeká opékání buřtů, různé soutěže pro děti, DJ Tom a další doprovodný program. Kostýmy jsou vítány!
Praha 12
Gongová lázeň
24. 10. 2026
Gongová lázeň
🎵 Koncert 8,1 km
Relaxační koncert s několika velkými gongy a dalšími léčivými nástroji s Hanou Ong Kar. Hluboký relaxační zážitek. Budete ležet na zádech (nebo v jiné pohodlné poloze) a vaším úkolem bude pouze se co nejvíce uvolnit a několik desítek minut se budete „koupat“ ve zvukových vibracích gongů a dalších nástrojů. Tato procedura navozuje hluboké uvolnění fyzického těla, bloků a napětí, a také mysli.
Praha 12
Kvízový večer
26. 10. 2026
Kvízový večer
🧸 Pro děti v obci Praha
Máte rádi vědomostní soutěže? Pak je kvízový večer přesně pro vás! Čeká vás 2,5 hodiny plné zábavy a soutěžení o atraktivní ceny. Přijďte ve skupině 3–6 přátel a společnými silami odpovídejte na otázky z oblasti filmu, hudby, kultury, historie, sportu i běžného života. Pokud nemáte vlastní tým, nevadí – přihlaste se jako jednotlivec a my vám spoluhráče zajistíme. Večerem vás provede moderátorka.
Praha
Kvízový večer
27. 10. 2026
Kvízový večer
🧸 Pro děti v obci Praha
Máte rádi vědomostní soutěže? Pak je kvízový večer přesně pro vás! Čeká vás 2,5 hodiny plné zábavy a soutěžení o atraktivní ceny. Přijďte ve skupině 3–6 přátel a společnými silami odpovídejte na otázky z oblasti filmu, hudby, kultury, historie, sportu i běžného života. Pokud nemáte vlastní tým, nevadí – přihlaste se jako jednotlivec a my vám spoluhráče zajistíme. Večerem vás provede moderátorka.
Praha
Fantastická žena
27. 10. 2026
Fantastická žena
🎭 Divadlo 7,8 km
Dokonalý partner a ideální vztah? Dejte si dobrý pozor na to, co si přejete. Současná komedie úspěšného kanadského autora, jejíž zápletka se točí kolem seznamu vlastností, které by měla mít ideální partnerka. Jedná se o příběh dvou kamarádů ve středním věku, jejichž životy pořádně zamíchá tajuplná seznamka a doslova fantastická žena, která se jim zčistajasna objeví v bytě. Jak to spolu může souviset? Nechte se překvapit! Účinkují: Patricie Solaříková / Diana Šoltýsová, Václav Krátký / Ondřej Volejník, Adrian Jastraban / Jarmil Škvrna. Vstupné: 490 Kč, senioři 420 Kč Online vstupenky www.ticket
Praha 12

Zdroj akcí: otevřená data měst a obcí ČR (Národní katalog otevřených dat) a kalendář akcí Národního památkového ústavu.

Ubytovanie v okolí

Plánujete návštevu? Nájdite ubytovanie do 30 km od Vršovická drážní promenáda v Hlavní město Praha.

Hľadať ubytovanie na Booking.com Tipy na ubytovanie →

Powered by Booking.com

Výlety a aktivity v okolí

Sprievodcovské výlety, vstupenky a aktivity v okolí od GetYourGuide

🔗 Partnerský odkaz: ak nakúpite u partnera, môžeme dostať províziu. Cena pre vás sa tým nemení.

Hľadať výlety a aktivity →

Tematická trasa

Tematická trasa: Vršovická drážní promenáda

Zastávka 1: Žižkovský hřbitov (Cintorín) Historický cintorín s jedinečnou atmosférou, ktorý predstavuje hroby známych českých osobností a nádhernú kaplnku. Chvíľku si uvedomte pokojné prostredie a prejavte úctu tým, ktorí vytvorili históriu mesta.

Vzdialenosť od Vršovická drážní promenáda: približne 1 km

Zastávka 2: Žižkovská věž (Žižkovská veža) Táto veža ponúka nádherný príklad secesnej architektúry a panoramatický výhľad na mesto. Vydajte sa na krátku prechádzku obdivovať svoj jedinečný dizajn a vychutnajte si vistas.

Vzdialenosť od Žižkovského hřbitova: približne 0,5 km

Zastávka 3: Vršovická drážní promenáda (Hlavná atrakcia) Hlavná udalosť! Preskúmajte krásny park, ktorý ponúka pešie chodníky, detské ihriská a množstvo zelene. Uvoľnite sa a užite si scenériu.

Vzdialenosť od Žižkovskej věžy: približne 0,5 km

Sezónne odporúčania

Tu je sezónne odporúčanie pre návštevu Vršovická drážní promenáda (park) v Prahe:

Jar Pri prechádzke parkom na jar budete obklopení kvetmi a bujnou zeleňou. Jemné slnečné svetlo vrhá teplú žiaru na scenériu, čo je ideálny čas na návštevu. Buďte pripravení na umiernené davy ľudí, najmä cez víkendy. Noste pohodlné topánky a šaty vo vrstvách pre nepredvídateľné jarné počasie.

Leto Leto je vrcholná turistická sezóna v Vršovická drážní promenáda. Očakávajte väčšie davy a dlhšie linky na populárnych miestach. Svieža zeleň parku poskytuje osviežujúce pozadie pre pikniky alebo relaxáciu. Príďte skoro poraziť teplo a vyhnúť sa poludňajší nával. Noste ľahké, priedušné oblečenie a nezabudnite na opaľovací krém.

Jeseň Ako prichádza jeseň, park sa mení na kaleidoskop farieb. Zlaté odtiene meniacich sa listov vytvárajú malebnú atmosféru, ideálnu pre romantické prechádzky alebo rodinné výlety. S menej davmi ako v lete, si môžete vychutnať scenérie vlastným tempom. Noste pohodlné topánky a šaty vo vrstvách pre ostré jesenné počasie.

Zima Zimy na Vršovická drážní promenáda sú útulné a lákavé. Cesty parku sú lemované slávnostnými svetlami, ktoré vytvárajú čarovné prostredie. Oblečte sa srdečne a zvážte návštevu počas týždňa, aby sa zabránilo víkend davu.

Vizualizácie a umelecké pohľady

Vršovická drážní promenáda – letecký pohled
Letecký pohľad
Vršovická drážní promenáda – jaro
Jar
Vršovická drážní promenáda – léto
Leto
Vršovická drážní promenáda – podzim
Jeseň
Vršovická drážní promenáda – zima
Zima
Vršovická drážní promenáda – akvarel
Akvarel
Vršovická drážní promenáda – noc
Nočný záber
Vršovická drážní promenáda – iluminace
Iluminácia

Vizualizácie sú generované umelou inteligenciou a slúžia ako inšpirácia.

Fotografie z okolia

Reálne snímky z okolia pamiatky

Vršovická drážní promenáda
Vršovická drážní promenáda
Vršovická drážní promenáda

Zdroj a licence jsou uvedeny u každého snímku.

Tipy od návštevníkov

Zatiaľ žiadne tipy. Buďte prví!

Prihláste sa a pridajte svoj tip.

Zdroje a literatúra

Fotografie: VitVit / CC BY-SA 4.0 — Wikimedia Commons. Autor a licencia sa zobrazia aj po prejdení myšou po snímke.

Faktickým podkladem tohoto textu byl článek na Wikipedii, jehož autory jsou přispěvatelé Wikipedie. Článek je dostupný pod licencí CC BY-SA 4.0.

Informácie o pamiatke

Obec Praha
Kraj Hlavní město Praha
Typ park
Sloh / Obdobie současný
Stav Vršovická drážní promenáda
Parkovanie Nie je
Psy Zakázané

Otvoriť v mobilnej app

Namier kameru telefónu
na QR kód pre otvorenie v aplikácii

www.pamatky.cz/m/55433 🏷️ Tisknutelná QR nálepka

Poloha na mape

Páčil sa vám tento článok? Zdieľajte ho!

Facebook X WhatsApp E-mail

Bol si tu? Pochváľ sa odznakom na svojom webe či blogu:

Navštívil(a) jsem Vršovická drážní promenáda – Pamatky.cz

Ďalšie pamiatky – Praha

Zobraziť všetko v obci
Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově Starý židovský hřbitov v Praze-Josefově Letenská Letenská Park Sacré Coeur Park Sacré Coeur Jánská Jánská Slepá brána Slepá brána Dehtárská Dehtárská
Pokračujte: rozvodna Praha jih · Viniční usedlost Na vinobraní 38 · Bečvářův dvůr · Trmalova vila

Fotografie návštěvníků

Zatím žádné fotografie. Buďte první, kdo přidá fotografii z návštěvy!

Prihláste sa a přidejte svou fotografii nebo hodnoťte.

Recenzie a komentáre

Za ověřenou návštěvu v aplikaci získáte víc bodů — poznáme podle GPS, že jste na místě.

Navigovať k: Vršovická drážní promenáda
Google Maps Waze Apple Maps Mapy.cz
🏘️ Pre obce a infocentrá 🔗 Pozrite sa na nás 🗺️ Mapa na webe 🔒 Ochrana súkromia 🍪 Nastavení cookies ⚑ Oznámit nezákonný obsah 🇸🇰 Slovenské pamiatky 📡 RSS 🔎 Co lidé hledají

© 2026 pamatky.cz — provozovatel SAIT CZ spol. s r.o., IČO 43962271, DIČ CZ43962271, se sídlem Těšínská 365, 735 14 Orlová-Poruba, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Krajským soudem v Ostravě, oddíl C, vložka 2359. Kontakt: +420 773 788 755, info@pamatky.cz.

Obchodní podmínky · Podmínky firemní prezentace · Ochrana osobních údajů · Cookies · Provozovatel · Řešení sporů (ČOI)